Προς το περιεχόμενο
  • 0

ρυθμιση ταμειων μη μισθωτου - δευτερο σταδιο ΚΕΑΟ - σε ποιο σημειο της σελιδας του ΕΦΚΑ βρισκεται?


PIRATIS

Ερώτηση

ακολουθωντας τα βηματα της εγκυκλιου 24- 22/5/2019 εκανα το πρωτου βημα του επαναυπολογισμου της οφειλης. το δευτερο σταδιο ειναι να βρω τον συνδεσμο του ΚΕΑΟ απο τη σελιδα του ΕΦΚΑ για να συνεχισω τη ρυθμιση. που βρισκεται δεν τον βρισκω αυτο το συνδεσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΜΕ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΟΑΕΕ ΤΕΒΕ..............ΜΕΙΩΘΗΚΕ Η ΟΦΕΙΛΗ  ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΥΠΕΒΛΗΘΗ Η ΑΙΤΗΣΗ  ΕΓΙΝΕ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΕΑΟ  120 ΔΟΣΕΙΣ Κ.Λ.Π ΟΜΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΦΕΙΛΗ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ...................ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2019 στις 6:35 ΜΜ, no slave είπε

λογικά θα εννοεί εδώ https://apps.ika.gr/eDebtorSettlement/

Εγώ έκανα το στάδιο του επανυπολογισμού και στη συνέχεια έκανα εγγραφή στο ΙΚΑ για να πάρω κωδικούς και να συνδεθώ στο λινκ που επισύναψα.Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει για ρύθμιση του Ν.4611/2019 και το σημαντικότερο μου βγάζει μήνυμα πως δεν βρέθηκαν οφειλές προς ρύθμιση.

Αναρωτιέμαι αν στο 1ο στάδιο επιλέξεις επανυπολογισμό και εφόσον προωθούνται οι οφειλές στο ΚΕΑΟ, μήπως πρέπει να περιμένουμε 1-2 εργάσιμες να εμφανιστούν.

 

Μπήκα στη σελίδα που ανέβασες, βλέπω την αίτηση που υποβλήθηκε (με επιτυχία) στις 24/5 και τώρα τι? Δεν βρήκα κάποια ταυτότητα πληρωμής. Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε καπoιον εκανα αιτηση στις 24/5 για παλιες οφειλες τεβε,η ρυθμιση φανηκε χθες στο ΚΕΑΟ 30/5 με τα μειωμενα ποσα + τους τοκους αναλογα τις δοσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα

 

εγώ πάω να κάνω επανεγγραφή και μου βγάζει ότι υπάρχει ήδη χρήστης..

τι επανεγγραφή είναι αυτή?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ΟΕ με ρύθμιση 97 δόσεων που έγινε το 2015, είναι σε ισχύ κι απομένουν 47 δόσεις, μηνιαία οφειλή 570.

Μπήκα να δοκιμάσω την νέα ρύθμιση και η δόση βγαίνει 705 ευρώ τον μήνα για 47 δόσεις.

Λογικό?Παίζει να κάνω κάτι λάθος?Τελικά για ποιους την κάναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκανα εχθές το απόγευμα παρασκευή την ρύθμιση των 120 δόσεων στο κεαο πήρα την ταυτότητα ωφελείς και γράφει καταβολή πρώτης δόσης και ωφειλών εκτός ρύθμισης έως 31/05/2019 οι τράπεζες ήταν κλειστές δεν την κατέβαλα τώρα τι κάνω ; έχασα την ρύθμιση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, GRECTORAS είπε

Έχω ΟΕ με ρύθμιση 97 δόσεων που έγινε το 2015, είναι σε ισχύ κι απομένουν 47 δόσεις, μηνιαία οφειλή 570.

Μπήκα να δοκιμάσω την νέα ρύθμιση και η δόση βγαίνει 705 ευρώ τον μήνα για 47 δόσεις.

Λογικό?Παίζει να κάνω κάτι λάθος?Τελικά για ποιους την κάναν?

Όσοι έχουν ρύθμιση 100 δοσεων και δεν την ολοκληρώνουν, όπως στη περίπτωση σου, αφού μπαίνεις σε άλλη ρύθμιση τότε αναβιώνουν ως οφειλές οι εκπτώσεις που είχες στη ρύθμιση των 100 δοσεων. Είναι πιθανό να μη σε συμφέρει να μπεις στις 120 δόσεις αφού ήδη είσαι στη μέση της ρύθμισης που τηρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, lookahead είπε

Σου έβαλε προθεσμία 31/5 γιατί άλλαζε ο μήνας και από σήμερα θα γινόταν αναπροσαρμογή τόκων και προσαυξήσεων. Θα κάνεις νέα αίτηση για ρύθμιση των οφειλών.

καλό μήνα με υγεία

Έχω την εντύπωση ότι η ρύθμιση δεν χάνεται δεδομένου ότι στη ρύθμιση των 120 δοσεων μπαίνεις μόνο μια φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 31/5/2019 στις 2:35 ΜΜ, asteras5 είπε

Εμένα μετά από 10 ημέρες η πιστοποίηση οφειλετων  ΟΑΕΕ μου βγάζει αριθμός μητρώου  ανύπαρκτος.

σε αναλογη περιπτωση  εστειλα τον πελατη στον ΟΑΕΕ. Τον βρηκαν ενεργο κανονικα. του εδωσαν και ενα χαρτι με τα στοιχεια του και τις οφειλες του. και τελικα ανακαλυψα οτι τον λαθος που δεν τον εβρισκα ηταν οτι ειχε αλλον ΑΜΚΑ ο ΟΑΕΕ και αλλον ΑΜΚΑ ειχε ο ΕΦΚΑ. για κοιτα μηπως κι εσυ εχεις αναλογο θεμα με τον ΑΜΚΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 23/5/2019 στις 12:30 ΠΜ, zevooazaz είπε

Να επιβεβαιώσω κάτι παρακαλώ?

η διαφορά μεταξύ επαναυπολογισμού ή όχι της οφειλής μη μισθωτού επηρεάζει την σύνταξη του όταν έρθει η ώρα. Τα λεώ σωστά ?

Ο επανυπολογισμός οδηγεί σε πολύ μικρότερη σύνταξη ως και 38% γιατί μειώνονται οι παλιές εισφορές.

https://www.eleftherostypos.gr/oikonomia/412611-ta-20-sos-gia-ta-xrei-pros-ta-tameia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει λάθος σε μια αίτηση και έχω βάλει πως υπάρχει αίτηση συνταξιοδότησης χωρίς βέβαια να υπάρχει. Τι κάνω?? 

Τηλέφωνο δεν σηκώνει κανένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον ιδιο οφειλετη εκανα εγγραφη στο ΚΕΑΟ για οφειλες ΟΑΕΕ εως 31/12/2016 και πηρα κωδικους

Αλλη εγραφη στο ΚΕΑΟ για παλιοτερες οφειλες ΟΓΑ και πηρα κωδικους

Με καθε κωδικο κανεις μετα ξεχωριστη ρυθμιση(μια για ΟΑΕΕ,μια για ΟΓΑ)

Ερωτηση: Οι οφειλες ΕΦΚΑ(πλεον) 01/01-31/12/2017  δεν εμφανιζονται στη ρυθμιση του  ΟΑΕΕ.Ουτε υπαρχει πεδιο για ΑΜ ΕΦΚΑ να κανουμε εγγραφη στο ΚΕΑΟ για αυτες τις οφειλες.

Εχει προχωρησει κανεις τη ρυθμιση για αυτες  τις "νεες"  οφειλες;

(οφειλες 2018 λογικα πρωτα περιμενουμε την εκκαθαριση απο ΕΦΚΑ και 2019 δε μπαινουν στη ρυθμιση ετσι κι αλλιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. Αγροτης εχει οφειλες στον ΟΓΑ και στον ΕΦΚΑ. Μετα απο αιτηση για ρυθμιση βγαζει τις οφειλες στον ΟΓΑ αλλα τις οφειλες στον ΕΦΚΑ δεν τις εμφανιζει. Ειναι απο 1500 περιπου η καθε οφειλη . Εκανα εγγραφη κανονικα ΚΕΑΟ για ΟΓΑ και η αιτηση εγινε 30/05 . Να περιμενω μηπως τις εμφανισει αργοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξεκιναω μια αιτηση και βγαζει μηνυμα ''οι οφειλες εχουν ενοποιηθει σ ενα μητρωο''.  τι κανω αφου δεν εχει να πατησω συνεχεια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ελεύθερος επαγγελματίας με οφειλές μόνο ΟΑΕΕ έως 31/12/2016, ο οποίος έχει υπαχθεί στο νόμο Κατσέλη τι πρέπει να κάνει για να μπει στη ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν κάποιος δε θέλει επαναυπολογισμό και οι οφειλές έχουν βεβαιωθεί παλαιότερα στο ΚΕΑΟ,πρέπει να κάνει και το πρώτο βήμα ή πάει κατευθείαν και ρυθμίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος τύπος με τον οποίο να υπολογίζουμε πόσο θα μειωθεί η σύνταξη αν επιλεχθεί ο επαναϋπολογισμός των οφειλών για να δούμε αν συμφέρει?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν πχ στο τσαυ,λεει υπαρχει εργασια προσδιορισμου οφειλων,επανελθετε αργοτερα τι γινεται??μπαινοπυμε σε 3 4 μερες και βλεπουμε αν μπηκαν για ρυθμιση"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, zinon είπε

οταν πχ στο τσαυ,λεει υπαρχει εργασια προσδιορισμου οφειλων,επανελθετε αργοτερα τι γινεται??μπαινοπυμε σε 3 4 μερες και βλεπουμε αν μπηκαν για ρυθμιση"?

Μπαίνεις από βδομάδα, μπας και έχουν ανεβάσει τις οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, spyros78 είπε

Καλημερα. Αγροτης εχει οφειλες στον ΟΓΑ και στον ΕΦΚΑ. Μετα απο αιτηση για ρυθμιση βγαζει τις οφειλες στον ΟΓΑ αλλα τις οφειλες στον ΕΦΚΑ δεν τις εμφανιζει. Ειναι απο 1500 περιπου η καθε οφειλη . Εκανα εγγραφη κανονικα ΚΕΑΟ για ΟΓΑ και η αιτηση εγινε 30/05 . Να περιμενω μηπως τις εμφανισει αργοτερα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 1/6/2019 στις 5:46 ΜΜ, SOFIAMY είπε

Όσοι έχουν ρύθμιση 100 δοσεων και δεν την ολοκληρώνουν, όπως στη περίπτωση σου, αφού μπαίνεις σε άλλη ρύθμιση τότε αναβιώνουν ως οφειλές οι εκπτώσεις που είχες στη ρύθμιση των 100 δοσεων. Είναι πιθανό να μη σε συμφέρει να μπεις στις 120 δόσεις αφού ήδη είσαι στη μέση της ρύθμισης που τηρείς

Στην περίπτωση μου μου βγάζει νέα δόση των 120 δόσεων  52 € από 89 € της παλιά 100άρας. όμως στην σελίδα Πληρωμές οφειλέτη οφειλές απαιτητές για διατήρηση ρύθμισης είναι δυνατόν να φέρνει όλο το υπόλοιπο των 100 δόσεων? που σημαίνει ότι αυτή έσπασε και τώρα πρέπει να ενταχθώ στις 120 δόσεις??? Μιλάω πάντα για το βήμα μετά την αίτηση και πριν την ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα αυτή είναι η οφειλή σήμερα 11/6/19

Οφειλή ΟΑΕΕ:
Αρχικό ποσό οφειλής:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις Σύνολο
10 4.018,40 2.763,77 6.782,17

Α)Ποσό οφειλής ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις * Σύνολο
10 4.018,40 414,57 4.432,97

Β)Ποσό οφειλής ΜΕ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις * Σύνολο
10 1.729,50 175,95 1.905,45

* Έχει υπολογιστεί έκπτωση 85%.

ενώ την 22/5/19

Οφειλή ΟΑΕΕ:
Αρχικό ποσό οφειλής:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις Σύνολο
14 5605,76 3925,86 9531,62

Α)Ποσό οφειλής ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις * Σύνολο
14 5605,76 588,88 6194,64

Β)Ποσό οφειλής ΜΕ ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ:

Μήνες Οφειλής Βασική Οφειλή Επιβαρύνσεις * Σύνολο
14 1.729,50 174,26 1.903,76

* Έχει υπολογιστεί έκπτωση 85%.

 

μήπως γνωρίζει κανείς πως άλλαξε η κύρια οφειλή με μία μόνο πληρωμή 31/5/19. 

Τονίζω δεν έχει γίνει ακόμη η αίτηση υποβολής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχουν φορτωθει σε κανεναν οφειλες μετα απο επανυπολογισμο??εκανα αιτηση για γιατρο ΤΣΑΥ,και ενω υπαρχει χρεςο πχ 9 χιλαιδες και φαινονται,παταω ρυθμιση οφειλων και δεν εμφανιζεται κατι ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/6/2019 στις 4:00 ΜΜ, monty είπε

Έχω κάνει λάθος σε μια αίτηση και έχω βάλει πως υπάρχει αίτηση συνταξιοδότησης χωρίς βέβαια να υπάρχει. Τι κάνω?? 

Τηλέφωνο δεν σηκώνει κανένας 

Το ίδιο θέμα και η απάντηση :

ΤΜΗΜΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΜΕΝΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ [email protected] 

Προς το παρόν δεν προβλέπεται δυνατότητα διόρθωσης-ακύρωσης αίτησης.
Ωστόσο γίνονται συζητήσεις σχετικά με τη διαχείριση τέτοιων λαθών.
Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας εκ νέου προς το τέλος του μήνα για να σας ενημερώσουμε σχετικώς.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...