Προς το περιεχόμενο
  • 0

ρυθμιση των 120 δοσεων της εφοριας


dodos

Ερώτηση

καλημέρα μπαίνοντας στην πλατφορμα της ρυθμισαης που φαίνεται αρχικά για να μην γκρινιαζουμε για όλα πολύ εύκολη ,θα ήθελα να ρωτήσω

υποτίθεται πως μπορούμε να συμπεριλάβουμε όλες της ληξιπρόθεσμες οφειλές εως  31/12/2018

οταν πάω να υποβάλω μου γράφει έχετε και οφειλές που δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στη παρόυσα ρύθμιση ,και πρέπει να εξοφληθόυν εντός διμήνου απο την υπαγωγή στην ρύθμιση.

να υποθέσω οτι εννοεί π.χ την δόση του ενφια που έληγε στις 31/01/2019?

και πως θα εξοφληθεί αυτή? θα γίνει η υπαγωγή στην ρύθμιση και στην συνέχεια θα του βγάλουμε ταυτότητα οφειλής για το ποσό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
54 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Είχες καταλάβει ότι δεν θα ισχύουν οι 12άρες?

Εγώ ήξερα ότι θα ισχύει η 12άρα και προστέθηκε η 24άρα με μεγαλύτερο επιτόκιο και πιο αυστηρές προϋποθέσεις.

Ευχαριστώ.

Έχω κολλήσει  γι αυτό  εκανα ερώτηση  .

Και το νόημα έχει   να έχει δύο 12ρες το taxisnet  πλην του επιτοκίου  ;

Την είδα κλειστή Ε + λέω την έκλεισαν  μόνιμα  .

Και μου φαίνεται  κάτι τέτοιο  είχα ακούσει  η διαβάσει  Η απλά το  φαντάστηκα  .

Με απλά λόγια η πάλια 12ρα θα ξανανοίξει; Και αν ναι για πιο λόγο την έκλεισαν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Έχω κολλήσει  γι αυτό  εκανα ερώτηση  .

Και το νόημα έχει   να έχει δύο 12ρες το taxisnet  πλην του επιτοκίου  ;

Την είδα κλειστή Ε + λέω την έκλεισαν  μόνιμα  .

Και μου φαίνεται  κάτι τέτοιο  είχα ακούσει  η διαβάσει  Η απλά το  φαντάστηκα  .

Με απλά λόγια η πάλια 12ρα θα ξανανοίξει; Και αν ναι για πιο λόγο την έκλεισαν ;

Δηλαδή εσύ λες ότι θα υπάρχει μόνο η καινούρια με επιλογή έως 24 δόσεις ή 48 αν είναι κληρονομιά κτλ.

Και ότι οι οφειλές παλαιών ρυθμίσεων που έπεσαν δεν μπορούν να μπουν στην καινούρια ρύθμιση, ούτε σε 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
57 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δηλαδή εσύ λες ότι θα υπάρχει μόνο η καινούρια με επιλογή έως 24 δόσεις ή 48 αν είναι κληρονομιά κτλ.

Και ότι οι οφειλές παλαιών ρυθμίσεων που έπεσαν δεν μπορούν να μπουν στην καινούρια ρύθμιση, ούτε σε 12.

Στο Α ναι στο Β όχι θα μπορεί να τα ρύθμιση  

ΠΧ αν αλλάξεις  το   48 σε  24 που ξεκινάει και  κλικαρεις το νταμακι +  πληρεί τις προϋποθέσεις  ακόμα και  τώρα μπορείς  να την στήσεις  

Β’ Υπαγωγή στη ρύθμιση :
Μετάπτωση πάγιων ρυθμίσεων (με ημερ. υπαγωγής από 02/11/2019 - 25/02/2020)

 

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα ξανά ανοίξει  η 12ρα; η 

Ότι αν δεν ξανά ανοίξει και η εφορία  την ρίξει δεν θα μπορεί  αυτά μετά να τα ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Στο Α ναι στο Β όχι θα μπορεί να τα ρύθμιση  

ΠΧ αν αλλάξεις  το   48 σε  24 που ξεκινάει και  κλικαρεις το νταμακι +  πληρεί τις προϋποθέσεις  ακόμα και  τώρα μπορείς  να την στήσεις  

Β’ Υπαγωγή στη ρύθμιση :
Μετάπτωση πάγιων ρυθμίσεων (με ημερ. υπαγωγής από 02/11/2019 - 25/02/2020)

 

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα ξανά ανοίξει  η 12ρα; η 

Ότι αν δεν ξανά ανοίξει και η εφορία  την ρίξει δεν θα μπορεί  αυτά μετά να τα ρύθμιση;

Εγώ βλέπω ότι η ρύθμιση έχει πέσει και δεν μπορεί να κάνει καμία νέα ρύθμιση.

Αυτό είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως έχει καμία υπερεισρπαξη και γι αυτό κολλάει;

Η αλήθεια είναι ότι η νέα είχε ένα  χρονικό  περιθώριο για να τα ποσά της  ρύθμισης  .απο  ένα σημείο ημερομηνία  και μετά. 

Αν τώρα δεν σε αφήνουν  να  ρυθμίσεις  τα παλιά και δεν είναι κάτι άλλο όπως ΠΧ καμία υπέρ είσπραξη  η μη αποστολή κανενός  ΦΠΑ η κάποιας δηλώσεις  έμπλεξες  έμπλεξαν  μπλέξαμε .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Για να αλλάξουμε και λίγο θέμα μία ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Φορολογούμενη με ρύθμιση 12 δόσεων στις 7/10/2019, δεν πλήρωσε τις 2 τελευταίες δόσεις.

Λογικά, δεν δικαιούται να μπει στην 24άρα, αλλά δεν με αφήνει να της κάνω ούτε νέα 12άρα.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει
Οι οφειλές σας έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση ν.4152/2013, η οποία έχει απολεσθεί. Η εφαρμογή, για την ένταξη των ως άνω οφειλών για δεύτερη φορά, σε ρύθμιση ν.4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4646/2019, δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμα να κάνει 12άρα και θα μπορεί μετά?

Ελπίζω να έχουν παγώσει και οι κατασχέσεις λόγω της κατάστασης.

Ευχαριστώ.

προσοχη γιατι χθες δεν το ψαξαμε μελετησε το να καταλβεις την περιπτωση σου και τι πρεπει να κανεις 

Συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις
Αίτηση ρύθμισης οφειλών του Ν. 4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4646/2019 και ισχύει (Ρ7)

https://www.taxheaven.gr/circulars/32472

14. Ερ. Είχα ρύθμιση η οποία ήταν σε ισχύ την 01/11/2019 και σήμερα έχει απωλεσθεί. Τι μπορώ να κάνω;
Απ. Δεν μπορείτε να εντάξετε το υπόλοιπο των χρεών της απωλεσθείσας ρύθμισης που ήταν σε ισχύ την 01/11/2019, στην παρούσα ρύθμιση. Έχετε όμως την δυνατότητα να ρυθμίσετε τα χρέη σας βάσει του ν. 4174/2013.
ΠΡΟΣΟΧΗ: H δυνατότητα για υπαγωγή στη ρύθμιση του ν. 4174/2013, θα είναι εφικτή μέχρι την 31/03/2020. Από την 01/04/2020, η ρύθμιση του ν. 4174/2013 καταργείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, 125883623 είπε

προσοχη γιατι χθες δεν το ψαξαμε μελετησε το να καταλβεις την περιπτωση σου και τι πρεπει να κανεις 

Συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις
Αίτηση ρύθμισης οφειλών του Ν. 4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4646/2019 και ισχύει (Ρ7)

https://www.taxheaven.gr/circulars/32472

14. Ερ. Είχα ρύθμιση η οποία ήταν σε ισχύ την 01/11/2019 και σήμερα έχει απωλεσθεί. Τι μπορώ να κάνω;
Απ. Δεν μπορείτε να εντάξετε το υπόλοιπο των χρεών της απωλεσθείσας ρύθμισης που ήταν σε ισχύ την 01/11/2019, στην παρούσα ρύθμιση. Έχετε όμως την δυνατότητα να ρυθμίσετε τα χρέη σας βάσει του ν. 4174/2013.
ΠΡΟΣΟΧΗ: H δυνατότητα για υπαγωγή στη ρύθμιση του ν. 4174/2013, θα είναι εφικτή μέχρι την 31/03/2020. Από την 01/04/2020, η ρύθμιση του ν. 4174/2013 καταργείται

Ποια είναι η ρύθμιση του ν.4174/2013?

Στο Τάξις δεν υπάρχει ως επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Ποια είναι η ρύθμιση του ν.4174/2013?

Στο Τάξις δεν υπάρχει ως επιλογή.

εχει καταργηθει δες το αρθο 43 για να την θυμηθεις 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4174 Φορολογικές διαδικασίες και άλλες διατάξεις

https://www.taxheaven.gr/law/4174/2013

Άρθρο 43.

Πρόγραμμα ρύθμισης οφειλών - τμηματικής καταβολής σε δόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Φορολογούμενος έχασε 12άρα ρύθμιση, βρήκε λεφτά μετά από ένα διάστημα και έβαλε 3 δόσεις στην ταυτότητα οφειλής της ρύθμισης.

Αυτά τα ποσά πήγαν υπερείσπραξη και τα συμψήφισε στη ΔΟΥ με μέρος άλλων οφειλών.

Τώρα στη καρτέλα του φάινονται εκτός ρύθμισης χρέη περίπου 2000.

Πάω να του κάνω νέα 12άρα και μου βγάζει μήνυμα

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει

Αυτό τι σημαίνει?

Ότι δεν μπορεί να κάνει πια ρύθμιση?

Δεν έχω καταλάβει τίποτα με τη νέα ρύθμιση του 4646/2019.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να ισχύει  ότι είχαμε πει τις προάλλες. 

Απλά και αυτό που ανάφερεις δεν έχει λογική.δεν εβαλε τρεις δόσεις έκανε κατάθεση αλλά νταλα και έγινε υπερεισρπαξη  που πήγε σε παλιότερες οφειλές του. 

Αν είχε κάνει σωστά την πληρωμή  θα πηγαίνε στην ρύθμιση του. Και όχι σαν υπερεισρπαξη  .

Τώρα όσο αφορά το ερώτημα  σου εγώ εγώ καταλάβει  με επιφυλακή  ότι καταργήθηκε η παλιά 12 ρα.

Και υπάρχει αυτή η καινουργια  με ότι αυτό συνεπάγεται  .

Πάρε δεύτερη  γνώμη. 

Γιατί και γω  το χω χάσει. 

Πάντως έχω την εντύπωση  ότι η νέα δεν σε αφήνει να ρυθμίσεις  οφειλές πριν την ψηφίση  της.γι αυτό σου βγάζει αυτό το μυνηνα  και ναι έτσι τα πάλια  τώρα δεν μπρορει να τα ρύθμιση  .

Εκτός και αν υπάρχει  κάποιο  τρικ που μου διαφεύγει  τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/5/2020 στις 7:41 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Φορολογούμενος έχασε 12άρα ρύθμιση, βρήκε λεφτά μετά από ένα διάστημα και έβαλε 3 δόσεις στην ταυτότητα οφειλής της ρύθμισης.

Αυτά τα ποσά πήγαν υπερείσπραξη και τα συμψήφισε στη ΔΟΥ με μέρος άλλων οφειλών.

Τώρα στη καρτέλα του φάινονται εκτός ρύθμισης χρέη περίπου 2000.

Πάω να του κάνω νέα 12άρα και μου βγάζει μήνυμα

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει

Αυτό τι σημαίνει?

Ότι δεν μπορεί να κάνει πια ρύθμιση?

Δεν έχω καταλάβει τίποτα με τη νέα ρύθμιση του 4646/2019.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

μηπως την πατάει σε αυτό το σημείο ; 

2. Ερ. Ποιοι εξαιρούνται από την υπαγωγή στη ρύθμιση;

Απ. - Oφειλέτες που έχουν καταδικαστεί για εγκλήματα φοροδιαφυγής ακόμα και σε πρώτο βαθμό. Στη ρύθμιση δύνανται να υπαχθούν οφειλέτες οι οποίοι έχουν αθωωθεί κατά τον χρόνο υπαγωγής στη ρύθμιση.
- Οφειλές, οι οποίες σύμφωνα με διατάξεις άλλων νόμων δεν δύνανται να ρυθμίζονται (π.χ. παρ. 2 του άρ. 22 του ν.4002/2011 (Α΄180) σχετικά με την ανάκτηση κρατικών ενισχύσεων που χορηγήθηκαν με τη σύσταση ειδικών αφορολόγητων αποθεματικών).
- Οφειλές που είχαν υπαχθεί σε οποιαδήποτε νομοθετική ρύθμιση η οποία κατά την 1.11.2019 ήταν σε ισχύ ακόμη και αν οι ανωτέρω ρυθμίσεις απωλέσθηκαν μετά την 1.11.2019.

 

 

Συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις (Ενημερωμένο)
Αίτηση ρύθμισης οφειλών του Ν. 4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4646/2019 και ισχύει (Ρ7)

https://www.taxheaven.gr/circulars/32472

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, 125883623 είπε

μηπως την πατάει σε αυτό το σημείο ; 

2. Ερ. Ποιοι εξαιρούνται από την υπαγωγή στη ρύθμιση;

Απ. - Oφειλέτες που έχουν καταδικαστεί για εγκλήματα φοροδιαφυγής ακόμα και σε πρώτο βαθμό. Στη ρύθμιση δύνανται να υπαχθούν οφειλέτες οι οποίοι έχουν αθωωθεί κατά τον χρόνο υπαγωγής στη ρύθμιση.
- Οφειλές, οι οποίες σύμφωνα με διατάξεις άλλων νόμων δεν δύνανται να ρυθμίζονται (π.χ. παρ. 2 του άρ. 22 του ν.4002/2011 (Α΄180) σχετικά με την ανάκτηση κρατικών ενισχύσεων που χορηγήθηκαν με τη σύσταση ειδικών αφορολόγητων αποθεματικών).
- Οφειλές που είχαν υπαχθεί σε οποιαδήποτε νομοθετική ρύθμιση η οποία κατά την 1.11.2019 ήταν σε ισχύ ακόμη και αν οι ανωτέρω ρυθμίσεις απωλέσθηκαν μετά την 1.11.2019.

 

 

Συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις (Ενημερωμένο)
Αίτηση ρύθμισης οφειλών του Ν. 4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4646/2019 και ισχύει (Ρ7)

https://www.taxheaven.gr/circulars/32472

 

Καλησπέρα.

Προφανώς την πατάει επειδή είχε οφειλές σε ρύθμιση πριν την 1/11/2019.

Αλλά είναι άδικο να μην μπορεί να τις ξαναβάλει, έστω σε 12άρα και να τον υποχρεώνει να τις εξοφλήσει.

Και έχω άλλη μία τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Προφανώς την πατάει επειδή είχε οφειλές σε ρύθμιση πριν την 1/11/2019.

Αλλά είναι άδικο να μην μπορεί να τις ξαναβάλει, έστω σε 12άρα και να τον υποχρεώνει να τις εξοφλήσει.

Και έχω άλλη μία τέτοια περίπτωση.

και που είσαι ακόμα σε λίγο καιρό θα σκαν σαν τα μανιτάρια τετοιες περιπτώσεις ακόμα ειναι νωρίς και δεν το χουν αντιληφθεί αρκετοί έχουν μείνει και πίσω οι εφορίες λόγο χομπιτ .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια καλησπερα κατι ασχετο /σχετικο,ξερετε πως βγαινει ασφαλιστικη ενημεροτητα ιδιωτη που δεν ειχε ποτε επιχειρηση  ?με ρωτανε οι συμβολαιογραφοι για αρκετους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μου ζήτησε ένας πελάτης να του κάνω ρύθμιση σε 1 δόση, για να γλιτώσει τις προσαυξήσεις, αλλά είδα ότι στη νέα ρύθμιση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Οι δόσεις ξεκινούν από 2 και είναι με προσαυξήσεις.

Ισχύει σε όλους αυτό ή μήπως παίζει ρόλο το ότι είναι οφειλές από φόρο εισοδήματος του 2007?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μου ζήτησε ένας πελάτης να του κάνω ρύθμιση σε 1 δόση, για να γλιτώσει τις προσαυξήσεις, αλλά είδα ότι στη νέα ρύθμιση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Οι δόσεις ξεκινούν από 2 και είναι με προσαυξήσεις.

Ισχύει σε όλους αυτό ή μήπως παίζει ρόλο το ότι είναι οφειλές από φόρο εισοδήματος του 2007?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα

Μόνο η νομοθετική είχε απαλλαγή προσαυξήσεων  σε εφάπαξ καταβολή

η πάγια είναι όπως στο βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, giannis31 είπε

Καλησπέρα

Μόνο η νομοθετική είχε απαλλαγή προσαυξήσεων  σε εφάπαξ καταβολή

η πάγια είναι όπως στο βγάζει

Οπότε, ούτε στη ΔΟΥ θα μπορούν να του το κάνουν σε 1 δόση.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Οπότε, ούτε στη ΔΟΥ θα μπορούν να του το κάνουν σε 1 δόση.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή συνέχεια!

και γω το δα μεγάλη  απατη .στην ουσια πλεον οταν το ρυθμιζεις ειναι απο δυο δοσεις και πανω και στην ουσια σε χρεωνουν xtra παλια καλα την βολευαμε αλλα την εκλεισαν την τρυπα .  μονο αν εχεις 120ρα και την στησεις στην εφορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...