Προς το περιεχόμενο
  • 0

ρυθμιση των 120 δοσεων της εφοριας


dodos

Ερώτηση

καλημέρα μπαίνοντας στην πλατφορμα της ρυθμισαης που φαίνεται αρχικά για να μην γκρινιαζουμε για όλα πολύ εύκολη ,θα ήθελα να ρωτήσω

υποτίθεται πως μπορούμε να συμπεριλάβουμε όλες της ληξιπρόθεσμες οφειλές εως  31/12/2018

οταν πάω να υποβάλω μου γράφει έχετε και οφειλές που δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στη παρόυσα ρύθμιση ,και πρέπει να εξοφληθόυν εντός διμήνου απο την υπαγωγή στην ρύθμιση.

να υποθέσω οτι εννοεί π.χ την δόση του ενφια που έληγε στις 31/01/2019?

και πως θα εξοφληθεί αυτή? θα γίνει η υπαγωγή στην ρύθμιση και στην συνέχεια θα του βγάλουμε ταυτότητα οφειλής για το ποσό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 4/7/2019 στις 2:45 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα ανοίξουν οι 120 δόσεις για νομικά πρόσωπα και ειδικά για αυτά που έχουν κάνει διακοπή εργασιών?

Ευχαριστώ πολύ.

 

5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Τελικά, είναι επίσημη η παράταση στις φορολογικές οφειλές?

Θα βασιστούμε σε μια δήλωση του Σταικούρα?

Δεν μπορούσαν να βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση?

Τι θα λέω στους πελάτες?

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45879

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας,

πελάτης μου κατάφερε και έχασε την 120αρα με το να μην πληρώσει δόσεις 30/8 και 30/09. Μια πληρωμή που έκανε δεν έχει ενημερώσει το δοσολόγιο της ρυθμιση αρα σίγουρα την έχει χάσει παρόλο που φαίνεται ενεργη η ρυθμιση.

Αν παω να επαυποβάλλω μου εχει μηνυματάκι ότι είναι μη ενημερος σε ρύθμιση και λεει ότι το ποσό επαυποβολής είναι 0.

Αν πάω να την κάνω χωρις να πατήσω επαναυποβολλή προχωρά κανονικά με το υπόλοιπο ποσό που δεν έχει πληρωθεί. Είναι όμως σωστο να το κάνω έτσι ?? συνήθως πρεπει να πας απο εφορία για να ακυρώσει την χαμένη ρύθμιση... αυτο όμως προχωρά κανονικά... βλέποντας και ότι την Δευτέρα τελειώνει η προθεσμία σκέφτομαι να ρίξω την καινούργια χωρις να ενεργοποιήσω το κουμπι της επαναυποβολής....

τι πιστέυετε ???

ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν σου προχώραει με κλικ στο κουμπί επαναυπολογισμος προχωρα το .εμενα αυτή είναι η αποψη μου αυτό θα κανα εγω πάντως. Και το πολλη πολλή μετα με την υσηχια μου να έριχνα μετα στην δου την πρώτη 120ρα.

Επίσης η ρύθμιση χάνεται αν δεν κάνει δυο πληρωμές. Ποτε πρόλαβε. Και αν εχει οπως λες πληρωμή που την εκανε αλλα δεν κούμπωσε θα είχες πρόβλημα με μήνυμα υπερεισπραξη και δεν θα προχωρουσε ηλεκτρονικα.

Περίεργο βέβαια οπως τα γράψεις γιατί κανόνικα αν δεν πάτησεις το κουτακι στην πρώτη σελίδα σου φέρνει 0 και αν το πατήσεις στα φέρνει ολα και τα ξαναριθμηζεις και καλύτερα που έγιναν ολα γιατί ετσι αν δεν είχε 120 δόσεις τωρα με την ελάχιστη δόση 20€ μπρος να τις φτάσει. 

Εφορία τι να τρέχεις τελευταία μερα στον πανικό αφου μπορείς να το λύσεις τώρα ;

Αν θες όμως ανεβάσε εδω τις εικονες που λες οφειλές -ρύθμιση-κλικ με επαυπολογισμο και -χωρίς επαναυπολογισμο για να έχουμε και εικόνα τι γράφεις. (Σβήσε τα στοιχεία του να μην φαίνονται).

Κανόνικα θα έπρεπε να έχει πέσει αλλιώς είναι περίεργο αυτό που βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Αν σου προχώραει με κλικ στο κουμπί επαναυπολογισμος προχωρα το .εμενα αυτή είναι η αποψη.

Επίσης η ρύθμιση χάνεται αν δεν κάνει δυο πληρωμές. Ποτε πρόλαβε. Και αν εχει οπως λες πληρωμή που την εκανε αλλα δεν κούμπωσε θα είχες πρόβλημα με μήνυμα υπερεισπραξεις.

Περίεργο βέβαια οπως τα γράψεις γιατί κανόνικα αν δεν πάτησεις το κουτακι στην πρώτη σελίδα σου φέρνει 0 και αν το πατήσεις στα φέρνει ολα και τα ξαναριθμηζεις και καλύτερα που έγιναν ολα γιατί ετσι αν δεν είχε 120 δόσεις τωρα με την ελάχιστη δόση 20€ μπρος να τις φτάσει. 

Εφορία τι να τρέχεις τελευταία μερα στον πανικό αφου μπορείς να το λύσεις τώρα ;

Αν θες όμως αναβάσε εδω τις εικονες που λες οφειλές -ρύθμιση-κλικ με επαυπολογισμο και -χωρίς επαναυπολογισμο για να έχουμε και εικόνα τι γράφεις. (Σβήσε τα στοιχεία του να μην φαίνονται). 

Κανόνικα θα έπρεπε να έχει πεσει αλλιώς είναι περίεργο αυτό που βλέπεις.  

σε ευχαριστώ πολύ.... η αλήθεια είναι ότι έχω πανικοβληθει ..... στελνω αμεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, zevooazaz είπε

σε ευχαριστώ πολύ.... η αλήθεια είναι ότι έχω πανικοβληθει ..... στελνω αμεσα

 

Χαλαρά. Έχουμε και την δεύτερα.

Και μενα μου σκασαν δυο πακέτα σήμερα. 

Έχουμε χρόνο ακόμα. 

Αλλα έχεις και plan b .

Πληρώνει την παλια τωρα και σιγά. Κανείς δεν θα ασχοληθεί να το δει και να του την ακυρώσει μετά . Μέχρι τώρα κατι τέτοιο δεν εχει συμβεί πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Χαλαρά. Έχουμε και την δεύτερα.

Και μενα μου σκασαν δυο πακέτα σήμερα. 

Έχουμε χρόνο ακόμα. 

Αλλα έχεις και plan b .

Πληρώνει την παλια τωρα και σιγά. Κανείς δεν θα ασχοληθεί να το δει και να του την ακυρώσει μετά . Μέχρι τώρα κατι τέτοιο δεν εχει συμβεί πάντως. 

Με προβλημάτισε.....

τα δυο αρχεία

me epanayyp.doc

xwris epanayp .doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, zevooazaz είπε

Με προβλημάτισε.....

τα δυο αρχεία

me epanayyp.doc

xwris epanayp .doc

και χωρις επαναυποβολή προχωρά και πάει εδω που 2019 - Υποβολή Αίτησης.jpgστέλνω τώρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

και χωρις επαναυποβολή προχωρά και πάει εδω που 2019 - Υποβολή Αίτησης.jpgστέλνω τώρα..

 

Περίεργο δεν το χω ξαναδεί. 

Αλλο με προβλημάτισε τωρα.εχω την εντύπωση οτι αν χασεις την 120ρα δεν μπορεις να ξαναμπεις σε αυτήν. 

Στην εφορία μπορεί και να μην σου στήσουν την καινούρια. 

Αν το κάνεις εσυ τωρα μην γίνει τπτ μετα.

Έχεις και το plan  b να πληρώσεις τωρα τις δυο δόσεις στην παλιά και μετα δεν πιστεύω να εχει πρόβλημα. Αλλα δεν είναι και τελείως σίγουρο.

Απ την αλλη έχει μικρή οφείλη και θα και κριμα γιατι με την νεα θα του αυξηθούν οι δόσεις αφου επεσε απο 30 σε 20€ 

Τι να σου πω;

Εγω μαλλον θα την προχωρούσα και νετα θα πήγαινα να ρίξω την παλιά 120 ρα και αν είχα πρόβλημα στο μέλλον θα πήγαινα στην εφορία να μου ξαναστησουν την 120ρα με το σκεπτικό οτι οκ ήθελα μικρότερη δοση και δεν με αφήνε και εκανα πληρωμή που δεν κουμπωσε ε αν δεν στην κανουν τι να πεις μετα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Περίεργο δεν το χω ξαναδεί. 

Αλλο με προβλημάτισε τωρα.εχω την εντύπωση οτι αν χασεις την 120ρα δεν μπορεις να ξαναμπεις σε αυτήν. 

Στην εφορία μπορεί και να μην σου στήσουν την καινούρια. 

Αν το κάνεις εσυ τωρα μην γίνει τπτ μετα.

Έχεις και το plan  b να πληρώσεις τωρα τις δυο δόσεις στην παλιά και μετα δεν πιστεύω να εχει πρόβλημα. Αλλα δεν είναι και τελείως σίγουρο.

Απ την αλλη έχει μικρή οφείλη και θα και κριμα γιατι με την νεα θα του αυξηθούν οι δόσεις αφου επεσε απο 30 σε 20€ 

Τι να σου πω;

Εγω μαλλον θα την προχωρούσα και νετα θα πήγαινα να ρίξω την παλιά 120 ρα και αν είχα πρόβλημα στο μέλλον θα πήγαινα στην εφορία να μου ξαναστησουν την 120ρα με το σκεπτικό οτι οκ ήθελα μικρότερη δοση και δεν με αφήνε και εκανα πληρωμή που δεν κουμπωσε ε αν δεν στην κανουν τι να πεις μετα;;; 

σε ευχαριστώ πολύ... θα το κάνω και ο θεος βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπαίνω στην υποβολή αίτησης ρύθμισης με 120 δόσεις (στις 4/10/2019) και μου βγάζει υπαγόμενο ποσό : 52622,41 και από κάτω έχει την εξής υποσημείωση : "Έχετε ατομικές οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ν.4321/2015 ή ν.4305/2014 & δεν υπάγονται στην παρούσα αίτηση",  Χωρίς να οριστικοποιήσω την υποβολή της αίτησης , στη συνέχεια μπαίνω στην επιλογή "Στοιχεία ρύθμισης" και μου βγάζει μηδέν οφειλόμενο ποσό.

Η πραγματικότητα είναι ότι υπήρχαν 2 παλιές ρυθμίσεις των 100 και των 12 δόσεων , οι οποίες και έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες από το 2018 και το 2017 αντίστοιχα.

Επίσης συμβαίνει και το άλλο εξής ανεξήγητο από μένα τουλάχιστον, σε παρόμοια είσοδό μου στο σύστημα στις 1/10/2019 μου "έβγαζε" υπαγόμενο ποσό στην ίδια ρύθμιση : 78464,58 και επιπρόσθετα στα στοιχεία ρυθμίσεων 2 ποσά σ' αυτή του ν.4321/2015 (100 δόσεις)  υπόλοιπο 31869,40 (τελευταία πληρωμή 30/6/2018) και σ' αυτήν του ν.4152/2013 (12 δόσεις) υπόλοιπο 34974,99 (τελευταία πληρωμή 28/2/2017).

Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να το παρακολουθήσει ή αν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο , αλλά εμένα μου φαίνεται εντελώς παράλογο φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, HARIS_K είπε

Μπαίνω στην υποβολή αίτησης ρύθμισης με 120 δόσεις (στις 4/10/2019) και μου βγάζει υπαγόμενο ποσό : 52622,41 και από κάτω έχει την εξής υποσημείωση : "Έχετε ατομικές οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ν.4321/2015 ή ν.4305/2014 & δεν υπάγονται στην παρούσα αίτηση",  Χωρίς να οριστικοποιήσω την υποβολή της αίτησης , στη συνέχεια μπαίνω στην επιλογή "Στοιχεία ρύθμισης" και μου βγάζει μηδέν οφειλόμενο ποσό.

Η πραγματικότητα είναι ότι υπήρχαν 2 παλιές ρυθμίσεις των 100 και των 12 δόσεων , οι οποίες και έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες από το 2018 και το 2017 αντίστοιχα.

Επίσης συμβαίνει και το άλλο εξής ανεξήγητο από μένα τουλάχιστον, σε παρόμοια είσοδό μου στο σύστημα στις 1/10/2019 μου "έβγαζε" υπαγόμενο ποσό στην ίδια ρύθμιση : 78464,58 και επιπρόσθετα στα στοιχεία ρυθμίσεων 2 ποσά σ' αυτή του ν.4321/2015 (100 δόσεις)  υπόλοιπο 31869,40 (τελευταία πληρωμή 30/6/2018) και σ' αυτήν του ν.4152/2013 (12 δόσεις) υπόλοιπο 34974,99 (τελευταία πληρωμή 28/2/2017).

Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να το παρακολουθήσει ή αν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο , αλλά εμένα μου φαίνεται εντελώς παράλογο φαινόμενο.

δεν πολλή κατάλαβα τι γράφεις άλλα στην ρύθμιση των 120 δόσεων υπαρχει ένα σημείο που αναφέρει στον νομο της  

Άρθρο 108
Εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση:
α) Οφειλές που έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση κατά τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 17 του ν. 4321/2015 (Α΄ 32) ή του άρθρου 51 του ν. 4305/2014 (Α΄ 237), η οποία ρύθμιση απωλέσθη μετά την κατάθεση του παρόντος νόμου.
β) Οφειλές που έχουν υπαχθεί σε σύμβαση/ρύθμιση με τη Φορολογική Διοίκηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4469/2017 (Α΄ 62) και η οποία ρύθμιση απωλέσθη μετά την κατάθεση του παρόντος νόμου.
γ) Οφειλέτες που κατά το χρόνο υπαγωγής έχουν καταδικαστεί με αμετάκλητη δικαστική απόφαση για φοροδιαφυγή ή λαθρεμπορία.
δ) Οφειλές, οι οποίες δεν δύνανται να ρυθμίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 22 του ν. 4002/2011 (Α΄ 180) και αφορούν σε ανάκτηση κρατικών ενισχύσεων που χορηγήθηκαν με τη σύσταση ειδικών αφορολόγητων αποθεματικών ή που δεν δύνανται να ρυθμίζονται σύμφωνα με άλλες διατάξεις.
....
εσένα η ρύθμιση των 100 δόσεων πότε έπεσε απο το taxis; εκει μπορει να κολλαει το συστημα του taxis,στην εφορια ισως αυριο να τα στησεις ολα στις 120 δοσεις .  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/10/2019 στις 10:39 ΜΜ, 125883623 είπε

Περίεργο δεν το χω ξαναδεί. 

Αλλο με προβλημάτισε τωρα.εχω την εντύπωση οτι αν χασεις την 120ρα δεν μπορεις να ξαναμπεις σε αυτήν. 

Στην εφορία μπορεί και να μην σου στήσουν την καινούρια. 

Αν το κάνεις εσυ τωρα μην γίνει τπτ μετα.

Έχεις και το plan  b να πληρώσεις τωρα τις δυο δόσεις στην παλιά και μετα δεν πιστεύω να εχει πρόβλημα. Αλλα δεν είναι και τελείως σίγουρο.

Απ την αλλη έχει μικρή οφείλη και θα και κριμα γιατι με την νεα θα του αυξηθούν οι δόσεις αφου επεσε απο 30 σε 20€ 

Τι να σου πω;

Εγω μαλλον θα την προχωρούσα και νετα θα πήγαινα να ρίξω την παλιά 120 ρα και αν είχα πρόβλημα στο μέλλον θα πήγαινα στην εφορία να μου ξαναστησουν την 120ρα με το σκεπτικό οτι οκ ήθελα μικρότερη δοση και δεν με αφήνε και εκανα πληρωμή που δεν κουμπωσε ε αν δεν στην κανουν τι να πεις μετα;;;

Συνάδελφε θεωρώ υποχρέωση μου να σε ενημερώσω ότι .... την ρύθμιση την πήρε κανονικά!!!!

Με το που είδε την πληρωμή της Α δόσης, ακύρωσε την παλιά, επικύρωσε την καινούργια και στην προσωποιημένη πληρωφόρηση εμφανίζεται μονο το δοσολόγιο της νέας ρύθμισης!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

Συνάδελφε θεωρώ υποχρέωση μου να σε ενημερώσω ότι .... την ρύθμιση την πήρε κανονικά!!!!

Με το που είδε την πληρωμή της Α δόσης, ακύρωσε την παλιά, επικύρωσε την καινούργια και στην προσωποιημένη πληρωφόρηση εμφανίζεται μονο το δοσολόγιο της νέας ρύθμισης!!!

 

Το χα εύνοια θα σε ρώταγα , καλά έκανες .

όλα κομπλέ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Το χα εύνοια θα σε ρώταγα , καλά έκανες .

όλα κομπλέ . 

πάνω απο όλα ευχαριτώ για το χρόνο σου Παρασκευιάτικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ίσως δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για την παρακάτω ερώτηση.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό επεικονίζονται στο ΚΕΑΟ οι οφειλές μιας επιχείρησης.

Για παράδειγμα μπορεί να έχω στείλει ΑΠΔ 06/2019 με ποσό 500 ευρώ και ΑΠΔ 07/2019 με ποσό 500 ευρώ, τα οποία δεν πληρώθηκαν εμπρόθεσμα και θέλουμε σήμερα να εξοφληθούν.

Στην ανάλυση οφειλών του ΚΕΑΟ δείχνει πχ ΠΕΕ/ΑΚ για τον 06/2019 355 ευρώ και ΠΕΕ/Α για 07/2019 πχ 360 ευρώ!

Που είναι η υπόλοιπη οφειλή?

Υπάρχει κάποιο λινκ ή κάποια εγκύκλιος που να εξηγεί την ανάλυση των παραπάνω?

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, no slave είπε

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ίσως δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για την παρακάτω ερώτηση.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό επεικονίζονται στο ΚΕΑΟ οι οφειλές μιας επιχείρησης.

Για παράδειγμα μπορεί να έχω στείλει ΑΠΔ 06/2019 με ποσό 500 ευρώ και ΑΠΔ 07/2019 με ποσό 500 ευρώ, τα οποία δεν πληρώθηκαν εμπρόθεσμα και θέλουμε σήμερα να εξοφληθούν.

Στην ανάλυση οφειλών του ΚΕΑΟ δείχνει πχ ΠΕΕ/ΑΚ για τον 06/2019 355 ευρώ και ΠΕΕ/Α για 07/2019 πχ 360 ευρώ!

Που είναι η υπόλοιπη οφειλή?

Υπάρχει κάποιο λινκ ή κάποια εγκύκλιος που να εξηγεί την ανάλυση των παραπάνω?

Ευχαριστώ,

εκεί που είσαι μηπως έχει και δεύτερη σελίδα;  πάνω που σου χει σύνολο ειναι ίδιο με αυτό που βλέπεις .

υποτίθεται ότι ε κει που είσαι τα κοιτάς . αλλιως κανε την ίδια διαδικασία άλλα στο ΙΚΑ όχι στο κεαο  να δεις την καρτέλα του  . 

πάρε και δεύτερη γνώμη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 30/10/2019 στις 2:47 ΜΜ, 125883623 είπε

και προσοχή απ ότι είδα ενημερώθηκε η ρύθμιση από 5% σε 3% και μειώθηκαν οι αρχικές δοσεις 

facebook-fire like.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Για να αλλάξουμε και λίγο θέμα μία ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Φορολογούμενη με ρύθμιση 12 δόσεων στις 7/10/2019, δεν πλήρωσε τις 2 τελευταίες δόσεις.

Λογικά, δεν δικαιούται να μπει στην 24άρα, αλλά δεν με αφήνει να της κάνω ούτε νέα 12άρα.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει
Οι οφειλές σας έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση ν.4152/2013, η οποία έχει απολεσθεί. Η εφαρμογή, για την ένταξη των ως άνω οφειλών για δεύτερη φορά, σε ρύθμιση ν.4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4646/2019, δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμα να κάνει 12άρα και θα μπορεί μετά?

Ελπίζω να έχουν παγώσει και οι κατασχέσεις λόγω της κατάστασης.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Για να αλλάξουμε και λίγο θέμα μία ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Φορολογούμενη με ρύθμιση 12 δόσεων στις 7/10/2019, δεν πλήρωσε τις 2 τελευταίες δόσεις.

Λογικά, δεν δικαιούται να μπει στην 24άρα, αλλά δεν με αφήνει να της κάνω ούτε νέα 12άρα.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει
Οι οφειλές σας έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση ν.4152/2013, η οποία έχει απολεσθεί. Η εφαρμογή, για την ένταξη των ως άνω οφειλών για δεύτερη φορά, σε ρύθμιση ν.4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4646/2019, δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμα να κάνει 12άρα και θα μπορεί μετά?

Ελπίζω να έχουν παγώσει και οι κατασχέσεις λόγω της κατάστασης.

Ευχαριστώ.

Όχι, οι δωδεκάρες έχουν παγώσει από τότε που βγήκαν οι 24άρες. Είμαι σε επικοινωνία με το τάξις να δούμε τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Για να αλλάξουμε και λίγο θέμα μία ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

Φορολογούμενη με ρύθμιση 12 δόσεων στις 7/10/2019, δεν πλήρωσε τις 2 τελευταίες δόσεις.

Λογικά, δεν δικαιούται να μπει στην 24άρα, αλλά δεν με αφήνει να της κάνω ούτε νέα 12άρα.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Οι οφειλές σας εξαιρούνται και δεν υπάγονται στη ρύθμιση ν.4152/2013 όπως ισχύει
Οι οφειλές σας έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση ν.4152/2013, η οποία έχει απολεσθεί. Η εφαρμογή, για την ένταξη των ως άνω οφειλών για δεύτερη φορά, σε ρύθμιση ν.4152/2013, όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4646/2019, δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμα να κάνει 12άρα και θα μπορεί μετά?

Ελπίζω να έχουν παγώσει και οι κατασχέσεις λόγω της κατάστασης.

Ευχαριστώ.

Ισχύει ότι ανάφερει  ο ponzi .πλέον υπάρχει μόνο μια η έως 48 .

Γιατί θα ξανά ανοίξουν  την 12ρα; 

Βάλε τον στην 48 αν και η 12 ήταν καλύτερη  από την νέα.

Η νέα μπρορει να έχει περίσοτερα δόσεις αλλά σε χρεώνει περισσότερο  έχει πιο ψηλό επιτόκιο  .

Αν δεν σε αφήνει πρέπει να πέσει  η παλιά  12ρα.

Όσο αφορά τις κατασχέσεις  Ε αυτήν την περίοδο που το κράτος βάζει πλάτη (υποτίθεται  ) Γιατί πολλή απλά αυτά που δίνει  είναι φόροι μας.

Δεν έχει νόημα να προχωράει  σε κατασχέσεις  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Ισχύει ότι ανάφερει  ο ponzi .πλέον υπάρχει μόνο μια η έως 48 .

Γιατί θα ξανά ανοίξουν  την 12ρα; 

Βάλε τον στην 48 αν και η 12 ήταν καλύτερη  από την νέα.

Η νέα μπρορει να έχει περίσοτερα δόσεις αλλά σε χρεώνει περισσότερο  έχει πιο ψηλό επιτόκιο  .

Αν δεν σε αφήνει πρέπει να πέσει  η παλιά  12ρα.

Όσο αφορά τις κατασχέσεις  Ε αυτήν την περίοδο που το κράτος βάζει πλάτη (υποτίθεται  ) Γιατί πολλή απλά αυτά που δίνει  είναι φόροι μας.

Δεν έχει νόημα να προχωράει  σε κατασχέσεις  .

Αν δεν ανοίξουν την 12άρα σημαίνει ότι η συγκεκριμένη για αυτές τις οφειλές δεν θα μπορεί να κάνει ρύθμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, ponzi είπε

Όχι, οι δωδεκάρες έχουν παγώσει από τότε που βγήκαν οι 24άρες. Είμαι σε επικοινωνία με το τάξις να δούμε τι θα γίνει...

Είχες καταλάβει ότι δεν θα ισχύουν οι 12άρες?

Εγώ ήξερα ότι θα ισχύει η 12άρα και προστέθηκε η 24άρα με μεγαλύτερο επιτόκιο και πιο αυστηρές προϋποθέσεις.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...