Προς το περιεχόμενο
  • 0

ρυθμιση των 120 δοσεων της εφοριας


dodos

Ερώτηση

καλημέρα μπαίνοντας στην πλατφορμα της ρυθμισαης που φαίνεται αρχικά για να μην γκρινιαζουμε για όλα πολύ εύκολη ,θα ήθελα να ρωτήσω

υποτίθεται πως μπορούμε να συμπεριλάβουμε όλες της ληξιπρόθεσμες οφειλές εως  31/12/2018

οταν πάω να υποβάλω μου γράφει έχετε και οφειλές που δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στη παρόυσα ρύθμιση ,και πρέπει να εξοφληθόυν εντός διμήνου απο την υπαγωγή στην ρύθμιση.

να υποθέσω οτι εννοεί π.χ την δόση του ενφια που έληγε στις 31/01/2019?

και πως θα εξοφληθεί αυτή? θα γίνει η υπαγωγή στην ρύθμιση και στην συνέχεια θα του βγάλουμε ταυτότητα οφειλής για το ποσό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Οκ. Άρα και σε αυτή την περίπτωση επίσκεψη στη ΔΟΥ. Ευχαριστώ.

Για την απώλεια πάρε τηλέφωνο στα έσοδα να στο κάνουν.Μου το έχουν κάνει όλες τις φορές που έχω πάρει σε όλες τις ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, no slave είπε

Για την απώλεια πάρε τηλέφωνο στα έσοδα να στο κάνουν.Μου το έχουν κάνει όλες τις φορές που έχω πάρει σε όλες τις ΔΟΥ.

Οκ, θα το κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, no slave είπε

Για τη θανούσα όπως το είπες...πάνει ΔΟΥ η κληρονόμοι.

Η πάγια που έχει χαθεί,μάλλον πρέπει να γίνει πρώτα απώλεια από τη ΔΟΥ και μετά θα είσαι ΟΚ.

Πρεπει να παμε δου για απωλεια  και για τις 100αρες που χαθηκαν η μπαινουν αυτοματα  αυτες?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ανώνυμη εταιρία με λήξη διαχ.περιόδου 30/06 υπέβαλα εκπρόθεσμα αλλά έχει 3 μήνες... δήλωση φορολογίας εισοδήματος χρήσης

01/07/17-30/06/18 και τώρα που πάω για ρύθμιση μου εμφανίζει:

Δεν έχει υποβληθεί δήλωση Φ.Εισοδήματος με διαχειριστική περίοδο Από 01/07/2017 Εως 30/06/2018
Προκειμένου να προχωρήσετε στην υποβολή της αίτησης θα πρέπει να τακτοποιηθούν οι παραπάνω εκκρεμότητες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο σημερινη επισκεψη σε ΔΟΥ. ρωτησα για χαμενη ρυθμιση 100 δοσεων πριν την δημοσευση του νομου αν επρεπε να δηλωθει η απωλειας της στη ΔΟΥ ή αν μπαινει αυτοματα. Η απαντηση της ηταν : oτι καλα τα λεει ο νομος οτι μπαινει στις 120 δοσεις αν εχει χαθει πριν την 6/5  , αλλα σημερα εχουμε 28/5 κι ερχεσαι ουσιαστικα  να την απωλεσεις μετα τη δημοσιευση του , και αρα δεν συμπεριλαμβανεται.

Ισχυει κατι τετοιο? αφου ξερουμε οτι εχει χαθει πολυ πιο πριν επρεπε να το γνωστοποιησουμε και στη ΔΟΥ πριν τον νομο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PIRATIS είπε

Απο σημερινη επισκεψη σε ΔΟΥ. ρωτησα για χαμενη ρυθμιση 100 δοσεων πριν την δημοσευση του νομου αν επρεπε να δηλωθει η απωλειας της στη ΔΟΥ ή αν μπαινει αυτοματα. Η απαντηση της ηταν : oτι καλα τα λεει ο νομος οτι μπαινει στις 120 δοσεις αν εχει χαθει πριν την 6/5  , αλλα σημερα εχουμε 28/5 κι ερχεσαι ουσιαστικα  να την απωλεσεις μετα τη δημοσιευση του , και αρα δεν συμπεριλαμβανεται.

Ισχυει κατι τετοιο? αφου ξερουμε οτι εχει χαθει πολυ πιο πριν επρεπε να το γνωστοποιησουμε και στη ΔΟΥ πριν τον νομο?

 

Ο καθένας βγάζει προσωπικά συμπεράσματα και ερμηνεύει το νόμο αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/5/2019 στις 10:34 ΠΜ, asteras5 είπε

Καλημέρα έχω το ίδιο πρόβλημα . Η δική μου κιόλας είναι σε ρύθμιση 4174/2013 άρθρο 43 . Νόμιζα ότι θα μας έκανε την ρύθμιση η ΔΟΥ αλλά με συμβούλεψαν να περιμένω λίγο......

Καλημέρα. Έχουμε κανένα νέο για αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα. Έχουμε κανένα νέο για αυτή την περίπτωση?

Απαντάω μόνος μου. Μόλις μίλησα με ΚΕΦ και μου είπαν ότι θα ανοίξει από μέρα σε μέρα η ρύθμιση 120 δόσεων και για τις εταιρείες που είναι σε διακοπή εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2019 στις 7:27 ΠΜ, dodos είπε

καλημέρα μπαίνοντας στην πλατφορμα της ρυθμισαης που φαίνεται αρχικά για να μην γκρινιαζουμε για όλα πολύ εύκολη ,θα ήθελα να ρωτήσω

υποτίθεται πως μπορούμε να συμπεριλάβουμε όλες της ληξιπρόθεσμες οφειλές εως  31/12/2018

οταν πάω να υποβάλω μου γράφει έχετε και οφειλές που δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στη παρόυσα ρύθμιση ,και πρέπει να εξοφληθόυν εντός διμήνου απο την υπαγωγή στην ρύθμιση.

να υποθέσω οτι εννοεί π.χ την δόση του ενφια που έληγε στις 31/01/2019?

και πως θα εξοφληθεί αυτή? θα γίνει η υπαγωγή στην ρύθμιση και στην συνέχεια θα του βγάλουμε ταυτότητα οφειλής για το ποσό αυτό ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

12άρα ρύθμιση έχει χαθεί, αλλά δεν έχει περάσει στις οφειλές εκτός ρύθμισης.

Πάω να κάνω την καινούρια και μου βγάζει 

Είστε μη ενήμερος σε ρύθμιση.

Έχετε ατομικές οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ν. 4321/2015 ή ν.4305/2014 και δεν υπάγονται στην παρούσα αίτηση ρύθμισης.

Παρόλα αυτά συνεχίζω τη ρύθμιση, διαλέγω 120 δόσεις, συμπληρώνω την υπεύθυνη δήλωση και πάω ένα βήμα πριν την υποβολή.

Και βλέπω ότι τα γράφει όλα κανονικά, αλλά δεν υπάρχει πουθενά ταυτότητα πληρωμής!

Σε όλες έτσι είναι, η ταυτότητα οφειλής βγαίνει μετά την υποβολή ή αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/6/2019 στις 3:10 ΜΜ, E.Angeli είπε

 

Μόνο που για όσους δεν είχαν πάρει κλειδάριθμο νομικά πρόσωπα δεν μπορούν να πάρουν τώρα και θα πρέπει να γίνει η ρύθμιση από Δ.Ο.Υ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Σε φορολογούμενο του εμφανίζει οφειλές εκτός ρύθμισης, αλλά δεν με αφήνει να κάνω την 120άρα και μου βγάζει μήνυμα:

Υπάρχει ασυμφωνία κατά την πίστωση των πληρωμών σας, η οποία τακτοποιείται στη ΔΟΥ προκειμένου να ενημερωθούν οι οφειλές σας

Τι κάνω, περιμένω ή να τον στείλω στη ΔΟΥ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε φορολογούμενο του εμφανίζει οφειλές εκτός ρύθμισης, αλλά δεν με αφήνει να κάνω την 120άρα και μου βγάζει μήνυμα:

Υπάρχει ασυμφωνία κατά την πίστωση των πληρωμών σας, η οποία τακτοποιείται στη ΔΟΥ προκειμένου να ενημερωθούν οι οφειλές σας

Τι κάνω, περιμένω ή να τον στείλω στη ΔΟΥ?

Ευχαριστώ.

Τον στέλνεις κανονικά δου να το τακτοποιήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα ανοίξουν οι 120 δόσεις για νομικά πρόσωπα και ειδικά για αυτά που έχουν κάνει διακοπή εργασιών?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έχουμε κάποιο νέο για το πότε θα ανοίξουν οι 120 δόσεις για νομικά πρόσωπα και ειδικά για αυτά που έχουν κάνει διακοπή εργασιών?

Ευχαριστώ πολύ.

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΠΤ ΑΚΟΜΑ .ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 12ΡΑ .. ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΠΤ ΑΚΟΜΑ .ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 12ΡΑ .. ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ; 

Αν δω ότι αργούν θα τον στείλω ΔΟΥ μπας και του την κάνουν από εκεί.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

12άρα ρύθμιση έχει χαθεί, αλλά δεν έχει περάσει στις οφειλές εκτός ρύθμισης.

Πάω να κάνω την καινούρια και μου βγάζει 

Είστε μη ενήμερος σε ρύθμιση.

Έχετε ατομικές οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ν. 4321/2015 ή ν.4305/2014 και δεν υπάγονται στην παρούσα αίτηση ρύθμισης.

Παρόλα αυτά συνεχίζω τη ρύθμιση, διαλέγω 120 δόσεις, συμπληρώνω την υπεύθυνη δήλωση και πάω ένα βήμα πριν την υποβολή.

Και βλέπω ότι τα γράφει όλα κανονικά, αλλά δεν υπάρχει πουθενά ταυτότητα πληρωμής!

Σε όλες έτσι είναι, η ταυτότητα οφειλής βγαίνει μετά την υποβολή ή αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

12άρα ρύθμιση έχει χαθεί, αλλά δεν έχει περάσει στις οφειλές εκτός ρύθμισης.

Πάω να κάνω την καινούρια και μου βγάζει 

Είστε μη ενήμερος σε ρύθμιση.

Έχετε ατομικές οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ν. 4321/2015 ή ν.4305/2014 και δεν υπάγονται στην παρούσα αίτηση ρύθμισης.

Παρόλα αυτά συνεχίζω τη ρύθμιση, διαλέγω 120 δόσεις, συμπληρώνω την υπεύθυνη δήλωση και πάω ένα βήμα πριν την υποβολή.

Και βλέπω ότι τα γράφει όλα κανονικά, αλλά δεν υπάρχει πουθενά ταυτότητα πληρωμής!

Σε όλες έτσι είναι, η ταυτότητα οφειλής βγαίνει μετά την υποβολή ή αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ.

Απαντάω μόνος μου.

Μετά την υποβολή της αίτησης εμφανίζεται η ταυτότητα πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους.

Περιμενω μια αθωωτικη αποφαση απο το δικαστηριο για ενα χρεος που εχω στην εφορια κι επειδη αργει να βγει ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εστω οτι το χρεος ειναι 10.000 χιλιαδες και οι 4.000 χιλιαδες ειναι απο προστιμο που περιμενω να σβηστουν με την αθωωτικη αποφαση.

Αν κανω την ρυθμιση θα σβηστουν μετα οι 4.000 χιλιαδες μολις βγει η αποφαση η αν κανω την ρυθμιση ειναι σαν να το αποδεχομαι?

Ειχε κανεις αλλος παρομοιο θεμα?

Τι να κανω στην περιπτωση αυτη.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, avitor είπε

Καλησπερα σε ολους.

Περιμενω μια αθωωτικη αποφαση απο το δικαστηριο για ενα χρεος που εχω στην εφορια κι επειδη αργει να βγει ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εστω οτι το χρεος ειναι 10.000 χιλιαδες και οι 4.000 χιλιαδες ειναι απο προστιμο που περιμενω να σβηστουν με την αθωωτικη αποφαση.

Αν κανω την ρυθμιση θα σβηστουν μετα οι 4.000 χιλιαδες μολις βγει η αποφαση η αν κανω την ρυθμιση ειναι σαν να το αποδεχομαι?

Ειχε κανεις αλλος παρομοιο θεμα?

Τι να κανω στην περιπτωση αυτη.

Ευχαριστω.

Ε.2166/2019 Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 2 του ν.4621/2019 (ΦΕΚ 128 Α') και της Απόφασης Υφυπουργού Οικονομικών και Διοικητή ΑΑΔΕ Α. 1329/2019 (ΦΕΚ 3367 Β' και ΦΕΚ 3404 Β' ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ). Παροχή οδηγιών για την τροποποίηση της ρύθμισης οφειλών στη Φορολογική Διοίκηση των άρθρων 98-109 του ν. 4611/2019 (ΦΕΚ 73 Α')

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/31518

5. Με τις διατάξεις της παραγράφου 6 του άρθρου 2 του ν.4621/2019, προστίθεται νέα περίπτωση προαιρετικά υπαγόμενων οφειλών στο άρθρο 100 του ν.4611/2019. Πρόκειται για οφειλές, ληξιπρόθεσμες και μη, που βεβαιώνονται στη Φορολογική Διοίκηση, είτε κατόπιν ελέγχου είτε κατόπιν υποβολής δηλώσεως, είτε βάσει χρηματικού καταλόγου που παραλαμβάνεται από βεβαιούσα αρχή εκτός Φορολογικής Διοίκησης μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης υπαγωγής σε ρύθμιση, οι οποίες δεν έχουν ρυθμισθεί βάσει δικαστικής απόφασης, προσωρινής διαταγής ή άλλων νομοθετικών διατάξεων, πλην των αναφερόμενων στο άρθρο 100 του ν.4611/2019 (δηλαδή της υποπαρ. Α2 της παρ. Α του άρθρου πρώτου του ν. 4152/2013, του άρθρου 43 του ν. 4174/2013 και της παρ. 5 του πέμπτου άρθρου του ν. 2275/1994) και αφορούν σε υποχρεώσεις ετών, υποθέσεων και περιόδων μέχρι και 31.12.2018, εξαιρουμένων των οφειλών για τις οποίες η προθεσμία υποβολής δήλωσης λήγει μετά τις 31.12.2018 (ενδεικτικά ετήσια δήλωση φόρου εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων, δήλωση ΦΠΑ τελευταίου τριμήνου ή μηνός Δεκεμβρίου 2018 και περιόδων που λήγουν εφεξής). Δηλώσεις φορολογίας κληρονομιών, δωρεών και γονικών παροχών με λήξη προθεσμίας υποβολής δήλωσης εντός του 2018 και χρόνο φορολογίας έως και 31-12-2018, υπάγονται στη ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη μιλησα και με τον 125883623 γνωριζει κανεις αλλος τι μπορω να κανω στην περιπτωση μου?

Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος παρομοια περιπτωση και να μου πει τι εκανε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

(Upd) Ρυθμίσεις 120 δόσεων: Παράταση μιας εβδομάδας για τις αιτήσεις - Επίσημη ανακοίνωση

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45872

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, είναι επίσημη η παράταση στις φορολογικές οφειλές?

Θα βασιστούμε σε μια δήλωση του Σταικούρα?

Δεν μπορούσαν να βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση?

Τι θα λέω στους πελάτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Τελικά, είναι επίσημη η παράταση στις φορολογικές οφειλές?

Θα βασιστούμε σε μια δήλωση του Σταικούρα?

Δεν μπορούσαν να βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση?

Τι θα λέω στους πελάτες?

σωστα τα λες .

εγω τους λεω παντως να περιμενουν να περασει η τετραετια .

υ.γ φαντασου να κανουν οτι ειχε κανει και ο θεοχαρης και τελικα να μην την δωσουν...εκει να δεις .

γραφτε την ρεεε μια γραμμη  ειναι δεν θα εκδωσετε και τα απαντα του ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...