Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΦΚΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ


G-MEL

Ερώτηση

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΛΗΘΗΣΑΝ

ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ( ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΩΣ ) ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ 2018

ΑΛΛΟ ΠΟΣΟ ΟΦΕΙΛΗΣ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΣΟ ΣΤΑ ΑΠΛΗΡΩΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ , ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ( ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ( ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ 31/12 ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ , ΤΡΟΠΟΣ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα!Αν δε κανω λαθος δε θα αναμορφωσουμε.....ειναι προσωρινή διαφορά....πχ αν ο εφκα του 2018 ειναι 167,95 τοτε η λογιστικη βαση θα ειναι 12*167,95=2015,4 κ η φορολογικη βαση οσες δόσεις πλήρωσε μεσα στο 2018.Βεβαια αν πληρωσε κ τις 12 δοσεις μεσα στο ετος δε χρειαζεται να κανουμε τιποτα περι λογιστικης-φορολογικης βασης....ετσι νομιζω....ας με διορθωσει καποιος συναδελφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, katsikas81 είπε

Καλησπερα!Αν δε κανω λαθος δε θα αναμορφωσουμε.....ειναι προσωρινή διαφορά....πχ αν ο εφκα του 2018 ειναι 167,95 τοτε η λογιστικη βαση θα ειναι 12*167,95=2015,4 κ η φορολογικη βαση οσες δόσεις πλήρωσε μεσα στο 2018.Βεβαια αν πληρωσε κ τις 12 δοσεις μεσα στο ετος δε χρειαζεται να κανουμε τιποτα περι λογιστικης-φορολογικης βασης....ετσι νομιζω....ας με διορθωσει καποιος συναδελφος

Η ουσία είναι αυτή απλα δεν είναι ετσι ακριβώς. 

Ας το πάρουμε απο την αρχή. 

Η εκκαθάριση του εφκα είναι η λογιστική βάση. Η πληρωμές η λογιστική και η διαφορά η αναμόρφωση τους.

Μετα ας πάρουμε τα βασικά. Ποιες πληρωμές του 2018 μπορείς να βάλεις στην φορολογική βαση.οτι πλήρωσες μεσα στο 2018 και δεν το πηρες σαν έξοδο το 2017. Πχ μεσα στο 2018 σε κάποιους υπάρχουν και η πεντε δόσεις απο την περσινή εκκαθάριση. Αν τα βάλες πέρσι δεν τα βάζεις παλι και φέτος. 

Με απλα λόγια ποια είναι η φορολογικη βαση.

Οτι πλήρωσες το 2018 και δεν εξεπεσες το 2017 και οτι πλήρωσες το 2017 και δεν είχες δικαίωμα να το εκπεσεις τότε γιατι δεν ειχες το δικαίωμά με το παλιό καθεστώς. 

Εννοείται οτι αν κατι πήρες η πάρεις με αίτηση πισω στην τράπεζα δεν είναι μεσα.

Στην ερώτηση του συναδέλφου για το 2019 και μετα είναι μια χαρα το σεκπτικο του και αυτό θα το κάνει με την εκκαθάριση του 2020 οχι με την τωρινή, γιατί στην τωρινή είπαμε τι ισχύει(για το 2018)

Απλα υπάρχει και ενα σκεπτικό μονο όμως για τα απλόγραφικά το οποίο εχει κινδύνους να βρεις την φορολογικη βαση να κάνεις μια εγγραφή το ποσο και ούτε αναμόρφωση ουτε τπτ αλλο.

Αυτό στα διπλόγραφικά το ξεχνάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΩΣΤΑ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ

ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ , ΑΡΑ Ε3 , ΠΙΝΑΚΑΣ Ε  ΚΛΠ 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :

Ποιες πληρωμές του 2018 μπορείς να βάλεις στην φορολογική βαση.οτι πλήρωσες μεσα στο 2018 και δεν το πηρες σαν έξοδο το 2017. Πχ μεσα στο 2018 σε κάποιους υπάρχουν και η πεντε δόσεις απο την περσινή εκκαθάριση. Αν τα βάλες πέρσι δεν τα βάζεις παλι και φέτος. Με απλα λόγια ποια είναι η φορολογικη βαση.

Οτι πλήρωσες το 2018 και δεν εξεπεσες το 2017 και οτι πλήρωσες το 2017 και δεν είχες δικαίωμα να το εκπεσεις τότε γιατι δεν ειχες το δικαίωμά με το παλιό καθεστώς. Εννοείται οτι αν κατι πήρες η πάρεις με αίτηση πισω στην τράπεζα δεν είναι μεσα.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ :

Στην ερώτηση του συναδέλφου για το 2019 και μετα είναι μια χαρα το σεκπτικο του και αυτό θα το κάνει με την εκκαθάριση του 2020 οχι με την τωρινή, γιατί στην τωρινή είπαμε τι ισχύει(για το 2018) = ΠΛΗΡΩΜΕΣ 2019 ΠΧ 10*200=2000  ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΣΤΑ ΕΣ-ΕΞ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΒΕΒ.ΕΦΚΑ ΠΧ 15/5/2020 = ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ 2000,00 ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΠΧ2*200=400 ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ Ε3 ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Απλα υπάρχει και ενα σκεπτικό μονο όμως για τα απλόγραφικά το οποίο εχει κινδύνους να βρεις την φορολογικη βαση να κάνεις μια εγγραφή το ποσο και ούτε αναμόρφωση ουτε τπτ αλλο.= ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ , ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ !!!   ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ γιατί βρίσκω λανθασμένες τις βεβαιώσεις??

πχ έχω πληρώσει 4000€ και η βεβαίωση γράφει πχ 3000.

Επίσης τι γίνεται με τα ποσά επιστροφής του 2017 τα οποία συμψηφίσαμε το 2018? πχ είχα επιστροφή 1000 τα οποία δεν εισέπραξα αλλά συμψήφισα στις οφειλές του 2018. Αυτά τα ποσά εννοείται πως δεν έχουν συμπεριληφθεί στις εισφορές του 2017 (δεν μπήκαν στο Ε3 φορολογικό 2017)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, monty είπε

Εγώ γιατί βρίσκω λανθασμένες τις βεβαιώσεις??

πχ έχω πληρώσει 4000€ και η βεβαίωση γράφει πχ 3000.

Επίσης τι γίνεται με τα ποσά επιστροφής του 2017 τα οποία συμψηφίσαμε το 2018? πχ είχα επιστροφή 1000 τα οποία δεν εισέπραξα αλλά συμψήφισα στις οφειλές του 2018. Αυτά τα ποσά εννοείται πως δεν έχουν συμπεριληφθεί στις εισφορές του 2017 (δεν μπήκαν στο Ε3 φορολογικό 2017)

ΓΙΑΤΊ ΜΆΛΛΟΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΙΣ ΠΉΓΕ ΣΤΟ 2017 ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΧΡΕΗ-ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΕΚΕΙ ΕΣΥ  ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΟ 2018.

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ  ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΤΠΤ ΑΛΛΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙ ΚΑΙ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΆΚΙ  ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΠΕΛΑΤΗ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ΓΙΑΤΊ ΜΆΛΛΟΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΙΣ ΠΉΓΕ ΣΤΟ 2017 ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΧΡΕΗ-ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ  ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΕΚΕΙ ΕΣΥ  ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΤΟ 2018.

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ  ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΤΠΤ ΑΛΛΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙ ΚΑΙ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΆΚΙ  ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΠΕΛΑΤΗ . 

Στην περίπτωσή μου δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει πάγια εντολή (εδώ και χρόνια) οπότε δεν υπήρχαν προηγούμενες  οφειλές. Επίσης πέρυσι υπήρχε πιστωτικό στην εκκαθάριση οπότε το ποσό θα πήγαινε σε παλιές οφειλές αν υπήρχαν. Όμως πήγαν στις εισφορές του 018 (τι γίνεται με αυτές??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, monty είπε

Στην περίπτωσή μου δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει πάγια εντολή (εδώ και χρόνια) οπότε δεν υπήρχαν προηγούμενες  οφειλές. Επίσης πέρυσι υπήρχε πιστωτικό στην εκκαθάριση οπότε το ποσό θα πήγαινε σε παλιές οφειλές αν υπήρχαν. Όμως πήγαν στις εισφορές του 018 (τι γίνεται με αυτές??)

ΛΟΓΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΟ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ 2018 ΤΙΣ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ .(ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΑΛΙΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΝΧΟ  ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Μα δεν είχα οφειλές. Είναι για μένα (όχι από πελάτη μου) και το γνωρίζω καλά. Δεν πήγαν στο 2017 .

μάλλον εδώ βάλανε τι πλήρωσες μετρητά ,με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο.  οπότε τον συμψηφισμό δεν τον περάσανε στις πληρωμές.

ΔΕΝ έχουν καταλάβει ότι πρέπει να βγάλουν επιτέλους την εκκαθάριση για να μπορέσουμε να κάνουμε δηλώσεις.

Ούτε η ΑΑΔΕ πιέζει ,οπότε .....καλά κρασιά.

και πλάκα θα έχει να παρακαλάμε πάλι φέτος για παρατάσεις και αυτοί να μας λένε από τον Μάρτιο τι κάνατε?

βαρέθηκα ,κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ 

μάλλον εδώ βάλανε τι πλήρωσες μετρητά ,με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο.

ΑΦΟΥ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ; ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ; ΓΙΑ ΟΑΕΕ -ΕΦΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΙΚΑ-ΕΦΚΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΟΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, monty είπε

Μα και οι πληρωμές μου είναι μεγαλύτερες από το ποσό της βεβαίωσης.......

Ακόμα και τους κωδικούς σου να είχα για να βγαλουμε άκρη θα πρεπε να το κοιτάμε καμιά ώρα και πάλι άκρη δεν θα βγάζαμε  . δ.λ.δ στις περσινές  εκκαθαρίσεις αυτό που έγινε έβγαλες άκρη; 

πάμε άπλα δες την λογιστική βάση δ.λ.δ τι πόσο εισφορών πρέπει να είχες πληρωσει τσέκαρε συμψηφισμό πληρωμές βρες την φορολογικη βάση και τελος αλλιως θα χαθείς οπως χάθηκα και εγώ όταν πήγα να βγάλω άκρη.

για να καταλάβεις εσύ μετράς από το 1 η από το μηδέν γιατί αν ασχοληθείς μπορει να διαπιστώσεις ότι ο ε.φ.κ.α ξεκινά να μετράει από το μείον ένα. 

εχει πολλη βαβουρα να βγαλεις ακρη φετος απο του χρονου θα φτιαξει το συστημα ακομα χαος να βγαλεις ακρη και ευτηχως εχουμε μονο δυο χρονιες 2017-2018 

επίσης αναφέρεις πάγια εντολή .την άλλαξες όταν άλλαξαν οι εισφoρες των 01/2019 ; στον εφκα με δυο εκκαθαρισεις μεσα στην χρονιά η πάγια δεν πολλή λειτουργεί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Μα και οι πληρωμές μου είναι μεγαλύτερες από το ποσό της βεβαίωσης.......

ξεκίνα από την εκκαθάριση του 2017 σαν βάση.

έλεγε πχ. καταβλητέες 100 ,καταβληθείσες 120 ,πιστωτικό 20?

μετά μπες στις πληρωμές του 2018 μήνα -μήνα να δεις αν συμφωνείς εσύ με αυτά που έχεις πληρώσεις.

το πάγια εντολή δεν λέει κάτι ,αν ο λογαριασμός δεν έχει επαρκή υπόλοιπο. λέω τώρα.

 

πχ. στο δικό μου μου έλεγε η βεβαίωση ότι πλήρωσα 150 ,τα 30 όμως αφορούσαν διαφορά εκκαθάρισης του 2017 τα οποία και τα εξέπεσα τότε.

οπότε έγραψα για να το θυμάμαι ,150-30 (2017) = καταβληθένα 2018 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ 

μάλλον εδώ βάλανε τι πλήρωσες μετρητά ,με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο.

ΑΦΟΥ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ; ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΙ; ΓΙΑ ΟΑΕΕ -ΕΦΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΙΚΑ-ΕΦΚΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΟΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ .

εννοώ  βάλανε στην βεβαίωση ,ότι βάζανε παλιότερα δηλ. τα μετρητά.

Να γίνει αντιληπτό όμως το πρόβλημα ΧΩΡΙΣ εκκαθάριση ,ΔΕΝ γίνονται δηλώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εννοώ  βάλανε στην βεβαίωση ,ότι βάζανε παλιότερα δηλ. τα μετρητά.

Να γίνει αντιληπτό όμως το πρόβλημα ΧΩΡΙΣ εκκαθάριση ,ΔΕΝ γίνονται δηλώσεις.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΟΥΝ(ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ )  ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ...ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ Ν ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ;;; 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΊΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την φορολογική βάση νομίζω πως την έχουμε.

Μία ιδέα για τους συμψηφισμούς του 2017? Δηλαδή, είχα πχ 200€ πιστωτικό του 2017 και συμψηφίστηκε με εισφορές του (και δεν υπολογίστηκε στο Ε3 του 2017). Πως θα το αντιμετωπίσω φέτος? Θα το βάλω στο φορολογικό αποτέλεσμα του 2018???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εννοώ  βάλανε στην βεβαίωση ,ότι βάζανε παλιότερα δηλ. τα μετρητά.

Να γίνει αντιληπτό όμως το πρόβλημα ΧΩΡΙΣ εκκαθάριση ,ΔΕΝ γίνονται δηλώσεις.

 

Μα στη περίπτωσή μου έβαλαν λιγότερα από αυτά που πλήρωσα. Λιγότερα και από τους 11 μήνες (αν αφαιρέσω την πληρωμή του 1/2018 όπου την "πήγε" στο 2017).

Και εννοείται πως ο λογαριασμός είχε πάντα υπόλοιπο για να πληρωθεί ο ΕΦΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, monty είπε

Την φορολογική βάση νομίζω πως την έχουμε.

Μία ιδέα για τους συμψηφισμούς του 2017? Δηλαδή, είχα πχ 200€ πιστωτικό του 2017 και συμψηφίστηκε με εισφορές του (και δεν υπολογίστηκε στο Ε3 του 2017). Πως θα το αντιμετωπίσω φέτος? Θα το βάλω στο φορολογικό αποτέλεσμα του 2018???

ΣΤΟ 2018 ΘΑ πάνε οι συμψηφισμοί ,αφού δεν εκπέστηκε το 2017.

δηλ. μετρητά και ότι συμψήφισες. 

πάει η φορολογική βάση και σου απομένει η λογιστική.

 

για το άλλο σου έγραψα κάνε έλεγχο μέσα ,να δεις τι πέρασαν ως καταβολή.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ΣΤΟ 2018 ΘΑ πάνε οι συμψηφισμοί ,αφού δεν εκπέστηκε το 2017.

δηλ. μετρητά και ότι συμψήφισες. 

πάει η φορολογική βάση και σου απομένει η λογιστική.

 

για το άλλο σου έγραψα κάνε έλεγχο μέσα ,να δεις τι πέρασαν ως καταβολή.,

Ευχαριστώ

Ακούω και από συναδέλφους πως δεν θα ασχοληθούν με την λογιστική. Εννοείται πως "πρέπει" αλλά αφού στην ουσία δεν αλλάζει κάτι ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Εγώ παιδιά κάνω το εξής:

Καταχωρώ όλα τα ειδοποιητήρια για τη λογιστική βάση. 'Επειτα μπαίνω στις πληρωμές και τις αθροίζω αφαιρώντας τον ιανουάριο του τρέχοντος φορολογικού έτους και προσθέτοντας τον ιανουάριο του επόμενου έτους. Τέλος τα περνάω προσωρινές διαφορές (θετικές ή αρνητικές) ανάλογα με το αποτέλεσμα. Αγνοώ πλήρως τις ετήσιες βεβαιώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, no slave είπε

Καλημέρα,

 

Εγώ παιδιά κάνω το εξής:

Καταχωρώ όλα τα ειδοποιητήρια για τη λογιστική βάση. 'Επειτα μπαίνω στις πληρωμές και τις αθροίζω αφαιρώντας τον ιανουάριο του τρέχοντος φορολογικού έτους και προσθέτοντας τον ιανουάριο του επόμενου έτους. Τέλος τα περνάω προσωρινές διαφορές (θετικές ή αρνητικές) ανάλογα με το αποτέλεσμα. Αγνοώ πλήρως τις ετήσιες βεβαιώσεις!

δεν το βρίσκω σωστό αν κατάλαβα καλά τι κάνεις γιατί πολλή άπλα μπορει να έχεις ειδοποιητηρια 167,95 *12 η*11 άλλα η εκκαθαριση να μην σου βγαλει το πόσο 1847,45 η 2015,40 άλλα ότι έπρεπε να πληρώσεις 4.000/12=333,33 η λογιστικη  σου βαση ειναι τα 4.000 βάση εκκαθάρισης που αυτη δεν την έχεις οπως το κάνεις .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 minutes ago, 125883623 said:

δεν το βρίσκω σωστό ....

Συμφωνώ με αυτό που γράφετε,

με άλλα λόγια για να έχει την σωστή/ορθή/ολοκληρωμένη (και όχι μέρος της) ΛΒ,

να προσθέσει (αν είναι χρεωστικό) στην ΛΒ που ήδη έχει υπολογίσει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης

ή

να αφαιρέσει (αν είναι πιστωτικό) στην ΛΒ που ήδη έχει υπολογίσει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης.

Οπότε θα έχει το ΟΛΟΝ της ΛΒ.
Μας λείπει η εκκαθάριση για να έχουμε την σωστή/ορθή/ολοκληρωμένη (και όχι μέρος της) ΛΒ του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη μπερδεύτηκα .μπήκα στον ε.φ.κ.α να δω τι έχει γίνει και να κάνω την πρώτο ε.3(έχουμε και τους παιδικούς σταθμούς που άνοιξαν χθες και ειναι μεχρι τελος του μηνά η αιτηση) βρήκα μόνο την βεβαιωση για φορολογικη χρήση .δεν βρήκα καμιά εκκαθαριση ; αυτή γινεται τον Σεπτεμβριο  αν γίνει στην ώρα της  ΒΕΒΑΊΑ. 

τι να την κάνω την βεβαιωση για φορολογικη χρήση (άχρηστη ειναι τελείως στις περισσότερες περιπτώσεις  ) που θα βρω την λογιστική βάση; για να την βρω πρέπει να την υπολογίσω μόνος μου γιατί όταν γίνει η εκκαθαριση θα έχουν κλείσει οι  δηλώσεις ,

καταλήγω στην λύση φορολογικη -λογιστική και τ.π.τ άλλο . έτσι και αλλιως απλογραφικά έχω και μικρής σημασίας ποσά- διάφορες  . ούτε στ-ε ούτε τ.π.τ  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, stamgalaios είπε

Συμφωνώ με αυτό που γράφετε,

με άλλα λόγια για να έχει την σωστή/ορθή/ολοκληρωμένη (και όχι μέρος της) ΛΒ,

να προσθέσει (αν είναι χρεωστικό) στην ΛΒ που ήδη έχει υπολογίσει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης

ή

να αφαιρέσει (αν είναι πιστωτικό) στην ΛΒ που ήδη έχει υπολογίσει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης.

Οπότε θα έχει το ΟΛΟΝ της ΛΒ.
Μας λείπει η εκκαθάριση για να έχουμε την σωστή/ορθή/ολοκληρωμένη (και όχι μέρος της) ΛΒ του έτους.

Μας λείπει η εκκαθάριση για να έχουμε την σωστή/ορθή/ολοκληρωμένη (και όχι μέρος της) ΛΒ του έτους.

συμφωνω άπλα το προβλημα ειναι ότι εκκαθαριση πάντα γινεται μετά τις δηλώσεις(και ειναι για την επόμενη χρήση) επομένως ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O.E με δυο εταίρους - χωρίς ατομική επιχείρηση και οι δυο-. Εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ)? αν ναι σε ποιο κωδικό του Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...