Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Athan

Ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών από μικρή επιχείρηση απαλασσόμενη ΦΠΑ

Question

Συνάδελφοι την βοήθειά σας γιατί έχω λίγο πελαγώσει,

ατομική εμπορική επιχείρηση μέχρι πέρυσι αγόραζε εμπορεύματα από την ΕΕ και τα πωλούσε στην Ελλάδα υποβάλλοντας δηλώσεις VIES. Από το 2019 μπήκε στο απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ του άρθρου 39 λόγω τζίρου. Συνεχίζει να αγοράζει εμπορεύματα από την ΕΕ στα οποία δεν χρεώνεται ΦΠΑ.

Έχει υποχρέωση να αποδίδει τον ΦΠΑ στην Ελλάδα;

Πρέπει να συνεχίσει να υποβάλλει δηλώσεις VIES;

Οι αγορές από την ΕΕ δεν ξεπερνούν το όριο των 10.000€ (μέχρι τώρα).

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω κατάλαβα ότι ο προμηθευτής μας θα πρέπει να μας χρεώνει τον ΦΠΑ της χώρας του εφόσον οι πωλήσεις του στην Ελλάδα δεν ξεπερνούν τις 35.000€ και οι δικές μας αγορές από την ΕΕ δεν ξεπερνούν τις 10.000€. Αν οι πωλήσεις του στην Ελλάδα ξεπερνούν τις 35.000€ τότε θεωρείται πώληση από απόσταση και θα πρέπει να μας χρεώνει τον ΦΠΑ που ισχύει στην χώρα μας (24%) και να τον αποδίδει στην Ελλάδα. Το θέμα είναι τι γίνεται με τα τιμολόγια που έχουν ήδη εκδοθεί; Προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να αποδώσουμε τον φόρο στην Ελλάδα αφού τόπος φορολογίας θεωρείται η χώρα του προμηθευτή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 ώρες πριν, Athan είπε

Συνάδελφοι την βοήθειά σας γιατί έχω λίγο πελαγώσει,

ατομική εμπορική επιχείρηση μέχρι πέρυσι αγόραζε εμπορεύματα από την ΕΕ και τα πωλούσε στην Ελλάδα υποβάλλοντας δηλώσεις VIES. Από το 2019 μπήκε στο απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ του άρθρου 39 λόγω τζίρου. Συνεχίζει να αγοράζει εμπορεύματα από την ΕΕ στα οποία δεν χρεώνεται ΦΠΑ.

Έχει υποχρέωση να αποδίδει τον ΦΠΑ στην Ελλάδα;

Πρέπει να συνεχίσει να υποβάλλει δηλώσεις VIES;

Οι αγορές από την ΕΕ δεν ξεπερνούν το όριο των 10.000€ (μέχρι τώρα).

Ευχαριστώ!

γενικά ισχύουν αυτά. Ειδικά αναλογα την περιπτωση .

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154
 
ΔΕΕ: Ειδικό καθεστώς μικρών επιχειρήσεων - Ταυτόχρονη παράδοση, με μία πράξη, δύο ακινήτων - Υπέρβαση του ετήσιου ορίου κύκλου εργασιών λόγω της τιμής πώλησης του ενός εκ των δύο ακινήτων - Υποχρέωση καταβολής φόρου επί της συνολικής αξίας της πράξης
 
 
 

Άρθρα Περιπτώσεις απόδοσης του ΦΠΑ από τον αγοραστή των αγαθών ή το λήπτη των υπηρεσιών (αντιστροφή υποχρέωσης)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27771
 
Απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων του άρθρου 39 του Κώδικα ΦΠΑ και παροχή διευκρινίσεων

 https://www.taxheaven.gr/news/st/43474.html
 

ΠΟΛ.1113/22.5.2013 Διαδικασία χορήγησης Α.Φ.Μ. και υποβολής περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ για την καταβολή του φόρου από υποκείμενους στο φόρο που είναι εγκατεστημένοι σε άλλο κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

 

Άρθρα Νέο καθεστώς από 1.1.2019 απαλλαγής από το ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων - Λογιστική αντιμετώπισή τους από πλευράς ΕΛΠ και φορολογική από πλευράς φορολογίας εισοδήματος

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29495
 

Άρθρα Απαλλαγή από το ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων - Νέο καθεστώς από 1.1.2015 - Λογιστική αντιμετώπισή τους από πλευράς ΕΛΠ - Φορολογική αντιμετώπισή τους από πλευράς φορολογίας εισοδήματος

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28635

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

γενικά ισχύουν αυτά. Ειδικά αναλογα την περιπτωση .

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154
 
ΔΕΕ: Ειδικό καθεστώς μικρών επιχειρήσεων - Ταυτόχρονη παράδοση, με μία πράξη, δύο ακινήτων - Υπέρβαση του ετήσιου ορίου κύκλου εργασιών λόγω της τιμής πώλησης του ενός εκ των δύο ακινήτων - Υποχρέωση καταβολής φόρου επί της συνολικής αξίας της πράξης
 
 
 

Άρθρα Περιπτώσεις απόδοσης του ΦΠΑ από τον αγοραστή των αγαθών ή το λήπτη των υπηρεσιών (αντιστροφή υποχρέωσης)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27771
 
Απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων του άρθρου 39 του Κώδικα ΦΠΑ και παροχή διευκρινίσεων

 https://www.taxheaven.gr/news/st/43474.html
 

ΠΟΛ.1113/22.5.2013 Διαδικασία χορήγησης Α.Φ.Μ. και υποβολής περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ για την καταβολή του φόρου από υποκείμενους στο φόρο που είναι εγκατεστημένοι σε άλλο κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

 

Άρθρα Νέο καθεστώς από 1.1.2019 απαλλαγής από το ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων - Λογιστική αντιμετώπισή τους από πλευράς ΕΛΠ και φορολογική από πλευράς φορολογίας εισοδήματος

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29495
 

Άρθρα Απαλλαγή από το ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων - Νέο καθεστώς από 1.1.2015 - Λογιστική αντιμετώπισή τους από πλευράς ΕΛΠ - Φορολογική αντιμετώπισή τους από πλευράς φορολογίας εισοδήματος

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28635

 

Μάλλον έχεις οργανωμένο αρχείο... :)

Σ' ευχαριστώ για ότι έστειλες γιατί είδα ακόμα μερικά πράγματα που μου είχαν διαφύγει.

Στο ερώτημα μου όμως ακόμα δεν κατάφερα να βρω απάντηση. Χρειάζεται να υποβάλλω έκτακτη δήλωση ΦΠΑ ή είναι λάθος του προμηθευτή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 16/5/2019 στις 5:27 ΜΜ, Athan είπε

Συνάδελφοι την βοήθειά σας γιατί έχω λίγο πελαγώσει,

ατομική εμπορική επιχείρηση μέχρι πέρυσι αγόραζε εμπορεύματα από την ΕΕ και τα πωλούσε στην Ελλάδα υποβάλλοντας δηλώσεις VIES. Από το 2019 μπήκε στο απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ του άρθρου 39 λόγω τζίρου. Συνεχίζει να αγοράζει εμπορεύματα από την ΕΕ στα οποία δεν χρεώνεται ΦΠΑ.

Έχει υποχρέωση να αποδίδει τον ΦΠΑ στην Ελλάδα;

Πρέπει να συνεχίσει να υποβάλλει δηλώσεις VIES;

Οι αγορές από την ΕΕ δεν ξεπερνούν το όριο των 10.000€ (μέχρι τώρα).

Ευχαριστώ!

Εφόσον ο προμηθευτής δεν σας έβαλε τον ΦΠΑ της χώρας του,  θα υποβάλετε ανακεφαλαιωτικό και θα αποδώσετε τον (ελληνικό) ΦΠΑ με δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 λεπτά πριν, ponzi είπε

Εφόσον ο προμηθευτής δεν σας έβαλε τον ΦΠΑ της χώρας του,  θα υποβάλετε ανακεφαλαιωτικό και θα αποδώσετε τον (ελληνικό) ΦΠΑ με δήλωση.

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...