Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ


επισκέπτη koyot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ

ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΙΕΚ.

ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΕΝΑΡΞΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ??ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ??

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993.ΕΧΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΕΒΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε τις ανάλογες ενότητες θα βρείτε τις απαντήσεις που θέλετε.

1. Θέματα επαγγέλματος Λογιστή φοροτέχνη.

2. Θέματα που αφορούν το ΤΕΒΕ.

Επιτρέψτε μου αν και καταλαβαίνω οτί είστε Νέα στο επάγγελμα, καλό θα είναι τέτοια θέματα να τα γνωρίζετε πρίν κάνετε έναρξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συνάδελφε" καλή αρχή κάνεις...

Με πλάγιο τρόπο ... που αρμόζει απόλυτα στην εποχή μας.

Με ολοκληρωμένη άποψη ... κατάλληλη για πλήρη κάλυψη προς τους πελάτες.

"Καλή αρχή" και ... καλά ξεμπερδέματα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά, μη γίνεστε σκληροί.

Είμαι περίεργος όμως. Μισθωτή με ειδικότητα βοηθού λογιστή σε τι είδους επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά, μη γίνεστε σκληροί.

Είμαι περίεργος όμως. Μισθωτή με ειδικότητα βοηθού λογιστή σε τι είδους επιχείρηση;

voodoo δεν είναι σκληροί ο gus και ο Αλέκος. Απλά λένε πολύ ευγενικά, αυτό που θα μπορούσαν να πούν πολύ πιο σκληρά.

Για σκέψου σε αντίστοιχο επιστημονικό forum π.χ. Ιατρικό, να υπήρχε η απορία

" είμαι εργαλιοδότρια σε χειρουργείο και επειδή σκέπτομαι να κάνω και καμμιά τραχειοτομή ή κοίλη πώς πρέπει να ξεκινήσω και τι εργαλεία να προμηθευτώ".

Τι θα είχε συμβεί;

Παρατραβηγμένο; Μπορεί.

Θεωρώ όμως ότι όταν θέλεις να προσφέρεις κάποιες υπηρεσίες, πρέπει να έχεις και κάποιες βασικές γνώσεις. Αυτό είπε και ο gus. Πρίν την απασχολήσει την μέλλουσα συνάδελφο ή έναρξη ας μάθει τουγάχιστον πως γίνεται, γιατί αυτό θα πουλήσει.

Συγνώμη αν ήμουν και εγώ λίγο σκληρός, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να κάνουμε καλό στην νέα μέλλουσα συνάδελφο.

Καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το να γίνεστε τιμιτές των πάντων αναλογιστείτε πως όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε. Συμφωνω με τον gus αλλά νομίζς ότι το βήμα των λογιστών πρέπει να αντιμετωπίζει με συμπάθεια τους/τις νέους/νέες συναδέλφους χωρίς υπεροψία.

Φιλικά

Manthos32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβουμε..

είναι αδιανόητο κάποιος να εργάζεται ως μισθωτός

και ταυτόχρονα να εργάζεται και στο σπίτι ως ελεύθερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το να γίνεστε τιμιτές των πάντων αναλογιστείτε πως όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε. Συμφωνω με τον gus αλλά νομίζς ότι το βήμα των λογιστών πρέπει να αντιμετωπίζει με συμπάθεια τους/τις νέους/νέες συναδέλφους χωρίς υπεροψία.

Φιλικά

Manthos32

Με συγχωρείς manthos32, δεν νομίζω ότι γινόμαστε τιμητές των πάντων. Συμφωνώ, ότι όλοι από κάπου ξεκινήσαμε.

Δεν υπάρχει καμμιά υπεροψία για τους νέους συναδέλφους. Και εμείς στο ξεκίνημα σε παλαιότερους συναδέλφους και στηριχθήκαμε και ζητήσαμε τη βοήθειά τους. Και απότι βλέπεις και στο Forum, καθημερινά ψαχνόμαστε για αναζητούμε βοήθεια για διάφορα θέματα από άλλους συναδέλφους.

Αλλά θεωρώ όμως ότι όταν θέλεις να προσφέρεις κάποιες υπηρεσίες, πρέπει να έχεις και κάποιες βασικές γνώσεις να μπορείς να στηριχθείς κάπως στά πόδια σου, εάν θέλεις να είσαι σωστός επαγγελματίας.

Και πίστεψέ με, ότι ότι ανέφερα παραπάνω δεν ήταν τίποτε διαφορετικό από ότι είπε ο gus, με τον οποίο συμφωνείς. Πιθανόν ποιό σκληρά άλλά σε καμιά περίπτωση υπεροπτικά. Αν έτσι φάνηκε συγνώμη και από την νέα συνάδελφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβουμε..

είναι αδιανόητο κάποιος να εργάζεται ως μισθωτός

και ταυτόχρονα να εργάζεται και στο σπίτι ως ελεύθερος?

Ασχετο, αν αυτό κατάλαβε ο επισκέπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια ζήτησε η κοπέλα.

Όχι εξυπνάδες και ξεσπάσατε πάνω της.

Αυτό το φόρα σκοπό έχει την βοήθεια.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια ζήτησε η κοπέλα.

Όχι εξυπνάδες και ξεσπάσατε πάνω της.

Αυτό το φόρα σκοπό έχει την βοήθεια.

Ευχαριστώ.

Βοηθεια σε τι ? Να πουμε πως θα κάνει έναρξη λογιστη χωρίς άδεια? Εγω τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω . Πόσοι συμβουλοι επιχειρήσεων υπάρχουν και κάνουν τους λογιστές . Το βημα πιστευω βοηθάει όσο μπορεί όλους , χωρίς διακρίσεις αλλά σε νόμιμα πλαίσια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ

ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΙΕΚ.

ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΕΝΑΡΞΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ??ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ??

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993.ΕΧΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΕΒΕ???

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,

Πρώτα από όλα θα πρέπει να διαβάσεις αυτά που σου λέει ο gus, για να καταλάβεις τα πλαίσια που κινείσαι. Δεύτερον, μην πέσεις στη λούμπα ή την παραμύθα που πουλάνε πολλοί εργοδότες και με την οποία σε κάνουν ελεύθερο επαγγελματία, δεν είσαι πλέον υπάλληλος τους, μπορούν να σε πάψουν όποτε θέλουν και κυριώτερο θα πρέπει να έχεις πιο συχνές επαφές με τις φορολογικές αρχές και μες τους ασφαλιστικούς οργανισμούς, και τονίζω ιδιαίτερα τους ασφαλιστικούς οργανισμούς, γιατί πλέον χάνεις όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από την εργασιακή σχέση εξαρτημένης εργασίας.

Με μία αίτηση στο Ο.Ε.Ε. θα μπορείς να πάρεις άδεια Δ' κατηγορίας (οπότε δεν είσαι λογιστής χωρίς άδεια). Επειδή αναφέρεις την υπογραφή δηλώσεων, οι δηλώσεις που θα μπορείς να υπογράφεις θα περιορίζονται από την κατηγορία της αδείας. Αν και κανείς δεν ελέγχει την τάξη της άδειας, καλό είναι να έχεις επαγγελματική συνείδηση και να προστατεύεις και τον πελάτη σου, διότι αν υπογράψεις Γ' κατηγορίας βιβλία, τα υπογράφεις παρανόμως και ιδιαίτερα αναφέρομαι σε ισολογισμούς. Για τον κατάλληλο ΚΑΔ ψάξε στους ΚΑΔ που αρζίζουν από 75.

Και σε όλους τους συναδέλφους θα ήθελα να τονίσω ότι το πρόβλημα στον κλάδο δεν είναι άτομα που αναζητούν εργασία.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε όλους τους συναδέλφους θα ήθελα να τονίσω ότι το πρόβλημα στον κλάδο δεν είναι άτομα που αναζητούν εργασία.

Σωστός ο κ. Στέφανος, ΣΩΣΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοτε φωναζουμε για τους λογιστες "γιαλαντζϊ" που χωρις καν εναρξη κανουν λογιστικες εργασιες με αμοιβη ψιχουλα και λεμε οτι αυτοι χαλανε την πιατσα, τωρα κανουμε ολοκληρο θεμα για καποιον που θελει να κανει ,εστω και τυπικα, εναρξη και να δουλευει σωστα. Βεβαιως το "σωστα" ειναι σχετικο,δεν αντιλεγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός SAVVAS P

Αν μπορείς κάνε.

Το θέμα νομίζω ότι καλύφθηκε. Οπότε επειδή τα συναφεί έχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές, προτίνω το θεμα να μεινει στο σημείο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΛΑΚ ΧΙΟΥΜΟΡ. ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Ο ΦΟΡΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΡΕΨΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ.

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...