Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε.2065/2019 Για την επιβολή του τέλους επιτηδεύματος σε φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα απαιτείται η εκ μέρους τους άσκηση της αυτής κατ' αντικείμενο επαγγελματικής δραστηριότητας επί πενταετία από την οικεία έναρξη εργασιών


HARIS_K

Ερώτηση

Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με το συγκεκριμένο θέμα , δηλαδή την επιστροφή αχρεωστήτως (σύμφωνα με την εν λόγω απόφαση) καταβληθέντος τέλους επιτηδεύματος και ποιό ήταν το αποτέλεσμα ;

Ευχαριστώ

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ_Ε.2065_2019.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
34 λεπτά πριν, HARIS_K είπε

Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με το συγκεκριμένο θέμα , δηλαδή την επιστροφή αχρεωστήτως (σύμφωνα με την εν λόγω απόφαση) καταβληθέντος τέλους επιτηδεύματος και ποιό ήταν το αποτέλεσμα ;

Ευχαριστώ

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ_Ε.2065_2019.pdf

Τι σε απασχολεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... και εμένα με απασχολεί ...

π.χ. στην Εγκύκλιο αναφέρει:

"Ειδικά για τα φορολογικά έτη 2015 και επόμενα, εντός δύο (2) μηνών από την έκδοση της παρούσας εγκυκλίου, θα δοθεί και η δυνατότητα μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής των τροποποιητικών δηλώσεων, ώστε οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν εκ νέου δήλωση (χωρίς ωστόσο να παρεμβαίνουν σε κάποιο από τα πεδία αυτής), προκειμένου να εκδοθεί νέα πράξη προσδιορισμού του φόρου στην οποία δεν περιλαμβάνεται το τέλος επιτηδεύματος, χωρίς την επιβολή κυρώσεων, κατά τα ανωτέρω."

Έχει γίνει κάτι ??

Έχει δοθεί αυτή η δυνατότητα ??

πως θα το καταλάβουμε ???

δεδομένου ότι ήδη έχει περάσει σχεδόν ο ένας μήνας ..

θα εμφανισθεί π.χ. επιλογή για τροποποιητική με το συγκεκριμένο θέμα (όπως π.χ. είχε εμφανισθεί στις τροποποιητικές για τους συνταξιούχους όταν πέρσυ αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει λάθη??) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

... και εμένα με απασχολεί ...

π.χ. στην Εγκύκλιο αναφέρει:

"Ειδικά για τα φορολογικά έτη 2015 και επόμενα, εντός δύο (2) μηνών από την έκδοση της παρούσας εγκυκλίου, θα δοθεί και η δυνατότητα μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής των τροποποιητικών δηλώσεων, ώστε οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν εκ νέου δήλωση (χωρίς ωστόσο να παρεμβαίνουν σε κάποιο από τα πεδία αυτής), προκειμένου να εκδοθεί νέα πράξη προσδιορισμού του φόρου στην οποία δεν περιλαμβάνεται το τέλος επιτηδεύματος, χωρίς την επιβολή κυρώσεων, κατά τα ανωτέρω."

Έχει γίνει κάτι ??

Έχει δοθεί αυτή η δυνατότητα ??

πως θα το καταλάβουμε ???

δεδομένου ότι ήδη έχει περάσει σχεδόν ο ένας μήνας ..

θα εμφανισθεί π.χ. επιλογή για τροποποιητική με το συγκεκριμένο θέμα (όπως π.χ. είχε εμφανισθεί στις τροποποιητικές για τους συνταξιούχους όταν πέρσυ αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει λάθη??) 

Και τωρα μπορείς να κάνεις αίτηση. Εγω πχ εχω αλλη ένσταση γιατί απο το 15 και μετα μόνο; 

Είναι κατι σαν τις δηλώσεις των αναδρομικων αλλα και τώρα αν πας στην εφορία και κάνεις αίτηση μπορεί να μπορούν. 

Αλλα οκ μην αγχώνεστε αφου ισχύει το 5+1 στην παράγραφη.

Έχουμε χρόνο. 

Και εφαρμογή μπορει να μην ανοίξει πότε στο taxis .

Κατι έχω ακούσει να  πηγαίνουμε με μηδενική δήλωση για νεα εκκαθάριση στην δου.

Αλλα οκ θα το δούμε και αυτό. 

Τωρα τρέχουν αλλα.

Οταν υπάρχουν νεώτερα βλέπουμε. 

Εκτος και αν μου διαφεύγει κάτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αποφαση της διοικησης εκφραζεται στο σεμιναριο

Φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων 2018 - Υποβολή δηλώσεων - Όλες οι αλλαγές (09-05-2019) 

Το webinar αυτό είναι διαθέσιμο μέχρι 2019-05-20.

α' μερος  απο 00;25:00 εως 00:28:56:00 και 

στο α' μερος απο το 00:34:09 εως 00:35:23 

αναμενουμε. να μπορει να το κανει το συστημα ..aαλλιως στην δου υποβολαμουμε αιτηση διαγραφης βαση της αποφασης  

μπερδευτηκα και εγω που το ακουω αλλα οκ εχουμε  χρονο γι αυτο και θελω να τσεκαρω γιατι απο το 2015 και μετα μονο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/5/2019 στις 9:29 ΜΜ, HARIS_K είπε

Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με το συγκεκριμένο θέμα , δηλαδή την επιστροφή αχρεωστήτως (σύμφωνα με την εν λόγω απόφαση) καταβληθέντος τέλους επιτηδεύματος και ποιό ήταν το αποτέλεσμα ;

Ευχαριστώ

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ_Ε.2065_2019.pdf

Φορολογικές δηλώσεις 2019: Επικαιροποίηση εφαρμογής υποβολής ως προς την επιβολή τέλους επιτηδεύματος (φορ. έτη 2015 και επόμενα), σύμφωνα με την Ε 2065/2019
 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45029

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...