Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παραχώρηση μερους οικιας -κοινωνικό μέρισμα -τεκμηρια


dodos

Ερώτηση

καλημέρα βλέπω απο πολλούς συναδέλφους για σπίτια γονέων π.χ 100 τ.μ να παραχωρούν μέρος της οικιας π.χ 30 τ.μ στο παιδι τους για  να μένει...

ετσι ο γονέας μενει σε οικια ποια 100-30=70 τ.μ. και το παιδι πέρνει και το κοινωνικο μερισμα ....

αρα ο γονέας γλυτωνει τεκμήρια  αφου δηλώνει μικρότερο σπίτι (φανταστήτε να είναι και επαγγελματίας με ζημια) και το παιδί πέρνει το κοινωνικο μέρισμα που δεν θα το έπερνε ...

για αυτό το παπατζιλίκη που δεν ξέρω ποιος το είπε σε ένα σεμινάριο ,εχασα πελάτη που πήγε σε συναδελφο που το κάνει ...

ρωτάω είναι λογικό τώρα αυτο ? κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καθαρά πρακτικά για τον ΚΕΑ -και χωρίς να εξετάζω αν είναι σωστό να γίνεται η όχι- δεν γίνεται πλέον.

Είχα πελάτη που δήλωνε κανονικά τον αριθμό παροχής της οικίας του για το ΚΕΑ τον οποίο αριθμό δήλωσε και κάποιος άλλος μάλλον κατά λάθος. Έτσι ενώ το έπαιρνε κανονικά η αίτηση τέθηκε σε αναστολή με μήνυμα ότι τον ίδιο αριθμό παροχής είχαν δηλώσει 2 άτομα και έπρεπε να αποδείξει στον Δήμο ότι όντως έμενε αυτός εκεί για να του εγκριθεί ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, KAROLOS είπε

Αγαπητέ συνάδερφε, καλημέρα. Ως διαχειριστής του παρόντος φόρουμ από το 2004, γνωρίζω καλά πως πολλές φορές στον γραπτό διάλογο γίνονται παρεξηγήσεις γιατί για παράδειγμα λείπει το ηχόχρωμα της φωνής, οι κινήσεις του σώματος και του προσώπου που όλα μαζί δείχνουν ουσιαστικά το πραγματικό ύφος μιας απάντησης, οπότε έχοντας αυτή την εμπειρία αντιπαρέχομαι το κάπως «περίεργο» —στα δικά μου μάτια— ύφος της απάντησής σας. 

Αναφορικά  με το χειρισμό το θέματος είχα προχωρήσει στη σύνταξη σχετικού άρθρου τον Ιούλιο του 2018 (https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40650).

Καλό Σαββατοκύριακο. 

 

Καταρχάς δεδομένου επίσης ότι δεν σας γνωρίζω, είναι και το γεγονός ότι μου απάντησε κάποιος με το όνομα «KAROLOS».

Δεν βρήκα σωστό κατά την γνώμη μου να μου αναφέρετε εσείς αρχικά (χωρίς πρώτα εγώ να έχω κάνει καμία αναφορά για εσάς) ότι η συγκεκριμένη απόφαση που ανέφερα «δεν αφορά στο θέμα» που συζητούσατε.

Τώρα για το αν αφορά ή όχι τα παραπάνω που ανέφερα ας το κρίνουν οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί.

Και να μην αφορούσαν οι συγκεκριμένες δύο (2) απαντήσεις μου στο εν λόγο ερώτημα του μέλους που συζητούσατε, έχουν την νόηση και την επαγγελματική κατάρτιση οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί να το καταλάβουν, οπότε δεν μπορώ από την αρχή να καταλάβω το σκεπτικό της απάντησής σας προς εμένα και τον λόγο αυτής της απάντησης προς εμένα.

 

Από την πλευρά μου δεν υπήρξε κανένα «περίεργο ύφος» όπως επίσης μου αναφέρατε σε δεύτερη απάντησή σας προς εμένα.

Εφόσον λοιπόν είστε διαχειριστής του παρόντος φόρουμ από το 2004 όπως μου αναφέρετε, δεν είμαι σε θέση επίσης να γνωρίζω αν έχετε αναφερθεί και σε άλλους, για το «ύφος» τους, στο συγκεκριμένο φόρουμ, εκτός αν το κάνατε σήμερα κατ’ εξαίρεση για μένα (δεδομένου ότι έχω διαβάσει αρκετές απαντήσεις από μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ που δεν με βρίσκουν σύμφωνο και κυρίαρχο το στοιχείο κάποιες φορές (κάποιον μελών) είναι να μην περιορίζονται αποκλειστικά στο ερώτημα του εκάστοτε μέλους κάθε φορά).

Επισυνάψτε (εδώ ηλεκτρονικούς συνδέσμους) σας παρακαλώ ενδεικτικά που αποδεικνύουν παρεμβάσεις που έχετε κάνει στο συγκεκριμένο φόρουμ και να αναφέρεστε (σε αυτές) με τον όποιο τρόπο, για «ύφος» μελών στο συγκεκριμένο φόρουμ όπου είστε διαχειριστής.

Εφόσον λοιπόν είστε διαχειριστής του συγκεκριμένου φόρουμ και το επιθυμείτε, μπορείτε να μου σβήσετε τον λογαριασμό μου ώστε να μην απαντώ.

  

Επίσης έχετε την δυνατότητα να αναφερθείτε εκτενώς στο ερώτημα του μέλους και να αναφέρετε το σκεπτικό σας βάσει νομοθεσίας και της εμπειρίας σας.

Εννοείται ότι έχετε προσφέρει πολλά περισσότερα στο φόρουμ απ’ ότι εγώ και κατ’ επέκτασιν στον κλάδο, δεδομένου τον αριθμό των αναρτήσεών σας που αποτυπώνονται στην ιστοσελίδα.

Τέλος να σας παρακαλέσω να μην πάει η συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο και να περιοριζόμαστε αποκλειστικά στην επίλυση του όποιου ερωτήματος, (εφόσον φυσικά το επιθυμούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

 

Καταρχάς δεδομένου επίσης ότι δεν σας γνωρίζω, είναι και το γεγονός ότι μου απάντησε κάποιος με το όνομα «KAROLOS».

 

 

Δεν βρήκα σωστό κατά την γνώμη μου να μου αναφέρετε εσείς αρχικά (χωρίς πρώτα εγώ να έχω κάνει καμία αναφορά για εσάς) ότι η συγκεκριμένη απόφαση που ανέφερα «δεν αφορά στο θέμα» που συζητούσατε.

 

 

Τώρα για το αν αφορά ή όχι τα παραπάνω που ανέφερα ας το κρίνουν οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί.

 

 

Και να μην αφορούσαν οι συγκεκριμένες δύο (2) απαντήσεις μου στο εν λόγο ερώτημα του μέλους που συζητούσατε, έχουν την νόηση και την επαγγελματική κατάρτιση οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί να το καταλάβουν, οπότε δεν μπορώ από την αρχή να καταλάβω το σκεπτικό της απάντησής σας προς εμένα και τον λόγο αυτής της απάντησης προς εμένα.

 

 

 

 

 

Από την πλευρά μου δεν υπήρξε κανένα «περίεργο ύφος» όπως επίσης μου αναφέρατε σε δεύτερη απάντησή σας προς εμένα.

 

 

Εφόσον λοιπόν είστε διαχειριστής του παρόντος φόρουμ από το 2004 όπως μου αναφέρετε, δεν είμαι σε θέση επίσης να γνωρίζω αν έχετε αναφερθεί και σε άλλους, για το «ύφος» τους, στο συγκεκριμένο φόρουμ, εκτός αν το κάνατε σήμερα κατ’ εξαίρεση για μένα (δεδομένου ότι έχω διαβάσει αρκετές απαντήσεις από μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ που δεν με βρίσκουν σύμφωνο και κυρίαρχο το στοιχείο κάποιες φορές (κάποιον μελών) είναι να μην περιορίζονται αποκλειστικά στο ερώτημα του εκάστοτε μέλους κάθε φορά).

 

 

Επισυνάψτε (εδώ ηλεκτρονικούς συνδέσμους) σας παρακαλώ ενδεικτικά που αποδεικνύουν παρεμβάσεις που έχετε κάνει στο συγκεκριμένο φόρουμ και να αναφέρεστε (σε αυτές) με τον όποιο τρόπο, για «ύφος» μελών στο συγκεκριμένο φόρουμ όπου είστε διαχειριστής.

 

 

Εφόσον λοιπόν είστε διαχειριστής του συγκεκριμένου φόρουμ και το επιθυμείτε, μπορείτε να μου σβήσετε τον λογαριασμό μου ώστε να μην απαντώ.

 

 

  

 

 

Επίσης έχετε την δυνατότητα να αναφερθείτε εκτενώς στο ερώτημα του μέλους και να αναφέρετε το σκεπτικό σας βάσει νομοθεσίας και της εμπειρίας σας.

 

 

Εννοείται ότι έχετε προσφέρει πολλά περισσότερα στο φόρουμ απ’ ότι εγώ και κατ’ επέκτασιν στον κλάδο, δεδομένου τον αριθμό των αναρτήσεών σας που αποτυπώνονται στην ιστοσελίδα.

 

 

Τέλος να σας παρακαλέσω να μην πάει η συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο και να περιοριζόμαστε αποκλειστικά στην επίλυση του όποιου ερωτήματος, (εφόσον φυσικά το επιθυμούμε).

 

 

καλησπέρα θα σας πω την αποψη μου.

η αρχική ανάρτηση σας μπορει να προερχεται από  αρχική σύγχυση  δικιάς σας επί του συγκεκριμενου  θέματος η αν δεν την έχετε εσείς τότε μπορούσε  να δημιουργήσει καποια σύγχυση σε κάποιο άλλο μέλος που θα την διάβαζε γι αυτό και έγινε θεωρώ επειδη δεν ξέρω τον πραγματικό λόγο που εκαναν σχόλιο   επί της ανάρτηση σας . δεν κάνω τον δικηγόρο κανενός  άπλα και εγώ ήθελα σχολιάσω στην ανάρτηση σας για τους λόγους που ανέφερα  άπλα δεν πρόλαβα και από αυτήν  την οπτική  γωνιά σας γράψω .όσο άφορα  τα αλλα δεν μου πέφτει λόγος άλλα έτσι και αλλιως μόνος  σας είπατε να μην πάει σε προσωπικό επίπεδο και πως θα πηγαινε άλλωστε αφού κάνεις δεν ξέρει κανέναν  . 

κάλο σ.κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, 125883623 είπε

καλησπέρα θα σας πω την αποψη μου.

η αρχική ανάρτηση σας μπορει να προερχεται από  αρχική σύγχυση  δικιάς σας επί του συγκεκριμενου  θέματος η αν δεν την έχετε εσείς τότε μπορούσε  να δημιουργήσει καποια σύγχυση σε κάποιο άλλο μέλος που θα την διάβαζε γι αυτό και έγινε θεωρώ επειδη δεν ξέρω τον πραγματικό λόγο που εκαναν σχόλιο   επί της ανάρτηση σας . δεν κάνω τον δικηγόρο κανενός  άπλα και εγώ ήθελα σχολιάσω στην ανάρτηση σας για τους λόγους που ανέφερα  άπλα δεν πρόλαβα και από αυτήν  την οπτική  γωνιά σας γράψω .όσο άφορα  τα αλλα δεν μου πέφτει λόγος άλλα έτσι και αλλιως μόνος  σας είπατε να μην πάει σε προσωπικό επίπεδο και πως θα πηγαινε άλλωστε αφού κάνεις δεν ξέρει κανέναν  . 

κάλο σ.κ 

Πρώτον δεν είμαι νομοθέτης ώστε να δημιουργώ την όποια «σύγχυση» που αναφέρετε.

Δεύτερον ελπίζω να διαβάσατε παραπάνω που αναφέρω ότι «Και να μην αφορούσαν οι συγκεκριμένες δύο (2) απαντήσεις μου στο εν λόγο ερώτημα του μέλους που συζητούσατε, έχουν την νόηση και την επαγγελματική κατάρτιση οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί να το καταλάβουν», οπότε μην υποβαθμίζετε τον Κλάδο με την απάντησή σας «taxforce».

Τρίτον την Φορολογική Αρχή ενδιαφέρεται κυρίως για την ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ του ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, συνεπώς απαραίτητη προϋπόθεση είναι να εξετάσουμε μεταξύ άλλων τον ισχύον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και τις σχετικές ερμηνευτικές εγκύκλιοι.

                Τέταρτον «taxforce» περιορίσου στο ερώτημα του μέλους εφόσον θέλεις να απαντήσεις και να μην δημιουργείς εντυπώσεις για το ποιος έχει «σύγχυση» και ποιος δεν έχει, άλλωστε δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις (κράτα τις προσωπικές απόψεις σου για τον εαυτό σου και μην κρίνεις πχ αν σε μέλος εδώ δημιουργείτε σύγχυση).

                Στην δε καρτέλα του φόρουμ «πλοήγηση», κατά περίεργο τρόπο «εξαφανίστηκε» κατά χρονική σειρά η προηγούμενη απάντησή μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

Πρώτον δεν είμαι νομοθέτης ώστε να δημιουργώ την όποια «σύγχυση» που αναφέρετε.

 

 

Δεύτερον ελπίζω να διαβάσατε παραπάνω που αναφέρω ότι «Και να μην αφορούσαν οι συγκεκριμένες δύο (2) απαντήσεις μου στο εν λόγο ερώτημα του μέλους που συζητούσατε, έχουν την νόηση και την επαγγελματική κατάρτιση οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί να το καταλάβουν», οπότε μην υποβαθμίζετε τον Κλάδο με την απάντησή σας «taxforce».

 

 

Τρίτον την Φορολογική Αρχή ενδιαφέρεται κυρίως για την ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ του ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, συνεπώς απαραίτητη προϋπόθεση είναι να εξετάσουμε μεταξύ άλλων τον ισχύον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και τις σχετικές ερμηνευτικές εγκύκλιοι.

 

 

                Τέταρτον «taxforce» περιορίσου στο ερώτημα του μέλους εφόσον θέλεις να απαντήσεις και να μην δημιουργείς εντυπώσεις για το ποιος έχει «σύγχυση» και ποιος δεν έχει, άλλωστε δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις (κράτα τις προσωπικές απόψεις σου για τον εαυτό σου και μην κρίνεις πχ αν σε μέλος εδώ δημιουργείτε σύγχυση).

 

 

                Στην δε καρτέλα του φόρουμ «πλοήγηση», κατά περίεργο τρόπο «εξαφανίστηκε» κατά χρονική σειρά η προηγούμενη απάντησή μου…

 

 

;;;

κάτι επί του θέματος έχετε να προσθέσετε η να πείτε αφού η αρχική ανάρτηση δεν αφορούσε το συγκεκριμένο θέμα.

έμενα προσωπικά αυτό με άφορα για όλα τα άλλα  ένα έχω να πω

κάλο σ.κ  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

;;;

κάτι επί του θέματος έχετε να προσθέσετε η να πείτε αφού η αρχική ανάρτηση δεν αφορούσε το συγκεκριμένο θέμα.

έμενα προσωπικά αυτό με άφορα για όλα τα άλλα  ένα έχω να πω

κάλο σ.κ  .  

Συνεχίζετε και επιμένετε ότι η πρώτη και η δεύτερη ανάρτησή μου δεν αφορούσε το θέμα;;;

Διαβάσατε και την δεύτερη ανάρτησή μου (για το συγκεκριμένο θέμα) ή μόνο την πρώτη;

Εντύπωση μου κάνει η επιμονή σας «125883623 – taxforce»…

Ας σχηματίσουν την γνώμη τους τα μέλη εδώ…

Σταματήστε να μου απευθύνεστε σε προσωπικό επίπεδο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

 

 

 

Συνεχίζετε και επιμένετε ότι η πρώτη και η δεύτερη ανάρτησή μου δεν αφορούσε το θέμα;;;

 

 

Διαβάσατε και την δεύτερη ανάρτησή μου (για το συγκεκριμένο θέμα) ή μόνο την πρώτη;

 

 

Εντύπωση μου κάνει η επιμονή σας «125883623 – taxforce»…

 

 

Ας σχηματίσουν την γνώμη τους τα μέλη εδώ…

 

 

Σταματήστε να μου απευθύνεστε σε προσωπικό επίπεδο!!!

 

 

επομένως δεν έχετε να προσθέσετε κάτι .αυτό με ενδιαφέρει έμενα μόνο .τπτ προσωπικό δεν έχω και τι θα μπορούσα να έχω  με κάποιον που δεν γνωριζω άλλωστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

 

 

 

Συνεχίζετε και επιμένετε ότι η πρώτη και η δεύτερη ανάρτησή μου δεν αφορούσε το θέμα;;;

 

 

Διαβάσατε και την δεύτερη ανάρτησή μου (για το συγκεκριμένο θέμα) ή μόνο την πρώτη;

 

 

Εντύπωση μου κάνει η επιμονή σας «125883623 – taxforce»…

 

 

Ας σχηματίσουν την γνώμη τους τα μέλη εδώ…

 

 

Σταματήστε να μου απευθύνεστε σε προσωπικό επίπεδο!!!

 

 

προσωπικό θα το έκανα να σας ρώταγα η αποψη σας ποια ειναι ; γινεται η δεν γινεται; αν ρωτούσα την προσωπικη σας αποψη το κάνα δεν το κάνα. αν θελετε να την πείτε πείτε την αν δεν θελετε ο.κ ο καθένας οπως αναφέρετε θα βγαλει η έχει βγαλει  τα συμπεράσματα του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

επομένως δεν έχετε να προσθέσετε κάτι .αυτό με ενδιαφέρει έμενα μόνο .τπτ προσωπικό δεν έχω και τι θα μπορούσα να έχω  με κάποιον που δεν γνωριζω άλλωστε .

Λέτε «επομένως δεν έχετε να προσθέσετε κατι…»

Φυσικά και γνωρίζω πρόσθετα για το συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά ο αρνητισμός σας συνεχίζει…

αποθαρρύνεται μέλη να γράφουν την άποψή τους με την συμπεριφορά σας…  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έχω μπερδευτεί, τελικά φιλοξενία έχουμε όταν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι μόνο? Αλλιώς είναι δωρεάν παραχώρηση?

Είναι πολύ σημαντικό να μου το ξεκαθαρίσετε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, ponzi είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί, τελικά φιλοξενία έχουμε όταν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι μόνο? Αλλιώς είναι δωρεάν παραχώρηση?

Είναι πολύ σημαντικό να μου το ξεκαθαρίσετε αυτό!

Διάβασε και το παρακάτω άρθρο: Στέρηση του κοινωνικού μερίσματος σε φιλοξενούμενους (του Ιωάννου Δ. Ρόνα)

https://kozan.gr/archives/73021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, SimpleMan είπε

Διάβασε και το παρακάτω άρθρο: Στέρηση του κοινωνικού μερίσματος σε φιλοξενούμενους (του Ιωάννου Δ. Ρόνα)

https://kozan.gr/archives/73021

Τι να διαβάσω και τι συζητάμε εδώ μέσα? Ναι οκ, αν είναι μεζονέτα ή μεγάλο σπίτι μπορεί να παίζει και δωρεάν παραχώρηση σε κάποιον. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, ponzi είπε

Τι να διαβάσω και τι συζητάμε εδώ μέσα? Ναι οκ, αν είναι μεζονέτα ή μεγάλο σπίτι μπορεί να παίζει και δωρεάν παραχώρηση σε κάποιον. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε...

Ε τότε αφού τα ξέρετε και τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, τι ρωτάς; θέλετε να κάνετε τον έξυπνο;

Θα μαζευτούν και άλλοι στο συγκεκριμένο θέμα να ειρωνεύονται και να κάνουν τον έξυπνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

Ε τότε αφού τα ξέρετε και τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, τι ρωτάς; θέλετε να κάνετε τον έξυπνο;

 

 

Θα μαζευτούν και άλλοι στο συγκεκριμένο θέμα να ειρωνεύονται και να κάνουν τον έξυπνο;

 

 

Πολλά νεύρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, SimpleMan είπε

Ε τότε αφού τα ξέρετε και τα έχετε ξεκαθαρίσει στο μυαλό σας, τι ρωτάς; θέλετε να κάνετε τον έξυπνο;

 

 

Θα μαζευτούν και άλλοι στο συγκεκριμένο θέμα να ειρωνεύονται και να κάνουν τον έξυπνο;

 

 

φίλε φαίνεσαι δυνατός χρήστης.

αυτό που έβαλες ήταν πολύ σχετικό και ξεκαθάρισε ότι η διοίκηση αποδέχεται την τμηματική παραχώρηση.  ως προς την φορολογία.

τι θα γίνει με τα μερίσματα κλπ. είναι άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, PROAKIS είπε

φίλε φαίνεσαι δυνατός χρήστης.

αυτό που έβαλες ήταν πολύ σχετικό και ξεκαθάρισε ότι η διοίκηση αποδέχεται την τμηματική παραχώρηση.  ως προς την φορολογία.

τι θα γίνει με τα μερίσματα κλπ. είναι άλλη περίπτωση.

PROAKIS, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια…

Άμα δεις το προφίλ μου έκανα ένα ερώτημα το 2010 (που εννοείται δεν ήταν το επίπεδό μου στον χώρο, αυτό που είναι σήμερα), το αποτέλεσμα ήταν να μην μου απαντήσεις κανείς… (δεν λέω ότι έγινε σκόπιμα). Εννοείται το «ξεκαθάρισα» πλήρως το συγκεκριμένο του 2010 (και δεν περίμενα τα μέλη εδώ).

Επειδή για το συγκεκριμένο ζήτημα (ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ) γνωρίζω ότι υπάρχει έντονη διχογνωμία στον κλάδο και έχω ακούσει πολλά και γι’ αυτό το ζήτημα… (πολλά όμως)!!!

Αφού είχα βρει και διαβάσει την συγκεκριμένη Απόφαση 1041 /2019 (σελ. 31), αργότερα από την αναζήτηση μέσω Google για πρόσθετα για το συγκεκριμένο «έπεσα πάνω» στην ερώτηση μέλους του φόρουμ εδώ, ενώ το συγκεκριμένο φόρουμ δεν το διαβάζω.

Εννοείται διαβάζω και το Taxheaven.gr και τα επίσημα άρθρα που «ανεβάζονται» σε αυτό και προφανώς δεν χρειάζεται να αναφερθώ στην προσφορά και την υπεραξία του συγκεκριμένου site.

 

Σκοπός μου ήταν αποκλειστικά να το προσέξουν οι Λογιστές-Φοροτεχνικοί, που δεν έπεσε στην αντίληψή τους το συγκεκριμένο, να γίνει «τροφή για σκέψη» και να διαβάσω στην συνέχεια και τις απόψεις τους (γιατί όχι). Κανένας άλλος σκοπός δεν υπήρξε από την πλευρά μου και δεν περίμενα αυτήν την ειρωνεία… (λες και απευθύνονται σε άσχετους), γιατί σκέφτομαι να ξανασυνδεθώ εδώ ξανά μετά από 10 χρόνια (πρώτα ο Θεός), όχι ότι θα σας λείψω δεδομένου ότι ουδείς αναντικατάστατος.

 

Τέλος γνωρίζω πρόσθετα για το συγκεκριμένο ζήτημα και για άλλα…, έχω μοιραστεί  παλιές επίσημες εγκύκλιους εν ισχύ κλπ (που ήταν στα συρτάρια… υπηρεσιών), που δεν τις είχαν site με θεματολογία Λογιστικά-Φοροτεχνικά-Εργατικά κτλ. ώστε να «φιλοξενηθούν» από τις συγκεκριμένες ιστοσελίδες και να έρθουν εις γνώσιν και άλλων Λογιστών-Φοροτεχνικών και λοιπών ενδιαφερομένων. Ο καθένας μας τον προσωπικό του κόπο και αγώνα στον χώρο το ξέρει μόνον ο ίδιος.

Δεν μου αρέσει να μας υποβιβάζουν την νοημοσύνη μας κανείς, λες και δεν καταλαβαίνουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί   να   έχουμε   διαφορετικές    ερμηνείες ως την  παραχώρηση   μέρος  της  οικίας   από  τον  πατέρα   σε  παιδιά   για  λήψη   κοινωνικού  μερίσματος  ;     δεν  μπορούν    να  το   κάνουν   όπως  και  το   επίδομα  αλληλεγγύης  ;    κόπηκε   πελάτες   λόγω   που   είχε   την  ίδια  παροχή  ρεύματος  με  τον   πατέρα του   και  καλά  κάνουν   οι  πελάτες     που   έρχονται   στο  γραφείο  μου      και  ζητούν    τρία   αδέλφια     να  του  κάνει   ο  πατέρας   δωρεά  παραχώρηση    από   τα  80  τ.μ   τα   20  τ. μ  στο  καθένα  για   να  λάβουν   το   κοινωνικό  μέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, ΕΥΗ είπε

Γιατί   να   έχουμε   διαφορετικές    ερμηνείες ως την  παραχώρηση   μέρος  της  οικίας   από  τον  πατέρα   σε  παιδιά   για  λήψη   κοινωνικού  μερίσματος  ;     δεν  μπορούν    να  το   κάνουν   όπως  και  το   επίδομα  αλληλεγγύης  ;    κόπηκε   πελάτες   λόγω   που   είχε   την  ίδια  παροχή  ρεύματος  με  τον   πατέρα του   και  καλά  κάνουν   οι  πελάτες     που   έρχονται   στο  γραφείο  μου      και  ζητούν    τρία   αδέλφια     να  του  κάνει   ο  πατέρας   δωρεά  παραχώρηση    από   τα  80  τ.μ   τα   20  τ. μ  στο  καθένα  για   να  λάβουν   το   κοινωνικό  μέρισμα

Τώρα δεν θα σας αρέσει αυτό που θα πω, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ...

Με κάτι τέτοιες συζητήσεις υποβαθμίζουμε τον κλάδο μας (ως συνήθως) και τη δουλειά μας.

Ένα παιδάκι που μένει με τους γονείς του ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ. Να σοβαρευτούμε ε?

Αν τώρα υπάρχει τρόπος να "κοροϊδέψουμε" το σύστημα με πατέντες, οκ. Αλλά την ευθύνη την αναλαμβάνει ο πελάτης και δεν επιμένουμε κιόλας ότι είναι νόμιμο. Ο τύπος παραπάνω έχει λέει και εγκυκλίους στα συρτάρια του και άλλα τέτοια που βαριέμαι να διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/5/2019 στις 9:09 ΠΜ, ΕΥΗ είπε

γιατί ρε κράτος μας κάνετε να δηλώνομε μη αλήθειες τι κάνει ο έλεγχος δηλαδή ο συνάδελφος της παραπέρα πόρτας είναι πιο ξύπνιος από μένα σε πελάτη που με έφυγε έκανε δωρεά παραχώρηση σπίτι 70 τ.μ με ένα μπάνιο τα 50 τ.μ στο γιο του αποτελούμενο από 5 μέλη και τα 20 τ.μ το κράτηση ο ίδιος , πήραν μέρισμα και οι δύο , αν έλεγε όχι το ίδιο ρεύμα, ηλεκτρονικό συμβόλαιο με ΠΕΑ θα ήταν όλα οκ άρα για εφέτος θα κάνω και εγώ το ίδιο δέχομαι συστάσεις και υποδείξεις ευχαριστώ

Καλησπέρα με το πεα δεν συμφωνώ. Αφου έχει απαλλαγή στην δωρεάν παραχώρηση. Γιατί να τους επιβαρύνουν με xtra έξοδο τους ιδιοκτήτες .

Το ρεύμα οκ εχει λογική αλλα και εκεί πολλοί την πατάνε γιατί δεν γυρνάνε καν το ρολόι στο όνομα τους απο τον ιδιοκτήτη. Βέβαια αυτο  τώρα με  το επίδομα στέγασης αρχίζουν και το φτιάχνουν. 

Η αποψη μου πως μπορεί να το λύσει η διοίκηση

Στο ε1 υπάρχει ενας κωδικός  στον πινακα 6 που δηλώνουμε την φιλοξενία φέτος προστέθηκε και  η περίπτωση συνοικηση με σύζυγο στις ξεχωριστές δηλώσεις  (υπήρχε φιλοξενία -άστεγος) μπορούσανε να πουνε που δεν το κάνουμε τώρα γιατί είναι λάθος οταν συμπληρώνεις πίνακα 5 να συμπληρώνεις και τον πινακα 6 φιλοξενία. Να προσθέσουν αλλον εναν κωδικό εδω γι αυτούς. 

Ετσι θα τους μπλόκαρε αφου θα τους έπιανε. 

Αλλα είπαμε το κεα- μέρισμα βγαίνει στο νοικοκυριό . Μπορεί και να χάσανε μπορεί και να κέρδισαν. 

Αλλα σίγουρα αν το έκαναν ξεχωριστά και οι δυο έκαναν ψευδή δήλωση. 

Δυστυχώς η αλήθεια είναι οτι έχουμε καταντήσει να κάνουμε  ε1

βαση επιδομάτων και οχι εισοδημάτων σαν γνώμονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Ponzi είπε «Ο τύπος παραπάνω έχει λέει και εγκυκλίους στα συρτάρια του και άλλα τέτοια που βαριέμαι να διαβάσω».

Καταρχάς βλέπω και με διαβάζεις και σ’ αρέσει να ασχολείσαι μαζί μου και όχι μόνο αυτό, γίνεσαι και διαστρεβλωτής αυτών που γράφω.

Εγώ δεν εκδίδω εγκύκλιους, στα συρτάρια παλιά τις είχαν αυτοί που τις έκδιδαν ή εκδίδουν και προφανώς είχαν γνωστοποιηθεί στις αρμόδιες δημόσιες υπηρεσίες. Μερικοί λοιποί ενδιαφερόμενοι δεν είχαν πλήρη γνώση, φυσικά ο ρόλος μου ήταν βοηθητικός τίποτα παραπάνω για να κάνουμε σωστά την δουλειά μας και να γλυτώσουμε περαιτέρω επιβαρύνσεις και εννοείται μόνο Νόμιμα.

Μην αναφερθείς ξανά στο πρόσωπό μου, άντε βρείτε τώρα κανέναν άλλον που δεν σας αρέσουν οι ερωτήσεις του ή οι απαντήσεις του να την "πέσετε" διαδικτυακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση: Αναφέρεται κάπου αλλού η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕΡΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ;;;

 

Τι είναι το Μονοπρόσωπο και τι το Πολυπρόσωπο νοικοκυριό;;;

 

Ορισμοί – Λοιπά επιδόματα – Επίδομα Στέγασης

Κ.Υ.Α. 10747 / 256 /06-03-2019

Θέμα: «Καθορισμός όρων και προϋποθέσεων για την εφαρμογή προγράμματος Επιδόματος Στέγασης»

...

Άρθρο 2

Ορισμοί για την εφαρμογή του Επιδόματος Στέγασης

«Ως Ωφελούμενες μονάδες ορίζονται οι κάτωθι κατηγορίες:

                α. Μονοπρόσωπο νοικοκυριό: κάθε ενήλικο άτομο που διαμένει μόνο του σε κατοικία και δεν εμπίπτει στην κατηγορία ενηλίκων έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

                β. Πολυπρόσωπο νοικοκυριό: όλα τα άτομα που διαμένουν κάτω από την ίδια στέγη. Στο πολυπρόσωπο νοικοκυριό εντάσσονται:

α) φιλοξενούμενα άτομα ή φιλοξενούμενη οικογένεια, με την προϋπόθεση ότι η φιλοξενία είχε δηλωθεί στην τελευταία εκκαθαρισμένη δήλωση φορολογίας εισοδήματος,

β) τα ενήλικα τέκνα έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης, ανεξαρτήτως του τόπου διαμονής τους,

γ) τα άτομα που τους έχει παραχωρηθεί μέρος ή νοικιάζουν μέρος της κύριας κατοικίας του νοικοκυριού.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/5/2019 στις 2:21 ΜΜ, 125883623 είπε

Δυστυχώς η αλήθεια είναι οτι έχουμε καταντήσει να κάνουμε  ε1

βαση επιδομάτων και οχι εισοδημάτων σαν γνώμονα. 

Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς και είναι κατάντια τόσο για τον κλάδο μας, όσο και για τους πολίτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, προσωπικά είμαι κατά της πολιτικής των επιδομάτων, δηλαδή παροχές μπορούν να πραγματοποιηθούν π.χ. με επιδότηση εργασίας αντί για επιδόματα ανεργίας, μείωση φορολογίας (άμεσης και έμμεσης) των φυσικών και νομικών προσώπων, αύξηση μισθών (σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα) και άλλες παρεμβάσεις από την πολιτεία… Τι θα γίνει εδώ θα πάμε με τον Μέσο Όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στα παραπάνω (ή ξεχαστήκανε αυτά…);;;

Σοβαρά επιδόματα μόνο σε όσους πραγματικά το έχουν ανάγκη και σαν λύση προσωρινού χαρακτήρα εωσότου βρεθεί μόνιμη λύση (ανάλογα την περίπτωση).

 

Τώρα για το συγκεκριμένο, από περιστατικά που έχουν πέσει στην αντίληψή μου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ συνταξιούχοι με μεγάλη σύνταξη αναλογικά με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, παίρνουν και επιδόματα (και να διαθέτουν και καταθέσεις… άλλο πάλι και αυτό).

ΑΝΤΙΘΕΤΑ άνθρωποι που πραγματικά είχαν ανάγκη έστω ένα μικρό ποσό επιδόματος για διαφόρους λόγους απορρίπτονται…

(π.χ.1 στην «φιλοξενία» δεν «τσουβαλιάζεις» όλες τις περιπτώσεις ως ίδιες (αναφέρομαι στην διοίκηση) και άρα δεν δικαιούνται τίποτα και με μηδενικές καταθέσεις.

π.χ.2 Διαζευγμένη μεγάλη γυναίκα χωρίς εργασία και σύνταξη (χωρίς εισόδημα), με προβλήματα υγείας, όπως μου είχε αναφέρει, την ενημέρωσε ο Λογιστής της αφού πρώτα έστειλε την ΑΙΤΗΣΗ τον λόγο απόρριψης δηλαδή ενώ είχε υποβάλει τις δύο τελευταίες δηλώσεις Ε1 δεν είχε υποβάλλει άλλες δύο (Ε1) πριν από αυτές. Αργότερα αν έκαναν κάτι στην συνέχεια δεν έμαθα και στην ΔΟΥ να πήγαινε πρώτα θα τις περνούσαν της Δηλώσεις στο σύστημα «του χρόνου»… ).

Μια λύση θα ήταν στις Δηλώσεις Ε1 να υπολογίζεται το ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ μετά από π.χ. καταβολές τραπεζικών δανείων. Δηλαδή Έσοδα - Έξοδα και στις Δηλώσεις Ε1. Σε αυτήν την περίπτωση και θα αποτυπώνεται με τρόπο Πραγματικό το Καθαρό Εισόδημα και γίνεται νέος υπολογισμός δικαιούχων για τις όποιες παροχές και δίνουν κίνητρα για την μείωση των κόκκινων δανείων για τις Τράπεζες, περιμένοντας και οι φορολογούμενοι πολίτες να αναγνωρίζεται από την πολιτεία...  

 Τέλος δεν καταλαβαίνω την λογική σε οικογένεια με μη εξαρτώμενα μέλη την εφεύρεση του «Οικογενειακού Εισοδήματος» (κάτω από την ίδια στέγη), λες και δεν υφίσταται η έννοια του ατομικού εισοδήματος και κατ’ επέκτασιν της ατομικής προσωπικής οντότητας.

Σε λίγο θα έχουμε και το «Πολυπρόσωπο Εισόδημα», έτσι όπως πάμε, θα είναι καινούργιος όρος… και να λαμβάνεται υπ’ όψη για τις όποιες παροχές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, SimpleMan είπε

Καλημέρα σας, προσωπικά είμαι κατά της πολιτικής των επιδομάτων, δηλαδή παροχές μπορούν να πραγματοποιηθούν π.χ. με επιδότηση εργασίας αντί για επιδόματα ανεργίας, μείωση φορολογίας (άμεσης και έμμεσης) των φυσικών και νομικών προσώπων, αύξηση μισθών (σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα) και άλλες παρεμβάσεις από την πολιτεία… Τι θα γίνει εδώ θα πάμε με τον Μέσο Όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στα παραπάνω (ή ξεχαστήκανε αυτά…);;;

 

 

Σοβαρά επιδόματα μόνο σε όσους πραγματικά το έχουν ανάγκη και σαν λύση προσωρινού χαρακτήρα εωσότου βρεθεί μόνιμη λύση (ανάλογα την περίπτωση).

 

 

 

 

 

Τώρα για το συγκεκριμένο, από περιστατικά που έχουν πέσει στην αντίληψή μου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ συνταξιούχοι με μεγάλη σύνταξη αναλογικά με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, παίρνουν και επιδόματα (και να διαθέτουν και καταθέσεις… άλλο πάλι και αυτό).

 

 

ΑΝΤΙΘΕΤΑ άνθρωποι που πραγματικά είχαν ανάγκη έστω ένα μικρό ποσό επιδόματος για διαφόρους λόγους απορρίπτονται…

 

 

(π.χ.1 στην «φιλοξενία» δεν «τσουβαλιάζεις» όλες τις περιπτώσεις ως ίδιες (αναφέρομαι στην διοίκηση) και άρα δεν δικαιούνται τίποτα και με μηδενικές καταθέσεις.

 

 

π.χ.2 Διαζευγμένη μεγάλη γυναίκα χωρίς εργασία και σύνταξη (χωρίς εισόδημα), με προβλήματα υγείας, όπως μου είχε αναφέρει, την ενημέρωσε ο Λογιστής της αφού πρώτα έστειλε την ΑΙΤΗΣΗ τον λόγο απόρριψης δηλαδή ενώ είχε υποβάλει τις δύο τελευταίες δηλώσεις Ε1 δεν είχε υποβάλλει άλλες δύο (Ε1) πριν από αυτές. Αργότερα αν έκαναν κάτι στην συνέχεια δεν έμαθα και στην ΔΟΥ να πήγαινε πρώτα θα τις περνούσαν της Δηλώσεις στο σύστημα «του χρόνου»… ).

Μια λύση θα ήταν στις Δηλώσεις Ε1 να υπολογίζεται το ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ μετά από π.χ. καταβολές τραπεζικών δανείων. Δηλαδή Έσοδα - Έξοδα και στις Δηλώσεις Ε1. Σε αυτήν την περίπτωση και θα αποτυπώνεται με τρόπο Πραγματικό το Καθαρό Εισόδημα και γίνεται νέος υπολογισμός δικαιούχων για τις όποιες παροχές και δίνουν κίνητρα για την μείωση των κόκκινων δανείων για τις Τράπεζες, περιμένοντας και οι φορολογούμενοι πολίτες να αναγνωρίζεται από την πολιτεία...  

 Τέλος δεν καταλαβαίνω την λογική σε οικογένεια με μη εξαρτώμενα μέλη την εφεύρεση του «Οικογενειακού Εισοδήματος» (κάτω από την ίδια στέγη), λες και δεν υφίσταται η έννοια του ατομικού εισοδήματος και κατ’ επέκτασιν της ατομικής προσωπικής οντότητας.

 

 

Σε λίγο θα έχουμε και το «Πολυπρόσωπο Εισόδημα», έτσι όπως πάμε, θα είναι καινούργιος όρος… και να λαμβάνεται υπ’ όψη για τις όποιες παροχές…

 

 

με μια φράση 

Η γνωστή κινέζικη παροιμία, που λέει ότι

«Αν είσαι φίλος, μην μου δίνεις ψάρια να τρώω, μάθε με να ψαρεύω»

θα προσθέσω

  και μην χαλάς την θάλασσα  ...

να χει μέσα ψάρια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραπάνω ήθελα να πω:

π.χ.1 στην «φιλοξενία» δεν «τσουβαλιάζεις» όλες τις περιπτώσεις ως ίδιες (αναφέρομαι στην διοίκηση) και άρα δεν δικαιούνται τίποτα και με μηδενικές καταθέσεις και χωρίς εισόδημα (δηλ. ανεργία).

Επίσης αν ήταν σωστοί το μήνυμα στο π.χ. 2 θα έπρεπε να ήταν ότι:

Εγκρίνεται και είστε Δικαιούχος του συγκεκριμένου επιδόματος, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η κατάθεση στον Τραπεζικός σας λογαριασμός πρέπει πρώτα να υποβληθούν οι μη υποβληθείσες Δηλώσεις Ε1 του Φορολογικού Έτους 20ΧΧ, αλλιώς δεν θα πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη κατάθεση.

 

Έχεις δίκαιο 125883623»

«Αν θες να χορτάσεις έναν άνθρωπο για μία μέρα δώσ' του ένα ψάρι. Αν θες να τον χορτάσεις για μια ζωή μάθε του ψάρεμα».          

Όπως πάμε στο τέλος θα μείνουν οι Καρχαρίες, δλδ πάνε και τα ψάρια, και η θάλασσα θα γίνει αφιλόξενη με τον καιρό…

εκτός και…  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...