Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παραχώρηση μερους οικιας -κοινωνικό μέρισμα -τεκμηρια


dodos

Ερώτηση

καλημέρα βλέπω απο πολλούς συναδέλφους για σπίτια γονέων π.χ 100 τ.μ να παραχωρούν μέρος της οικιας π.χ 30 τ.μ στο παιδι τους για  να μένει...

ετσι ο γονέας μενει σε οικια ποια 100-30=70 τ.μ. και το παιδι πέρνει και το κοινωνικο μερισμα ....

αρα ο γονέας γλυτωνει τεκμήρια  αφου δηλώνει μικρότερο σπίτι (φανταστήτε να είναι και επαγγελματίας με ζημια) και το παιδί πέρνει το κοινωνικο μέρισμα που δεν θα το έπερνε ...

για αυτό το παπατζιλίκη που δεν ξέρω ποιος το είπε σε ένα σεμινάριο ,εχασα πελάτη που πήγε σε συναδελφο που το κάνει ...

ρωτάω είναι λογικό τώρα αυτο ? κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΟ κοινωνικό μέρισμα απ ότι ξέρω το χάνει πλέον αλλά και τότε έπρεπε να το χάσει γιατί πάει στο νοικοκυριό  και όχι στα ατομικά εισόδηματα  .οσο αφορά την γενική ερώτηση είχε λεχθει ι από υψηλά στέλεχοι  και όχι μονο σε ένα σεμηριο και όχι μονο από ένα ατομο  . μεθαύριο εχει παλι σενάριο ο  κομβος για φυσικα προσωπα μπορεις αν θες να θέσεις εκεί τους προβληματισμούς σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά πρόκειται για παπάτζα, δηλαδή λες κι οι υπόλοιποι δεν το έχουμε σκεφτεί, και πάει ο μάγκας και του λέει "θα σε φτιάξω εγώ μην ανησυχείς"

 

Είναι στο dna μας η λαμογιά, δεν θέλουμε να γίνουμε άνθρωποι, με αποτέλεσμα να μην μας αντιμετωπίζουν ως ανθρώπους αλλά ως μάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, dodos είπε

Γιατί το χάνει το κοινωνικό μέρισμα αφού βάζει σπίτι σαν ξεχωρίστω και καλά; 

Εχει όμως και μια υπεύθυνη δήλωση που κανει μεσα στο κοινωνικό μέρισμα - κεα.

Χωριά οτι το σύστημα το  ψιλο βλεπει πλεον και κολλάει. 

Βέβαια αυτο δεν είναι απόλυτο αν   θα το  έκανε σωστά μπορεί να έπαιρνε παραπάνω η και καθόλου. 

Ολα σχετικά είναι και μην ξεχνάτε τι λέει ο λαός όμοιος όμοιο και η κοπρια με τα λαχανα.

Ο κάθε συνάδελφος είναι ελεύθερος να κινηθεί σε όποιο πλαίσιο θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Πραγματικά πρόκειται για παπάτζα, δηλαδή λες κι οι υπόλοιποι δεν το έχουμε σκεφτεί, και πάει ο μάγκας και του λέει "θα σε φτιάξω εγώ μην ανησυχείς"

 

Είναι στο dna μας η λαμογιά, δεν θέλουμε να γίνουμε άνθρωποι, με αποτέλεσμα να μην μας αντιμετωπίζουν ως ανθρώπους αλλά ως μάζα.

Πες καλύτερα ως μπαζα όπως έλεγε και ο μεγάλος  Στάθης Ψάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάλαβα δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι κάτι τέτοιο θα λεχθεί σε σεμινάριο... Οκ και τι γίνετε και μισθωτήριο με δωρεάν παραχώρηση των τετραγωνικών της οικίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην κάνουμε ανάλυση καθε χρόνο τα ίδια. 

Είμαι σίγουρος οτι οπως και στο προηγούμενο που έγινε μεγάλη ανάλυση και σε αυτό το νεο παλι θα γίνει.

Ας το παρακολουθησουμε κανε τους προβληματισμους σου και εδώ είμαστε να σχολιάσουμε  όμως τι ; 

Γιατί κάποιοι δεν κάηκαν; ;;η γιατί υπάρχουν αλεπουδιαριδες η για κάποιους  που έχουν την γνώση που είναι δύναμή η για την δύναμη που έχουν κάποιοι να  διαμορφώσουν γνώση;;;

Εχει κάποιο νόημα αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, dodos είπε

καλημέρα βλέπω απο πολλούς συναδέλφους για σπίτια γονέων π.χ 100 τ.μ να παραχωρούν μέρος της οικιας π.χ 30 τ.μ στο παιδι τους για  να μένει...

ετσι ο γονέας μενει σε οικια ποια 100-30=70 τ.μ. και το παιδι πέρνει και το κοινωνικο μερισμα ....

αρα ο γονέας γλυτωνει τεκμήρια  αφου δηλώνει μικρότερο σπίτι (φανταστήτε να είναι και επαγγελματίας με ζημια) και το παιδί πέρνει το κοινωνικο μέρισμα που δεν θα το έπερνε ...

για αυτό το παπατζιλίκη που δεν ξέρω ποιος το είπε σε ένα σεμινάριο ,εχασα πελάτη που πήγε σε συναδελφο που το κάνει ...

ρωτάω είναι λογικό τώρα αυτο ? κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας?

μπράβο dodo,ούτε ένα ορθωγραφυκό λάθως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα όταν δηλωθεί στο Ε2 η δωρεάν παραχώρηση κάποιων τετραγωνικών του γονέα και γίνει παράλληλα μισθωτήριο δωρεαν παραχώρησης; Που θα κολλήσει το σύστημα στην αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα; Ρωτάω γιατί υπάρχει μια περίπτωση που έχω υποψή και δεν θέλω να παραπληροφορήσω κάποιον και σαν νέος λογιστής προσπαθώ να είμαι όσο το δυματόν πιο ενήμερος ακολουθώντας συμβουλες απο εμπειρότερους λογιστές οπως ο 125883623 που παρακολουθώ τις τεκμηριωμένες παρεμβάσεις του στις ερωτήσεις διαφόρων συναδέλφων. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, anagnteo είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα όταν δηλωθεί στο Ε2 η δωρεάν παραχώρηση κάποιων τετραγωνικών του γονέα και γίνει παράλληλα μισθωτήριο δωρεαν παραχώρησης; Που θα κολλήσει το σύστημα στην αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα; Ρωτάω γιατί υπάρχει μια περίπτωση που έχω υποψή και δεν θέλω να παραπληροφορήσω κάποιον και σαν νέος λογιστής προσπαθώ να είμαι όσο το δυματόν πιο ενήμερος ακολουθώντας συμβουλες απο εμπειρότερους λογιστές οπως ο 125883623 που παρακολουθώ τις τεκμηριωμένες παρεμβάσεις του στις ερωτήσεις διαφόρων συναδέλφων. Ευχαριστώ.

Γίνεται συνάδελφε, μην τους ακούτε. Εγώ μικρός όταν ήταν να έρθει το Χριστινάκι σπίτι, ζήταγα από τον φάδερ γραπτό παραχωρητήριο για τουλάχιστον σαλόνι, κρεβατοκάμαρα, μπάνιο και κουζίνα. Μην μπουκάρουν ξαφνικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, ponzi είπε

Γίνεται συνάδελφε, μην τους ακούτε. Εγώ μικρός όταν ήταν να έρθει το Χριστινάκι σπίτι, ζήταγα από τον φάδερ γραπτό παραχωρητήριο για τουλάχιστον σαλόνι, κρεβατοκάμαρα, μπάνιο και κουζίνα. Μην μπουκάρουν ξαφνικά!

Πέρα απο την πλάκα ,πιστεύεται οτι αυτό είναι λογικό?

ενα σπίτι 100 τ.μ δίνει τα 30τμ  στο ένα παιδί παίρνει το κοινωνικό μέρισμα ,δίνει άλλα 30τμ  στο άλλο παιδί παίρνει και αυτό το κοινωνικό μέρισμα

του μένουν και του πατέρα από 100 τμ  ένα σπίτι 40 τμ ,μια χαρά τα τεκμήρια του ετσι ? και αυτό το λένε σε όλα τα σεμινάρια δεν το αμφισβητώ αυτό

οκ ,νόμιζα ότι είχα μέχρι τώρα το αποκλειστικό προνόμιο να κάνω αφελής και μη ορθές τοποθετήσεις (με δίκαιο τρολάρισμα τις περισσότερες φορές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, anagnteo είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα όταν δηλωθεί στο Ε2 η δωρεάν παραχώρηση κάποιων τετραγωνικών του γονέα και γίνει παράλληλα μισθωτήριο δωρεαν παραχώρησης; Που θα κολλήσει το σύστημα στην αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα; Ρωτάω γιατί υπάρχει μια περίπτωση που έχω υποψή και δεν θέλω να παραπληροφορήσω κάποιον και σαν νέος λογιστής προσπαθώ να είμαι όσο το δυματόν πιο ενήμερος ακολουθώντας συμβουλες απο εμπειρότερους λογιστές οπως ο 125883623 που παρακολουθώ τις τεκμηριωμένες παρεμβάσεις του στις ερωτήσεις διαφόρων συναδέλφων. Ευχαριστώ.

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα και γω νεος ειμαι σαν και σενα,και μην ξεχνας οτι εδω ειναι το chat επομενως πρεπει να τσεκαρεις παντα  ολες τις συζητησεις .εγω πχ εμπιστευομαι  τους παλιους και εμπειρους συναδελφους οπως  ο proakis o ponzi ο doctor και αλλους πολλους(μην τους γραφω ολους ειναι αρκετοι)  αλλα και  τον φιλο μου τον dodo .

οσο αφορα τωρα το κεα -μερισμα αν περασει οκ μπορει και να μην περασει αλλα αν εχεις πχ καμια περιπτωση που παιρναει υποχρεωτικα απο κεπ η δημο δεν ειναι ανοητοι οταν βλεπουν δωρεαν παραχωρηση με λιγα τετραγωνικα απο συγγενη  και ζητανε ολο το οικογενειακο εισοδημα  της οικιας  οχι μονο του παιδιου που πχ εχει 10-15 tm .εχουν γνωση οι φυλακες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, dodos είπε

Πέρα απο την πλάκα ,πιστεύεται οτι αυτό είναι λογικό?

ενα σπίτι 100 τ.μ δίνει τα 30τμ  στο ένα παιδί παίρνει το κοινωνικό μέρισμα ,δίνει άλλα 30τμ  στο άλλο παιδί παίρνει και αυτό το κοινωνικό μέρισμα

του μένουν και του πατέρα από 100 τμ  ένα σπίτι 40 τμ ,μια χαρά τα τεκμήρια του ετσι ? και αυτό το λένε σε όλα τα σεμινάρια δεν το αμφισβητώ αυτό

οκ ,νόμιζα ότι είχα μέχρι τώρα το αποκλειστικό προνόμιο να κάνω αφελής και μη ορθές τοποθετήσεις (με δίκαιο τρολάρισμα τις περισσότερες φορές) 

φετος σε βλεπω λιγο πιο σκληρο και σχεδον πας να με πεισεις να μην βαζω επιτηδες κανενα  ποσο σε κανεναν  στους κωδικους  049-050 ετσι για να πληρωσουν παραπανω .,ουδεις αναμαρτητος 

τωρα περα απο την πλακα ειναι ο νομος και πανω απο τον νομο ο νομος της Αγαπης.Ο ελενχος θα εξετασει τα πραγματικα γεγονοτα και αναλογα θα πραξει και αν  παραγινει το κακο θα την πληρωσουν και αυτοι που δεν πρεπει .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι οταν έχουμε 25 τμ και άνω είναι μια αξιοπρεπή γκαρσονιέρα με τουαλέτα. Φυσικά δεν μιλάμε για 10-15 τμ γιατί εκεί ακόμα και να περάσει ηλεκτρονικά δεν μου κάθεται ηθικά σωστό να το πράξω. Προσωπικά σκέφτομαι αν ο χώρος είναι 25τμ και άνω να το αναλαμβάνω κσι επειδή μιλάμε για κάτοικία λογικά δεν είναι απαραίτητο το μισθωτήριο δωρεάν παραχώρησης και πρέπει να δηλωθεί μόνο στο Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί ρε κράτος μας κάνετε να δηλώνομε μη αλήθειες τι κάνει ο έλεγχος δηλαδή ο συνάδελφος της παραπέρα πόρτας είναι πιο ξύπνιος από μένα σε πελάτη που με έφυγε έκανε δωρεά παραχώρηση σπίτι 70 τ.μ με ένα μπάνιο τα 50 τ.μ στο γιο του αποτελούμενο από 5 μέλη και τα 20 τ.μ το κράτηση ο ίδιος , πήραν μέρισμα και οι δύο , αν έλεγε όχι το ίδιο ρεύμα, ηλεκτρονικό συμβόλαιο με ΠΕΑ θα ήταν όλα οκ άρα για εφέτος θα κάνω και εγώ το ίδιο δέχομαι συστάσεις και υποδείξεις ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η παραχώρηση μέρους της οικίας ΔΕΝ είναι λαμογιά 
πουθενα δεν υπάρχει απαγόρευση (στο site αυτού του forum - taxheaven- υπήρχε αρθρογραφία σχετική) 
φυσικά μπορεί να εξεταστούν τα πραγματικά περιστατικά. 
είχα γράψει περίπτωση πελάτη μου που είχε σπίτι μεζονέτα. 
ο κάθε όροφος ειχε το δικό του σαλόνι, τις δικές του κρεβατοκάμαρες, την δική του κουζίνα, την δική του τουαλέτα 

δεν θα μπορούσε δλδ να παραχωρήσει τον έναν όροφο στο παιδί του; 
ας μην είμαστε απόλυτοι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/5/2019 στις 9:09 ΠΜ, ΕΥΗ είπε

γιατί ρε κράτος μας κάνετε να δηλώνομε μη αλήθειες τι κάνει ο έλεγχος δηλαδή ο συνάδελφος της παραπέρα πόρτας είναι πιο ξύπνιος από μένα σε πελάτη που με έφυγε έκανε δωρεά παραχώρηση σπίτι 70 τ.μ με ένα μπάνιο τα 50 τ.μ στο γιο του αποτελούμενο από 5 μέλη και τα 20 τ.μ το κράτηση ο ίδιος , πήραν μέρισμα και οι δύο , αν έλεγε όχι το ίδιο ρεύμα, ηλεκτρονικό συμβόλαιο με ΠΕΑ θα ήταν όλα οκ άρα για εφέτος θα κάνω και εγώ το ίδιο δέχομαι συστάσεις και υποδείξεις ευχαριστώ

Εάν δηλώσουν το ίδιο αριθμό παροχής θα το εντοπίσει και θα μπλοκάρει και τους δύο για 6 μήνες. Γι αυτό δήλωναν όλοι "μη ηλεκτροδοτούμενο", ουσιαστικά ένα ανύπαρκτο σπίτι. Πια δεν φεύγει ηλεκτρονικά η αίτηση για μη ηλεκτροδοτούμενο αλλά πρέπει να απευθυνθούν στο Κέντρο Κοινότητας, οπότε βρίσκεται στην διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου και του υποψήφιου δημοτικού-και όχι μόνο- συμβούλου. Ναι μόνη λύση είναι το ΠΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

η παραχώρηση μέρους της οικίας ΔΕΝ είναι λαμογιά 
πουθενα δεν υπάρχει απαγόρευση (στο site αυτού του forum - taxheaven- υπήρχε αρθρογραφία σχετική) 
φυσικά μπορεί να εξεταστούν τα πραγματικά περιστατικά. 
είχα γράψει περίπτωση πελάτη μου που είχε σπίτι μεζονέτα. 
ο κάθε όροφος ειχε το δικό του σαλόνι, τις δικές του κρεβατοκάμαρες, την δική του κουζίνα, την δική του τουαλέτα 

δεν θα μπορούσε δλδ να παραχωρήσει τον έναν όροφο στο παιδί του; 
ας μην είμαστε απόλυτοι 

 

η παραχώρηση μέρους της οικίας προκειμένου να "χρησιμοποιηθεί" ως ΚΥΡΙΑ κατοικία και για την λήψη επιδομάτων που εξετάζουν στοιχεία νοικοκυριού ΕΙΝΑΙ λαμογιά.

Βεβαίως οι μεγάλες οι λαμογιές είναι αλλού και σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα.

Αυτό δεν αναιρεί την αποτυχία ελέγχου του ΚΕΑ, που πάντως συμμαζεύεται όσο περνά ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλες και όλους. Οι γενικεύσεις πάντα δημιουργούν προβλήματα και οδηγούν σε στρεβλώσεις. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω «λαμογιές» όλες τις περιπτώσεις γιατί αυτό είναι επικίνδυνο και προσβλητικό για όσους συναδέλφους τηρούν τις διατάξεις και αποτυπώνουν τα πραγματικά γεγονότα που δεν αντίκειται σε καμία διάταξη νόμου. Αλίμονο αν βγάζαμε τέτοια συμπεράσματα για όλα τα φορολογικά θέματα και τους χειρισμούς τους επειδή ορισμένοι κάνουν επιτηδευμένη χρήση ή φοροαποφεύγουν. Γιατί, αν αρχίσω κι εγώ να μιλήσω για «λαμογιές» συναδέλφων σε διάφορα θέματα θα πάει μακριά η κουβέντα, οπότε ας μην ασχολούμαστε εν προκειμένω με ψευτοδιλλήματα.  

Επί του θέματος, αυτό που έχω ξαναγράψει είναι πως ότι ο κάθε συνάδελφος θα κρίνει βάσει των πραγματικών δεδομένων και θα πράξει αναλόγως. Θυμίζω ακόμη πως η ίδια η Α.Α.Δ.Ε. έχει δεχθεί ουσιαστικά το εν λόγω θέμα, αφού οι βραχυχρόνιες μισθώσεις μέσω AirbnB ενός δωματίου διαμερίσματος, που πλέον γίνεται κατά κόρον, τόσο στη χώρα μας, όσο και στο εξωτερικό, θεωρούνται μισθώσεις, όπως ακριβώς δηλαδή γίνεται και με την δωρεάν παραχώρηση. Επίσης, στον Α.Κ. δεν υπάρχει απαγόρευση μίσθωσης μέρους ενός ακινήτου. Μπορεί να μισθωθεί ακόμη και μεμονωμένο δωμάτιο (δείτε την ερμηνεία του 574 ΑΚ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αναφορά στο θέμα του αγαπητού κου Γραβιά τον περασμένο Αύγουστο ,

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40650

H δική μου εμπειρία λέει , πως  συνάδελφοι σε επαρχία εξέφρασαν τις αντιρρήσεις τους  ,σχετικά   με την αποδοχή της παραχώρησης  μέρους ενός ακινήτου από τις τοπικές  υπηρεσίες για την υπαγωγή του φορολογούμενου στις  προϋποθέσεις είσπραξης  του ΚΕΑ  ,και όχι τόσο για το κοινωνικό μέρισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, Saga1 είπε

Αποφ. 1041/2019

Θέμα: Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2018, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που συνυποβάλλονται με αυτή.

«Αναγράφεται στη δήλωση τεκμαρτό εισόδημα 3% της αντικειμενικής αξίας δωρεάν παραχωρούμενη κατοικίας μόνο όταν η επιφάνειά της υπερβαίνει τα διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) και υπολογίζεται μόνο για την υπερβάλλουσα επιφάνεια. Το τεκμαρτό εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.), ολόκληρης ή τμήματος αυτής, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες εξ αίματος ή εξ αγχιστείας, το οποίο απαλλάσσεται από τον φόρο και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης δεν αναγράφεται στη δήλωση. Δεν δύναται να δηλωθεί μέρος της κατοικίας ως δωρεάν παραχωρούμενο και το υπόλοιπο να δηλωθεί ως κενό» βλ. σελ. 31

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποφ. 1041/2019

Θέμα: Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2018, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που συνυποβάλλονται με αυτή.

....

«Αναγράφεται στη δήλωση τεκμαρτό εισόδημα 3% της αντικειμενικής αξίας δωρεάν παραχωρούμενη κατοικίας μόνο όταν η επιφάνειά της υπερβαίνει τα διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) και υπολογίζεται μόνο για την υπερβάλλουσα επιφάνεια. Το τεκμαρτό εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.), ολόκληρης ή τμήματος αυτής, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες εξ αίματος ή εξ αγχιστείας, το οποίο απαλλάσσεται από τον φόρο και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης δεν αναγράφεται στη δήλωση. Δεν δύναται να δηλωθεί μέρος της κατοικίας ως δωρεάν παραχωρούμενο και το υπόλοιπο να δηλωθεί ως κενό» βλ. σελ. 31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, SimpleMan είπε

Αποφ. 1041/2019

Θέμα: Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2018, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που συνυποβάλλονται με αυτή.

....

«Αναγράφεται στη δήλωση τεκμαρτό εισόδημα 3% της αντικειμενικής αξίας δωρεάν παραχωρούμενη κατοικίας μόνο όταν η επιφάνειά της υπερβαίνει τα διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) και υπολογίζεται μόνο για την υπερβάλλουσα επιφάνεια. Το τεκμαρτό εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.), ολόκληρης ή τμήματος αυτής, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες εξ αίματος ή εξ αγχιστείας, το οποίο απαλλάσσεται από τον φόρο και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης δεν αναγράφεται στη δήλωση. Δεν δύναται να δηλωθεί μέρος της κατοικίας ως δωρεάν παραχωρούμενο και το υπόλοιπο να δηλωθεί ως κενό» βλ. σελ. 31

 

Συνάδελφε, καλημέρα. Η παράθεση που κάνατε από την απόφαση Α. 1041/2019 δεν αφορά στο θέμα που συζητούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, KAROLOS είπε

Συνάδελφε, καλημέρα. Η παράθεση που κάνατε από την απόφαση Α. 1041/2019 δεν αφορά στο θέμα που συζητούμε. 

Το ερώτημα του «dodos» έχει ως τίτλο «Παραχώρηση μέρους οικίας – κοινωνικό μέρισμα - τεκμήρια». Από την αρχή αναφέρει ότι σε ολόκληρη κατοικία π.χ. 100 τ.μ. κάποιοι λογιστές, παραχωρούν τα 30 τ.μ. της κατοικίας (σε συγγενικό πρόσωπο) και το υπόλοιπο μέρος της κατοικίας 70 τ.μ. ιδιοκατοίκηση αυτού που παραχωρεί την κατοικία.

Αυτή η πρακτική προφανώς επηρεάζει τα τεκμήρια, όσων αφορά το κοινωνικό μέρισμα είναι δευτερευούσης σημασίας, εφόσον αυτό βασίζεται στα οικονομικά δεδομένα του νοικοκυριού όπως αυτά έχουν αποτυπωθεί στις Δηλώσεις Εισοδήματος (που πρέπει να είναι ακριβής).

Υπάρχει η άποψη ότι: «Φιλοξενία είναι η παραχώρηση δωματίου ώστε να συνοικείς με κάποιον (πχ τον παππού) ενώ η δωρεάν παραχώρηση είναι το δώσιμο * ολόκληρου σπιτιού/διαμερίσματος* χωρίς κόστος, ώστε να γλιτώσει κάποιος το ενοίκιο. (βλ. «ΤΟ ΒΗΜΑ https://www.tovima.gr/2014/04/17/finance/odigies-toy-g-g-dimosiwn-esodwn-gia-dikaioyxoys-koinwnikoy-merismatos/ »).

Ενώ υπήρχε η εντύπωση ότι η δωρεάν παραχώρηση είναι το δώσιμο ολόκληρου του σπιτιού/διαμερίσματος, αντίθετα με την Αποφ. 1041/2019 αποτυπώνεται ότι δωρεάν παραχώρηση πραγματοποιείται σε «…ολόκληρης ή τμήματος αυτής…» και επίσης «…δεν δύναται να δηλωθεί μέρος της κατοικίας ως δωρεάν παραχωρούμενο και το υπόλοιπο να δηλωθεί ως κενό».

Αναφέρω ότι δεν υπεραμύνομαι της πρώτης ή της δεύτερης πρακτικής και προφανώς λαμβάνουμε υπ’ όψιν την νομοθεσία και τα πραγματικά περιστατικά.

Προφανώς η παραπάνω απόφαση εκδόθηκε έχοντας υπόψιν τους μια σειρά αρκετών διατάξεων μεταξύ άλλων του ΚΦΕ ν.4172/2013 ως ισχύει.

Θα μπορούσε να αναφέρει η παραπάνω απόφαση ότι εκδόθηκε έχοντας υπ’ όψιν μεταξύ άλλων και του 574 του ΑΚ όπως παραπάνω σωστά ανέφερες κατά την γνώμη μου.

«KAROLOS» δεν σε διαβάζω εδώ, αλλά όταν λες ότι «Η παράθεση που κάνατε από την απόφαση Α. 1041/2019 δεν αφορά στο θέμα που συζητούμε», πρώτα να κοιτάς τις διατάξεις που αναφέρονται στην αρχή της Απόφασης και να αναπτύσσεις επίσης το σκεπτικό σου άλλη φορά τον λογο που δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα.

Θες να μας αναφέρεις εσύ και συγκεκριμένα στην Δήλωση Εισοδήματος (Ε1) και (Ε2) και όπου αλλού χρειάζεται… τις ενέργειες που θα ακολουθούσες βάσει και της νομοθεσίας, όταν σου ερχόταν το παραπάνω φυσικό πρόσωπο που αναφέρει ο «dodos» και σου έλεγε (για τους λόγους του) για δωρεάν παραχώρηση τμήματος ή μέρος της κύρια κατοικίας σε συγγενικό του πρόσωπο ως πραγματικό περιστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, SimpleMan είπε

Το ερώτημα του «dodos» έχει ως τίτλο «Παραχώρηση μέρους οικίας – κοινωνικό μέρισμα - τεκμήρια». Από την αρχή αναφέρει ότι σε ολόκληρη κατοικία π.χ. 100 τ.μ. κάποιοι λογιστές, παραχωρούν τα 30 τ.μ. της κατοικίας (σε συγγενικό πρόσωπο) και το υπόλοιπο μέρος της κατοικίας 70 τ.μ. ιδιοκατοίκηση αυτού που παραχωρεί την κατοικία.

 

Αυτή η πρακτική προφανώς επηρεάζει τα τεκμήρια, όσων αφορά το κοινωνικό μέρισμα είναι δευτερευούσης σημασίας, εφόσον αυτό βασίζεται στα οικονομικά δεδομένα του νοικοκυριού όπως αυτά έχουν αποτυπωθεί στις Δηλώσεις Εισοδήματος (που πρέπει να είναι ακριβής).

Υπάρχει η άποψη ότι: «Φιλοξενία είναι η παραχώρηση δωματίου ώστε να συνοικείς με κάποιον (πχ τον παππού) ενώ η δωρεάν παραχώρηση είναι το δώσιμο * ολόκληρου σπιτιού/διαμερίσματος* χωρίς κόστος, ώστε να γλιτώσει κάποιος το ενοίκιο. (βλ. «ΤΟ ΒΗΜΑ https://www.tovima.gr/2014/04/17/finance/odigies-toy-g-g-dimosiwn-esodwn-gia-dikaioyxoys-koinwnikoy-merismatos/ »).

 

Ενώ υπήρχε η εντύπωση ότι η δωρεάν παραχώρηση είναι το δώσιμο ολόκληρου του σπιτιού/διαμερίσματος, αντίθετα με την Αποφ. 1041/2019 αποτυπώνεται ότι δωρεάν παραχώρηση πραγματοποιείται σε «…ολόκληρης ή τμήματος αυτής…» και επίσης «…δεν δύναται να δηλωθεί μέρος της κατοικίας ως δωρεάν παραχωρούμενο και το υπόλοιπο να δηλωθεί ως κενό».

Αναφέρω ότι δεν υπεραμύνομαι της πρώτης ή της δεύτερης πρακτικής και προφανώς λαμβάνουμε υπ’ όψιν την νομοθεσία και τα πραγματικά περιστατικά.

Προφανώς η παραπάνω απόφαση εκδόθηκε έχοντας υπόψιν τους μια σειρά αρκετών διατάξεων μεταξύ άλλων του ΚΦΕ ν.4172/2013 ως ισχύει.

Θα μπορούσε να αναφέρει η παραπάνω απόφαση ότι εκδόθηκε έχοντας υπ’ όψιν μεταξύ άλλων και του 574 του ΑΚ όπως παραπάνω σωστά ανέφερες κατά την γνώμη μου.

 

«KAROLOS» δεν σε διαβάζω εδώ, αλλά όταν λες ότι «Η παράθεση που κάνατε από την απόφαση Α. 1041/2019 δεν αφορά στο θέμα που συζητούμε», πρώτα να κοιτάς τις διατάξεις που αναφέρονται στην αρχή της Απόφασης και να αναπτύσσεις επίσης το σκεπτικό σου άλλη φορά τον λογο που δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα.

 

Θες να μας αναφέρεις εσύ και συγκεκριμένα στην Δήλωση Εισοδήματος (Ε1) και (Ε2) και όπου αλλού χρειάζεται… τις ενέργειες που θα ακολουθούσες βάσει και της νομοθεσίας, όταν σου ερχόταν το παραπάνω φυσικό πρόσωπο που αναφέρει ο «dodos» και σου έλεγε (για τους λόγους του) για δωρεάν παραχώρηση τμήματος ή μέρος της κύρια κατοικίας σε συγγενικό του πρόσωπο ως πραγματικό περιστατικό.

 

 

 

Αγαπητέ συνάδερφε, καλημέρα. Ως διαχειριστής του παρόντος φόρουμ από το 2004, γνωρίζω καλά πως πολλές φορές στον γραπτό διάλογο γίνονται παρεξηγήσεις γιατί για παράδειγμα λείπει το ηχόχρωμα της φωνής, οι κινήσεις του σώματος και του προσώπου που όλα μαζί δείχνουν ουσιαστικά το πραγματικό ύφος μιας απάντησης, οπότε έχοντας αυτή την εμπειρία αντιπαρέχομαι το κάπως «περίεργο» —στα δικά μου μάτια— ύφος της απάντησής σας. 

Αναφορικά  με το χειρισμό το θέματος είχα προχωρήσει στη σύνταξη σχετικού άρθρου τον Ιούλιο του 2018 (https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40650).

Καλό Σαββατοκύριακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...