Jump to content
  • 0

Εξαίρεση ασφάλισης περιόδου 2012 τέως ΟΑΕΕ για Μισθωτο με Μερική Απασχόληση


gapdk
 Share

Question

Καλημέρα και πάλι !

 

Μισθωτός (Νέος Ασφαλισμένος) που το 2012 κολλούσε 8 ημέρες ένσημα από τον εργοδότη του και παράλληλα διατηρούσε και ατομικό επάγγελμα υποχρεωτικό σε ασφάλιση στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) μπορούσε τότε να λαμβάνει εξαίρεση Ασφάλισης στον ΟΑΕΕ??

Ποιες ήταν οι προυποθέσεις αν κάποιος τις έχει?

Εκ των υστέρων (εφόσον φυσικά δικαιούντναν) μπορεί αν γίνει αναδρομικά διαγραφή καταλογισθεισών εισφορών ΟΑΕΕ?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
12 λεπτά πριν, gapdk είπε

Καλημέρα και πάλι !

 

Μισθωτός (Νέος Ασφαλισμένος) που το 2012 κολλούσε 8 ημέρες ένσημα από τον εργοδότη του και παράλληλα διατηρούσε και ατομικό επάγγελμα υποχρεωτικό σε ασφάλιση στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) μπορούσε τότε να λαμβάνει εξαίρεση Ασφάλισης στον ΟΑΕΕ??

Ποιες ήταν οι προυποθέσεις αν κάποιος τις έχει?

Εκ των υστέρων (εφόσον φυσικά δικαιούντναν) μπορεί αν γίνει αναδρομικά διαγραφή καταλογισθεισών εισφορών ΟΑΕΕ?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

ήθελε να ειναι νέος ασφαλισμένος και  25 ένσημα κάθε μηνά το ξεχνάει .εκτός και αν ηταν οδηγός άλογων στον ιπποδρομο .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΓΕΝΙΚΆ ΊΣΧΥΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΆΤΩ .

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. αρ. 4/20.3.2015 Επιλογή ασφαλιστικού φορέα μεταξύ ΟΑΕΕ και ΙΚΑ - ΕΤΑΜ «νέων» ασφαλισμένων σύμφωνα με τις διατάξεις της αρ. Φ.10035/18679/304/2014 απόφασης του Υφυπουργού Εργασίας, Κοιν. Ασφάλισης και Πρόνοιας (ΦΕΚ 3347/12-12-2014 - Τεύχος Δεύτερο)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20578

 

ΤΕΒΕ 71/31.08.04 Συνέχιση εξαίρεσης από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ - ΤΕΒΕ κατά την διάρκεια χρήσης των προβλεπομένων από το άρθρο 40 του Ν. 2084/92 χρόνων ασφάλισης

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/171

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα σχετικό.

Έχω περίπτωση έναρξης εργασιών και πηγαίνοντας να κάνουμε εγγραφή στον ΕΦΚΑ μας εμφανίζουν το εξής θέμα: Οτι το 2015 φαίνεται στην φορολογική δήλωση εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα απαλλασόμενη απο βιβλία. Στην ουσία πρόκειται για εισόδημα απο μια απόδειξη δαπανών περίπου 800,00€. Ο συγκεκριμένος ήταν μισθωτός το 2015 με μερική απασχόληση εως τον Οκτώβριο και με πλήρη απασχόληση απο τα μέσα Νοεμβρίου κ μετά. Το ερώτημά μου εαν γνωρίζει κάποιος είναι: Δικαιούται ο ΕΦΚΑ να καταλογίσει εισφορές για το 2015 για τέτοια περίπτωση? κ αν υπάρχει κάποια παραπομπή σε εγκύκλιο θα βοηθούσε.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 13/3/2020 στις 11:39 ΠΜ, PARALOGISTIKA είπε

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα σχετικό.

Έχω περίπτωση έναρξης εργασιών και πηγαίνοντας να κάνουμε εγγραφή στον ΕΦΚΑ μας εμφανίζουν το εξής θέμα: Οτι το 2015 φαίνεται στην φορολογική δήλωση εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα απαλλασόμενη απο βιβλία. Στην ουσία πρόκειται για εισόδημα απο μια απόδειξη δαπανών περίπου 800,00€. Ο συγκεκριμένος ήταν μισθωτός το 2015 με μερική απασχόληση εως τον Οκτώβριο και με πλήρη απασχόληση απο τα μέσα Νοεμβρίου κ μετά. Το ερώτημά μου εαν γνωρίζει κάποιος είναι: Δικαιούται ο ΕΦΚΑ να καταλογίσει εισφορές για το 2015 για τέτοια περίπτωση? κ αν υπάρχει κάποια παραπομπή σε εγκύκλιο θα βοηθούσε.

Σας ευχαριστώ

καλησπέρα με αυτήν θα κάνεις δουλειά ,αν δεν κάνεις πρέπει να πας δικαστικός ,κάλο ειναι να έχεις και την σύμβαση για να μην σου χρεώσουν παραπάνω εισφορές πχ αν άφορα ένα μηνά θα σε χρεώσουν έναν μηνά αν άφορα  περίοδο 3 μηνών θα σε χρεώσουν 3 μήνες και πάει λέγοντας   

 

Δημοσιεύθηκε στις : [ 22-11-2019 ]
Δ.ΑΣΦ./362/1401448/2019
Ασφάλιση στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ) των προσώπων που αμείβονται με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών (τίτλο κτήσης - πρώην απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης)

Κατηγορία: Ασφαλιστικά ΕΦΚΑ

Αθήνα, 22 Νοεμβρίου 2019
Αρ. Πρωτ.: Δ.ΑΣΦ./362/1401448

ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
efka_26072019.jpg
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Ταχ. Δ/νση: Σατωβριάνδου 18
104 32 Αθήνα
Πληροφορίες: Παναγιώτα Προκόπη
Τηλέφωνο: 210 5285577
fax: 210 5229840
e-mail: [email protected]

ΘΕΜΑ: «Ασφάλιση στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ) των προσώπων που αμείβονται με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών (τίτλο κτήσης - πρώην απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης)»

ΣΧΕΤ: α. Η αρ. Δ.15/Γ'/67695/1825/28.12.2018 (ΦΕΚ 6182/τ Β/31-12-2018) Υπουργική Απόφαση

β. Το αρ. Δ.15/Γ'/οικ.4624/106/5.2.2019 έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

γ. Η αριθ. εγκύκλιο 14/2019 του ΕΦΚΑ

Με τις διατάξεις του άρθρου 55 του Ν. 4509/2017, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με τις διατάξεις του άρθρου 21 του Ν. 4578/2018, και τις διατάξεις της Υπουργικής Απόφασης Δ.15/Γ'/67695/1825/28.12.2018, ρυθμίστηκε η εισφοροδότηση των αμειβόμενων με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών (τίτλο κτήσης - πρώην απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης), και ειδικότερα ο χρόνος ασφάλισης, οι ασφαλιστικές εισφορές, η διαδικασία παρακράτησης και απόδοσής τους στον ΕΦΚΑ, καθώς και η χρονική περίοδος έναρξης εφαρμογής των διατάξεων.

Με το αρ. Δ.15/Γ'/οικ.4624/106/5.2.2019 έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας διευκρινίστηκε ότι, καθώς στο παρελθόν δεν είχε καθοριστεί σαφές πλαίσιο υπαγωγής στην ασφάλιση από τους πρώην Φορείς αλλά η υπαγωγή γινόταν στα πλαίσια της διαδικασίας ελέγχου εισοδήματος προερχόμενου από τίτλο κτήσης για ασκούμενη δραστηριότητα, για λόγους χρηστής διοίκησης και δικαιολογημένης πεποίθησης των διοικουμένων, ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταλογισθεί για τίτλους που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη εφαρμογής των νέων διατάξεων (1-2-2019), δεν αναζητούνται. 

Αναλυτικές οδηγίες για την ενιαία εφαρμογή των διατάξεων από 1-2-2019 και μετά παρασχέθηκαν με την ανωτέρω σχετική εγκύκλιο του ΕΦΚΑ.

Με αφορμή ερωτήματα που περιήλθαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με την υποχρέωση ή μη καταβολής ασφαλιστικών εισφορών των αμειβόμενων με τίτλο κτήσης πριν την 1-2-2019 παρέχουμε τις κάτωθι διευκρινιστικές οδηγίες:

Α. Ασφάλιση που έχει χωρίσει μέχρι 31-1-2019 σύμφωνα με το προϊσχύον καθεστώς (Π.Δ.258/2005) είναι ισχυρή.

Β. Μετά την 1-2-2019, ημερομηνία έναρξης εφαρμογής των νέων διατάξεων, η ασφάλιση χωρεί σύμφωνα με το νέο νομοθετικό πλαίσιο.

Γ. Εφόσον κατά την εγγραφή/επανεγγραφή στον ΕΦΚΑ προκύπτει άσκηση δραστηριότητας αμειβόμενης με τίτλο κτήσης πριν την 1-2-2019 οι αναλογούσες εισφορές δεν θα αναζητούνται.

Με ευθύνη των Προϊστάμενων των Διευθύνσεων, παρακαλούνται όπως λάβει γνώση του παρόντος ενυπόγραφα το προσωπικό αρμοδιότητάς τους.




O ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
ΧΡΗΣΤΟΣ ΛΙΑΠΑΚΗΣ

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Η ΠΡΟΪΣΤ/ΝΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΤΕΛΟΥΣ ΤΜ/ΤΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΠΡΑΛΟΥ

ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΕΣΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ 
 

(Upd - Ανεκλήθη) Αμειβόμενοι με τίτλο κτίσης: Νέες διευκρινίσεις από τον ΕΦΚΑ

22 Νοέμβριος 2019  4
 
efka_geniki04.jpg



Τελευταία ενημέρωση: Το έγγραφο Δ.ΑΣΦ./362/1401448/22-11-2019 ανεκλήθη με το Γενικό Έγγραφο Δ.ΑΣΦ./364/1405879/22-11-2019


Με το Γενικό Έγγραφο αριθ. πρωτ. Δ.ΑΣΦ./362/1401448/2019 του ΕΦΚΑ παρέχονται διευκρινιστικές οδηγίες σχετικά με την υποχρέωση ή μη καταβολής ασφαλιστικών εισφορών των αμειβόμενων με τίτλο κτήσης πριν την 1-2-2019.

Ειδικότερα, διευκρινίζεται ότι:

Α. Ασφάλιση που έχει χωρίσει μέχρι 31-1-2019 σύμφωνα με το προϊσχύον καθεστώς (Π.Δ.258/2005) είναι ισχυρή.

Β. Μετά την 1-2-2019, ημερομηνία έναρξης εφαρμογής των νέων διατάξεων, η ασφάλιση χωρεί σύμφωνα με το νέο νομοθετικό πλαίσιο.

Γ. Εφόσον κατά την εγγραφή/επανεγγραφή στον ΕΦΚΑ προκύπτει άσκηση δραστηριότητας αμειβόμενης με τίτλο κτήσης πριν την 1-2-2019 οι αναλογούσες εισφορές δεν θα αναζητούνται.

ΜΕ ΑΥΤΉ ΘΑ ΠΆΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΏΣΕΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...