Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΙΝΑΚΑΣ Ε ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΕΦΚΑ


JVA

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε ένα παράδειγμα πληρώμης του ΕΦΚΑ που πλέον υπολογλίζεται φορολογικά μόνο οι καταβολές που έχουν γίνει μέσα στο έτος. Σε περίπτωση ατομικής επιχείρησεις πλήρωσε 11 μηνες *200 σύνολο 2200 γιατί ο 12 του 2018 πληρώθηκε μέσα στο 2019 οπότε τι καταχωρώ στα βιβλία  για αν συμπληρώσω τον πίνακα Ε ότι κατατέθηκε μέσα στο έτος 2200 οπότε δεν συμπληρώνω τον πίνακα Ε αφού δεν έχω κάτι στην λογιστική βάση ή καταχωρώ το ποσό που αναφέρει το ΕΦΚΑ 12*200 2400 και συμπληρωνω ΛΟγιστική βάση 2400 και φορολογική βάση 2200 ?

Είναι τυπικό και αχρείαστο αλλα θέλω να ξέρω τι θεωρήται σωστό ωστε να μην απορριφθούν βιβλία ή δήλωση σε περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ .

αν κατάλαβα καλά στο ερώτημα σου σιγουρα θα συμπληρώσεις το πίνακα Ε (σε ολες τις περιπτωσεις για το εφκα υποθετω οτι θα συμπληρώνεται  ο

πινακας Ε ,εφόσον εκπίπτουν οτι έχει πληρώσει στο 2018 .)

αλλα το θεμα είναι τι θα συμπληρώνουμε στα βιβλία ? το ποσό δηλαδή της λογιστικης βάσης η της φορολογικής Βάσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ 2018 ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ 2400 ΚΑΙ 200 ΣΤΟΝ Ε 

ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 2018 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ 2018 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΧ Ο 01/2018 ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 12/2017 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟΤΕ...

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 11*200=2200 ΑΛΛΑ 2200-200=2000 ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ 

ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΒΑΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΑΠΟ 01/01/2018 ΕΩΣ 31/12/2018 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΕΣΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ 2017 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΠΕΣΕΙΣ (ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΠΤ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2018 

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΕΙΣ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΧ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΦΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΛΑΘΟΣ .ΕΠΟΜΕΝΩΣ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΓΙΚΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΣΙΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ 12*200=2400

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, dodos είπε

ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΣΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ? ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ?

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ....ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΒΑΣΗ ΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΆΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΦΚΑ..

ΛΕΊΠΟΥΝ ΣΤOΙΧΕΙA  ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΕΣΥ ΠΧ ΤΙ ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, dodos είπε

ΛΟΓΙΚΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΣΙΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ 12*200=2400

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ ...

ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΠΙΝΑΚΑ Ε ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΗN ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ .ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ  ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ  ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΚΥΡΟ...ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ;;; ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΣΑ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 200 ΕΥΡΩ;;;;

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019 ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ .ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 31/12/2018 ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 2018 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

THΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΕΒΑΖΑ .ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, dodos είπε

THΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΕΒΑΖΑ .ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ 

ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ 01/2018 ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 2017 

ΤΟΝ 12/2018 ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ 01/2019 ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 2019 

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΧΕΙ 10 ΠΛΗΡΩΜΕΣ .

ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΦΚΑ (ΕΧΩ ΔΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ....)

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Ο ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟ . (ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ;)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, dodos είπε

THΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΕΒΑΖΑ .ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

ΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ..ΤΟΝ ΤΥΧΕΡΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ...

ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ . 

ΕΔΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΟΛΟ ΛΑΘΗ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΣΟ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΑΝ ΕΙΧΕ 12 ΠΛΗΡΩΜΕΣ 1-2-3 ΚΤΛ 12/2018 Η ΠΡΩΤΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΗΓΕ ΤΟ 2017 ΕΧΕΙ 11 ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙ Ε ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ 03/01/2018 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2018 12 ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΑΠΟ 167,95 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε; ΤΙ ΛΕΣ;;

ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Ο ΕΦΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 335,90 ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 167,95 .

ΕΚΕΙ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΙΣΙΤΚΗ ΒΑΣΗ 4030,80 ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  2015,40 ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ Ε;; 

ΜΕ ΄ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΙΟΣ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΝΑΚΑ Ε;;; 

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ;

AYTH ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ .(ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ 

ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ 01/2018 ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 2017 

ΤΟΝ 12/2018 ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ 01/2019 ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 2019 

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΧΕΙ 10 ΠΛΗΡΩΜΕΣ .

ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΦΚΑ (ΕΧΩ ΔΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ....)

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Ο ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟ . (ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ;)  )

Ο χρόνος έχει 12 μήνες άρα έχω κάνει 12 πληρωμές (12x200 καρά το παράδειγμα). Η πρώτη πληρωμή (Ιανουάριος) αφορά το 2017 άρα απ' έξω. Μας μένουν 11 μήνες επί 200. 

Σε περσινό σεμινάριο με τους συναδέλφους του taxheaven υπήρχαν δύο γραμμές. Η μία (με το γράμμα του νόμου) ήταν η συμπλήρωση του πίνακα Ε. Η άλλη (εύκολη) είναι η καταχώριση του ποσού που εκπίπτει μέσα στο έτος (άρα 11x200) και τέλος με την λογική ότι το μείζον θέμα είναι το ορθό αποτέλεσμα. Εγώ θα ακολουθήσω το 2ο για να κερδίσω χρόνο, για να μη τρελαθώ και για να μου μείνει λίγος χρόνος παραπάνω για την οικογένεια. Δεν νομίζω πως θα βρεθεί ελεγκτής μελλοντικά που θα μου χρεώσει παράβαση (και πόση θα είναι αυτή αφού το αποτέλεσμα θα είναι σωστό?) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα βιβλία και στα έντυπα Ε3 στον πίνακα Ζ πάντα την λογιστική βάση με την άρχη του δεδουλευμένου. 

Την φορολογική βάση την παρακολουθούμε αν θέλουμε και εκτός συστήματος αλλά πάντα με ιστορικοτητα για να ξέρουμε τι μεταβολές έχουμε από έτος σε έτος. Τώρα αν οι περιπτώσεις για τον πίνακα Ε είναι πολλές χρειάζονται λογισμικά με λογαριασμούς 2 βάσεων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, dodos είπε

THΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΘΑ ΕΒΑΖΑ .ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12*200 =2400 ΑΛΛΑ ΤΑ 200 ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2017 ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΗΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟΥ  ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2017

ΑΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2018 ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2019

ΕΚΠΙΠΤΕΙ 11*200=2200

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε? Η ΟΧΙ ?

βρε dodos ,γιατί είσαι dodos kai αλλαγή δεν έχεις?

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ=ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ.

για να έλθουν στα ίσια τους με την εφορία ,πάμε και στην ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ.

έτος 2018.   12 μήνες που έχει το έτος  χ200= 2.400  ΛΒ

11χ200=  2.200 ΦΒ

 +προσωρινές διαφορές =200.

ποιος σου είπε εσένα τον ΔΕΚ του 2017 να τον καταχωρήσεις στο 2018?

πρόστιμο μη σωστής τήρησης Β είναι? 2 χιλ. και πάει στον λογιστή κατ'ευθείαν αυτό.

άστα όπως είναι και από λάθος βγήκε σωστό και έτσι συνεχίζεις.

κάθε χρόνο στο παράδειγμα θα έχεις 200 διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

βρε dodos ,γιατί είσαι dodos kai αλλαγή δεν έχεις?

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ=ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ.

για να έλθουν στα ίσια τους με την εφορία ,πάμε και στην ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ.

έτος 2018.   12 μήνες που έχει το έτος  χ200= 2.400  ΛΒ

11χ200=  2.200 ΦΒ

 +προσωρινές διαφορές =200.

ποιος σου είπε εσένα τον ΔΕΚ του 2017 να τον καταχωρήσεις στο 2018?

πρόστιμο μη σωστής τήρησης Β είναι? 2 χιλ. και πάει στον λογιστή κατ'ευθείαν αυτό.

άστα όπως είναι και από λάθος βγήκε σωστό και έτσι συνεχίζεις.

κάθε χρόνο στο παράδειγμα θα έχεις 200 διαφορά.

 

Δηλαδή αν καταχωρήσω μόνο μία εγγραφή , την φορολογική (11x200) θα μου ρίξουν 2000 για μη σωστή τήρηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, monty είπε

Δηλαδή αν καταχωρήσω μόνο μία εγγραφή , την φορολογική (11x200) θα μου ρίξουν 2000 για μη σωστή τήρηση?

 

To πρόστιμο αφορά μόνο τον dodo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, PROAKIS said:

έτος 2018.   12 μήνες που έχει το έτος  χ200= 2.400  ΛΒ

και μην ξεχνάμε ότι αυτό (παραπάνω) είναι ένα μέρος της λογιστικής βάσης των εισφορών που αφορούν στο 2018.

Εμείς θέλουμε το "όλον". Το "όλον" θα το έχουμε με την εκκαθάριση, η οποία αν δώσει χρεωστικό θα προστεθεί στα 2400 ενώ αν δώσει πιστωτικό θα αφαιρεθεί από τα 2400.

επομένως η λογιστική βάση που θέλουμε είναι 2400 συν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης αν είναι χρεωστικό ή μείον το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης αν είναι πιστωτικό

αυτό λειπει για να έχουμε το "ολον" της λογιστική βάσης

λειπει το αποτελέσμα της εκκαθαρισης του ετους 2018 με βάση τα εισδοήματα του '17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

και μην ξεχνάμε ότι αυτό (παραπάνω) είναι ένα μέρος της λογιστικής βάσης των εισφορών που αφορούν στο 2018.

Εμείς θέλουμε το "όλον". Το "όλον" θα το έχουμε με την εκκαθάριση, η οποία αν δώσει χρεωστικό θα προστεθεί στα 2400 ενώ αν δώσει πιστωτικό θα αφαιρεθεί από τα 2400.

επομένως η λογιστική βάση που θέλουμε είναι 2400 συν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης αν είναι χρεωστικό ή μείον το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης αν είναι πιστωτικό

αυτό λειπει για να έχουμε το "ολον" της λογιστική βάσης

λειπει το αποτελέσμα της εκκαθαρισης του ετους 2018 με βάση τα εισδοήματα του '17

Ακριβώς και να ναι και σωστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να αναψω και μια μικρη φωτια !!!!?????

επίσης μην ξεχναμε οτι περα από τον ΕΦΚΑ έχουμε και το "όλον" της ΦΒ των εισφορών του '18 του ΕΤΕΑΕΠ που πρέπει να προσθέσουμε στην  γενικότερη ΛΒ των εισφορων (αφού έχουμε την εκκαθάριση) η οποία είναι το συνολο των δοσεων του ειδοποιητηριου που εκδοθηκε προσφατα
απλά στον ΕΤΕΑΕΠ η ΦΒ των εισφορων του '18 είναι μηδεν.

και κάτι ακομη, ένα ερωτημα την εκκαθάριση του άλλου έτους του ΕΤΕΑΕΠ αυτού του 2017 (που και αυτόυ εκδοθηκε προσφατα) πως την αντιμετωπιζουμε στην στην ΛΒ ??? σε ποιο ετος ???? 
γαιτι η ΛΒ ειναι ξεκάθαρο πως ειναι μηδεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

να αναψω και μια μικρη φωτια !!!!?????

επίσης μην ξεχναμε οτι περα από τον ΕΦΚΑ έχουμε και το "όλον" της ΦΒ των εισφορών του '18 του ΕΤΕΑΕΠ που πρέπει να προσθέσουμε στην  γενικότερη ΛΒ των εισφορων (αφού έχουμε την εκκαθάριση) η οποία είναι το συνολο των δοσεων του ειδοποιητηριου που εκδοθηκε προσφατα
απλά στον ΕΤΕΑΕΠ η ΦΒ των εισφορων του '18 είναι μηδεν.

και κάτι ακομη, ένα ερωτημα την εκκαθάριση του άλλου έτους του ΕΤΕΑΕΠ αυτού του 2017 (που και αυτόυ εκδοθηκε προσφατα) πως την αντιμετωπιζουμε στην στην ΛΒ ??? σε ποιο ετος ???? 
γαιτι η ΛΒ ειναι ξεκάθαρο πως ειναι μηδεν ...

Ολοι αναφέρουν οτι την παμε και αυτή στο 2018 αλλα κρατάω την επιφύλαξη μου..

Και να προσθέσω οτι αν σε έναν μήνα τους ξανακάνουν εκκαθάριση εκει θα γινει το ελα να δεις. 

Χάος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάλι είμαι της άποψης για την εκκαθάριση του 17 στον ΕΤΕΑΠ ότι αφού δεν κάνουμε τροποποιητική στο '17 δηλαδη να την πάω στο έτος που αφορούν αυτες οι ειαφορες

σκέφτομαι να τις πάω στην ΛΒ του '19 αφού σε αυτό για πρώτη φορά και βεβαιώθηκαν και έγιναν απαιτητές τόσο χρονικά όσο και ποσοτικά και δεν μπορώ να καταλάβω δεν βρίσκω κάποιο λόγο κάπου να "πατήσω" για να τις πάω στην ΛΒ του '18 

θα δούμε πολλά με την ιστορία αυτή της ΛΒ των εισφορών
αλλά ελπίζω να μην συμβει

καλό βράδυ και ακόμη καλύτερο ξημέρωμα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, PROAKIS είπε

To πρόστιμο αφορά μόνο τον dodo.

γιατι με τρολάρεις φίλε PROAKIS?

ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ???

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ  ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ? ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΝΑΚΑ Ε?

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ε ?

ΚΑΙ ΕΣΤΩ  ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΕΚΑΝΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΦΚΑ ΠΟΥ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΟ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε ,ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ  ΕΒΑΖΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα dodo.  

γιατί πέρασες τον ΔΕΚ 2017 στο 2018 ? τότε ίσχυε άλλο καθεστώς.

για φέτος το τυπικό είναι ,βιβλία 12χ200   και δήλωση 11χ200 μέσω Ε.

την εφορία την ενδιαφέρει το δεύτερο. έστω και χωρίς Ε. όμως....

στο πρόσφατο σεμινάριο ρώτησα τον Σαφαρή να καταχωρήσουμε μόνο την φορολογική βάση .

και μου απάντησε να περιμένεις την εκκαθάριση του ΕΦΚΑ ,ώστε να έχεις την λογιστική βάση.

τι άλλο να σου πω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

καλημέρα dodo.  

γιατί πέρασες τον ΔΕΚ 2017 στο 2018 ? τότε ίσχυε άλλο καθεστώς.

για φέτος το τυπικό είναι ,βιβλία 12χ200   και δήλωση 11χ200 μέσω Ε.

την εφορία την ενδιαφέρει το δεύτερο. έστω και χωρίς Ε. όμως....

στο πρόσφατο σεμινάριο ρώτησα τον Σαφαρή να καταχωρήσουμε μόνο την φορολογική βάση .

και μου απάντησε να περιμένεις την εκκαθάριση του ΕΦΚΑ ,ώστε να έχεις την λογιστική βάση.

τι άλλο να σου πω?

 

 

MA ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΔΕΚ ΤΟΥ 2017 ΣΤΟ 2018?

Ο ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ ΤΟΥ 2017 ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/01/2018 ΠΕΡΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟ 2017.

ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΙΝΑΚΑ Ε ΠΕΡΣΙ

ΕΓΩ ρωτάω οτι  απο την στιγμη που συμπληρώνουμε το πινακα Ε για φέτος ,θα πρεπεΙ να καταχωρήσουμε την λογιστικη βάση στα βιβλια? γινεται να έχουμε κανει πινακα Ε ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ ? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟ.

Η ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΝΑΚΑ Ε ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...