Jump to content
PROAKIS

Μηνιαία αποστολή βεβαιώσεων/δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων.

Recommended Posts

38 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Είχα ανεβάσει Φ.Μ.Υ Ιανουαρίου  2019 με το παλιό σύστημα. και είχε πληρωθεί ο φόρος ....στέλνω  αρχείο και τροποποιητική Ιανουαρίου 2019?

ναι

Συνάδελφοι θέλω βοήθεια!!! Σήμερα, αντί να στείλω στην εφαρμογή το αρχείο με τα 200 ευρώ παρακράτηση από επιχειρηματική δραστηριότητα Φεβρουαρίου, έστειλα τα 3200+ που αντιστοιχούσαν στο φμυ από τις μισθωτές (ουσιαστικά έστειλα το ίδιο αρχείο 2 φορές)!!!! Το taxis διάβασε κανονικά το αρχείο ως αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα. Έστειλα αμέσως νέα βεβαίωση αποδοχών για τις αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά δε μπορώ να ξαναστείλω με τροποποιητική το φόρο γιατί μου βγάζει μήνυμα το οποίο λέει ότι έχει υποβληθεί ήδη η δήλωση!!!. Βέβαια η δήλωση δεν έχει παραληφθει απ το taxis οριστικά 

<<Η Δήλωση προωθήθηκε προς επεξεργασία στο TAXIS>>

ίσως γι αυτό να μη με αφήνει να κάνω τροποποιητική.... Εντωμεταξύ τα 3200 έχουν φανεί στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να τροποιποιήσετε προς τα κάτω το ΦΜΥ από επιχειρηματική δαστηριότητα? Θα γίνει ηλεκτρονικά ή θα μπλέξω με Δ.Ο.Υ. Γενικά οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

1 ώρα πριν, kissasal είπε

Συνάδελφοι θέλω βοήθεια!!! Σήμερα, αντί να στείλω στην εφαρμογή το αρχείο με τα 200 ευρώ παρακράτηση από επιχειρηματική δραστηριότητα Φεβρουαρίου, έστειλα τα 3200+ που αντιστοιχούσαν στο φμυ από τις μισθωτές (ουσιαστικά έστειλα το ίδιο αρχείο 2 φορές)!!!! Το taxis διάβασε κανονικά το αρχείο ως αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα. Έστειλα αμέσως νέα βεβαίωση αποδοχών για τις αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά δε μπορώ να ξαναστείλω με τροποποιητική το φόρο γιατί μου βγάζει μήνυμα το οποίο λέει ότι έχει υποβληθεί ήδη η δήλωση!!!. Βέβαια η δήλωση δεν έχει παραληφθει απ το taxis οριστικά 

<<Η Δήλωση προωθήθηκε προς επεξεργασία στο TAXIS>>

ίσως γι αυτό να μη με αφήνει να κάνω τροποποιητική.... Εντωμεταξύ τα 3200 έχουν φανεί στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να τροποιποιήσετε προς τα κάτω το ΦΜΥ από επιχειρηματική δαστηριότητα? Θα γίνει ηλεκτρονικά ή θα μπλέξω με Δ.Ο.Υ. Γενικά οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

δοκίμασε αύριο που θα έχει οριστικοποιηθεί ,με το σωστό αρχείο.

αλλά νομίζω θα σου μπλοκάρει την δήλωση . τουλάχιστον με το παλιό έτσι έκανε και πήγαινες τροποποιητική στην ΔΟΥ. με εγγραφές-παραστατικά κλπ. έκανες αίτηση και περίμενες.

πάρε και το ταχις και ρώτησε να πληρώσω τα 200 με την ταυτότητα των 3.200?

10 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Βεβαίωση κερδών σε "ελεύθερο επαγγελματία"  από κοινοπραξία σε ποιο κωδικό του Ε1 πρέπει να μπει?

για ριξε μια ματια στο μπας και το δεις 

2.2. Λοιπές χρήσιμες πληροφορίες

Βεβαιώσεις αποδοχών, κ.λπ. 2018: Αλλαγές, συγκριτικοί πίνακες, λοιπές χρήσιμες πληροφορίες

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43420#

Παρακρατούμενοι φόροι: Νέες διευκρινίσεις από την ΑΑΔΕ για την υποβολή των δηλώσεων

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45233

Παροχές σε είδος: Με την τελευταία προσωρινή του Δεκεμβρίου δύνανται να δηλωθούν συνολικά

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45232

Μόλις τώρα, floydpink είπε

Για αποζημιωση αδειας: 01 τακτικες αποδοχες στο ΦΜΥ

Σίγουρα? Γιατί δεν έχουν κρατήσεις κ ασφαλιστικές εισφορές.

Στις 8/4/2019 στις 8:08 ΜΜ, DC094542790 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η ΦΑΕ Αθηνών δεν τα δέχεται πλέον και μας παρέπεμψε στο online. 

Θα συνεχίσω να το ψάχνω.

καλησπερα παιδες,τι διαβαζω οτι πρεπει να ξαναστειλουμε βεβαιωσεις αποδοχων απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα και δικαιωματα και ερισματ κ αυτα">που θα βρομυε ακρη τζαμπα ωρες χαμενες μηνα μηνα να βλεπουμε και να τ στελνουμε>"?και δεν εχει ανοιξει ακομη η υποβολη>?

σ αυτα περιλαμβανονται και τα 3% για τεχνικα εργα?δικαιωματα 20% σιγουρα ,συγγραφικα τι αλλο 20% τιτλοι κτησης παρακρατησεις 

πότα θα ανοιξει η εφαρμογη το συστημα ή ανοιξε ηδη?>δεν ειδα ,με ρωτανε και αλλοι 

Ναι, την βρήκα κι εγώ την εφαρμογή αλλά σήμερα το taxis προετοιμάζεται για τον "Άγιο" Βαλεντίνο.........

Παρά τα χάλια του taxis, πρόλαβα και έστειλα 1 αρχείο. Αν πάμε έτσι, τέλη του 2030 θα έχω τελειώσει...... 

Καλημερα. Στελνουμε τα τιμ κατω των 300 ευρω χωρις παρακρατηση , τα τιμ ανω των 300 με παρακρατηση, μερισματα εταιριων?

43 λεπτά πριν, spyros78 είπε

Καλημερα. Στελνουμε τα τιμ κατω των 300 ευρω χωρις παρακρατηση , τα τιμ ανω των 300 με παρακρατηση, μερισματα εταιριων?

ότι έστειλες και το 2018.

προσωπικά κάτω των 300 ,δεν στέλνω. από την στιγμή που υπάρχει η ΜΥΦ.

βρε σεις ,copy μπορούμε να κάνουμε από τα μηναία στο ετήσιο ,το δοκίμασα και δεν παίζει.

κάθε χρόνο μας αλλάζουν και την εφαρμογή ,δεν αφήνουν την ίδια ,να έχουμε τουλάχιστον κάποια στοιχεία έτοιμα.

βρε βάλτε τη on-line.

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

ότι έστειλες και το 2018.

προσωπικά κάτω των 300 ,δεν στέλνω. από την στιγμή που υπάρχει η ΜΥΦ.

βρε σεις ,copy μπορούμε να κάνουμε από τα μηναία στο ετήσιο ,το δοκίμασα και δεν παίζει.

κάθε χρόνο μας αλλάζουν και την εφαρμογή ,δεν αφήνουν την ίδια ,να έχουμε τουλάχιστον κάποια στοιχεία έτοιμα.

βρε βάλτε τη on-line.

Εγώ μια που έστειλα, ήταν ίδια με πέρυσι (δικαιώματα περιπτέρου). Άνοιξα το περσινό αρχείο, άλλαξα το έτος και το έστειλα. Το πήρε κανονικά.

1 ώρα πριν, spyros78 είπε

Προσωπικά κάτω τον 300 δεν στέλνω. 

Σε σεμινάρια, άνθρωποι της ΑΑΔΕ ξεκαθάρισαν πως δεν τους "ενδιαφέρουν" δεν τα ελέγχουν και δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν στείλουμε.

6 λεπτά πριν, monty είπε

Εγώ μια που έστειλα, ήταν ίδια με πέρυσι (δικαιώματα περιπτέρου). Άνοιξα το περσινό αρχείο, άλλαξα το έτος και το έστειλα. Το πήρε κανονικά.

θα το δοκιμάσω. γιατί άνοιγα το μηνιαίο.