Jump to content
  • 0
cathy

18 ΕΤΩΝ , ΑΝΕΡΓΟΙ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΟ

Question

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ , 

Ξεκίνησε δυνατά θα έλεγα . Το παιδί έγινε 18 ετων το 2018, τελείωσε το λύκειο και δεν πέρασε πουθενά . Γράφτηκε στο ΟΑΕΔ , άνοιξε ένα λογαριασμό στην τράπεζα και μετακόμισε σε διαμέρισμα που νοίκιασε στο όνομα του . 

ΑΠΟΡΊΑ = Θα κάνει μόνο του δήλωση ;    ( εγώ λέω ναι ενώ γονιός επιμένει ότι εκείνος πληρώνει το ενοίκιο   ) 

Μπορεί να μπει προστατευόμενο από την στιγμή που έχει άλλη κατοικία ;  ( εγώ λέω όχι ενώ ο γονιός επιμένει )

 

Μια επιβεβαίωση θα ήθελα μόνο . Ευχαριστώ .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
7 ώρες πριν, cathy είπε

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ , 

Ξεκίνησε δυνατά θα έλεγα . Το παιδί έγινε 18 ετων το 2018, τελείωσε το λύκειο και δεν πέρασε πουθενά . Γράφτηκε στο ΟΑΕΔ , άνοιξε ένα λογαριασμό στην τράπεζα και μετακόμισε σε διαμέρισμα που νοίκιασε στο όνομα του . 

ΑΠΟΡΊΑ = Θα κάνει μόνο του δήλωση ;    ( εγώ λέω ναι ενώ γονιός επιμένει ότι εκείνος πληρώνει το ενοίκιο   ) 

Μπορεί να μπει προστατευόμενο από την στιγμή που έχει άλλη κατοικία ;  ( εγώ λέω όχι ενώ ο γονιός επιμένει )

 

Μια επιβεβαίωση θα ήθελα μόνο . Ευχαριστώ .

 

Συμφωνώ μαζι σου.

Ο νόμος αναφέρει τέκνα που συνοικουν με τους γονείς τους. ( υπάρχουν εξαιρέσεις αν σπουδάζουν αλλα αν δεν σπουδάζουν  δεν εχω δει καμιά )

Το θεμα τώρα είναι στον όπεκα   θα το  δηλώσεις η όχι;  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, cathy είπε

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ , 

Ξεκίνησε δυνατά θα έλεγα . Το παιδί έγινε 18 ετων το 2018, τελείωσε το λύκειο και δεν πέρασε πουθενά . Γράφτηκε στο ΟΑΕΔ , άνοιξε ένα λογαριασμό στην τράπεζα και μετακόμισε σε διαμέρισμα που νοίκιασε στο όνομα του . 

ΑΠΟΡΊΑ = Θα κάνει μόνο του δήλωση ;    ( εγώ λέω ναι ενώ γονιός επιμένει ότι εκείνος πληρώνει το ενοίκιο   ) 

Μπορεί να μπει προστατευόμενο από την στιγμή που έχει άλλη κατοικία ;  ( εγώ λέω όχι ενώ ο γονιός επιμένει )

 

Μια επιβεβαίωση θα ήθελα μόνο . Ευχαριστώ .

 

Σύμφωνα με αυτό θα μπορούσε να επιβαρυνθεί ο πατέρας το τεκμήριο του σπιτιού και να μπει σαν προστατευόμενο: 

Α.1041/2019 Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2018, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που συνυποβάλλονται με αυτή

ΠΙΝΑΚΑΣ 5 (ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ)

.....................
2. Σε περίπτωση που εξαρτώμενο μέλος, κατά την έννοια της παρ. 1 του άρθρου 11 του ΚΦΕ, μισθώνει κατοικία ή οποιουδήποτε τύπου και για οσοδήποτε χρόνο κατάλυμα, διαφορετική από αυτήν της κύριας κατοικίας της οικογένειας (φοιτητής που σπουδάζει σε διαφορετικό τόπο, τέκνο που υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία, κ.λπ.) και εφόσον δεν έχει δική του υποχρέωση υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 11 και 67 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (σχετ. ΠΟΛ.1067/2015 εγκύκλιος), η κατοικία αυτή δηλώνεται ως δευτερεύουσα από τον γονέα που είναι υπόχρεος να περιλάβει τα εισοδήματα του εξαρτώμενου μέλους του στη δική του δήλωση, προκειμένου να υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 31 του ΚΦΕ, ακόμη και στην περίπτωση που το μισθωτήριο συντάσσεται στο όνομα του τέκνου.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τα το εξετάσουμε λίγο πιο λεπτομερειακα 

Νόμοι 4172/2013 Αρθρο 11

Αρθρο 11. Εξαρτώμενα μέλη

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,
β) άγαμα τέκνα, εφόσον:
- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,
γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:
- τέκνα του φορολογούμενου,
- αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.
δ) ανιόντες,
ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:
α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,
β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

4. Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:
α) το εισόδημα που αποκτά το ανήλικο από εργασιακή σχέση, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 12,
β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.

να δουμε τώρα και το ο.π.ε.κ.α που εκεί δεν ειναι σιγουρα 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39057#

Άρθρο 4 Εξαρτώμενα τέκνα

Για τη χορήγηση του επιδόματος παιδιού, εξαρτώμενα τέκνα θεωρούνται:

(α) Τα άγαμα παιδιά που προέρχονται από γάμο, φυσικά, θετά ή αναγνωρισθέντα που δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας του ή το 19ο έτος, εφόσον φοιτούν στη μέση εκπαίδευση.

Ως ημέρα γέννησης των τέκνων θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου τους έτους γέννησής τους.

(β) Τα τέκνα που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους, εφόσον φοιτούν σε ΑΕΙ ή TEI ή σε αναγνωρισμένα Κολέγια ή σε ΙΕΚ Δημόσια ή ιδιωτικά καθώς και στο Μεταλυκειακό έτος Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑΛ.

Τα επιδόματα καταβάλλονται μόνο κατά το χρόνο της διάρκειας φοίτησής τους και σε καμία περίπτωση πέρα από τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους.

Στην ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση περιλαμβάνονται και οι σχολές του Δημοσίου Ανώτατης ή Ανώτερης Εκπαίδευσης (Στρατιωτικές, Αστυνομίας, Ναυτικού κ.λπ.), καθώς και τα αναγνωρισμένα Ιδρύματα του Εξωτερικού. (γ) Τα τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, μέχρι τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους.


Ειδικές περιπτώσεις εξαρτώμενων τέκνων 

Εφόσον πληρούν και τα ανωτέρω ηλικιακά όρια, εξαρτώμενα θεωρούνται:

(α) Τα τέκνα από προηγούμενο γάμο του ενός ή και των δύο συζύγων, σε περίπτωση έγγαμων, εφόσον ο αιτών/ υπόχρεος ή η σύζυγός του έχουν με δικαστική απόφαση την επιμέλεια των τέκνων. Προκειμένου δε για ενήλικα τέκνα, εφόσον έχουν την κύρια ή αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους.

(β) Τα τέκνα άγαμου πατέρα, εφόσον ο αιτών/υπόχρεος άγαμος πατέρας τα έχει αναγνωρίσει με συμβολαιογραφική πράξη ή με δικαστική απόφαση και έχει την επιμέλεια με δικαστική απόφαση.

(γ) Τα τέκνα συζύγων σε διάσταση, εφόσον ο αιτών γονέας έχει με δικαστική απόφαση ή ιδιωτικό συμφωνητικό την επιμέλεια των τέκνων. Προκειμένου δε για ενήλικα τέκνα, εφόσον έχει την κύρια ή αποκλειστική ευθύνη διατροφής των τέκνων.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, LAMMERGEIER είπε

Σύμφωνα με αυτό θα μπορούσε να επιβαρυνθεί ο πατέρας το τεκμήριο του σπιτιού και να μπει σαν προστατευόμενο: 

Α.1041/2019 Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2018, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που συνυποβάλλονται με αυτή

ΠΙΝΑΚΑΣ 5 (ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ)

.....................
2. Σε περίπτωση που εξαρτώμενο μέλος, κατά την έννοια της παρ. 1 του άρθρου 11 του ΚΦΕ, μισθώνει κατοικία ή οποιουδήποτε τύπου και για οσοδήποτε χρόνο κατάλυμα, διαφορετική από αυτήν της κύριας κατοικίας της οικογένειας (φοιτητής που σπουδάζει σε διαφορετικό τόπο, τέκνο που υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία, κ.λπ.) και εφόσον δεν έχει δική του υποχρέωση υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 11 και 67 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (σχετ. ΠΟΛ.1067/2015 εγκύκλιος), η κατοικία αυτή δηλώνεται ως δευτερεύουσα από τον γονέα που είναι υπόχρεος να περιλάβει τα εισοδήματα του εξαρτώμενου μέλους του στη δική του δήλωση, προκειμένου να υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 31 του ΚΦΕ, ακόμη και στην περίπτωση που το μισθωτήριο συντάσσεται στο όνομα του τέκνου.

 

ο.κ άλλα το φορολογητέο του εισοδημα δεν ειναι πάνω από 3.000 ευρω (3.000 ειναι μόνο το διαβίωσης + τα τεκμήρια του σπιτιού + τους τόκους από τον τραπεζικό λογαριασμό.... 

δεν πάει στην περιπτωση 

Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο

χάνει και τα δυο.. 

δεν θεωρείται εξαρτημένο για να πάει στο παραπάνω .  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 11. Εξαρτώμενα μέλη

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,
β) άγαμα τέκνα, εφόσον:
- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή
- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,
γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:
- τέκνα του φορολογούμενου,
- αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.
δ) ανιόντες,
ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.

 

άρα στην περίπτωση που έχουμε συνοίκηση μάνας με κόρη ενήλικη 21 ετών που σπουδάζει και στο μεν πρώτο εξάμηνο το μισθωτήριο έχει γίνει στο όνομα της κόρης, ενώ από 1/7/18 στο όνομα της μητέρας , παύει να είναι εξαρτώμενο μέλος στη δήλωση της μάνας της αφού με το διαβίωσης και το τεκμήριο κατοικίας ξεπερνά τα 3000 ευρώ φορολογητέο..Άρα κάνουμε 2 δηλώσεις και δηλώνουν φιλοξενία 6 μήνες ο ένας στον άλλον! Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά συμβαίνει! Το 2017 η μητέρα νοίκιαζε ένα άλλο σπίτι στο οποίο έμενε με την κόρη της. Προς το τέλος όμως του 2017 και πριν μετακομίσουν στη νέα τους κατοικία κάποιος τους συμβουλεύει να μην γίνει και η 2η μίσθωση στη μητέρα(ώστε να μην φαίνεται ότι νοικιάζει 2 σπίτια ταυτόχρονα..γιατί δεν είχε ξενοικιαστεί ακόμη το παλιό σπίτι) και έτσι μπήκε στο όνομα της κόρης το μισθωτήριο..πρωτοφανές βέβαια και δε ξέρω γιατί και ποιός τους συμβούλεψε να κάνουν κάτι τέτοιο...καθώς τώρα χάνει και το Α21 αφού υποχρεούται η κόρη σε υποβολή φορολογικής δήλωσης λόγω τεκμαρτού. Εκτός αν έρθουμε σε επαφή με τον λογιστή των εκμισθωτών και συνεννοηθούμε να βάλουμε όλο το ενοίκιο στη μητέρα.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πραγματικά το προσπαθήσανε αρκετά για να καταφέρουν να χάσει η μάνα το Α21 αφού το παιδί φεύγει από προστατευόμενο μέλος . Η μόνη λύση είναι να συνεννοηθώ με τον συνάδελφο για να μην δηλώσουν οι εκμισθωτές ότι εισέπραξαν το ενοίκιο από το  παιδί αφού αυτό είναι και το πραγματικό γεγονός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×