Jump to content
  • 0

Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων - υποβολή φορολογίας εισοδήματος


Question

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα

Εχω λίγο μπερδευτεί σχετικά με τις φορολογικές υποχρεωσεις των συλλόγων ...και ειδικά των γονέων και κηδεμόνων!

Διαβάζω αυτό...

«5. Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων που δεν αποκτούν έσοδα υποκείμενα σε φόρο εισοδήματος, αλλά αποκλειστικά και μόνο έσοδα που πραγματοποιούνται κατά την επιδίωξη της εκπλήρωσης του σκοπού τους, δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.
Τα ανωτέρω ισχύουν ανάλογα και για τις άτυπες ενώσεις ιδιοκτητών και ενοίκων πολυκατοικίας, όταν δεν αποκτούν φορολογητέο εισόδημα». (Βλέπε σχετική ΠΟΛ.1120/15-6-2015).

Και αναρωτιέμαι , αν πχ σύλλογος γονέων και κηδεμόνων κανει ενα χορό όπου θα κάνει και bazaar με είδη που θα φέρουν όλοι οι γονείς , έχει καταρχήν την υποχρέωση να ζητήσει απαλλαγή του φπα ;; ( για απαλλαγη του εισοδήματος φαντάζομαι πως όχι αφου η εν λόγω δραστηριότητα δεν αφορά το σκόπό του συλλόγου) . Και αφου θα κανει αυτη την εκδήλωση λοιπόν, θεωρειται οτι αποκτα εισόδημα απο επιχ.δραστηριότητα και άρα θα υποβάλλει δήλωση ;Και λόγω αυτής της δραστηριότητας και μόνο , πρέπει να κρατά και βιβλία σύμφωνα με τα ΕΛΠ;

 

Link to post
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

μια χαρά τα αναφέρεις άπλα πρόσεξε μόνο στο 

Συμφωνητικά για δεξιώσεις, χορούς,Οργανώσεις, σύλλογοι, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμοί κ.λ.π

Στον προγενέστερο Κ.Φ.Ε. (2238/1994) και συγκεκριμένα στην παρ. 4 του άρθρου 82 αυτού προβλέπονταν τα εξής: «4.Οργανώσεις, σύλλογοι, σωματεία, ιδρύματα, οργανισμοί κ.λ.π., όταν πραγματοποιούν χορούς, συγκεντρώσεις, δεξιώσεις υποχρεούνται να υποβάλλουν στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία, που υπάγεται το κέντρο διασκέδασης ή το ξενοδοχείο, αίτηση στην οποία επισυνάπτεται το συμφωνητικό με το κέντρο ή το ξενοδοχείο και αναφέρεται ο σκοπός της εκδήλωσης, η επιβάρυνση κατά άτομο και ο αριθμός των προσκλήσεων που θα εκδοθούν. Μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την πραγματοποίηση του χορού ή της συγκέντρωσης ή της δεξίωσης οι παραπάνω φορείς υποχρεούνται να προσκομίσουν στην ανωτέρω δημόσια οικονομική υπηρεσία φωτοτυπία του τιμολογίου του κέντρου διασκέδασης ή του ξενοδοχείου. Σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η παραπάνω διαδικασία, επιβάλλεται, με πράξη του προϊσταμένου της αρμόδιας δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, στον υπόχρεο πρόστιμο χιλίων τετρακοσίων εξήντα (1.460) Ευρώ μέχρι δύο χιλιάδες εννιακόσια τριάντα (2.930) Ευρώ. Το πρόστιμο αυτό μπορεί να αναπροσαρμόζεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως».

Οι διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 82 του ν. 2238/1994 καταργήθηκαν και δεν αντικαταστάθηκαν με αντίστοιχες διατάξεις στον νέο ΚΦΕ (ν.4172/2013) και για ιδιωτικά συμφωνητικά που προβλέπονταν από τις αμέσως ως άνω διατάξεις του ν. 2238/1994, θα ακολουθείται η διαδικασία υποβολής συμφωνητικών με τριμηνιαίες καταστάσεις που προβλέπεται από την ΑΥΟ 1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000.

Δείτε και τη σχετική εγκύκλιο της Α.Α.Δ.Ε.: ΔΕΛ Β 1144107 ΕΞ 2018 Τρόπος υποβολής συμφωνητικών που υποβάλλονταν σύμφωνα με το καταργηθέν άρθρο 82 του ν. 2238/94 (σ.σ. ευχαριστούμε τον συνάδελφο που μας έστειλε τη συγκεκριμένη απάντηση προκειμένου να ενημερωθούν όλοι οι συνάδελφοι)



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42314#

Link to post
Share on other sites
  • 0

πως γινεται  με κατάληψη η με την νόμιμη διαδικασία(έγκριση από το τον διευθυντή και παραχώρηση της αίθουσας ) ; γιατί προβληματιζεσαι ; ρίξε μια μάτια αν ειναι στα περσινά σεμινάρια του κόμβου με τον Γιώργο  Χριστόπουλο που έχει παραδείγματα και μαι καλη ανάλυση για τα μη κερδοσκόπικου κυρίως για την λογιστική  τους παρακολουθησει .

και στην περιπτωση σου πιο πολλή θα με απασχολούσε η μισθοδοσία αυτών που θα εργαστούν στην εκδήλωση, εκεί πως το χειριζεσαι ; 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν, marivan είπε

Τα έσοδα από το bazzar δεν είναι έσοδα πωλήσεων (αν είναι δυνατόν!) αλλά οικονομική ενίσχυση προς το σύλλογο.

και τα πράγματα πως τα απόκτησε ο σύλλογος έγινε καποια δωρεά στην εφορια  ; από που τα βρήκε; πως τα παρουσιάζει ότι τα έχει για να τα πουλήσει . 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, marivan είπε

Τα έσοδα από το bazzar δεν είναι έσοδα πωλήσεων (αν είναι δυνατόν!) αλλά οικονομική ενίσχυση προς το σύλλογο.

Μα αφου δεν παιρνουμε απαλλαγη απο το εισοδημα,αλλα μονο απο το φπα.Γιατι λοιπον δεν ειναιεσοδα πωλησεων??

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε σεμιναριο που ειχα παρακολουθησει αναφερθηκε ξεκαθαρα οτι απαλλαγη απο το φορο εισοδ.παιρνουμε μονο για δραστηριοτητες αμεσα συνδεδεμενες με το σκοπο μας!!Το να κανω bazaar ναι μεν ειναι για να ενισχυσω το συλλογο αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του συλλογου!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα! Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα. Δεν υποκειται σε φορολογηση. Τα εσοδα ειναι για την ενισχυση του συλλογου. Αυτο για το χωρο του σχολειου. 

Εαν γινει χορος ή εκδήλωση ακολουθείται η διαδικασία που ανέφερε πιο πανω ο συναδελφος στην οικεια ΔΟΥ.

Εαν εχετε κάποιον εκτος συλλογου που θα δουλέψει σε όποια εκδήλωση (πχ μουσικούς ή εμψυχωτες) ακολουθείται κανονικά η διαδικάσια πρόσληψης με τεχνικο ασφαλείας κλπ

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, DINAKOUM είπε

Καλημέρα! Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα. Δεν υποκειται σε φορολογηση. Τα εσοδα ειναι για την ενισχυση του συλλογου. Αυτο για το χωρο του σχολειου. 

Εαν γινει χορος ή εκδήλωση ακολουθείται η διαδικασία που ανέφερε πιο πανω ο συναδελφος στην οικεια ΔΟΥ.

Εαν εχετε κάποιον εκτος συλλογου που θα δουλέψει σε όποια εκδήλωση (πχ μουσικούς ή εμψυχωτες) ακολουθείται κανονικά η διαδικάσια πρόσληψης με τεχνικο ασφαλείας κλπ

καλήμερα επειδη δεν έχω σύλλογο και μπορει να μου διαφεύγει καποια απόφαση η νόμος έχετε κάτι που να στηρίζει τα έξεις  

Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα. Δεν υποκειται σε φορολογηση. Τα εσοδα ειναι για την ενισχυση του συλλογου(δ.λ.δ  πχ αν κάνουν bazar και πουλήσουν ένα εκατομμύριο  ευρω δεν φορολογουνται  πουθενά και και από κανέναν; :::::  επίσης όλα αυτά τα είδη πως τα πουλάνε με ταμειακη ,τι παραστατικά η χωρίς τ.π.τ; 

και μετά 

Εαν εχετε κάποιον εκτος συλλογου που θα δουλέψει σε όποια εκδήλωση  δ.λ.δ τα (εντός ) του συλλόγου εργάζονται χωρίς την διαδικασία της προσληψης(πάντα μιλάμε για σκοπούς τέτοιου τύπου)   η για να είστε καλυμμενοι το  κανετε με κάποιο πρακτικό δωρεάν παροχής εργασίας η δεν χρειάζεται   ; 

αν βοηθησει καποιος γονιος που δεν ειναι γραμμένος στον συλλογo  πως το αντιμετωπιζεται ; 

ευχαριστω .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα! Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα. Δεν υποκειται σε φορολογηση. Τα εσοδα ειναι για την ενισχυση του συλλογου. Αυτο για το χωρο του σχολειου. 

Eξακολουθώ και δεν το καταλαβαίνω!Με την έννοια οτι όλα τα έσοδα είναι για την ενίσχυση του συλλόγου εννοείτε , αλλά αυτο δε σημαίνει οτι καποια απο αυτά δε φορολογούνται.Στο σεμιναριο ειχε ξεκαθαρο παραδειγμα συλλογου που κανει πχ χορο!

Εννοειτα οτι τα χρηματα ειναι για την ανίσχυσή του!

Αλλά απαλλγη απο το εισοδημα ΔΕΝ παιρνει και τα εσοδα θα φορολογηθουν κανονικοτατα!

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, DENNY είπε

Καλημέρα! Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα. Δεν υποκειται σε φορολογηση. Τα εσοδα ειναι για την ενισχυση του συλλογου. Αυτο για το χωρο του σχολειου. 

Eξακολουθώ και δεν το καταλαβαίνω!Με την έννοια οτι όλα τα έσοδα είναι για την ενίσχυση του συλλόγου εννοείτε , αλλά αυτο δε σημαίνει οτι καποια απο αυτά δε φορολογούνται.Στο σεμιναριο ειχε ξεκαθαρο παραδειγμα συλλογου που κανει πχ χορο!

Εννοειτα οτι τα χρηματα ειναι για την ανίσχυσή του!

Αλλά απαλλγη απο το εισοδημα ΔΕΝ παιρνει και τα εσοδα θα φορολογηθουν κανονικοτατα!

καποια απόφαση νόμος για το πρώτο 

Εαν τα πραγματα του bazaar δεν εχουν αγοραστει απο το συλλογο αλλα εχουν φτιαχτει απο τα παιδια ή εχουν προσφερθει απο τα μελη του συλλογου δεν τιθεται θεμα 

υπαρχει η άπλα ειναι προσωπικη αποψη ; 

και με τι παραστατικά τα πουλάει ο σύλλογος ;; 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μη μπερδευουμε την απαλλαγη απο το φπα ( μεχρι 2 εκδηλωσεις /χρονο) με την απαλλαγη απο το εισοδημα, που στις περισσοτερες φορές δεν υπάρχει....

Μονο αν πχ ειναι καποιος πολιτιστικος συλλογος π.χ χορου , και κανει εναν χορο ισως θα μπορουσε να ισχυρισθει ότι είναι στα πλαίσια ασκησης του σκοπού του και να πάρει απαλλαγη...

Οσο για αυτο που λεει ο συναδελφος πιο πανω για τους γονεις που είναι στο σύλλογο , απο προσωπικη εμπειρία σας λέω οτι κανεις δε τα ξερει αυτα...Και σε πολλες περιπτωσεις ακομα και το δ.σ θεωρει οτι δεν εχει καμια φορολογική υποχρέωση ....

Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν, DENNY είπε

Μη μπερδευουμε την απαλλαγη απο το φπα ( μεχρι 2 εκδηλωσεις /χρονο) με την απαλλαγη απο το εισοδημα, που στις περισσοτερες φορές δεν υπάρχει....

Μονο αν πχ ειναι καποιος πολιτιστικος συλλογος π.χ χορου , και κανει εναν χορο ισως θα μπορουσε να ισχυρισθει ότι είναι στα πλαίσια ασκησης του σκοπού του και να πάρει απαλλαγη...

Οσο για αυτο που λεει ο συναδελφος πιο πανω για τους γονεις που είναι στο σύλλογο , απο προσωπικη εμπειρία σας λέω οτι κανεις δε τα ξερει αυτα...Και σε πολλες περιπτωσεις ακομα και το δ.σ θεωρει οτι δεν εχει καμια φορολογική υποχρέωση ....

ΣΥΜΦΩΝΏ ΆΠΛΑ ΠΡΙΝ  ΔΕΝ ΕΊΔΑ ΤΗΝ ΦΡΆΣΗ 

Αλλά απαλλγη απο το εισοδημα ΔΕΝ παιρνει και τα εσοδα θα φορολογηθουν κανονικοτατα

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...