Προς το περιεχόμενο

Καλό Ταξίδι Sarakine...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Κι εγώ σαν τον Δον Κιχώτη ορμούσα στους δράκους που ήταν ανεμόμυλοι κυριολεκτικά" ......... 
Απο την τελευταία κουβεντα που είχαμε... Πάντα μαχητής πάντα μπροστά σε όλα πάντα να βοηθήσεις.. Καλό παράδεισο κύριε Γιάννη.. καλέ μου φίλε.. Καλή αντάμωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τόγραψα και αλλού) 
Ο Γιάννης, 
Παραπονιαρης, γκρινιάρης, παρεξηγησιαρης και ανάποδος . 
Γλυκός και τρυφερός. 
Φίλος 

Γαμωτο σου. 
Καλό σου ταξίδι ρε Γιάννη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μέρες τώρα σκέφτομαι να γράψω για τον καλό συνάδελφο και φίλο, τον Γιάννη. Και το σκέφτομαι γιατί με την πρώτη επαφή που είχαμε, μέσω μηνυμάτων, μου πρόσφερε την φιλική του διάθεση, χωρίς δισταγμό και επιφυλακτικότητα. Άμεσος, ειλικρινής, αξιοπρεπής και περήφανος.

Γιάννη σε γνώρισα εδώ μέσα. Σε διέκρινε αυτή η ανθρώπινη ευαισθησία για τα κοινωνικά ζητήματα, για τον άνθρωπο. Ίσως γιατί «Την φτώχεια, αγαπητέ Θεόφιλε, η γενιά η δική μου την γνώρισε, εκεί στους χωματόδρομους του Γκύζη, την πείνα επίσης, στους άδειους δρόμους της κατοχικής Αθήνας, πλάϊ στα κάρα του Δήμου, με τα αποσκελετωμένα πτώματα.»

 

 

Διαφωνούσες πολιτικά και την ίδια ώρα μέσω της διαλεκτικής προήγαγες τον διάλογο. Ναι μπορούσαμε να μιλάμε ενώ διαφωνούσαμε σε βασικά ζητήματα πολιτικής προσέγγισης. Κατάκτηση πνευματικής και πολιτικής παιδείας.

 

Νιώθω να έχει φύγει ένας καλός φίλος, απ' αυτούς με τους οποίους μπορούμε να μοιραζόμαστε "πράγματα" (τις ιδέες μας, τις σκέψεις μας και τις ανησυχίες μας) και ο Γιάννης υπήρξε για μένα φίλος. Αλλά και δημόσια δεν δίσταζε να εκτεθεί.. Υπήρξε φίλος και του φόρουμ γιατί μέσα σ' αυτό μοιράστηκε μαζί μας "πράγματα", αφήνοντάς τα ως παρακαταθήκη ενός πνευματικού, σκεπτόμενου ανθρώπου με πολιτικές και κοινωνικές ευαισθησίες.

Η Ευαγγελία και ο Δημήτρης, που τόσο αγαπούσες, θα πρέπει να είναι περήφανοι για σένα.

Γιάννη, σε πείσμα του κλεμμένου χρόνου που τελικά δεν μας επιστράφηκε (μόλις φύγουν οι επείγουσες υποχρεώσεις, όπως έλεγες), εσύ μας χάρισες από το υστέρημα του χρόνου σου γενναιόψυχα σημαντικές στιγμές, απ' αυτές που ζεσταίνουν και πλουτίζουν τις ψυχές των ανθρώπων με συναισθήματα ανθρωπιάς και αυτό είναι που θα κρατήσω μέσα μου κάθε φορά που θα σκέφτομαι το Γιάννη, το Σαρακηνό του φόρουμ, το φίλο.

Καλό ταξίδι Γιάννη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλό ταξίδι κύριε Γιάννη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...