Jump to content
  • 0

ΕΠΙΣΦΑΛΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ


IOANNA19229
 Share

Question

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου έμπειρου συναδέλφου για επισφαλείς απαιτήσεις γιατί δεν το έχω πολυχειριστεί . Εάν υποθέσουμε ότι εντός πχ:2017 έχουμε ήδη κάνει ενέργειες που ορίζει ο νόμος (αγωγή κλπ) με τις ανάλογες εγγραφές και αναγνωρίσαμε φορολογικά το έξοδο ,  εάν τελικά εισπράξω το ποσό  της επισφάλειας(ή μέρος αυτού) βάσει άρθρου 26  το φορολογούμαι ? Επίσης, εάν καταστεί οριστικά ανεπίδεκτο είσπραξης και προβώ σε διαγραφή το φορολογούμαι και αυτό ή όχι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
7 ώρες πριν, IOANNA19229 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου έμπειρου συναδέλφου για επισφαλείς απαιτήσεις γιατί δεν το έχω πολυχειριστεί . Εάν υποθέσουμε ότι εντός πχ:2017 έχουμε ήδη κάνει ενέργειες που ορίζει ο νόμος (αγωγή κλπ) με τις ανάλογες εγγραφές και αναγνωρίσαμε φορολογικά το έξοδο ,  εάν τελικά εισπράξω το ποσό  της επισφάλειας(ή μέρος αυτού) βάσει άρθρου 26  το φορολογούμαι ? Επίσης, εάν καταστεί οριστικά ανεπίδεκτο είσπραξης και προβώ σε διαγραφή το φορολογούμαι και αυτό ή όχι? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

Αν τηρήσατε τις προϋποθέσεις του 4172, το έσοδο θα αναγνωριστεί φορολογικά. Αν εισπράξετε μελλοντικά μέρος της απαίτησης θα φορολογηθείτε αυτό που θα εισπράξετε. Αν επιβεβαιωθεί η πρόβλεψη και καταστεί οριστική σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 26 του ΚΦΕ, τότε διαγράφετε το ποσό και από τις απαιτήσεις (πίστωση του 30 ή 33) με χρέωση του 44. Ταυτόχρονα, γράφετε στις ζημίες (εκπιπτόμενες φορολογικά) και το ποσό του ΦΠΑ της απαίτησης που αρχικά δεν είχατε αναγνωρίσει ως πρόβλεψη (βλ. και ΠΟΛ. 1113/2015 vi).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 λεπτά πριν, IOANNA19229 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου έμπειρου συναδέλφου για επισφαλείς απαιτήσεις γιατί δεν το έχω πολυχειριστεί . Εάν υποθέσουμε ότι εντός πχ:2017 έχουμε ήδη κάνει ενέργειες που ορίζει ο νόμος (αγωγή κλπ) με τις ανάλογες εγγραφές και αναγνωρίσαμε φορολογικά το έξοδο ,  εάν τελικά εισπράξω το ποσό  της επισφάλειας(ή μέρος αυτού) βάσει άρθρου 26  το φορολογούμαι ? Επίσης, εάν καταστεί οριστικά ανεπίδεκτο είσπραξης και προβώ σε διαγραφή το φορολογούμαι και αυτό ή όχι? Ευχαριστώ.

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30353

ΣΤΟ 14 

14. Υπολογισμός απομείωσης επισφαλών απαιτήσεων (λογ. 44.11)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...