Προς το περιεχόμενο

Υποβολη απδ χωρις αμα


salonikios55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα υπάρχει η δυνατοτητα να σταλει απδ χωρις να δηλωθεί αμα για καποιον εργαζομενο? απ οσο ξερω εγω δε γινεται εκτος και αν αλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχω την εντυπωση ότι βγάζει ;;; παλιά ίσχυε(πρόπερσι)   το έχω αντιμετώπιση με πελάτη μου έχει αλλαξει κάτι ; 

ότι πάει και φεύγει η α.π.δ  ναι ο.κ δεν διαφωνούμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, koukoulakis είπε

Από τη στιγμή που έχει ΑΜΚΑ έχει και ΑΜΑ. Μπορείτε να το βρείτε μέσα από την υποβολή της ΑΠΔ.

όντως υπάρχουν προγράμματα που το βρίσκουν αν έχει ...ά.μ.α όμως ειναι αριθμός μητρώου ικα .δεν έχουν όλοι πριν την πρώτη προσληψη  δεν έχουν και δεν το αποκτήσαν όταν γεννήθηκαν που πήραν α.μ.κ.α .μου διαφεύγει κάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 125883623 είπε

όντως υπάρχουν προγράμματα που το βρίσκουν αν έχει ...ά.μ.α όμως ειναι αριθμός μητρώου ικα .δεν έχουν όλοι πριν την πρώτη προσληψη  δεν έχουν και δεν το αποκτήσαν όταν γεννήθηκαν που πήραν α.μ.κ.α .μου διαφεύγει κάτι ; 

Όλοι έχουν,εφόσον τους έχει αποδοθεί ΑΜΚΑ!

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης ΑΜΑ. Εφόσον μπεις στην φόρμα της ΑΠΔ και πατήσεις την αναζήτηση στον εργαζόμενο βάση ΑΜΚΑ ,θα βρείς και τον ΑΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  ΑΜΑ το αποκτά ο εργαζόμενος όταν ξεκινήσει να δουλέυει 
μπορεί να καθυστερήσει να πάει στον ΕΦΚΑ (ΙΚΑ) για να απογραφεί 
ενώ το ΑΜΚΑ το αποκτά χωρίς να αποκτήσει εργασιακή σχέση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

το  ΑΜΑ το αποκτά ο εργαζόμενος όταν ξεκινήσει να δουλέυει 
μπορεί να καθυστερήσει να πάει στον ΕΦΚΑ (ΙΚΑ) για να απογραφεί 
ενώ το ΑΜΚΑ το αποκτά χωρίς να αποκτήσει εργασιακή σχέση 

 

Καλημέρα,

 

¨Εχω προσέξει ότι σε αναπόγραφους ασφαλισμένους έχει χορηγηθεί ΑΜΑ αυτόματα.

Τσεκάρετε το όταν κάνετε πρόσληψη σε νέους που δεν έχουν ξανααπασχοληθεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αποδοθεί ΑΜΑ πρέπει να γίνει απογραφή του εργαζόμενου 

http://www.odigostoupoliti.eu/asfalisi-sto-ika-arithmos-mitroou-asfalismenou-ama/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

για να αποδοθεί ΑΜΑ πρέπει να γίνει απογραφή του εργαζόμενου 

http://www.odigostoupoliti.eu/asfalisi-sto-ika-arithmos-mitroou-asfalismenou-ama/

Αν γνωρίζετε στον κύκλο σας κάποιον 18χρονο που δεν έχει εργαστεί-απογραφεί ποτέ, δοκιμάστε με τον ΑΜΚΑ του και θα δείτε ότι του έχει αποδοθεί ΑΜΑ

EDIT:

Μόλις το δοκίμασα με τον ΑΜΚΑ του 4χρονου γιού μου και έχει κανονικά ΑΜΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομία καθώς είχαμε πρόσφατα μια ανάλογη  συζήτηση,, ,

Αυτο που εχω εγω καταλάβει είναι πως  απο 1/1/2017 εχει σταματησει η εκδοση ΑΜΑ , τωρα πλέον υπάρχει μόνο ΑΜΚΑ ! βεβαίως και μπορείς να υποβάλεις ΑΠΔ Χωρίς ΑΜΑ ,, χωρίς ΑΜΚΑ ομώς ΟΧΙ !

Μάλιστα στη τελευταία ΑΠΔ , σκόπιμα  διεγραψα το ΑΜΑ σε εργαζόμενο , και η υποβολή εγινε κανονικά !!

¨όπως αναφέρουν και οι συνάδελφοι , "Εφόσον μπεις στην φόρμα της ΑΠΔ και πατήσεις την αναζήτηση στον εργαζόμενο βάση ΑΜΚΑ ,θα βρείς και τον ΑΜΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να στειλω πριν μια βδομαδα ΑΠΔ χωρις ΑΜΑ και εβγαζε κανονικα μηνυμα οτι τα στοιχεια του εργαζομενου δε συμφωνουν κλπ.

Στο συγκεκριμμενο ΑΜΚΑ δεν αντιστοιχουσε ΑΜΑ απο την ευρεση μεσω ΑΠΔ.

Μετα απο 2 μερες που πηγε στο ΙΚΑ η εργαζομενη και εβγαλε ΑΜΑ η ΑΠΔ "εφυγε" κανονικα.

Δοκιμασα και τωρα σβηνωντας το ΑΜΑ ενος παλιου εργαζομενου απο αλλη επιχειρηση και η ΑΠΔ φευγει κανονικα.

Μηπως το συστημα "βλεπει" και δεχεται μονο οσους εχουν ΑΜΑ ακομη και αν δεν το συμπληρωνουμε και για οσους δεν εχουν δεν την δεχεται;

Οντως πλεον οποιος βγαζει ΑΜΚΑ στο ΙΚΑ του δινουν και ΑΜΑ παραλληλα.

Δεν εχω δει κανενα νομο παντως που να καταργει τα ΑΜΑ, ΑΦΜ κλπ και να λειτουργουν οι υπηρεσιες μονο με ΑΜΚΑ οπως υποτιθεται οτι το βγαλαμε για αυτο το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, floydpink είπε

Προσπαθησα να στειλω πριν μια βδομαδα ΑΠΔ χωρις ΑΜΑ και εβγαζε κανονικα μηνυμα οτι τα στοιχεια του εργαζομενου δε συμφωνουν κλπ.

Στο συγκεκριμμενο ΑΜΚΑ δεν αντιστοιχουσε ΑΜΑ απο την ευρεση μεσω ΑΠΔ.

Μετα απο 2 μερες που πηγε στο ΙΚΑ η εργαζομενη και εβγαλε ΑΜΑ η ΑΠΔ "εφυγε" κανονικα.

Δοκιμασα και τωρα σβηνωντας το ΑΜΑ ενος παλιου εργαζομενου απο αλλη επιχειρηση και η ΑΠΔ φευγει κανονικα.

Μηπως το συστημα "βλεπει" και δεχεται μονο οσους εχουν ΑΜΑ ακομη και αν δεν το συμπληρωνουμε και για οσους δεν εχουν δεν την δεχεται;

Οντως πλεον οποιος βγαζει ΑΜΚΑ στο ΙΚΑ του δινουν και ΑΜΑ παραλληλα.

Δεν εχω δει κανενα νομο παντως που να καταργει τα ΑΜΑ, ΑΦΜ κλπ και να λειτουργουν οι υπηρεσιες μονο με ΑΜΚΑ οπως υποτιθεται οτι το βγαλαμε για αυτο το λογο.

Αρχές του 2017 , ειχα στείλει  εργαζόμενη να βγάλει ΑΜΑ , και η απάντηση που της είχαν δωσει ήταν  πως  δεν χρειάζεται πλεον , πίστεψα πως δεν είχε καταλάβει σωστά και την ξαναέστειλα , παλι με την ίδια απάντηση , Είχα υποβάλλει την ΑΠΔ - νομίζω 3ή4ος 2017 - χωρίς ΑΜΑ , και κατόπιν με αναζήτηση στην ΑΠΔ ,πηρα το ΑΜΑ της .

Η Αλήθεια είναι πως απο τότε δεν εχω προβληματιστεί ποτέ ξανα για ανάλογη περίπτωση , δλδ πρόσληψη εργαζόμενου χωρίς ΑΜΑ ,,,και δεν εχω και λίγες , 

 εκτός απο μια περίπτωση όπου είχα  ΑΜΚΑ , και όχι ΑΜΑ  , και η αναζητηση στοιχείων εργοζομένου μεσω του ΕΦΚΑ,  δεν μου έφερνε  τα στοιχεία του , θεώρησα πως είχε πρόβλημα με το ΑΜΚΑ της ,και  Έστειλα την εργαζόμενη πρώτα στο ΚΕΠ  και  έπειτα στο υποκατάστημα ΕΦΚΑ , η υποβολή την αλλη ημέρα  εγινε κανονικά  ,καθώς εμφανιζόταν πλεον και το ΑΜΑ,,μηπως δεν ειχε καθόλου ΑΜΑ και της έγινε απογραφή ?

Συμπεραίνω  οτι Οταν υπάρχει ΑΜΑ , δεν χρειάζεται να το ξέρεις ,θα γίνει η υποβολή της ΑΠΔ κανονικά ,Στις λίγες -πλέον -  περιπτώσεις όπου ο εργαζόμενος είτε δεν εχει βγάλει ποτέ ΑΜΑ , η εχει πρόβλημα με το ΑΜΚΑ του ,θα πρέπει να πάει στο υποκατάστημα .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
Στις 8/3/2019 στις 9:08 ΠΜ, Saga1 είπε

Αρχές του 2017 , ειχα στείλει  εργαζόμενη να βγάλει ΑΜΑ , και η απάντηση που της είχαν δωσει ήταν  πως  δεν χρειάζεται πλεον , πίστεψα πως δεν είχε καταλάβει σωστά και την ξαναέστειλα , παλι με την ίδια απάντηση , Είχα υποβάλλει την ΑΠΔ - νομίζω 3ή4ος 2017 - χωρίς ΑΜΑ , και κατόπιν με αναζήτηση στην ΑΠΔ ,πηρα το ΑΜΑ της .

Η Αλήθεια είναι πως απο τότε δεν εχω προβληματιστεί ποτέ ξανα για ανάλογη περίπτωση , δλδ πρόσληψη εργαζόμενου χωρίς ΑΜΑ ,,,και δεν εχω και λίγες , 

 εκτός απο μια περίπτωση όπου είχα  ΑΜΚΑ , και όχι ΑΜΑ  , και η αναζητηση στοιχείων εργοζομένου μεσω του ΕΦΚΑ,  δεν μου έφερνε  τα στοιχεία του , θεώρησα πως είχε πρόβλημα με το ΑΜΚΑ της ,και  Έστειλα την εργαζόμενη πρώτα στο ΚΕΠ  και  έπειτα στο υποκατάστημα ΕΦΚΑ , η υποβολή την αλλη ημέρα  εγινε κανονικά  ,καθώς εμφανιζόταν πλεον και το ΑΜΑ,,μηπως δεν ειχε καθόλου ΑΜΑ και της έγινε απογραφή ?

Συμπεραίνω  οτι Οταν υπάρχει ΑΜΑ , δεν χρειάζεται να το ξέρεις ,θα γίνει η υποβολή της ΑΠΔ κανονικά ,Στις λίγες -πλέον -  περιπτώσεις όπου ο εργαζόμενος είτε δεν εχει βγάλει ποτέ ΑΜΑ , η εχει πρόβλημα με το ΑΜΚΑ του ,θα πρέπει να πάει στο υποκατάστημα .

  

Καλημερα, μου ετυχε και μενα μια περιπτωση ιδια.

Πρόσληψη αλλοδαπου χωρις ΑΜΑ. Μπορω να προχωρησω την πρόσληψη χωρις αμα στο ΣΕΠΕ? ή θα μου κολλησει την υποβολη?

Το ΙΚΑ ζητάει  βεβαιωση του εργοδότη, τι εντυπο στελνω (για την εκδοση ΑΜΑ)?

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσληψη κανεις κανονικα αρκει να εχει ΑΜΚΑ-ΑΦΜ-Διαβατηριο-Αδεια εργασιας υποχρεωτικα.

Τα 2 τελευταια τα αναρτας σε pdf στο Εργανη.

Μεχρι τελους Νοεμβριου να παει στο ΙΚΑ να βγαλει και ΑΜΑ αν δεν εχει ηδη.

Ο ιδιος ή συγγενης του ή όποιος τριτος.

(Εψαξες μεσω μιας προχειρης συμπληρωματικης ΑΠΔ με το ΑΜΚΑ του αν εχει ΑΜΑ;)

Για το ΙΚΑ δωστου ενα αντιγραφο της προσληψης για να δουν αφμ-αμκα και να τα καταχωρησουν στο συστημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, floydpink είπε

Προσληψη κανεις κανονικα αρκει να εχει ΑΜΚΑ-ΑΦΜ-Διαβατηριο-Αδεια εργασιας υποχρεωτικα.

Τα 2 τελευταια τα αναρτας σε pdf στο Εργανη.

Μεχρι τελους Νοεμβριου να παει στο ΙΚΑ να βγαλει και ΑΜΑ αν δεν εχει ηδη.

Ο ιδιος ή συγγενης του ή όποιος τριτος.

(Εψαξες μεσω μιας προχειρης συμπληρωματικης ΑΠΔ με το ΑΜΚΑ του αν εχει ΑΜΑ;)

Για το ΙΚΑ δωστου ενα αντιγραφο της προσληψης για να δουν αφμ-αμκα και να τα καταχωρησουν στο συστημα τους.

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, οσο για τον ΑΜΑ ειχα ψαξει κ δεν ειχε.

Σευχαριστω και παλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου, δηλώθηκαν, εκ λάθους, 25 μέρες αντί για 22 και τσεκαρίστηκε το κουτάκι Πλήρες Ωράριο, ενώ είναι μερική απασχόληση.

Πρέπει να γίνει τροποποιητική παρόλο που τη δέχτηκε το σύστημα?

Και αν ναι, γίνεται ηλεκτρονικά ή με cd?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2019 στις 3:00 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Στην ΑΠΔ Σεπτεμβρίου, δηλώθηκαν, εκ λάθους, 25 μέρες αντί για 22 και τσεκαρίστηκε το κουτάκι Πλήρες Ωράριο, ενώ είναι μερική απασχόληση.

Πρέπει να γίνει τροποποιητική παρόλο που τη δέχτηκε το σύστημα?

Και αν ναι, γίνεται ηλεκτρονικά ή με cd?

Ευχαριστώ πολύ.

Με Δελτίο Μεταβολής ΑΠΔ νομίζω θα κάνετε την διόρθωση. Τώρα όσον αφορά το κουτάκι με τικαρισμένο στο πλήρες ωράριο ίσως να το γράψετε στην γνωστοποίηση που θα συνοδεύει το Δελτίο Μεταβολής ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...