Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσθήκη ΚΑΔ - Ασφαλιστική ενημερότητα ΕΦΚΑ


66395_1457197615

Ερώτηση

Καλησπέρα!

Ατομική επιχείρηση θέλει να κάνει προσθήκη ΚΑΔ στη ΔΟΥ.

Έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές στον ΟΑΕΕ-ΕΦΚΑ και προκειμένου να πάρει ασφαλιστική ενημερότητα για την προσθήκη,

μας είπαν ότι πρέπει να γίνει εφάπαξ εξόφληση της οφειλής και όχι ρύθμιση. Παλιότερα θυμάμαι μπορούσες ακόμη και με τη ρύθμιση να κάνεις επέκταση δραστηριότητας.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
15 λεπτά πριν, 66395_1457197615 είπε

Καλησπέρα!

Ατομική επιχείρηση θέλει να κάνει προσθήκη ΚΑΔ στη ΔΟΥ.

Έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές στον ΟΑΕΕ-ΕΦΚΑ και προκειμένου να πάρει ασφαλιστική ενημερότητα για την προσθήκη,

μας είπαν ότι πρέπει να γίνει εφάπαξ εξόφληση της οφειλής και όχι ρύθμιση. Παλιότερα θυμάμαι μπορούσες ακόμη και με τη ρύθμιση να κάνεις επέκταση δραστηριότητας.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση?

εμπλεξες γιατι για τον εφκα δεν υπαρχει ρυθμιση εκτος και αν το πας μεσω κεαο και το σωσεις .καλα σου ειπαν.βεβαια καποιες εφοριες στο κανουν και με απλο χαρτι οτι εισαι γραμμενος στον εφκα αλλα.. 

παλιότερες συζητήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς και σε δική μου παρόμοια περίπτωση ήθελε εξόφληση οφειλών, δεν είχαν πάει ΚΕΑΟ οι οφειλές και ο ΟΑΕΕ -ΕΦΚΑ δεν κάνει ρυθμίσεις ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, musabelis είπε

Καλημέρα,

για προσθήκη ΚΑΔ σε Α.Ε θα μπορούσε να μου πεί κάποιος τι χρειάζεται?  

 

 

 

Σε περίπτωση που υπάρχουν στο καταστατικό,αντίγραφο καταστατικού,πρακτικό και έντυπο Μ.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν στο καταστατικό,τροποποίηση καταστατικού και μετά τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, BILLYS είπε

Σε περίπτωση που υπάρχουν στο καταστατικό,αντίγραφο καταστατικού,πρακτικό και έντυπο Μ.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν στο καταστατικό,τροποποίηση καταστατικού και μετά τα υπόλοιπα.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, musabelis είπε

Καλημέρα,

για προσθήκη ΚΑΔ σε Α.Ε θα μπορούσε να μου πεί κάποιος τι χρειάζεται?  

 

 

 

προσθηκη καδ με τροπ καταστατικου αε.jpgπροσθηκη καδ με τροπ καταστατικου αε.jpg

και μπορεις να την κανεις και χωρις τροποποιηση καταστατικου με τα εξεις 

1)πρακτικο δσ για την δραστηριοτητα σκοπου

2)ανακοινωση γεμη 

3)μ3 -μ6

4)άδεια αν απαιτείται

5)υπευθηνη δηλωση για ποσοστο των μελλων στο μκ  οτι αναφερει πανω 

6)εξουσιοδοτηση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

προσθηκη καδ με τροπ καταστατικου αε.jpgπροσθηκη καδ με τροπ καταστατικου αε.jpg

και μπορεις να την κανεις και χωρις τροποποιηση καταστατικου με τα εξεις 

1)πρακτικο δσ για την δραστηριοτητα σκοπου

2)ανακοινωση γεμη 

3)μ3 -μ6

4)άδεια αν απαιτείται

5)υπευθηνη δηλωση για ποσοστο των μελλων στο μκ  οτι αναφερει πανω 

6)εξουσιοδοτηση  

Σε ευχαριστώ πολύ!! καλά έχει αλλάξει η προθεσμία ? νόμιζα ότι ήταν 30 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, musabelis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!! καλά έχει αλλάξει η προθεσμία ? νόμιζα ότι ήταν 30 μέρες

30 ειναι η φωτο ειναι παλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/3/2019 στις 6:16 ΜΜ, hapapa είπε

Δυστυχώς και σε δική μου παρόμοια περίπτωση ήθελε εξόφληση οφειλών, δεν είχαν πάει ΚΕΑΟ οι οφειλές και ο ΟΑΕΕ -ΕΦΚΑ δεν κάνει ρυθμίσεις ......

δηλαδή αν έχει οφειλές από 1/1/2017 και οι παλιές έχουν πάει όλες στο ΚΕΑΟ, θα πρέπει να εξοφλήσει μόνο τις τρέχουσες(από 1/1/2017-31/12/2018) που έχουν εκκαθαριστεί ή δίνει Ο ΕΦΚΑ και βεβαίωση περί οφειλών για την Δ.Ο.Υ. όταν θέλει κάποιος να κάνει έναρξη ατομικής χωρίς όμως βεβαίωση εγγραφής λόγω προηγούμενης συμμετοχής του σε ΕΠΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απ ότι ξερω  με βεβαιωση οφειλών δεν μπορείς να κάνεις έναρξη χρειάζεσαι ασφαλιστικη ενημερότητα εγγραφης  η  βεβαιωση παράλληλης δραστηριοτητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/2/2020 στις 3:04 ΜΜ, v.kourtis είπε

δηλαδή αν έχει οφειλές από 1/1/2017 και οι παλιές έχουν πάει όλες στο ΚΕΑΟ, θα πρέπει να εξοφλήσει μόνο τις τρέχουσες(από 1/1/2017-31/12/2018) που έχουν εκκαθαριστεί ή δίνει Ο ΕΦΚΑ και βεβαίωση περί οφειλών για την Δ.Ο.Υ. όταν θέλει κάποιος να κάνει έναρξη ατομικής χωρίς όμως βεβαίωση εγγραφής λόγω προηγούμενης συμμετοχής του σε ΕΠΕ???

Καλησπέρα

δυστυχώς με βεβαίωση οφειλών δεν δίνουν βεβαίωση αλλά αν γίνει ρύθμιση οφειλών και πληρωθεί η πρώτη δόση τότε οκ προχωράει

αλλά ρύθμιση σε παλιά και καινούρια όχι μόνο στα καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να ξέρουμε γιατί ακριβώς μιλάμε (δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα) 

Η πολυγραφημένη διαταγή 1006/31-12-2013, σχετική με την έναρξη μεταβολή κλπ επιχειρηματικής δραστηριότητας και στο άρθρο 6 που αφορά τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται κατά τις ενάρξεις , αναφέρει μεταξύ άλλων :

«2. Βεβαίωση του Ε.Φ.Κ.Α. ότι ο δηλών υπέβαλε σε αυτόν απογραφική δήλωση, εφόσον υπάγεται στην ασφάλιση του πρώην Ο.Α.Ε.Ε»

Στο άρθρο 7 που αφορά την δήλωση μεταβολής αναφέρει:

«Με τη δήλωση μεταβολής, συνυποβάλλονται υποχρεωτικά, όπου απαιτείται, οι δηλώσεις και τα δικαιολογητικά των άρθρων 5 και 6 της παρούσας

Ο ΕΦΚΑ όμως, στις περιπτώσεις που υπάρχουν μη ρυθμισμένες εισφορές,  δεν χορηγεί παρόμοια βεβαίωση, καλυπτόμενος από το  άρθρο    11 του Κανονισμού ασφαλιστικής λειτουργίας ΟΑΕΕ (Φ80000/7228/308/7,9,2006) που αναφέρει:

«Άρθρο 11

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ

ΕΝΟΤΗΤΑ Α'

Απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Για τη χορήγηση κάθε βεβαίωσης σε ασφαλισμένο του ΟΑΕΕ απαιτείται υποβολή αίτησης και απαραίτητη προϋπόθεση είναι η προηγούμενη εξόφληση ή ρύθμιση των οφειλομένων ασφαλιστικών εισφορών, πλην της βεβαίωσης για πώληση Δ.Χ. αυτοκινήτου, για τη χορήγηση της οποίας απαιτείται ολοσχερής εξόφληση των ασφαλιστικών εισφορών ή αυτή να έχει εκδοθεί βάσει του δευτέρου εδαφίου της παρ. 3 του άρθρου 13 του Π.Δ. 258/2005 (Α' 316).»

άρα οι ΔΟΥ δεν ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα και ο ΕΦΚΑ για βεβαίωση δεν απαιτεί την εξόφληση αλλά του αρκεί η ρύθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα όταν αναφέρω ασφαλιστικη ενημερότητα εννοω βεβαιωση έγγραφης η παράλληλης δραστηριοτητας για να κάνεις έναρξη .

με βεβαιωση οφειλής δεν κάνεις . και το γράφω ξεκάθαρα 

 ασφαλιστικη ενημερότητα εγγραφης 

αν όμως δεν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος δεν τα παίρνεις αυτά τα  δυο χαρτιά χαρτιά . 

όσο άφορα την πολ αναφέρει

2. Βεβαίωση του Ε.Φ.Κ.Α. ότι ο δηλών υπέβαλε σε αυτόν απογραφική δήλωση, εφόσον υπάγεται στην ασφάλιση του πρώην Ο.Α.Ε.Ε.

για να σου κάνει απογραφή ο εφκα πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος η για να σου δώσει παραλληλη δραστηριοτητα   ο εφκα πρεπει να εισαι ασφαλιστικά ενήμερος η βεβαιωση οφειλής δεν ειναι απογραφική δήλωση ειναι γνωστοποιοηση των οφειλών σου 

εννοείται ότι ασφαλιστικά ενήμερος ειναι οποίος  τηρει  σωστά ρύθμιση-ρυθμίσεις 

επομένως τι συζητάμε ;;;

εχω καταλαβει κατι λαθος; 

για να ξέρετε  για τι ακριβως εγραψα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήμουν σαφέστατος , και στο τι ζητά η ΔΟΥ (δεν ζητά ασφαλιστική ενημερότητα και δεν υπάρχει  ασφαλιστικη ενημερότητα εγγραφης ) και στο γιατί ο ΕΦΚΑ δεν χορηγεί βεβαίωση. 
Και ήμουν σαφέστατος αναφέροντας τις σχετικές διαταγές. 
Και κάτι ακόμα
Αν πιέσεις στο υποκατάστημα θα σου δώσουν έγγραφο   το οποίο θα λέει : 
Δεν μπορούμε να σας χορηγήσουμε βεβαίωση διότι ........(τα όσα λέει πάρα πάνω ο νόμος) 
αλλά προς ενημέρωσή σας σας γνωρίζουμε ότι είστε ασφαλισμένος από τότε μέχρι σήμερα. 
Κάποιες ΔΟΥ το δέχονται, κάποιες όχι. 
Ακόμα να ενημερώσω ότι σε επικοινωνία που είχα με τον πρόεδρο της ΠΟΦΕΕ, τον συνάδελφο Καμπάνη, και προσπαθούν μέσω και της ΓΣΕΒΕ να βρουν λύση 
Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

για να ξέρουμε γιατί ακριβώς μιλάμε (δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα) 

Η πολυγραφημένη διαταγή 1006/31-12-2013, σχετική με την έναρξη μεταβολή κλπ επιχειρηματικής δραστηριότητας και στο άρθρο 6 που αφορά τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται κατά τις ενάρξεις , αναφέρει μεταξύ άλλων :

«2. Βεβαίωση του Ε.Φ.Κ.Α. ότι ο δηλών υπέβαλε σε αυτόν απογραφική δήλωση, εφόσον υπάγεται στην ασφάλιση του πρώην Ο.Α.Ε.Ε»

Στο άρθρο 7 που αφορά την δήλωση μεταβολής αναφέρει:

«Με τη δήλωση μεταβολής, συνυποβάλλονται υποχρεωτικά, όπου απαιτείται, οι δηλώσεις και τα δικαιολογητικά των άρθρων 5 και 6 της παρούσας

Ο ΕΦΚΑ όμως, στις περιπτώσεις που υπάρχουν μη ρυθμισμένες εισφορές,  δεν χορηγεί παρόμοια βεβαίωση, καλυπτόμενος από το  άρθρο    11 του Κανονισμού ασφαλιστικής λειτουργίας ΟΑΕΕ (Φ80000/7228/308/7,9,2006) που αναφέρει:

«Άρθρο 11

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ

ΕΝΟΤΗΤΑ Α'

Απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Για τη χορήγηση κάθε βεβαίωσης σε ασφαλισμένο του ΟΑΕΕ απαιτείται υποβολή αίτησης και απαραίτητη προϋπόθεση είναι η προηγούμενη εξόφληση ή ρύθμιση των οφειλομένων ασφαλιστικών εισφορών, πλην της βεβαίωσης για πώληση Δ.Χ. αυτοκινήτου, για τη χορήγηση της οποίας απαιτείται ολοσχερής εξόφληση των ασφαλιστικών εισφορών ή αυτή να έχει εκδοθεί βάσει του δευτέρου εδαφίου της παρ. 3 του άρθρου 13 του Π.Δ. 258/2005 (Α' 316).»

άρα οι ΔΟΥ δεν ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα και ο ΕΦΚΑ για βεβαίωση δεν απαιτεί την εξόφληση αλλά του αρκεί η ρύθμιση 

Νομίζω ότι τα λέτε πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

Ήμουν σαφέστατος , και στο τι ζητά η ΔΟΥ (δεν ζητά ασφαλιστική ενημερότητα και δεν υπάρχει  ασφαλιστικη ενημερότητα εγγραφης ) και στο γιατί ο ΕΦΚΑ δεν χορηγεί βεβαίωση. 
Και ήμουν σαφέστατος αναφέροντας τις σχετικές διαταγές. 
Και κάτι ακόμα
Αν πιέσεις στο υποκατάστημα θα σου δώσουν έγγραφο   το οποίο θα λέει : 
Δεν μπορούμε να σας χορηγήσουμε βεβαίωση διότι ........(τα όσα λέει πάρα πάνω ο νόμος) 
αλλά προς ενημέρωσή σας σας γνωρίζουμε ότι είστε ασφαλισμένος από τότε μέχρι σήμερα. 
Κάποιες ΔΟΥ το δέχονται, κάποιες όχι. 
Ακόμα να ενημερώσω ότι σε επικοινωνία που είχα με τον πρόεδρο της ΠΟΦΕΕ, τον συνάδελφο Καμπάνη, και προσπαθούν μέσω και της ΓΣΕΒΕ να βρουν λύση 
Αυτά 

εγώ μίλησα χθες με έναν φίλο προιστάμενο του μητρώου μίας Δ.Ο.Υ. και μου είπε ότι εκείνος δέχεται την όποια βεβαίωση του φέρει ο φορολογούμενος από τον ΕΦΚΑ η οποία να αναγράφει ότι είναι εγγεγραμμένος στα μητρώα του ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ. Άρα το θέμα είναι θεωρώ στον ΕΦΚΑ και κατα πόσο είναι διατεθειμένος ο εκάστοτε υπάλληλος του ταμείου να δώσει στον ασφαλισμένο που χρωστάει -και δεν έχει και να ρυθμίσει αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή- αυτή τη βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis είπε

Νομίζω ότι τα λέτε πολύ σωστά.

Να ρωτήσω κάτι. 

Η βεβαίωση οφειλής είναι  βεβαίωση  εγγραφής;

Εγώ έκλεισα το γράφειο  μου πέρσι  και αν πάω τώρα  στον Ε.φ.κ.α θα πάρω βεβαίωση  οφειλής (οι  παλιές μου οφειλές δλδ Αφού τώρα  δεν είμαι  γραμμένος)

Επομένως  αν θέλω να κάνω επανέναρξη  χρειάζεται βεβαίωση εγγραφής  .Ε αυτή δεν την δίνει ο ε.φ.κ.α αν χρωστάς. (Με εξαίρεση   αν έχεις καταβάλει  τις ελάχιστες  εισφορες και δεν έχει γίνει εκκαθάριση  )

Μετά πες ότι δεν είχα κλείσει  Και ήθελα να μπω σε μια εταιρία  μέτοχος  

Εκεί δεν παίρνεις βεβαίωση  εγγραφής για πολλή απλά έχεις ήδη εγγραφεί  πριν δεκαετίες  και τώρα θα ασκήσεις  παράλληλη  δραστηριότητα. Ε ο ε.φ.κ.α ούτε αυτήν την δίνει αν οφειλής  παλι και εδώ ισχύουν  οι κλασικές    εξαιρέσεις  .

Τώρα αν η εφορία με βεβαίωση οφειλής  κάνει έναρξη οκ δεν την έλεγχο  εγώ ούτε θα έχω εγώ κάποια  επίπτωση  αν είναι λάθος  αυτός  ο χειρισμός  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...