Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ


mmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, οταν θελω να κανω πληρωμες λογαριασμων που δεν αφορουν την επαγγελματικη μου δραστηριοτητα και ο μονος λογαριασμος που εχει λεφτα ειναι ο οψεως, δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmm είπε

Καλησπερα, οταν θελω να κανω πληρωμες λογαριασμων που δεν αφορουν την επαγγελματικη μου δραστηριοτητα και ο μονος λογαριασμος που εχει λεφτα ειναι ο οψεως, δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω;

κανονικα όχι .σε διπλογραφικά σιγουρα όχι .σε απλογραφικά και ατομική επιχείρηση το συζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλογραφικα και ατομικη! δηλαδη ενας ανθρωπος ο οποιος εχει ατομικη επιχειρηση προφανως τα μοναδικα του εσοδα ειναι απο αυτην την επιχειρηση απο αυτα ζει. Τους λογαριασμους του σπιτιου του απο που θα τους πληρωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmm είπε

απλογραφικα και ατομικη! δηλαδη ενας ανθρωπος ο οποιος εχει ατομικη επιχειρηση προφανως τα μοναδικα του εσοδα ειναι απο αυτην την επιχειρηση απο αυτα ζει. Τους λογαριασμους του σπιτιου του απο που θα τους πληρωσει;

ο οψεως ειναι επαγκελματικος λογαριασμός όχι ταμιευτηρίου άλλα είπαμε ο.κ σε αυτήν την περιπτωση .άντε να πούμε ο.κ και σε προσωπική εταιρεια άλλα εκεί μπαίνουν άλλα θέματα σε διπλογραφικά πολλά σε απλογραφικά δανεισμος της εταιρείας στον μέτοχο γι αυτό λέμε όχι .

δώσε συγκεκριμένο ερώτημα τι σε απασχολει και γιατί μιλάμε  .το ερώτημα ειναι πολλή γενικό .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

ο οψεως ειναι επαγκελματικος λογαριασμός όχι ταμιευτηρίου άλλα είπαμε ο.κ σε αυτήν την περιπτωση .άντε να πούμε ο.κ και σε προσωπική εταιρεια άλλα εκεί μπαίνουν άλλα θέματα σε διπλογραφικά πολλά σε απλογραφικά δανεισμος της εταιρείας στον μέτοχο γι αυτό λέμε όχι .

δώσε συγκεκριμένο ερώτημα τι σε απασχολει και γιατί μιλάμε  .το ερώτημα ειναι πολλή γενικό .  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα παραπανω αφορα ατομικη επιχειρηση με απλογραφικα βιβλια. Θελω να πληρωσω απο τον οψεως, που ναι, ειναι επαγγελματικος λογαριασμος,  λογαριασμους και αλλες πληρωμες που δεν αφορουν την επαγγελματικη μου δραστηριοτητα. Αυτο θα ειναι λαθος; αν τα εκανα μεταφορα σε λογαριασμο ταμιευτηριου για να γινουν οι πληρωμες απο εκει θα ηταν πιο σωστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmm είπε

οπως ειπα παραπανω αφορα ατομικη επιχειρηση με απλογραφικα βιβλια. Θελω να πληρωσω απο τον οψεως, που ναι, ειναι επαγγελματικος λογαριασμος,  λογαριασμους και αλλες πληρωμες που δεν αφορουν την επαγγελματικη μου δραστηριοτητα. Αυτο θα ειναι λαθος; αν τα εκανα μεταφορα σε λογαριασμο ταμιευτηριου για να γινουν οι πληρωμες απο εκει θα ηταν πιο σωστο;

αν μιλάμε ατομική με απλογραφικά πολλή βαβούρα για το τ.π.τ. ναι το πιο σωστό ειναι ο οψεως να ειναι για τις επαγγελματικες δαπάνες ..άλλα υπαρχει ένας που να το εφαρμόζει .και στην περιπτωση σου τι θα σου κάνουν;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

αν μιλάμε ατομική με απλογραφικά πολλή βαβούρα για το τ.π.τ. ναι το πιο σωστό ειναι ο οψεως να ειναι για τις επαγγελματικες δαπάνες ..άλλα υπαρχει ένας που να το εφαρμόζει .και στην περιπτωση σου τι θα σου κάνουν;; 

ανα μπραβο νομιζω συμφωνω, απλα αναρωτιομουν αν υπαρχει αλλος τροπος πιο σωστος οπως αυτο που ειπα για  μεταφορα σε λογαριασμο ταμιευτηριου κλπ κλπ. Οκ οπως και να εχει ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ... χαζό ...
στο συγκεκριμένο παράδειγμα τις προσωπικές συναλλαγές, υπάρχει πιθανότητα ο έλεγχος να τις θεωρήσει ότι δεν είναι ατομικές δαπάνες, άρα να πουν ότι είναι επαγγελματικές εφόσον έχουν γίνει μέσω επαγγελματικού λογαριασμού, και άρα θα έπρεπε να εμφανισθούν σε βιβλία .. να αναμορφωθούν .. κλπ κλπ και το πιθανότερο δεν θα έχουμε και τα απαιτούμενα παραστατικά για να δικαιολογηθούμε ?

Χαζή ή ερώτηση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stamgalaios είπε

Να ρωτήσω κάτι ... χαζό ...
στο συγκεκριμένο παράδειγμα τις προσωπικές συναλλαγές, υπάρχει πιθανότητα ο έλεγχος να τις θεωρήσει ότι δεν είναι ατομικές δαπάνες, άρα να πουν ότι είναι επαγγελματικές εφόσον έχουν γίνει μέσω επαγγελματικού λογαριασμού, και άρα θα έπρεπε να εμφανισθούν σε βιβλία .. να αναμορφωθούν .. κλπ κλπ και το πιθανότερο δεν θα έχουμε και τα απαιτούμενα παραστατικά για να δικαιολογηθούμε ?

Χαζή ή ερώτηση ???

και αν κρατησω παραστατικα στα οποια φαινεται οτι πληρωνω την δεη του σπιτιου μου, παρηγγειλα κατι καλλυντικα και τα πληρωσα μεσω e-banking. Δεν ειναι ξεκαθαρο οτι αυτα δεν εχουν καμια σχεση με το επαγγελμα μου; (λογιστρια) και δεν πρεπει να καταχωρηθουν στα βιβλια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmm είπε

και αν κρατησω παραστατικα στα οποια φαινεται οτι πληρωνω την δεη του σπιτιου μου, παρηγγειλα κατι καλλυντικα και τα πληρωσα μεσω e-banking. Δεν ειναι ξεκαθαρο οτι αυτα δεν εχουν καμια σχεση με το επαγγελμα μου; (λογιστρια) και δεν πρεπει να καταχωρηθουν στα βιβλια μου;

και ξαναγυριζω πισω και λεω μηπως να τα μεταφερω απ τον οψεως μου στον ταμιευτηριου μου και να κανω τις πληρωμες μου απο εκει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Να ρωτήσω κάτι ... χαζό ...
στο συγκεκριμένο παράδειγμα τις προσωπικές συναλλαγές, υπάρχει πιθανότητα ο έλεγχος να τις θεωρήσει ότι δεν είναι ατομικές δαπάνες, άρα να πουν ότι είναι επαγγελματικές εφόσον έχουν γίνει μέσω επαγγελματικού λογαριασμού, και άρα θα έπρεπε να εμφανισθούν σε βιβλία .. να αναμορφωθούν .. κλπ κλπ και το πιθανότερο δεν θα έχουμε και τα απαιτούμενα παραστατικά για να δικαιολογηθούμε ?

Χαζή ή ερώτηση ???

χαζές ερωτήσεις δεν υπάρχουν .γι αυτό ας εξετάσουμε αυτήν .ο.κ στο λέει ο ελεγχος και το δέχεσαι .που καταλήγουμε ; ότι εκρυψε έξοδα; που δεν ηταν ομως εξοδα και έπρεπε να τα βγαλει ;; στο τελος που καταλήγουμε;;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mmm είπε

και ξαναγυριζω πισω και λεω μηπως να τα μεταφερω απ τον οψεως μου στον ταμιευτηριου μου και να κανω τις πληρωμες μου απο εκει;;;

εγώ αυτή την τακτική πάντως ακολουθώ για να μην μπλέξω τα σέα με τα μέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. και αν αντί για μεταφορά κάνουμε ανάληψη-μετρητά και κάνουμε τις πληρωμές-αγορές μας (είτε προσωπικές είτε επαγγελματικές, οι τελευταίες με τις προϋποθέσεις που πρέπει να ισχύουν) θεωρώ ότι πάλι δεν υπάρχει θέμα.

Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει επεισόδια. Από πότε ο λογαριασμός ατομικής επιχείρησης (επαγγελματικός ή "ερασιτεχνικός") δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για  οποιαδήποτε πληρωμή?

Ο επαγγελματικός λογαριασμός δεν πρέπει να δέχεται ποσά από οποιαδήποτε άλλη πηγή πέραν της επαγγελματικής δραστηριότητας ή κατάθεσης από τον ίδιο τον επιχειρηματία. Κατά τα άλλα, λογαριασμός είναι και μπορείς να πληρώνεις οτιδήποτε θέλεις, είτε σχετικό με την επιχείρηση, είτε άσχετο (για ατομική επιχείρηση μιλάω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nay είπε

Στους επαγγελματικούς λογαριασμούς δηλώνουμε μόνο όψεως ή και ταμιευτηρίου πχ στις ατομικές επιχειρήσεις?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26393 

δες και παλιότερη συζήτηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.Υ.Α.  45231/2017

Αναφορά σε κείμενο

2. Στον Επαγγελματικό Λογαριασμό οι υπόχρεοι αποδέχονται συναλλαγές που πραγματοποιούνται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής όπως, ενδεικτικά, μέσα πληρωμής με κάρτα, εντολές άμεσης χρέωσης, μεταφορές πίστωσης, πάγιες εντολές, καθώς και συναλλαγές με μετρητά. Οι συναλλαγές που διενεργούνται μέσω του Επαγγελματικού Λογαριασμού αφορούν αποκλειστικά την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απάντήσεις σας ...δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο να το ψάξω....η βοήθειά σας πολύτιμή καλή συνέχεια στην δουλειά σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ponzi είπε

Για τα εισερχόμενα ποσά γράφει η απόφαση. 

και σε επικοινωνια με το αρμοδιο τμημα μας ειπαν σε πρωτη φαση τα εσοδα μας ενδιαφερουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 125883623 είπε

Επαγγελματικοί λογαριασμοί - Νέες διευκρινίσεις από την ΑΑΔΕ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43939#

ναι το ειδα ευχαριστω! :) καιρος τους ηταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Επαγγελματικες δαπανες που πληρωνω μεσω καρτας που ειναι συνδεδεμενη μονο με προσωπικο λογαριασμο και οχι επαγγελματικο, αναγνωριζονται προς εκπτωση απο τα κερδη μου; εχετε καποια ΠΟΛ/ΔΕΔ υπ' οψιν; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...