Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΟΕ & ΕΦΚΑ


Anniek

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα για την ασφάλιση των διαχειριστών ΟΕ στον ΕΦΚΑ. Διαχειριστής και μέλος ΟΕ, ο οποίος πληρώνει ΕΦΚΑ εκ της εταιρικής ιδιότητάς του και λαμβάνει αμοιβή

για την διαχείριση θα πληρώσει εισφορές και γι'αυτή την αμοιβή? Εάν ναι με ποιό τρόπο? Υπάρχει υποχρέωση δήλωσης στο ΕΡΓΑΝΗ?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
35 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αμοιβές διαχείρισης ΕΠΕ, ΟΕ και ΕΕ - Τα νέα δεδομένα

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43836

Δεν είμαι συνδρομήτρια και δεν μπορώ να το διαβάσω, έχω διαβάσει όμως αρκετά άρθρα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, Anniek είπε

Δεν είμαι συνδρομήτρια και δεν μπορώ να το διαβάσω, έχω διαβάσει όμως αρκετά άρθρα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

μια από τα ίδια..η δεν θέλω να βγάλω άκρη γιατί η άκρη που βγάζω δεν με συμφερει . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τελευταία διευκρίνιση ήρθε με το έγγραφο του ΕΦΚΑ με  Αρ.Πρωτ.: Φ.10141/44090/1189 στις 19/2/2019. Με αυτό καταλαβαίνω ότι οι διαχειριστές δεν θεωρούνται μισθωτοί και για την αμοιβή που παίρνουν για την διαχείριση εφαρμόζονται οι διατάξεις για την παράλληλη ασφάλιση, δηλαδή πληρώνουν εισφορές και γι'αυτή ( Δ.15/Δ'/619/15/2018)

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μας διευκρινίσει με ποιό τρόπο πληρώνονται οι εισφορές των διαχειριστών (με ΑΠΔ????)

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, Anniek είπε

Η τελευταία διευκρίνιση ήρθε με το έγγραφο του ΕΦΚΑ με  Αρ.Πρωτ.: Φ.10141/44090/1189 στις 19/2/2019. Με αυτό καταλαβαίνω ότι οι διαχειριστές δεν θεωρούνται μισθωτοί και για την αμοιβή που παίρνουν για την διαχείριση εφαρμόζονται οι διατάξεις για την παράλληλη ασφάλιση, δηλαδή πληρώνουν εισφορές και γι'αυτή ( Δ.15/Δ'/619/15/2018)

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μας διευκρινίσει με ποιό τρόπο πληρώνονται οι εισφορές των διαχειριστών (με ΑΠΔ????)

Ευχαριστώ πολύ

όχι ακριβώς  διαχειριστές δεν θεωρούνται μισθωτοί που δεν απαγορεύεται κιόλας ,άλλα  αν δεν ειναι μέτοχοι ειναι μισθωτοί 38  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Anniek είπε

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα για την ασφάλιση των διαχειριστών ΟΕ στον ΕΦΚΑ. Διαχειριστής και μέλος ΟΕ, ο οποίος πληρώνει ΕΦΚΑ εκ της εταιρικής ιδιότητάς του και λαμβάνει αμοιβή

για την διαχείριση θα πληρώσει εισφορές και γι'αυτή την αμοιβή? Εάν ναι με ποιό τρόπο? Υπάρχει υποχρέωση δήλωσης στο ΕΡΓΑΝΗ?

Ευχαριστώ πολύ!

Για την αμοιβή που θα λάβει θα πληρωθούν εισφορές μισθωτών με ΑΠΔ (όπως ΔΣ). Αυτό ισχύει από 06/2018.

Για τα κέρδη πληρώνει εισφορές αυτοαπασχολούμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα επικοινώνησα με το ΙΚΑ με το τμήμα κοινών επιχειρήσεων (ΑΠΔ) και με διαβεβαίωσαν ότι η αμοιβή διαχειριστή ΟΕ (για να εκτελεί χρέη διαχείρισης) δεν υπόκειται σε ασφαλιστικές κρατήσεις και δεν θα δωθεί ΑΠΔ σαν να ήταν ο διαχειριστής μέλος ΔΣ μιας ΑΕ. Εάν ο διαχειριστής είχε εξαρτημένη σχέση εργασίας στην ΟΕ, τότε θα έδινα ΑΠΔ για την αμοιβή του.

Παρακαλώ εάν κάποιος έχει ξεκαθαρίσει το συγκεκριμένο θέμα να μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και απο εμένα!

Εγώ θα ήθελα να μας πεί αν κάποιος το έχει ψάξει πιο πολύ, ΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ εκπίτπουν οι μισθοί που θα δώσουμε στους διαχειριστές (είτε ΕΠΕ, είτε ΟΕ), οι οποίοι είναι και μέλη ή εταίροι των ΟΕ, ΕΠΕ και αν στο μέλλον (έαν υπάρξει φορολογικός έλεγχος) μας απορρίψουν απο τα βιβλία την δαπάνη αυτή εφόσον μπορεί να επικαλεστούν οτι οι Διαχειριστές και ταυτόχρονα μέλη/εταίροι των ΟΕ, ΕΠΕ ΔΕΝ έπρεπε να λαμβάνουν αμοιβή γιατί είναι η φυσιολογική τους εργασία και οτι πρέπει να λαμβάνουν μόνο τα ΚΕΡΔΗ.

Μήπως δηλαδή δίνουμε την αμοιβή για να μειώσουμε τα ΚΕΡΔΗ στο τέλος της χρονιάς.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, 1894 είπε

 

δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω τον συνδεσμο, δεν είμαι συνδρομήτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...