Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ


dodos

Ερώτηση

καλημέρα, εως 31/03/2018 απλα μπαίνουμε στην εφαρμογή και επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία που 

είχαμε στείλει για το 2016 και 2017  και τα οριστικοποιούμε και από την σύζυγο αν υπάρχει .

για το 2018 με το καλό το σεπτέμβριο?

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΕΤΗ 2016 ΚΑΙ 2017 ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 24/4/2019 στις 8:10 ΜΜ, no slave είπε

καλησπέρα,

 

Οριστικοποίησα από την υπόχρεο και στη συνέχεια μπαίνω με τους κωδικούς του συζύγου αλλά δεν εμφανίζει τίποτα προς οριστικοποίηση.

Έστειλα βέβαια ερώτημα (το διαβάζουν και σε παίρνουν τηλέφωνο) αλλά έλεγα μήπως το έχει αντιμετωπίσει ήδη κάποιος συνάδελφος και γνωρίζει τι παίζει.

σας απαντησαν,εχω το ιδιο προβλημα..χρονια καλα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόθεν Έσχες: Αναστολή έως την 5η Μαΐου για την υποβολή νέων εκπρόθεσμων καθώς και τροποποιητικών δηλώσεων

 https://www.taxheaven.gr/news/st/44518.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/4/2019 στις 8:10 ΜΜ, no slave είπε

καλησπέρα,

 

Οριστικοποίησα από την υπόχρεο και στη συνέχεια μπαίνω με τους κωδικούς του συζύγου αλλά δεν εμφανίζει τίποτα προς οριστικοποίηση.

Έστειλα βέβαια ερώτημα (το διαβάζουν και σε παίρνουν τηλέφωνο) αλλά έλεγα μήπως το έχει αντιμετωπίσει ήδη κάποιος συνάδελφος και γνωρίζει τι παίζει.

 

Στις 30/4/2019 στις 3:48 ΜΜ, xrysa1 είπε

σας απαντησαν,εχω το ιδιο προβλημα..χρονια καλα....

 

 

Στην καρτέλα με τα στοιχεία συζύγου έχει ένα checkbox που δηλώνεις άρνηση/μη συνεργασία συζύγου στη συμπλήρωση της δήλωσης.

Προφανώς αν είναι τσεκαρισμένο δεν εμφανίζεται η δήλωση στον/στην σύζυγο για οριστικοποίηση. Σε κάποιες δηλώσεις ήταν προτσεκαρισμένο χωρίς να το έχω προσέξει και χωρίς φυσικά να το έχω τσεκάρει εγώ, πρέπει να υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

AN κάποιος έχασε την ιδιότητα του μεσα στο 2017 30/11/2017  ,ειναι υποχρεος και φετος να κανει σηλωση ποθεν έσχες για τα εισοδηματα του 2018 (ολο το 2018 δεν ειχε την ιδιότητα)η ξεμπέρδεψε με την ετησία του 2017?

απλά το 2017 επειδή δεν μου το είχε πει δεν έβαλα στην αρχή πότε λήγει η θητεία του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, dodos είπε

AN κάποιος έχασε την ιδιότητα του μεσα στο 2017 30/11/2017  ,ειναι υποχρεος και φετος να κανει σηλωση ποθεν έσχες για τα εισοδηματα του 2018 (ολο το 2018 δεν ειχε την ιδιότητα)η ξεμπέρδεψε με την ετησία του 2017?

απλά το 2017 επειδή δεν μου το είχε πει δεν έβαλα στην αρχή πότε λήγει η θητεία του..

Ανάλογα απο που προέρχεται η ιδιότητα. Κάποιες κρατάνε και για τα επόμενα χρόνια απο την απώλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, dodos είπε

AN κάποιος έχασε την ιδιότητα του μεσα στο 2017 30/11/2017  ,ειναι υποχρεος και φετος να κανει σηλωση ποθεν έσχες για τα εισοδηματα του 2018 (ολο το 2018 δεν ειχε την ιδιότητα)η ξεμπέρδεψε με την ετησία του 2017?

απλά το 2017 επειδή δεν μου το είχε πει δεν έβαλα στην αρχή πότε λήγει η θητεία του..

dodo, πέρυσι είχαμε μια συζήτηση. 

εγώ είμαι κύριος του έργου ,υποβάλλω ΑΠΔ και τα μεροκάματα τα πληρώνουν οι υπεργολάβοι.

υπέβαλλες και ΦΜΥ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, PROAKIS είπε

dodo, πέρυσι είχαμε μια συζήτηση. 

εγώ είμαι κύριος του έργου ,υποβάλλω ΑΠΔ και τα μεροκάματα τα πληρώνουν οι υπεργολάβοι.

υπέβαλλες και ΦΜΥ?

 

δεν ξερω γιατι με ρωτάς εδω σε αυτό το θέμα ,αν ειναι πλάκα που δεν καταλαβαίνω ,θα έπρεπε ναυποβάλλω κανονικά φμυ με παρακρατηση 5% ,αλλα όχι δεν το έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ανάλογα απο που προέρχεται η ιδιότητα. Κάποιες κρατάνε και για τα επόμενα χρόνια απο την απώλεια.

απλο αναπληρωματικό μέλος για διαγωνισμούς του δημοσιου ήταν ,απλα σε ένασημειο λεει αν χάσει την ιδιοτητα του μελλους μεσα στο 2017 υποβαλλει κανονικα ,που το έχει κάνει και μετα λέει για ένα ακομα χρονο.

άρα αν εχασε την ιδιοτητα μέσα στο 2017 έκανε πέρσι ,φέτος να κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα κάνουμε του 2018 αν έχασε το 2017 και έχει υποχρέωση για αλλον έναν χρόνο δεν πρέπει να κάνει κθ φέτος για το 2018 .

Ποσα πόθεν του έχεις κάνει ενα η δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, dodos είπε

δεν ξερω γιατι με ρωτάς εδω σε αυτό το θέμα ,αν ειναι πλάκα που δεν καταλαβαίνω ,θα έπρεπε ναυποβάλλω κανονικά φμυ με παρακρατηση 5% ,αλλα όχι δεν το έκανα

τι πλάκα βρε dodo? απλά εδώ σε βρήκα.

μου προέκυψε και μένα ένα θέμα με υπεργολάβους.

λογικά ο κάτοχος του ΑΜΟΕ ,υποβάλλει ΑΠΔ +ΦΜΥ ,αυτό δεν είχαμε πει τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα φίλε proakis  η τυπική διαδικασία που κατέληξα εγώ είναι η εξής :

o  εργολάβος παίρνει το έργο και το έργο έχει ένα αμοε ,με βάση αυτό το αμόε ο υπερβολάβος πέρνει κωδικούς για να μπορεί να στέλνει την απδ με  τους εργάτες του  για αυτό το έργο (άρα ο υπεργολάβος για κάθε διαφορετικό έργο -αμοε  παίρνει και άλλους κωδικούς )

στέλνει την απδ ο υπεργολάβος με τους κωδικούς του για το αμοε αυτό και κάνει κανονικά μισθοδοσία στην οποία κάνει παρακράτηση 5% ανεξαρτήτως ποσου.

μετά τις 30/11 όπως ξέρεις θα πρέπει να στέλνουμε και ε12 ,αν θέλεις να είσαι τυπικός τηρείς το βιβλίο ημερήσιων δελτίων απασχολουμένου προσωπικού (αθεώρητο τυπικα στο έργο ).

ωραία όλα αυτά γιατί μέχρι ώρα στέλναμε μαι χειρόγραφη απδ στα στοιχεία του εργολάβου τα ικα τα πλήρωνε ο υπεργολάβος  αφού δική του ήταν οι εργάτες ,άλλα στην απδ δεν φαινόταν πουθενά ,άσχετα οτί του βάζαμε το έξοδο βάση συμφωνητικού .

η παρακράτηση 5% τι χρειαζόταν ? η κανονική μισθοδοσία ?το ε12? το κόστος και η ώρες για μια τέτοια δουλεία δεν μπορεί να καλυφθεί από τους μικρούς υπεργολάβους ...

δεν την έχω κάνει τυπικά μέχρι τώρα. απλα κωδικούς του πέρνω για την απδ ,και μπορει να πάρω το βιβλό αυτο που σου γράφω παραπάνω .μισθοδοσία κανονική και παρακράτηση δεν έχω κανει ακομα ,αλλα σφιγγουν τα λουρια και θα του πω να αναλάβει το κόστος και να γίνει.

αυτά είναι η δική μου γνώμη και θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αν υπόλοιποι  συνάδελφοι τηρούν όλοι αυτή την διαδικασία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Τωρα κάνουμε του 2018 αν έχασε το 2017 και έχει υποχρέωση για αλλον έναν χρόνο δεν πρέπει να κάνει κθ φέτος για το 2018 .

Ποσα πόθεν του έχεις κάνει ενα η δυο;

 απο το 2016 του έχω κάνει ,το 2017 έχασε την ιδιοτητα ,άρα να του κάνω και για το 2018 (τώρα)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, dodos είπε

καλημέρα φίλε proakis  η τυπική διαδικασία που κατέληξα εγώ είναι η εξής :

o  εργολάβος παίρνει το έργο και το έργο έχει ένα αμοε ,με βάση αυτό το αμόε ο υπερβολάβος πέρνει κωδικούς για να μπορεί να στέλνει την απδ με  τους εργάτες του  για αυτό το έργο (άρα ο υπεργολάβος για κάθε διαφορετικό έργο -αμοε  παίρνει και άλλους κωδικούς )

στέλνει την απδ ο υπεργολάβος με τους κωδικούς του για το αμοε αυτό και κάνει κανονικά μισθοδοσία στην οποία κάνει παρακράτηση 5% ανεξαρτήτως ποσου.

μετά τις 30/11 όπως ξέρεις θα πρέπει να στέλνουμε και ε12 ,αν θέλεις να είσαι τυπικός τηρείς το βιβλίο ημερήσιων δελτίων απασχολουμένου προσωπικού (αθεώρητο τυπικα στο έργο ).

ωραία όλα αυτά γιατί μέχρι ώρα στέλναμε μαι χειρόγραφη απδ στα στοιχεία του εργολάβου τα ικα τα πλήρωνε ο υπεργολάβος  αφού δική του ήταν οι εργάτες ,άλλα στην απδ δεν φαινόταν πουθενά ,άσχετα οτί του βάζαμε το έξοδο βάση συμφωνητικού .

η παρακράτηση 5% τι χρειαζόταν ? η κανονική μισθοδοσία ?το ε12? το κόστος και η ώρες για μια τέτοια δουλεία δεν μπορεί να καλυφθεί από τους μικρούς υπεργολάβους ...

δεν την έχω κάνει τυπικά μέχρι τώρα. απλα κωδικούς του πέρνω για την απδ ,και μπορει να πάρω το βιβλό αυτο που σου γράφω παραπάνω .μισθοδοσία κανονική και παρακράτηση δεν έχω κανει ακομα ,αλλα σφιγγουν τα λουρια και θα του πω να αναλάβει το κόστος και να γίνει.

αυτά είναι η δική μου γνώμη και θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αν υπόλοιποι  συνάδελφοι τηρούν όλοι αυτή την διαδικασία

 

 

ιδιωτικό είναι το έργο dodo.

ανέγερση βιομηχανοστασίου αε.  

η συμφωνία με τους υπεργολάβους είναι, εμείς πληρώνουμε το ΙΚΑ (αναγκαστικά,αφού το ΑΜΟΕ είναι δικό μας ) ,αυτοί τους εργάτες τους.

θα παρακρατήσω εγώ ΦΜΥ ή θα στείλω την ΑΠΔ στους υπεργολάβους για να περάσουν μισθοδοσία και να στείλουν αρχεία και φμυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανονικα πρεπει να στείλεις απδ και να κανονίσουν αυτοι τα υπόλοιπα

μια παρατήρηση δεν είναι λίγο αδόκιμο  στην ιδια απδ να εκπίπτεις εσύ το ικα σαν έξοδο και αυτοί το μισθο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

 απο το 2016 του έχω κάνει ,το 2017 έχασε την ιδιοτητα ,άρα να του κάνω και για το 2018 (τώρα)?

 

Αν του έχεις κάνει ενα και μόνος σου λες κάνει και τον επόμενο χρόνο δεν πρέπει να του κάνεις δυο αφου εχασε την ιδιότητα το 2017;

Απλα εισαι  σίγουρος οτι θέλει μονο μια χρονιά χτρα και οχι πχ τρις; 

Το χεις τσέκαρει καλα αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Αν του έχεις κάνει ενα και μόνος σου λες κάνει και τον επόμενο χρόνο δεν πρέπει να του κάνεις δυο αφου εχασε την ιδιότητα το 2017;

Απλα εισαι  σίγουρος οτι θέλει μονο μια χρονιά χτρα και οχι πχ τρις; 

Το χεις τσέκαρει καλα αυτό. 

NAI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

NAI

Οκ τότε του 2017 του κανες για το 2016 το 2018 για το 2017 που ειχε την ιδιότητα και το 2019 θα του κάνεις για το 2018 που είναι η επόμενη χρονιά. 

Εγω έτσι το βλέπω .διαφωνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με το παραπάνω και όταν δεν είμαστε σίγουροι σχετικά με το αν κάποιος είναι υπόχρεος , την αυτόματη ειδοποίηση της εφαρμογής πάνω δεξιά που αναφέρει την αρχή στην οποία υποβάλλουμε και το έτος την εμπιστευόμαστε;

Δηλαδή έχω περιπτώσεις που δεν έχει εμφανιστεί η ειδοποίηση φέτος (για το 2018) αλλά θεωρώ πως με βάση την ιδιότητα τους (συμμετοχή σε οικονομικές επιτροπές κλπ) θεωρώ πως είναι. Δεν είναι υποχρεωτικό οι κατάλογοι να ανεβαίνουν υποχρεωτικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Σχετικά με το παραπάνω και όταν δεν είμαστε σίγουροι σχετικά με το αν κάποιος είναι υπόχρεος , την αυτόματη ειδοποίηση της εφαρμογής πάνω δεξιά που αναφέρει την αρχή στην οποία υποβάλλουμε και το έτος την εμπιστευόμαστε;

Δηλαδή έχω περιπτώσεις που δεν έχει εμφανιστεί η ειδοποίηση φέτος (για το 2018) αλλά θεωρώ πως με βάση την ιδιότητα τους (συμμετοχή σε οικονομικές επιτροπές κλπ) θεωρώ πως είναι. Δεν είναι υποχρεωτικό οι κατάλογοι να ανεβαίνουν υποχρεωτικά ;

εγω παντως δεν την εμπιστευομαι γιατι προερχεται απο τον δημοσιο φορεα . που εκει δεν υπαρχουν επιπτωσεις . 

και καλα καλα ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν οτι εχουν υποχρεωση να κανουν ποθεν εσχες οχι να αναιβασουν και λιστα .

προσωπικη αποψη μπορει να κανω και λαθος τι να πω...

ενδεικτικο το εχω αυτο το τσεκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλο ειναι να το εξεταζεις εσυ εναν εναν στο πελατολογιο σου.και οταν κανεις την δηλωση τους αλλα και μετα γιατι πχ μπορει μετα το ε1 που εκανες σε εναν στις τριπλες εκλογες φετος να ειναι υποχρεως πλεον και μαλιστα αυτος παει εντος 90 ημερων να ενημερωσει το μητρωο του ποθεν εσχες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχει κάνει κανείς φετινό πόθεν?

Προσπαθώ να συνδεθώ και μου βγάζει ΣΦΑΛΜΑ-μη έγκυρο αναγνωριστικό ή κωδικός..

Το δοκίμασα με διάφορους κωδικούς και πάντα το ίδιο μήνυμα.

Είναι σημερινό πρόβλημα η ακόμη δεν έχει ανοίξει ακόμα (πίστευα ότι από 04/09 είναι ανοιχτό)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...