Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδότηση ενοικιου


dodos

Ερώτηση

Όταν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο, αλλά μόνο από παλιά χειρόγραφο μισθωτήριο, θα πρέπει να γίνει μισθωτήριο αναδρομικά τουλάχιστον από 1/1/2018 η ποιο παλιά και βα πληρωθεί το πρόστιμο; για να μπορέσει να το πάρει το επίδομα; η δεν είναι αναγκαίο αλλά γίνετε ένα μισθωτήριο από 1/1/19?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, STRIGKLA είπε

Ξέρει κανείς πότε θα αντλήσει από τις νέες δηλώσεις οικονομικά στοιχεία η πλατφόρμα επιδότησης στέγασης?

Χμμ, περυσι , για το ΚΟΤ , αυτο εγινε μετα το περας των δηλωσεων. Για να δουμε φετος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, TasosX είπε

Χμμ, περυσι , για το ΚΟΤ , αυτο εγινε μετα το περας των δηλωσεων. Για να δουμε φετος.....

στο 6μηνο κανει ξανα υπολογισμό αυτό εχω καταλαβει και αν  μετρήσουμε ότι οι τελευταίες  πανε μεχρι 15/07/2019 και με αν παρουν θα πανε μεχρι   15/08/2019 ταιριάξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

στο 6μηνο κανει ξανα υπολογισμό αυτό εχω καταλαβει και αν  μετρήσουμε ότι οι τελευταίες  πανε μεχρι 15/07/2019 και με αν παρουν θα πανε μεχρι   15/08/2019 ταιριάξει .

Ειδικότερα, με την πάροδο έξι μηνών από την έκδοση της
πράξης έγκρισης
, κι εφόσον πληρούνται οι όροι και οι
προϋποθέσεις η χορήγηση του επιδόματος ανανεώνεται
αυτόματα για έξι ακόμα μήνες.

Προφανως η συναδελφος ενδιαφερεται για ΜΗ εγκεκριμενη αιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, TasosX είπε

Ειδικότερα, με την πάροδο έξι μηνών από την έκδοση της
πράξης έγκρισης
, κι εφόσον πληρούνται οι όροι και οι
προϋποθέσεις η χορήγηση του επιδόματος ανανεώνεται
αυτόματα για έξι ακόμα μήνες.

Προφανως η συναδελφος ενδιαφερεται για ΜΗ εγκεκριμενη αιτηση

το καταλαβα..στο κεα αν δεν εχεις πλεον τις προυποθεσεις και το ξερεις υπαρχει αιτηση ακυρωσης αν τωρα κανει πχ την φετινη δηλωση  σημερα και δεν το διακαιουται πλεον μπορει να μπει να μπει και να κανει  ακυρωση και νεα δηλωση-αιτηση  για να μην το παρει,

αλλιως στο εξαμηνο το τσεκαρουν ενω θα επρεπε πχ καθε μηνα να γινεται αυτος ο ελενχος.

εχω καταλαβει κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δουλεύει το Επίδομα Στέγασης?

Μπαίνω, πατάω Πολίτες και με πετάει στην πλατφόρμα για τους Δήμους.

Το έχετε και εσείς και αυτό το πρόβλημα ή φταίω εγώ?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Δουλεύει το Επίδομα Στέγασης?

Μπαίνω, πατάω Πολίτες και με πετάει στην πλατφόρμα για τους Δήμους.

Το έχετε και εσείς και αυτό το πρόβλημα ή φταίω εγώ?

Ευχαριστώ πολύ.

σε μενα δουλευει 

https://www.epidomastegasis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

σε μενα δουλευει 

https://www.epidomastegasis.gr/

Πάτησα στο λινκ που μου έστειλες, με βγάζει στην κεντρική σελίδα, πατάω Πολίτες και με πετάει εδώ:

Διαχείριση Αιτήσεων για το Επίδομα Στέγασης

 
Η εφαρμογή απευθύνεται αποκλειστικά σε Εξουσιοδοτημένους Χρήστες Δήμων/Κέντρων Κοινότητας
     

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

    Πάτησα στο λινκ που μου έστειλες, με βγάζει στην κεντρική σελίδα, πατάω Πολίτες και με πετάει εδώ:

    Διαχείριση Αιτήσεων για το Επίδομα Στέγασης

     
    Η εφαρμογή απευθύνεται αποκλειστικά σε Εξουσιοδοτημένους Χρήστες Δήμων/Κέντρων Κοινότητας:

     

    η κάνεις  πλάκα λόγο μέρας  η τότε κάνεις κάτι λάθος έμενα μια χαρά δουλεύει . 

    αν δεν μπαινεις μπες με τους κωδικούς μου μεσώ δήμου περνάνε 

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    Μόλις τώρα, 125883623 είπε

    η κάνεις  πλάκα λόγο μέρας  η τότε κάνεις κάτι λάθος έμενα μια χαρά δουλεύει . 

    αν δεν μπαινεις μπες με τους κωδικούς μου μεσώ δήμου περνάνε 

    Μάλλον μου κάνει πλάκα η πλατφόρμα!

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    1 ώρα πριν, 125883623 είπε

    η κάνεις  πλάκα λόγο μέρας  η τότε κάνεις κάτι λάθος έμενα μια χαρά δουλεύει . 

    αν δεν μπαινεις μπες με τους κωδικούς μου μεσώ δήμου περνάνε 

    Μετά από 2- 3 φορές που βγήκα και μπήκα από τον περιηγητή τα κατάφερα!

    Ευχαριστώ πολύ!

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    13 λεπτά πριν, PERLIKA είπε

    HURRICANE33 στην ερωτηση που εκανες παραπανω βλεπω το emai μου πως προκυπτει αυτο?

     

    Τι εννοείς?

    Το δικό μου μέιλ βγήκε χωρίς να το έχω γράψει.

    Μήπως εσύ βλέπεις το δικό σου επειδή έχεις αποθηκεύσει το μέιλ να δηλώνεται αυτόματα στον περιηγητή σου?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    Συγγνωμη συναδελφε.Ουτε κι εγω εχω καταλαβει τι' εχει γινει.Προφανως θα ειναι αυτο που αναφερεις παραπανω.

    Ευχαριστω.

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    Στις 29/3/2019 στις 5:19 ΜΜ, TasosX είπε

    Ειδικότερα, με την πάροδο έξι μηνών από την έκδοση της
    πράξης έγκρισης
    , κι εφόσον πληρούνται οι όροι και οι
    προϋποθέσεις η χορήγηση του επιδόματος ανανεώνεται
    αυτόματα για έξι ακόμα μήνες.

    Προφανως η συναδελφος ενδιαφερεται για ΜΗ εγκεκριμενη αιτηση

    τελικά έβγαλαν και γι αυτό αιτηση ανάκλησης 

    https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44048

    Μπορείτε να κατεβάσετε το «Έντυπο ανάκλησης εγκεκριμένης αίτησης» από εδώ.

    γιατί δεν ειναι και μόνο η μη έγκριση άλλα και αν στην συνεχεία δεν το δικαιούσαι   να κάνεις την  ανάκληση . 

    έχω καταλάβει κάτι λάθος ;; 

    και   το σύστημα σε αφήνει να μπεις να ακυρώσεις αιτηση  ακόμα και τώρα . 


     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    Kαλησπέρα σας,

    γνωρίζει κάποιος πότε θα αντλησει το σύστημα στοιχεία από τις φετινές φορολογικές δηλώσεις;

    Η απάντηση που μου έδωσαν σε mail ήταν: "θα περιμένετε λίγες μέρες ώστε το σύστημα να διαβάζει τη νέα φορολογική δήλωση και μετά θα κάνετε αίτηση".

    Πόσες  άραγε είναι αυτές οι λίγες μέρες;; Εχω κανει δήλωση από τη προηγούμενη εβδομάδα και έχει εκκαθαριστεί.

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    15 λεπτά πριν, FRIDAY είπε

    Kαλησπέρα σας,

    γνωρίζει κάποιος πότε θα αντλησει το σύστημα στοιχεία από τις φετινές φορολογικές δηλώσεις;

    Η απάντηση που μου έδωσαν σε mail ήταν: "θα περιμένετε λίγες μέρες ώστε το σύστημα να διαβάζει τη νέα φορολογική δήλωση και μετά θα κάνετε αίτηση".

    Πόσες  άραγε είναι αυτές οι λίγες μέρες;; Εχω κανει δήλωση από τη προηγούμενη εβδομάδα και έχει εκκαθαριστεί.

    άγνωστο άλλα έχει τόσο σημασία αν σκεφτείς ότι όταν κάνεις την αιτηση θα πληρωθείς τον άλλο μηνά .μεχρι τότε δεν θα έχει γίνει τι πιστεύεις ,ξανα κοιτά το από βδομάδα δεν κινδυνεύεις ακόμα να χάσεις καποια πληρωμή οπως και αν το κάνεις σήμερα η σε 10 μέρες πάλι την ίδια ημερομηνία θα πληρωθείς  . . δεν ξέρω αν μπορούν  να σου κάνουν κάτι αν πας από κάνα δήμο . 

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    Στις 9/4/2019 στις 7:35 ΜΜ, FRIDAY είπε

    Kαλησπέρα σας,

    γνωρίζει κάποιος πότε θα αντλησει το σύστημα στοιχεία από τις φετινές φορολογικές δηλώσεις;

    Η απάντηση που μου έδωσαν σε mail ήταν: "θα περιμένετε λίγες μέρες ώστε το σύστημα να διαβάζει τη νέα φορολογική δήλωση και μετά θα κάνετε αίτηση".

    Πόσες  άραγε είναι αυτές οι λίγες μέρες;; Εχω κανει δήλωση από τη προηγούμενη εβδομάδα και έχει εκκαθαριστεί.

    Σήμερα μπήκα κι εγώ να δω σε έναν που έκανα τις πρώτες μέρες δήλωση και πλέον φάνηκε η νέα εκκαθάριση. Με το παλιό εισόδημα δεν το έπαιρνε ενώ τώρα προχωράει κανονικά η αίτηση

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    Καλησπέρα σας,

     

    εκανα αίτηση σήμερα 17/04 για επίδομα ενοικίου και εγκρίθηκε.

    Η περίοδος ισχύος του μισθωτηρίου είναι από 01/03/2019 εωσ 28/05/2021.

    Στη πράξη έγκρισης όμως μου βγάζει περίοδο από 01/05 εως 31/10.

    Δεν θα έπρεπε να υπολογίσει και αναδρομικά για ΜΑΡΤΙΟ και ΑΠΡΙΛΙΟ;

    Ευχαριστώ

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    3 λεπτά πριν, FRIDAY είπε

    Καλησπέρα σας,

     

    εκανα αίτηση σήμερα 17/04 για επίδομα ενοικίου και εγκρίθηκε.

    Η περίοδος ισχύος του μισθωτηρίου είναι από 01/03/2019 εωσ 28/05/2021.

    Στη πράξη έγκρισης όμως μου βγάζει περίοδο από 01/05 εως 31/10.

    Δεν θα έπρεπε να υπολογίσει και αναδρομικά για ΜΑΡΤΙΟ και ΑΠΡΙΛΙΟ;

    Ευχαριστώ

    εγκρίνει για 6 μήνες μετά τον μηνά υποβολείς της αίτησης  και μετά πάλι ανανέωση .επειδη δεν ηταν ανοικτό το σύστημα από 12/2018 και ανοιξε μέσα στο 2019 και το επίδομα ισχύει άπο  01/01/2019 είχαν πει ότι σε οποίος  κάνει αιτηση θα πάρει αναδρομικά τους πρώτους 3 μήνες τον Απρίλιο τον ξεχνάς γιατί το σύστημα ηταν ανοικτό τον 03/2019 .

    αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν κάνεις πχ την αιτηση 15/06/2019 και είχες ενεργό μισθωτήριο από 12/2018 ότι θα σου δώσει τον 07/2019 και τους πρώτους μήνες η τους προηγουμενους αναδρομικά .  

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    Στις 11/4/2019 στις 8:13 ΜΜ, koskir1 είπε

    Σήμερα μπήκα κι εγώ να δω σε έναν που έκανα τις πρώτες μέρες δήλωση και πλέον φάνηκε η νέα εκκαθάριση. Με το παλιό εισόδημα δεν το έπαιρνε ενώ τώρα προχωράει κανονικά η αίτηση

    Να σε ρωτήσω κάτι. Έκανες ακύρωση την προηγούμενη αίτηση που δεν είχε εγκριθεί ή στην ίδια την αίτηση έμπαινες και είχε αλλάξει από μόνο του και έπαιρνε εκκαθαριση 2019?

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    22 λεπτά πριν, steos24 είπε

    Να σε ρωτήσω κάτι. Έκανες ακύρωση την προηγούμενη αίτηση που δεν είχε εγκριθεί ή στην ίδια την αίτηση έμπαινες και είχε αλλάξει από μόνο του και έπαιρνε εκκαθαριση 2019?

    αυτόματα το κάνει σε αυτούς που έχουν αιτηση με έγκριση στο 6μηνο με το νεο εκκαθαριστικο η το ίδιο με πριν αναλογα (και αυτό επειδη ειναι πρώτη χρονιά δεν το ε χουμε δει ακόμα στην πράξη μπορει τοτε να ειναι σαν το κεα να σε ενημερώνει ότι άλλαξε κατάσταση και να πρέπει να το κάνεις πάλι εσύ  ) σε αιτηση που δεν είχε έγκριση δεν κάνει κατι- κάθε λίγο και λιγάκι επαναυπολογισμό . μπες μέσα στην αιτηση κανε  ακύρωση την  παλιά και υποβολή νέας και προχώρησε την 

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    Καλημερα!Γνωριζει καποιος συναδελφος τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εκανε αιτηση με τα εισοδηματα του 2017 κ εγκριθηκε αλλα τα εισοδηματα του 2018 με τη νεα φορολογικη δηλωση ειναι περισσότερα κ δεν ειναι δικαιούχος τι γινεται?Υπαρχει περιπτωση να πληρωθει κ μετα να τα ζητησουν πισω?Τηλεφωνώ στο 2131519300 αλλα κανεις δεν απανταει....

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    41 λεπτά πριν, 125883623 είπε

    αυτόματα το κάνει σε αυτούς που έχουν αιτηση με έγκριση στο 6μηνο με το νεο εκκαθαριστικο η το ίδιο με πριν αναλογα (και αυτό επειδη ειναι πρώτη χρονιά δεν το ε χουμε δει ακόμα στην πράξη μπορει τοτε να ειναι σαν το κεα να σε ενημερώνει ότι άλλαξε κατάσταση και να πρέπει να το κάνεις πάλι εσύ  ) σε αιτηση που δεν είχε έγκριση δεν κάνει κατι- κάθε λίγο και λιγάκι επαναυπολογισμό . μπες μέσα στην αιτηση κανε  ακύρωση την  παλιά και υποβολή νέας και προχώρησε την 

    Ευχαριστώ πολύ . Μόλις το έκανα και εγκρίθηκε

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

    Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

    Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

    Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

    Σύνδεση

    Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

    Σύνδεση τώρα
    • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

      • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

    ×
    ×
    • Δημιουργία νέου...