Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδότηση ενοικιου


dodos

Ερώτηση

Όταν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο, αλλά μόνο από παλιά χειρόγραφο μισθωτήριο, θα πρέπει να γίνει μισθωτήριο αναδρομικά τουλάχιστον από 1/1/2018 η ποιο παλιά και βα πληρωθεί το πρόστιμο; για να μπορέσει να το πάρει το επίδομα; η δεν είναι αναγκαίο αλλά γίνετε ένα μισθωτήριο από 1/1/19?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν αναφέρεται πουθενά η δεν το χω δει τουλάχιστον. Ακόμα δεν έχει ανοίξει για να δουμε τις παιδικές του ασθένειες   .λογικά και με σημερινή ημερομηνία μισθωτηρίου   θα μπορει να το πάρει .

άπλα επειδη ισχύει από 01/01/2019 αν βάλει αυτήν την ημερομηνία θα πάρει αναδρομικά και τον 01/02- του 2019 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ιδιοκτήτης ,ενώ έχει συμπληρώσει στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο το συνολικό μηνιαίο μίσθωμα,έχει ξεχάσει προφανώς να συμπληρώσει το μηνιαίο μίσθωμα (σε επόμενο πεδίο) με αποτέλεσμα ο ενοικιαστής να μην μπορεί να κάνει την αίτηση επιδότησης.Τι κάνουμε τώρα? Μπορεί να κάνει τροποποιητική τώρα η τσάμπα το πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, tst είπε

Ο ιδιοκτήτης ,ενώ έχει συμπληρώσει στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο το συνολικό μηνιαίο μίσθωμα,έχει ξεχάσει προφανώς να συμπληρώσει το μηνιαίο μίσθωμα (σε επόμενο πεδίο) με αποτέλεσμα ο ενοικιαστής να μην μπορεί να κάνει την αίτηση επιδότησης.Τι κάνουμε τώρα? Μπορεί να κάνει τροποποιητική τώρα η τσάμπα το πρόστιμο?

καλήμερα τσέκαρε ότι όντως φταίει αυτό και κανε την  τροποποίηση και πρόστιμο  να σου βάλουν λογικά αν όχι σιγουρα  Θα πέσει στην δ.ε.δ .

παρόμοια περίπτωση  και μάλιστα πολλή χειροτερη από την δίκη σου  που δεν επιβλήθηκε

ΔΕΔ 4776/2018 Εκπρόθεσμη τροποποιητική υποβολή μισθωτηρίου για συμπλήρωση ενεργειακού πιστοποιητικού

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30136 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σε 3 πελάτες που με πήραν για το επίδομα στέγασης δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο.

Τι πρέπει να γίνει? Να πουν του ιδιοκτήτη να το υποβάλλει και να πάρουν το επίδομα από τον μήνα υποβολής και μετά?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Σε 3 πελάτες που με πήραν για το επίδομα στέγασης δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο.

Τι πρέπει να γίνει? Να πουν του ιδιοκτήτη να το υποβάλλει και να πάρουν το επίδομα από τον μήνα υποβολής και μετά?

Ευχαριστώ πολύ!

ή από 1/2/19 χωρίς πρόστιμο (χάνοντας 1 μήνα) ή από 1/1/19 με πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ζευγαρι , το συμφωνητικο είναι στο ονομα της συζυγου οπου κανει και την αιτηση ως υποχρεη και συναινεση ο συζυγος-2 ατομα νοικοκυριο και τιποτα αλλο

εμφανιζει μηνυμα ότι υπαρχει τουλάχιστον ένα μελος του νοικοκυριού το οποιο εντοπιστηκε, αλλα δε συμμετεχει αναφέροντας την ιδια και την απορριπτει

το εχει δει κανεις αυτό, θα την στειλω στην προνοια μηπως πρόκειται για συστημικο αλθος να της το μεταβαλλουν από εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, 125883623 είπε

δεν το έγκρινε 

GetAttachmentThumbnail?id=AQMkADAwATY3Zm

τι κανουμε ; ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΊΟΥ 01/04/2016 ΕΩΣ 01/04/2019 

Ε προφανώς αφού δεν έγινε μέχρι τις 30.9.2019 σωστά στο βγάζει. Εν τω μεταξύ από 1/1/2020 για να μπορεί να πάρει κάποιος επιδότηση θα πρέπει να έχει και ρεύμα στο όνομά του. Σημαντικό και αξιοσημείωτο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis είπε

ι. Εν τω μεταξύ από 1/1/2020 για να μπορεί να πάρει κάποιος επιδότηση θα πρέπει να έχει και ρεύμα στο όνομά του. Σημαντικό και αξιοσημείωτο αυτό.

τι εννοεις ;; πχ 01-02/2019 γιατι δεν του δινει και να κανει τωρα αναναιωση απο 01/03/2019 εως 28/02/2022 και να ξανακάνει αιτηση ; 

Ε προφανώς αφού δεν έγινε μέχρι τις 30.9.2019 σωστά στο βγάζε  να υποθέσω για αστειο το έγραψες ;; η έχω καταλάβει κάτι λάθος ;; 

ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΈΡΟΥΝ 

https://www.epidomastegasis.gr/

 

Για τη χορήγηση του Επιδόματος Στέγασης απαιτείται η προβλεπόμενη δήλωση και αποδοχή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου συμβολαίου (Α.Α.Δ.Ε.). Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος.

ΚΑΙ https://opeka.gr/oikogeneies/epidoma-stegasis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι σημαίνει αυτή η αρλούμπα ρε παιδιά ;

Εντοπίστηκε αλλά δεν συμμετέχει 
Το μέλος με ΑΜΚΑ              ανήκει σε νοικοκυριό άλλης ενεργής αίτησης

Έχετε βγάλει άκρη;

Το μισθωτήριο ανήκει στην σύζυγο και αυτή μπαίνει να υποβάλλει την αίτηση. Το παραπάνω το γράφει για τον σύζυγο στου οποίου φαίνεται μόνο ότι υπάρχει αίτηση σε εκκρεμότητα από την σύζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, LAMMERGEIER είπε

ή από 1/2/19 χωρίς πρόστιμο (χάνοντας 1 μήνα) ή από 1/1/19 με πρόστιμο

Ευχαριστώ. Απλά είναι μισθωτήρια που έρχονται από παλιά και είναι απόφαση του ιδιοκτήτη να το υποβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ζητάει συναίνεση συζύγου και επίπεδο σπουδών όλων των μελών!

Το έχετε δει και εσείς?

Επίσης, πρέπει να βγάλει κωδικούς και η σύζυγος για να κάνει συναίνεση ή να περιμένω μήπως το αλλάξουν τις επόμενες μέρες?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος.

 

 

αν απαντάς στην ερώτηση μου είχα γράψει παραπάνω 

 ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΊΟΥ 01/04/2016 ΕΩΣ 01/04/2019

και πάλι δεν του ενέκρινε ούτε τον 1 άλλα ούτε τον 2 ,και αφού έχει ισχύ εως 01/04/2019  τον 3ο/2019  πες ειναι νωρίς ακόμα. άλλα τους πρώτους μήνες του έτους; ξανά ρωτάω έχω καταλάβει κάτι λάθος;; και στο μήνυμα που έχω αναρτήσει αναφέρει την περίοδο 01/04/2019 έως 30/09/2019 θα μας δώσουν προκαταβολικα όλο το 2019  ;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

αν απαντάς στην ερώτηση μου είχα γράψει παραπάνω 

 ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΊΟΥ 01/04/2016 ΕΩΣ 01/04/2019

και πάλι δεν του ενέκρινε ούτε τον 1 άλλα ούτε τον 2 ,και αφού έχει ισχύ εως 01/04/2019  τον 3ο/2019  πες ειναι νωρίς ακόμα. άλλα τους πρώτους μήνες του έτους; ξανά ρωτάω έχω καταλάβει κάτι λάθος;; και στο μήνυμα που έχω αναρτήσει αναφέρει την περίοδο 01/04/2019 έως 30/09/2019 θα μας δώσουν προκαταβολικα όλο το 2019  ;;; 

 

γιατί ξέρουν αυτοί τι φτιάξανε?

κανονικά ήθελε ,ενεργοποιείς την αίτηση και κάθε μήνα που έχεις ενεργό μισθωτήριο να σου δίνουν το μηνιαίο επίδομα.

άλλος έγραψε ,ως έναρξη της μίσθωσης λαμβάνουν την ημερομηνία αποδοχής!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

γιατί ξέρουν αυτοί τι φτιάξανε?

κανονικά ήθελε ,ενεργοποιείς την αίτηση και κάθε μήνα που έχεις ενεργό μισθωτήριο να σου δίνουν το μηνιαίο επίδομα.

άλλος έγραψε ,ως έναρξη της μίσθωσης λαμβάνουν την ημερομηνία αποδοχής!!!!

 

Α οκ ευχαριστώ. 

Το δα και αυτό που αναφέρεις.

Οπως ολα θα τα φτιάξουν πιστεύω σε λιγες μέρες και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει θέμα και με το εξής(που μόλις διαπίστωσα) : σε περίπτωση που φιλοξενούμενος κατά την φορολογική του 2017, μίσθωσε μέσα στο 2018 κατοικία, αυτό το γεγονός δεν μπορεί να αποτυπωθεί μέσα στην πλατφόρμα παρά μόνο με την υποβολή των νέων φορολογικών δηλώσεων,καθώς πηγαίνοντας να υποβάλλω αίτηση για τον φιλοξενώντα μου βγάζει μήνυμα ότι χρειάζεται συναίνεση χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Κατά την συμπλήρωση της αίτησης, εμφανίζει το εξής στις επισημάνσεις "Απαιτείται αποδοχή από Δήμο/Κέντρο Κοινότητας για τον χαρακτηρισμό της οικογένειας ως 'οικογένεια σε διάσταση'."

Έχει τύχει σε κανέναν; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, katerinav1 είπε

Καλησπέρα,

Κατά την συμπλήρωση της αίτησης, εμφανίζει το εξής στις επισημάνσεις "Απαιτείται αποδοχή από Δήμο/Κέντρο Κοινότητας για τον χαρακτηρισμό της οικογένειας ως 'οικογένεια σε διάσταση'."

Έχει τύχει σε κανέναν; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

όχι προς το παρόν αλλά θα δούμε και άλλες πολλές δυσκολίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν έχουμε χωρισμένη μητέρα με ανήλικο προστατευόμενο τέκνο και φιλοξενούμενους την μητέρα της και τον σύντροφό της...έχουμε μονογονεική οικογένεια ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και από εμένα....

Μισθωτήριο λήγει 31/08/2019 γιατί μου λένε ότι πρέπει να ανανεωθεί από τώρα για να πάρουν όλο το επίδομα???

Τι έχω χάσεις??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, asteras5 είπε

καλησπέρα και από εμένα....

Μισθωτήριο λήγει 31/08/2019 γιατί μου λένε ότι πρέπει να ανανεωθεί από τώρα για να πάρουν όλο το επίδομα???

Τι έχω χάσεις??

 

Και μένα το ίδιο  κάτι παίζει με το 30/09/2019 μάλλον έχουν βάλει καποιο  όριο, επειδή τοτε θα έχουν υποβληθεί ολες οι φετινές δηλώσεις και θα τα ξαναδούν;  τι να πω και εγω την ιδια απορία εχω; 

έχουν παρουσιαστεί και ακουστεί πολλά προβλήματα ...αναμένουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...