Προς το περιεχόμενο

Εναρξη εκπαιδευτη κατοικιδιων


picos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι

εχω εναρξη εκπαιδευτη σκυλων , μιλωντας με συναδελφο που εχει ηδη υπαρχοντα πελατη μου ανεφερε οτι δεν υποχρεουται σε ταμειακη μηχανη

Ομως στην 1002/2014 δεν αναγραφεται πουθενα η συγκεκριμενη δραστηριοτητα ... μου διαφευγει κατι?

Επισης αν υποθεσουμε οτι υποχρεουται , αν εγω την κανω εναρξη με ειδικο καθεστως για φπα (τζιρος<10000) αρθρου 39 (που δινεται πλεον το δικαιωμα και με την εναρξη)   τοτε δεν απαλλασετε της ταμειακης μηχανης ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, picos είπε

Συναδελφοι

εχω εναρξη εκπαιδευτη σκυλων , μιλωντας με συναδελφο που εχει ηδη υπαρχοντα πελατη μου ανεφερε οτι δεν υποχρεουται σε ταμειακη μηχανη

Ομως στην 1002/2014 δεν αναγραφεται πουθενα η συγκεκριμενη δραστηριοτητα ... μου διαφευγει κατι?

Επισης αν υποθεσουμε οτι υποχρεουται , αν εγω την κανω εναρξη με ειδικο καθεστως για φπα (τζιρος<10000) αρθρου 39 (που δινεται πλεον το δικαιωμα και με την εναρξη)   τοτε δεν απαλλασετε της ταμειακης μηχανης ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

το όρθρο 39 είναι απαλλαγή φπα όχι απαλλαγή ταμειακές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα όσα άφορα την εξαίρεση από ταμειακή μηχανή

η το στηρίζει 

α) Ο εκμεταλλευτής κέντρων αισθητικής, γυμναστηρίων, χώρου διαμονής ή φιλοξενίας, εκπαιδευτηρίου (εδω), παιδικού σταθμού, κλινικής ή θεραπευτηρίου, καθώς και οι γιατροί και οδοντίατροι, 

η το στηριζει εδω καθηγητή ή δασκάλου

18 λεπτά πριν, picos είπε

Συναδελφοι

εχω εναρξη εκπαιδευτη σκυλων , μιλωντας με συναδελφο που εχει ηδη υπαρχοντα πελατη μου ανεφερε οτι δεν υποχρεουται σε ταμειακη μηχανη

Ομως στην 1002/2014 δεν αναγραφεται πουθενα η συγκεκριμενη δραστηριοτητα ... μου διαφευγει κατι?

Επισης αν υποθεσουμε οτι υποχρεουται , αν εγω την κανω εναρξη με ειδικο καθεστως για φπα (τζιρος<10000) αρθρου 39 (που δινεται πλεον το δικαιωμα και με την εναρξη)   τοτε δεν απαλλασετε της ταμειακης μηχανης ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

τώρα όσα άφορα την εξαίρεση από ταμειακή μηχανή

η το στηρίζει 

α) Ο εκμεταλλευτής κέντρων αισθητικής, γυμναστηρίων, χώρου διαμονής ή φιλοξενίας, εκπαιδευτηρίου (εδω), παιδικού σταθμού, κλινικής ή θεραπευτηρίου, καθώς και οι γιατροί και οδοντίατροι, 

η το στηριζει εδω καθηγητή ή δασκάλου

και αναλογα την εναρξη μην εχει κανεναν τετοιο καδ αχετο αλλα..

κτηνιάτρου

καλύτερα κοιτά εδώ το άρθρο του κόμβου που τα έχει ωραία μαζεμένα 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

μπορεί να έχει και δίκιο άλλα ψηλό γκρίζα το βλέπω προς μαύρο .δώσε κ.α.δ  και λεπτομέρειες για πιο ασφάλεια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μπραβο στο τελος αναγραφει 

 

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού: 
 
α) Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που πωλούν αγαθά ή προσφέρουν υπηρεσίες αποκλειστικά από σταθερά σημεία μετά από άδεια των αρμόδιων υπηρεσιών. Στην απαλλαγή εντάσσονται, ενδεικτικά και όχι περιοριστικά,, οι στιλβωτές υποδημάτων καθώς και οι πωλητές κουλουριών, ψημένωνν καλαμποκιών, κάστανων, ξηρών καρπών, καρύδας ή άλλων αγαθών.
β) Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) με εξαίρεση τους εκμεταλλευτές ΤΑΞΙ, τα πρατήρια υγρών καυσίμων και τους πωλητές πετρελαίου θέρμανσης.
γ) Οι οντότητες που εντάσσονται στο ειδικό καθεστώς κατ’ αποκοπή καταβολής του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 40 του ν.2859/2000.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το αλλο μαλλον εχει γινει λαθος δεν νομιζω να στηριζεται καπου η απαλλαγη του εν λογω επαγγελματια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, picos είπε

α μπραβο στο τελος αναγραφει 

 

Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού: 
 
α) Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που πωλούν αγαθά ή προσφέρουν υπηρεσίες αποκλειστικά από σταθερά σημεία μετά από άδεια των αρμόδιων υπηρεσιών. Στην απαλλαγή εντάσσονται, ενδεικτικά και όχι περιοριστικά,, οι στιλβωτές υποδημάτων καθώς και οι πωλητές κουλουριών, ψημένωνν καλαμποκιών, κάστανων, ξηρών καρπών, καρύδας ή άλλων αγαθών.
β) Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α’) με εξαίρεση τους εκμεταλλευτές ΤΑΞΙ, τα πρατήρια υγρών καυσίμων και τους πωλητές πετρελαίου θέρμανσης.
γ) Οι οντότητες που εντάσσονται στο ειδικό καθεστώς κατ’ αποκοπή καταβολής του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 40 του ν.2859/2000.

ωραίος την έχω δει 100 φόρες αυτό δεν το χα προσέξει πότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μεχρι τωρα το αρθρο 39 επειδη γινοταν την επομενη χρονια αλιμονο αν υπηρχε ενας που ηταν στις εξαιρεσεις και μετα μπηκε στο 39 μετα προσθεσε καδ που ειχε υποχρεωση αλλα λογο του 39 δεν επαιρνε...σπανιο εως μηδεν θεωρω .πλεον ομως που ειναι  απο την εναρξη μια χαρα θα παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκανα την μαλακια μου και δεν την εβαλα στην εναρξη την οποια εκανα σημερα , υπαρχει τροπος να το αλλαξω ή απο του χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, picos είπε

την εκανα την μαλακια μου και δεν την εβαλα στην εναρξη την οποια εκανα σημερα , υπαρχει τροπος να το αλλαξω ή απο του χρονου?

 

46 λεπτά πριν, picos είπε

την εκανα την μαλακια μου και δεν την εβαλα στην εναρξη την οποια εκανα σημερα , υπαρχει τροπος να το αλλαξω ή απο του χρονου?

ΜΗΝ ΣΚΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ  ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ  . ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
Στις 1/3/2019 στις 5:42 ΜΜ, picos είπε

την εκανα την μαλακια μου και δεν την εβαλα στην εναρξη την οποια εκανα σημερα , υπαρχει τροπος να το αλλαξω ή απο του χρονου?

τελικά το μάζεψες η είχες κάποιο  πρόβλημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, picos είπε

Δυστυχως απαξ κααι γινει η εναρξη τελειωνει το θεμα , τωρα παλι αρχες του 2020....

....κρίμα οκ ευχαριστώ. 

Σκέφτηκες καθόλου την λύση  διακόπη και μετά επανέναρξη;  

Το μονο θέμα που θα ειχε αν την εκανες ετσι θα   ήταν με το τέλος επιτειδευματος αν αυτή  ηταν αρχική έναρξη .Αλλα και παλι αυτό εχει  ψιλό λυθεί απλα ακομα δεν  εχει δεχτεί η διοίκηση την απόφαση του Στε , αυτό σημαίνει οτι  παλεύεται και μέχρι του χρόνου που ξέρεις μπορεί να ειχε λυθεί. Αν ομως τωρα δεν ειχες πρώτη έναρξη αλλα το χε χάσει το δικαίωμα απο παλια  έναρξη τότε  δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η ιδεα σου αλλα ηδη εκανα πιρουεττες για να το σωσω , αντε να ξανααεξηγω κλπ κλπ κλπ

Εξαλλου ειμαι της γνωμης αν εξαιρεσεις το κοστος της ταμειακης οτι δεν χανει καποιος αν ενταχθει στο φπα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...