Προς το περιεχόμενο
  • 0

YΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΩΝ -ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ


dodos

Ερώτηση

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43781

καλημέρα για να καταλάβω, την ευγενή πρόθεση του να εξοφλούνται οι παραγωγοι εντος 60 ημερων απο τα super market 

την καταλαβαίνω .

αυτό όμως συμπαρασύρει και χιλιαδες καθημερινές συναλλαγές π.χ παντωπολειου με μικρο παραγωγό που του ΄φέρνει π.χ γαλα κάθε μέρα  ,και πληρώνεται

μετρητά ..

τι θα γίνει δηλαδή τώρα θα μπαίνει ο λογιστής του παντοπωλείου με την ιδιότητα του εμπόρου και ο λογιστής του παράγωγου με υην ιδιότητα του παράγωγου και

θα καταγραφουν την συναλλαγη και την εξοφληση της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
14 ώρες πριν, 700 είπε

ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ..........................ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ

ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, eyripidis είπε

ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ.

συμφωνώ  άπλα θέλουν να ειναι έτοιμοι οι συνάδελφοι  για την επομένη που θα τους περιλαμβάνει και αυτούς 

Την ηλεκτρονική πλατφόρμα "lotify", για την ιχνηλασιμότητα των αλκοολούχων ποτών

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44008#

στο τελος όλη η Ελλάδα θα ειναι ένα((( iso ))), με την ιχνηλασιμότητα παραστατικά αγροτών ποτών καύσιμων κτλ (μ.υ.φ)  

Ανοίγει το επαγγελμα .νέοι συνάδελφοι άνεργοι θα πιάσουν δουλειά . (γιατί εργασία χωρίς αμοιβή ειναι τιμωρία ) 

η αποψη μου ειναι ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι-επιχειρήσεις  οφείλουν εκτός από εξωτερικό συνεργατη (λογιστή)  να αποκτήσουν πλέον  και εσωτερικό . 

σίγουρο αυτό για ορισμένες  όταν  ξεκινήσουν τα ηλεκτρονικα  βιβλία . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά το αφήνουμε να πάει στο αγύριστο έτσι;

Δεν μπορεί κάτι τέτοιο να προχωρήσει , αφήστε που αν το δούμε λογικά είναι προαιρετικό και ας μην αναφέρεται πουθενά.

Μπήκα μόλις με κωδικούς ΤΑΧΙS σε αγρότη να το δω και ζητάει στοιχεία αναλυτικά για τα προϊόντα που περιγράφονται στο τιμολόγιο!!!!!!!

Επίσης έχει και ένα κουτάκι με...το σήμα του PDF! θέλει και ανέβασμα του τιμολογίου;;;;;;;

Αν προσθέσουμε και την παρακολούθηση της εξόφλησης που δεν βρήκα που καταχωρείται μιλάμε για απίθανα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Trip_Accountant είπε

Παιδιά το αφήνουμε να πάει στο αγύριστο έτσι;

Δεν μπορεί κάτι τέτοιο να προχωρήσει , αφήστε που αν το δούμε λογικά είναι προαιρετικό και ας μην αναφέρεται πουθενά.

Μπήκα μόλις με κωδικούς ΤΑΧΙS σε αγρότη να το δω και ζητάει στοιχεία αναλυτικά για τα προϊόντα που περιγράφονται στο τιμολόγιο!!!!!!!

Επίσης έχει και ένα κουτάκι με...το σήμα του PDF! θέλει και ανέβασμα του τιμολογίου;;;;;;;

Αν προσθέσουμε και την παρακολούθηση της εξόφλησης που δεν βρήκα που καταχωρείται μιλάμε για απίθανα πράγματα!

ΚΑΛΆ ΤΑ ΛΕΣ ΆΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΗΡΊΖΕΙΣ 

λογικά είναι προαιρετικό και ας μην αναφέρεται πουθενά. 

ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ 

ΑΓΡΟΤΕΣ 60 ΜΕΡΕΣ 5% ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ +30% ΠΈΝΑΛΤΙ  ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΟΦΛΗΣΗ ΣΤΙΣ 60 ΜΕΡΕΣ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΜΠΟΡΟΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο κ.Κορομηλάς στο σεμινάριο προχθές ανέφερε να μην κάνουμε τπτ και ότι θα το ακυρώσουν. Μη με ρωτάτε τπτ γι αυτό είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Νώπα και ευαλλοίωτα προϊόντα: Νέες διευκρινίσεις από το ΥΠΑΑΤ

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44029

Κρατάω 3 σημεία :

8. Οι παραγωγοί/μεταποιητές δηλώνουν στην εφαρμογή τα ανεξόφλητα τιμολόγια. Αν ένα τιμολόγιο δεν δηλωθεί ως ανεξόφλητο, θεωρείται ότι έχει εξοφληθεί εμπρόθεσμα.

9. Στην περίπτωση που ένα τιμολόγιο έχει δηλωθεί ως ανεξόφλητο μετά τις 60 ημέρες από την επομένη της ημερομηνίας έκδοσής του, αλλά διαπιστωθεί κατόπιν ότι είχε πληρωθεί εμπρόθεσμα και υπήρξε καθυστέρηση στην ενημέρωση του παραγωγού για τεχνικούς λόγους, μπορεί ο παραγωγός/μεταποιητής να το δηλώσει ως εξοφλημένο, αναρτώντας τα σχετικά παραστατικά πληρωμής.

12. Διευκρινίζεται ότι κάθε είδους κύρωση του ν. 4492/2017 αναστέλλεται μέχρι την 15/6/2019, προκειμένου να ολοκληρωθούν στοχευμένες τεχνικές βελτιώσεις της εφαρμογής και να αντιμετωπιστούν τυχόν καθυστερήσεις στην εμπρόθεσμη ανάρτηση των τιμολογίων. Για το διάστημα αυτό η λειτουργία της εφαρμογής θα γίνεται χωρίς κυρώσεις, ακόμα και στην περίπτωση που η εφαρμογή εμφανίζει το μήνυμα για την επιβολή του σχετικού προστίμου.

ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ

1.ΤΑ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ Η ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ Η ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΟΦΛΗΘΟΥΝ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ  ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΘΟΥΝ

2 ΜΕΧΡΙ 15/06/2019 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

ΓΝΩΜΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελείωσε αυτό. πριν καν γεννηθεί.

το μόνο εφικτό ,ήταν αυτό που έγραψα πιο πίσω. με την μη έκπτωση της δαπάνης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νωπά και ευαλλοίωτα προϊόντα: Διευκρινίσεις επί της ανάρτησης τιμολογίων στην ψηφιακή πλατφόρμα

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44589#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, salonikios55 είπε

Καλησπερα, ξεκινησε να το χρησιμοποιει καποιος? τι γινεται?

ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕ  ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλα παμε... εχουμε χρονο για ολα εκτος απο τους εαυτους μας.. παντως που μπηκα σε εναν πελατη μου ειδα οτι καποιοι ξεκινησαν να υποβαλλουν δε ξερω αν ειναι οι αγροτες ή ειναι οι λογιστες τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, salonikios55 είπε

Καλα παμε... εχουμε χρονο για ολα εκτος απο τους εαυτους μας.. παντως που μπηκα σε εναν πελατη μου ειδα οτι καποιοι ξεκινησαν να υποβαλλουν δε ξερω αν ειναι οι αγροτες ή ειναι οι λογιστες τους....

Αγροτες αποκλειεται να ειναι.Τα θελει ο κωλος μας τελικα,σαν κλαδος ειμαστε ο χειροτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, eyripidis είπε

ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕ  ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ. 

Τριμηνιαίες καταστάσεις παραδοθέντων ποσοτήτων γάλακτος, στο ΑΡΤΕΜΙΣ του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ. Έως Σεπτέμβρη η παράταση εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίποτα κι από εδώ.

Δεν θα ασχοληθώ και καλά θα κάνετε να μην ασχοληθεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται πως δεν θα ασχοληθούμε

Άν κάποιος αγρότης - παραγωγός θέλει να κυνηγήσει κάποιον έμπορο που του χρωστάει ας το κάνει ως ένα επιπλέον μέτρο πίεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους ενημέρωσα όταν πρωτοβγήκε η ΚΥΑ, τους είπα ότι πρέπει να έχω τα τιμολόγια έως τις 15 κάθε μήνα και την επιπλέον χρέωση που θα υπάρξει καθώς και τα πρόστιμα. Δεν παραπονέθηκε κανείς. Ωστόσο μετά την παράταση ατόνησε αμφότερων το ενδιαφέρον, που σημαίνει πως ούτε εγώ έχω κουραστεί, ούτε αυτοί έχει χρειαστεί να με πληρώσουν παραπάνω.

Από τα λίγα  που έχω στείλει, η διαδικασία είναι πανεύκολη, εξακολουθεί να βγάζει μήνυμα προστίμου όταν ξεπεραστούν οι 25 ημέρες (το οποίο δεν θα καταλογιστεί σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου), δεν τα δέχεται μετά την 50η ημέρα και σε κάποιες περιπτώσεις δεν προχωρά καθώς δεν εντοπίζει τον αγρότη εγγεγραμμένο στο αντίστοιχο Μητρώο***.

Υπάρχει και τουλάχιστον μία μεγάλη εταιρεία, που δεν έχει εγγραφεί στο αντίστοιχο Μητρώο Αγοραστών, αλλά δεν προκαλεί κώλυμα στην υποβολή, προκύπτει μόνο ένα ενημερωτικό μήνυμα. Θεωρώ πως θα δοθούν και άλλες παρατάσεις και πως είναι μέτρο που θα εφαρμοστεί τελικά.

 

***Ίσως είναι τυχαίο ή εκ παραδρομής έβγαλε το αρχικό μήνυμα μη εγγραφής του συγκεκριμένου παραγωγού στο ΜΑΑΕ αλλά όταν με έστειλε στην σχετική διαδικασία εγγραφής του στην εφαρμογή του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και συμπλήρωσα τα σχετικά πεδία (φυσικά χρειάστηκε να του δημιουργήσω mail...), αμέσως μετά, όταν ξαναμπήκα στην εφαρμογή των νωπών/ευαλλοίωτων, τον δέχτηκε. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε δεύτερο, ούτε αν η ίδια διαδικασία βοηθά να ξεπεραστεί ο μη χαρακτηρισμός κάποιων αγροτών στο Ε1 ως Κατα Κύριο Επάγγελμα Αγρότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

Τους ενημέρωσα όταν πρωτοβγήκε η ΚΥΑ, τους είπα ότι πρέπει να έχω τα τιμολόγια έως τις 15 κάθε μήνα και την επιπλέον χρέωση που θα υπάρξει καθώς και τα πρόστιμα. Δεν παραπονέθηκε κανείς. Ωστόσο μετά την παράταση ατόνησε αμφότερων το ενδιαφέρον, που σημαίνει πως ούτε εγώ έχω κουραστεί, ούτε αυτοί έχει χρειαστεί να με πληρώσουν παραπάνω.

Από τα λίγα  που έχω στείλει, η διαδικασία είναι πανεύκολη, εξακολουθεί να βγάζει μήνυμα προστίμου όταν ξεπεραστούν οι 25 ημέρες (το οποίο δεν θα καταλογιστεί σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου), δεν τα δέχεται μετά την 50η ημέρα και σε κάποιες περιπτώσεις δεν προχωρά καθώς δεν εντοπίζει τον αγρότη εγγεγραμμένο στο αντίστοιχο Μητρώο***.

Υπάρχει και τουλάχιστον μία μεγάλη εταιρεία, που δεν έχει εγγραφεί στο αντίστοιχο Μητρώο Αγοραστών, αλλά δεν προκαλεί κώλυμα στην υποβολή, προκύπτει μόνο ένα ενημερωτικό μήνυμα. Θεωρώ πως θα δοθούν και άλλες παρατάσεις και πως είναι μέτρο που θα εφαρμοστεί τελικά.

 

***Ίσως είναι τυχαίο ή εκ παραδρομής έβγαλε το αρχικό μήνυμα μη εγγραφής του συγκεκριμένου παραγωγού στο ΜΑΑΕ αλλά όταν με έστειλε στην σχετική διαδικασία εγγραφής του στην εφαρμογή του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και συμπλήρωσα τα σχετικά πεδία (φυσικά χρειάστηκε να του δημιουργήσω mail...), αμέσως μετά, όταν ξαναμπήκα στην εφαρμογή των νωπών/ευαλλοίωτων, τον δέχτηκε. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε δεύτερο, ούτε αν η ίδια διαδικασία βοηθά να ξεπεραστεί ο μη χαρακτηρισμός κάποιων αγροτών στο Ε1 ως Κατα Κύριο Επάγγελμα Αγρότες.

Το δοκίμασα και σε δεύτερον, όντως τον απογράφει αυτόματα στο ΜΑΑΕ. 

Ένα θέμα είναι ποιο ποσό καταγράφεται ως αξία ( +ΦΠΑ όπως αναφέρει στο σχετικό πεδίο της εφαρμογής) όταν υπάρχουν κρατήσεις, όπως για παράδειγμα η εισφορά 0,25% του ΕΛΟΓ στο γάλα. Θεωρώ πως δεν είναι το πληρωτέο αλλά Καθαρή + ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/5/2019 στις 2:39 ΜΜ, eyripidis είπε

ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΡΕ  ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ. 

9 ώρες πριν, Locomondo είπε

Τριμηνιαίες καταστάσεις παραδοθέντων ποσοτήτων γάλακτος, στο ΑΡΤΕΜΙΣ του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ. Έως Σεπτέμβρη η παράταση εφαρμογής.

Καλησπέρα

ΚΥΑ 838/51008/2019 ΦΕΚ964/Β/21-3-2019

https://www.e-nomothesia.gr/kat-agrotike-anaptukse/gala-galaktokomika-proionta/koine-upourgike-apophase-838-51008-2019.html

ΑΡΘΡΟ 12

4. Ειδικά για τους παραγωγούς οι υποχρεώσεις που απορρέουν από το άρθρο 6 αρχίζουν να έχουν ισχύ και να εφαρμόζονται μετά την παρέλευση έξι (6) μηνών από τον χρόνο δημοσίευσης της παρούσας, και γι’ αυτό το λόγο θεσπίζεται μεταβατική περίοδος κατά την οποία οι παραγωγοί καλούνται να αποστέλλουν ηλεκτρονικά δήλωση παραδόσεων γάλακτος βάσει του Υποδείγματος 3 του Παραρτήματος στην αρμόδια αρχή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Κατά τη διάρκεια της εν λόγω μεταβατικής περιόδου θα γίνονται συστάσεις προς τους υπόχρεους για τη συμμόρφωσή τους, ενώ δύνανται να υποβάλλο-νται στην αρμόδια αρχή ελέγχου σχετικά ερωτήματα για τη διευκόλυνση της προσαρμογής στις νέες απαιτήσεις της παρούσας.

http://srv-web.elogak.gr/artemis/

Ενημέρωση: Η εφαρμογή Άρτεμις θα είναι έτοιμη για τους παραγωγούς γάλακτος τον Σεπτέμβριο του 2019. Μέχρι τότε, σύμφωνα με τη νομοθεσία, οι παραγωγοί γάλακτος οφείλουν να στέλνουν το υπόδειγμα 3 στο [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...