Προς το περιεχόμενο
  • 0

YΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΩΝ -ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ


dodos

Ερώτηση

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43781

καλημέρα για να καταλάβω, την ευγενή πρόθεση του να εξοφλούνται οι παραγωγοι εντος 60 ημερων απο τα super market 

την καταλαβαίνω .

αυτό όμως συμπαρασύρει και χιλιαδες καθημερινές συναλλαγές π.χ παντωπολειου με μικρο παραγωγό που του ΄φέρνει π.χ γαλα κάθε μέρα  ,και πληρώνεται

μετρητά ..

τι θα γίνει δηλαδή τώρα θα μπαίνει ο λογιστής του παντοπωλείου με την ιδιότητα του εμπόρου και ο λογιστής του παράγωγου με υην ιδιότητα του παράγωγου και

θα καταγραφουν την συναλλαγη και την εξοφληση της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

και που ρωτάς ,ποιος ξέρει να σου απαντήσει?

εδώ δεν ξέρουν αυτοί που την βάλανε.

Μεγάλες αλήθειες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aνοίγει η πλατφόρμα ,δεν ξερω αν εχει ασχοληθεί κάποιος,αλλα θα ηθελα να ρωτήσω αν έχετε καταλάβει :

1.αφορα μόνο σχέση παραγωγού με έμπορο ?

2.οχι π.χ μεγαλέμπορο κρεάτων με κρεοπώλη που πουλάει λιανικώς (αφορά στην συγκεκριμένη περίπτωση , την σχέση του παραγωγού με τον μεγαλέμπορο κρεατος?)

3. ενα παντοπωλείο που αγοράζει καθημερινά ,φρέσκο γάλα και τυριά απο παραγωγό-τυροκόμο,θα πρέπει

όλες αυτές οι συναλλαγές ανεξαρτήτως αξίας να καταχωρούνται (μιλάμε για τιμολογια που εξοφλούνται μετρητης καθε μέρα ,αλλα απ οτι φαινέται δεν έχει σημασία συμπαρασύρονται και    αυτοί )

4.θα πρέπει ο παραγωγός να ειναι  υποχρωτικα εγγεγραμμένος   στο  και είναι εγγεγραμμένο στο Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων (Μ.Α.Α.Ε.) να υποθέσω οτι είναι ολοι οι παραγωγοί εγγεγραμμένοι εκει ?

5.και οι έμποροι ?ναι ειναι υποχρεωτικά εγγεγραμμένοι στο Ενιαίο Μητρώο Εμπόρων Αγροτικών Προϊόντων, Εφοδίων και Εισροών του ν. 3955/2011. δηλαδή όσοι δεν είναι εγγεγραμμένοι δεν έχουν υποχρέωση? τα σουπερ μαρκετ να υποθέσω είναι ? οι μικροέμποροι όπως παντωπολεία ειναι ? αν δεν είναι δεν κάνουν?

6.τα τιμολόγια αγοράς απο αγρότες ειδικού καθεστώτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

--πάω να μπω στο σύστημα για τον Αγρότη

" δεν είναι εγγεγραμμένος .."

τηλ στο 1540 ,

να ανανεώσει την εγγραφή του στο  ΚΕΠΥΕΛ , αφού περάσει από τον ΟΠΕΚΕΠΕ

πάω να μπω για τον ΕΜΠΟΡΟ

να εγγραφεί στο Υπουργείο Αγρ.ανάπτυξης

ΧΑΜΟΣ .... ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΛΑΝΔΙΑ , ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΟΛΛΑΝΔΟΥΣ

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ

ποιος είναι ο υπόχρεος να καταχωρήσει την εξόφληση του τιμολογίου ? Νομίζω ο αγρότης

Πανίσχυρος τώρα πια !!!

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από G-MEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ?

ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑΝ ΠΑΛΕΥΩ (ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ-ΤΥΡΟΚΟΜΟ) ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ???ΕΛΕΟΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ?

ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑΝ ΠΑΛΕΥΩ (ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΟ-ΤΥΡΟΚΟΜΟ) ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ???ΕΛΕΟΣ

 

δεν εχω ασχοληθει και παιζει να εισαι και ο μοναδικος.για ριξε μια ματια εδω κατι πρεπει να υπαρχει 

(Upd) Υποχρεώσεις αγροτών & εμπόρων - «Ψηφιακή πλατφόρμα» (Ν. 4492/2017) - 12 επισημάνσεις

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43781#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, 125883623 είπε

δεν εχω ασχοληθει και παιζει να εισαι και ο μοναδικος.για ριξε μια ματια εδω κατι πρεπει να υπαρχει 

(Upd) Υποχρεώσεις αγροτών & εμπόρων - «Ψηφιακή πλατφόρμα» (Ν. 4492/2017) - 12 επισημάνσεις

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43781#

 

Ακριβώς..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, LAMMERGEIER είπε

Ακριβώς..:lol:

ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ?

Η ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπα να ασχοληθώ με αυτή τη νέα βλακεία.

Στην εγγραφή μου ζητάει διαφορετικό email.... Ποιος παραγωγός έχει email??? Ή μήπως να δημιουργήσω καμία 20ριά email εγώ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΙΛ ΤΟΥ !!!

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ FACE BOOK ΚΛΠ

ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ 

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ 

ΧΘΕΣ ΕΦΑΓΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΕΑ ΒΛΑΚΕΙΑ 

ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ  ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dodos είπε

ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΟΥΤΕ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ?

Η ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ?

φίλε μου dodo εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς. έχεις δίκιο.

έχω μόνο έναν πελάτη ο οποίος έχει υποχρεωση (μάλλον παντοπωλείο ειναι ) και τον έχω ενημερώσει ότι ειναι δικιά του υποχρεωση ,έχω και το xtra πλεονέκτημα ότι εκεί έπιασε δουλειά ο υπάλληλος που είχα στο γραφείο μου και ασχολιόταν μαζί του και αν θέλει κάτι του έχω πει ότι το πιο σωστό ειναι να το κάνει εκείνος .

άλλα αν το αναλάμβανα θα μπορούσα η θα έπρεπε να έχω  ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ? που δεν τις έχω;;; 

οι τραπεζες γιατί δεν το ανέλαβαν που έχουν και προβλημα;;; 

καλη συνεχεία καλά ξεμπερδεματα και καλη υπομονή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΞΕΚΝΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ?

2.ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΟΨΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ?

3.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΕΧΟΥΜΕ  ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ , ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΣΤΥΝΟΜΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, eyripidis είπε

1.ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΞΕΚΝΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ?

2.ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΟΨΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ?

3.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΕΧΟΥΜΕ  ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ , ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΣΤΥΝΟΜΟ .

1.KANENAΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΛΗΣΑ ΤΗΛ.

2.ΓΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟ 15/02/2019 ΚΑΙ ΜΕΤΑ

3. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΘΕΛΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ MAIL ,ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ..ΧΑΜΟΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω και  αγρότες και παντοπωλεία και όλον τον συρφερτό αλλά δεν έκανα τπτ ακόμα...και ούτε θα κάνω γιατί α) δεν είναι λογιστική υποχρέωση  β) δεν έχουν βγει διευκρινίσεις (π.χ. αφορά όλα τα τιμ ή μόνο τα επί πιστώσει αλλά και να έβγαιναν ...) και γ) δε πρόκειται να πληρώσει κανείς επιπλέον, ίσα ίσα θα γκρινιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, spyros78 είπε

Εγώ έχω και  αγρότες και παντοπωλεία και όλον τον συρφερτό αλλά δεν έκανα τπτ ακόμα...και ούτε θα κάνω γιατί α) δεν είναι λογιστική υποχρέωση  β) δεν έχουν βγει διευκρινίσεις (π.χ. αφορά όλα τα τιμ ή μόνο τα επί πιστώσει αλλά και να έβγαιναν ...) και γ) δε πρόκειται να πληρώσει κανείς επιπλέον, ίσα ίσα θα γκρινιάξουν.

μαζί σου ,αλλα αφορά δυστυχώς όλα τα τιμολογια ....κανενας δεν έχει κάνει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ.ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ,ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ..........................ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...