Προς το περιεχόμενο
  • 0

YΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΩΝ -ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ


dodos

Ερώτηση

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43781

καλημέρα για να καταλάβω, την ευγενή πρόθεση του να εξοφλούνται οι παραγωγοι εντος 60 ημερων απο τα super market 

την καταλαβαίνω .

αυτό όμως συμπαρασύρει και χιλιαδες καθημερινές συναλλαγές π.χ παντωπολειου με μικρο παραγωγό που του ΄φέρνει π.χ γαλα κάθε μέρα  ,και πληρώνεται

μετρητά ..

τι θα γίνει δηλαδή τώρα θα μπαίνει ο λογιστής του παντοπωλείου με την ιδιότητα του εμπόρου και ο λογιστής του παράγωγου με υην ιδιότητα του παράγωγου και

θα καταγραφουν την συναλλαγη και την εξοφληση της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
16 ώρες πριν, monty είπε

Όλοι συμφωνούμε μαζί σου. Στην πράξη όμως θα μου έρθουν οι πελάτες και θα μου πουν "με έκαψες, πληρώνω πρόστιμο". Όταν τους απαντήσω πως δεν είναι δική μου δουλειά θα μου πουν ότι οι άλλοι αγρότες που έχουν τον dodo (τον κάθε dodo βέβαια) λογιστή τους τα έκανε όλα και βέβαια χωρίς κόστος αφού είναι μέσα στην "αμοιβή" του..... Τα ζούμε κάθε μέρα. Γράφουμε μαθητές στο σχολείο, κάνουμε αιτήσεις φοιτητικού επιδόματος, κεα κλπ κλπ κλπ αφού τα κάνει και ο άλλος "συνάδελφος". 

Κι έτσι θα μείνουμε μόνοι μας στα γραφεία μας αφού οι πελάτες θα έχουν πάει στους καλούς συναδέλφους που τα κάνουν όλα και συμφέρουν.... 

Υ. Γ. Εννοείται πως το "dodos" που αναφέρω δεν πάει στον αγχωμένο συνάδελφο που προσπαθεί να καλύψει τους πελάτες του. 

Συνάδελφε αυτη είναι η πραγματικότητα  οπως την περιγράφεις αλλά πρέπει οι ίδιοι μας να σεβόμαστε τους εαυτούς μας,τέτοιοι πελάτες ψάχνουν χαμάληδες και όχι λογιστές. Εσυ,εγω και ο κάθε συνάδελφος θα κάνεις όλη αυτή την δουλειά για να πάρεις 300-500 ευρώ (ίσως βάζω και πολλά) είσαι συνυπεύθυνος  για όλα γιατί βάζεις την υπογραφή σου και αφού κάνεις όσα κάνεις εάν γίνει έστω ένα  ανθρωπινό λάθος αυτός ο πελάτης θα σου σύρει  ένα σωρό και από κάλος λογιστής θα γίνεις άχρηστος.

Ε λοιπόν αυτός ο πελάτης ας πάει στον καλό λογιστή που τα κάνει όλα και συμφέρει(,να δούμε πόσο θα αντέξει να τα κάνει όλα) και δεν σου το λέω αυτό εκ του ασφαλούς γιατί και εγώ από επαρχία είμαι και είναι δύσκολοι οι καιροί αλλά προτιμώ να  πάω να δουλέψω μεροκάματο και να βγάλω αυτά τα χρήματα σε ένα μηνά παρά να κάτσω να τρελαθώ. Εγώ θα απαιτήσω από τους δικούς μου πελάτες να πληρωθώ και όποιος δεν θέλει στο καλό να πάει και εμείς έχουμε οικογένειες και υποχρεώσεις το τζάμπα πέθανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νωπά και ευαλλοίωτα προϊόντα: Μην καταχωρείτε τιμολόγια στη ψηφιακή πλατφόρμα μέχρι την 30/09/2019



 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45621#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ...........................ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ   Η ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, salonikios55 είπε

τελικά τι θα κανουμε συναδελφοι? να ασχοληθουμε ή οχι?

εάν η πλατφόρμα ήταν αυτή που έπρεπε, να ασχοληθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι γίνετε ρε παιδιά με αυτή την υπερεφαρμογη ?

κανουμε πως δεν υπάρχει ?

εχουμε κάποια εξελιξη?

παραταση εως 30/09 μπορουμε να μην κανουμ τιποτα ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 

Τελικά τα τιμολόγια που έχουμε λάβει έως σήμερα τα καταχωρούμε ή όχι στην πλατφόρμα???

εάν έχουν ήδη εξοφληθεί πρέπει να καταχωρηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, 700 είπε

ΝΕΟΤΕΡΑ  ΜΕΤΑ ΤΙΣ 30/09  ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 

από που το μάθαμε αυτο ? η κάνεις μαντεψιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxhea

Νωπά και ευαλλοίωτα προϊόντα: Μην καταχωρείτε τιμολόγια στη ψηφιακή πλατφόρμα μέχρι την 30/09/2019



 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45621#

Like
  •  

ven.gr/news/news/view/id/44976

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

Απορώ ασχολείται κανένας με αυτη την πλατφόρμα για να δώσει και παράταση ?

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημά μας μια εφαρμογή που ΔΕΝ λειτουργεί στο 100%. Από τη στιγμή που ΔΕΝ βγήκε ανακοίνωση για τη διόρθωση των προβλημάτων που έχει, τι να κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, dodos είπε

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/45916

δεν την γλιτώνουμε τελικά...

τουλάχιστον έφυγε το βάρος από πάνω μας μέχρι στιγμής. Αφού δεν ήταν έτοιμοι, τι το ήθελαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ  ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ.....................................   ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ................... ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, 700 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ  ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ.....................................   ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ................... ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ

Το άρθρο λέει για προσωρινή αναστολή λόγω τεχνικών δυσκολιών. Όπως ανέφερα, μέχρι στιγμής. μην το παραμελείτε αυτό, είναι το ποιο βασικό στην πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...