Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΑΠΟ 01/02/2019


georgiapaparouna

Ερώτηση

Καλημέρα....έχω να κάνω πρόσληψη σε καφέ για μπουφετζή..

πλέον θα βάζω ωρομίσθιο 3,90? ανεξαρτήτως πλέον αν είναι άνω ή κάτω των 25?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πλεον ναι ο κατωτερος μισθος για καθε ηλικια ειναι 650,00 ευρω.

650,00/25/6,67=3,90 ωρομισθιο απο 1/2/2019

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Στις υπάρχουσες συμβάσεις μερικής απασχόλησης οι οποίες πρέπει να τροποποιηθούν λόγω αύξησης του κατώτατου θα πρέπει να στείλω με ημερομηνία  01/02/2019 (8 μέρες για την υποβολή??) και μετά τροποποιητικό πίνακα αποδοχών έως τέλος του μήνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξαναστελνουμε συμβασεις μερικης απασχολησης επειδη αλλαζει ο μισθος.

Μονο Τροποποιητικο Πινακα εως 28/2/2019

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17946

"""""Επιπροσθέτως, δεδομένου ότι στην υπηρεσία τέθηκε το ερώτημα εάν και κατά πόσο οι επιχειρήσεις είναι υποχρεωμένες να υποβάλλουν τροποποιητική σύμβαση μερικής ή εκ περιτροπής εργασίας σε περίπτωση που μεταβάλλονται οι αποδοχές ενός μισθωτού, σας γνωρίζουμε ότι πέραν της υποχρέωσης υποβολής συμπληρωματικού πίνακα προσωπικού λόγω τροποποίησης αποδοχών δεν προβλέπεται κάποια άλλη ενέργεια γνωστοποίησης στοιχείων στο Σ.ΕΠ.Ε από πλευράς επιχείρησης."""""""
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

επειδή έχω μπερδευτεί με τις τριετίες να ρωτήσω :

έχω μία πρόσληψη από το 2014 και υπολογίσαμε 1 τριετία από απόφαση του εργοδότη . Τώρα με την αύξηση του μισθού μπορεί να μην υπολογίσει την τριετία και να αφήσει την αύξηση μόνοι του μισθού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω βοηθό κομμωτή που αμείβεται με ημερομίσθιο ίσον με τα τεκμαρτά ημερομίσθια 26,76....Πρέπει να τον πάω στα 29,04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεδουσα,περιμενουμε οδηγιες απο το υπουργειο τι θα κανουμε με τις υπαρχουσες 3τιες,γαμους κλπ και αν ειναι υποχρεωτικο να παρουν και αυτες αυξηση ή οχι.

Σολων ναι θα βαλεις πλεον ημερομισθιο 29,04. Οταν το νομιμο ημερομισθιο ειναι μεγαλυτερου του τεκμαρτου και τις εισφορες τις υπολογιζουμε στο νομιμο(το μεγαλυτερο εκ των δυο εν πασει περιπτωσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, floydpink είπε

Μεδουσα,περιμενουμε οδηγιες απο το υπουργειο τι θα κανουμε με τις υπαρχουσες 3τιες,γαμους κλπ και αν ειναι υποχρεωτικο να παρουν και αυτες αυξηση ή οχι.

Σολων ναι θα βαλεις πλεον ημερομισθιο 29,04. Οταν το νομιμο ημερομισθιο ειναι μεγαλυτερου του τεκμαρτου και τις εισφορες τις υπολογιζουμε στο νομιμο(το μεγαλυτερο εκ των δυο εν πασει περιπτωσει)

για να το λες θα ισχύει άλλα τι άκουσα που δεν κατάλαβα στο σεμινάριο για το ασφαλιστικό ότι τα τερμακτα   δεν επηρεαζονται με την αύξηση του κατωτάτου μισθού ; μισθοδοσία δεν ξέρω τπτ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο γνωριζω φιλε μου,θα μου παρει ωρα να βρω διαταγη του ικα.

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=192995

2. Τι είναι Τεκμαρτό Ημερομίσθιο: Όσες κατηγορίες μισθωτών αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές κατατάσσονται σε ασφαλιστικές κλάσεις οι οποίες ορίζονται κάθε χρόνο με απόφαση του Δ.Σ. του Ι.Κ.Α. -Ε.Τ.Α.Μ..

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι, οι ασφαλιστικές τους εισφορές υπολογίζονται υποχρεωτικά επί του ημερομισθίου αυτού (τεκμαρτού), έστω και εάν οι ασφαλισμένοι αυτοί εργάζονται με μειωμένο ωράριο εργασίας (μειωμένη απασχόληση). Όταν όμως η ημερήσια αμοιβή του μισθωτού είναι μεγαλύτερη του τεκμαρτού ημερομισθίου (λόγω πολυετίας ή άλλης παροχής η οποία προσαυξάνει τον ημερήσιο μισθό), τότε οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται υποχρεωτικά επί της μεγαλύτερης αμοιβής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, floydpink είπε

Αυτο γνωριζω φιλε μου,θα μου παρει ωρα να βρω διαταγη του ικα.

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=192995

2. Τι είναι Τεκμαρτό Ημερομίσθιο: Όσες κατηγορίες μισθωτών αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές κατατάσσονται σε ασφαλιστικές κλάσεις οι οποίες ορίζονται κάθε χρόνο με απόφαση του Δ.Σ. του Ι.Κ.Α. -Ε.Τ.Α.Μ..

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι, οι ασφαλιστικές τους εισφορές υπολογίζονται υποχρεωτικά επί του ημερομισθίου αυτού (τεκμαρτού), έστω και εάν οι ασφαλισμένοι αυτοί εργάζονται με μειωμένο ωράριο εργασίας (μειωμένη απασχόληση). Όταν όμως η ημερήσια αμοιβή του μισθωτού είναι μεγαλύτερη του τεκμαρτού ημερομισθίου (λόγω πολυετίας ή άλλης παροχής η οποία προσαυξάνει τον ημερήσιο μισθό), τότε οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται υποχρεωτικά επί της μεγαλύτερης αμοιβής.

 

 

οκ άστο μην το ψάχνεις .δεν γνωρίζω μισθοδοσία όπως ανέφερα .άπλα αν άκουσα καλά και  αν κατάλαβα σωστα  ο κύριος μπρουρλος είπε ότι αυτή η απόφαση αύξηση του κατωτάτου μισθού  δεν επηρεαζει τα τερμακτα αλλα οκ για να το λες εσυ που απ οτι εχω δει τα κατεχεις οκ κατι θα καταλαβα λαθος απο αγνοια . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για παραδειγμα μια διαταγη του ικα αναφερει:

• Για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξης τους. Σ΄ αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ. 6 του ΚΑ. Ι.Κ.Α. -Ε.Τ.Α.Μ.).

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=83FFFAFD945F7C68.1D031AEA53&version=2013/02/13

Στο αρθρο 18 παρ. 6 αναφερει:

6. Η διάταξις της προηγούμενης παραγράφου (ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΝΝΟΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ) δεν έχει εφαρμογήν προκειμένου περι προσώπου, ου ο συμπεφωνημένος μισθός συνίσταται εν μέρει εκ σταθερώς καθωρισμένου χρηματικού ποσού ανωτέρου του υπό του Δ.Σ. καθοριζομένου τεκμαρτού τοιούτου της κατηγορίας εις ην ανήκει οπότε ως ημερήσιος μισθός αυτού λογίζεται ο βάσει του σταθερώς καθωρισμένου ποσού εξευρισκόμενος.

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/55575/year/1965/article/18

Αρα οντως υπερισχυει το μεγαλυτερο μεταξυ τεκμαρτου-πραγματικου για τον υπολογισμο εισφορων.(εκτος και αν υπαρχει και αλλος νομος-διαταγη που δε γνωριζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/2/2019 στις 2:26 ΜΜ, floydpink είπε

Δεν ξαναστελνουμε συμβασεις μερικης απασχολησης επειδη αλλαζει ο μισθος.

Μονο Τροποποιητικο Πινακα εως 28/2/2019

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17946

"""""Επιπροσθέτως, δεδομένου ότι στην υπηρεσία τέθηκε το ερώτημα εάν και κατά πόσο οι επιχειρήσεις είναι υποχρεωμένες να υποβάλλουν τροποποιητική σύμβαση μερικής ή εκ περιτροπής εργασίας σε περίπτωση που μεταβάλλονται οι αποδοχές ενός μισθωτού, σας γνωρίζουμε ότι πέραν της υποχρέωσης υποβολής συμπληρωματικού πίνακα προσωπικού λόγω τροποποίησης αποδοχών δεν προβλέπεται κάποια άλλη ενέργεια γνωστοποίησης στοιχείων στο Σ.ΕΠ.Ε από πλευράς επιχείρησης."""""""
 

τροποποιητικο πινακας αποδοχων σωστα?αυτο εννοεις μοννο οτι χρειαζεται να κανουμε ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Ναι σωστά μόνο τροποποιητικό αποδοχών Ε4

ευχαριστω πολυ..!! εχω αναλαβει ενα μαγαζι μονη μου το πρωτο ..και εχει μισθοδοσια προφανως ..προσωπικο 4 ατομα..κ χω πολλες αποριες πανω σ αυτο το κομματι...να ξεκινησω μια μια απορια μου και να τις θεσω εδω?( στο τελος θα παθεις σοκ με τοσα που εχω να ρωτησω χαχαχαχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Νομίζω για αυτό υπάρχει το forum . όλοι οι συνάδελφοι βοηθάμε λύνοντας απορίες ο ένας στον άλλον.... κάποιοι πιο έμπειροι σε πιο δύσκολα θέματα άλλοι σε πιο συνηθισμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/2/2019 στις 2:40 ΜΜ, georgiapaparouna είπε

Καλημέρα....έχω να κάνω πρόσληψη σε καφέ για μπουφετζή..

πλέον θα βάζω ωρομίσθιο 3,90? ανεξαρτήτως πλέον αν είναι άνω ή κάτω των 25?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

O (μη πτυχιούχος) μπουφετζής, γενικά, δεν είναι υπάλληλος αλλά εργάτης και πάει με 4,36 ωρομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, floydpink είπε

** Το τεκμαρτό ημερομίσθιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης, ανέρχεται στα 8,03 €.

Έπρεπε να την παραπεμψετε στο google είναι δυνατόν να ρωτάει αυτό το πράγμα...

http://www.giyf.com/gfx/en/simpsons_board.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

μπορεί εργάτης να απασχολείται ΔΕ-ΤΡ-ΤΕΤ 18 ώρες(6+6+6) και ΠΕ-ΠΑΡ 18 ώρες (9+9) συνολικά 36 ώρες την εβδομάδα?Εννοώ είναι εφικτός αυτός ο συνδυασμός ωρών ,μιλάμε για πενθήμερη απασχόληση?Εάν ναι τότε η σύμβαση να αναφέρεται σε μερική απασχόληση ( συνδυασμός των παρ. 2 και 3 του άρθ.2 του Ν.3846/2010 )?Τέλος οι αποδοχές του με βάση την επιθεώρηση? δηλαδή αν υποθέσουμε ημερομίσθιο 29,04 τότε 4,36*4,33*36?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, musabelis είπε

Καλημέρα,

μπορεί εργάτης να απασχολείται ΔΕ-ΤΡ-ΤΕΤ 18 ώρες(6+6+6) και ΠΕ-ΠΑΡ 18 ώρες (9+9) συνολικά 36 ώρες την εβδομάδα?Εννοώ είναι εφικτός αυτός ο συνδυασμός ωρών ,μιλάμε για πενθήμερη απασχόληση?Εάν ναι τότε η σύμβαση να αναφέρεται σε μερική απασχόληση ( συνδυασμός των παρ. 2 και 3 του άρθ.2 του Ν.3846/2010 )?Τέλος οι αποδοχές του με βάση την επιθεώρηση? δηλαδή αν υποθέσουμε ημερομίσθιο 29,04 τότε 4,36*4,33*36?

Ναι γιατί να μην μπορεί; Και ναι μιλάμε για πενθήμερη μερική απασχόληση.

Ναι 4,36*4,33*36, όμως θα αμοίβεται με ωρομίσθιο όπως καταλαβαίνεις λόγω της φύσης των ωρών εργασίας ανα ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Ναι γιατί να μην μπορεί; Και ναι μιλάμε για πενθήμερη μερική απασχόληση.

Ναι 4,36*4,33*36, όμως θα αμοίβεται με ωρομίσθιο όπως καταλαβαίνεις λόγω της φύσης των ωρών εργασίας ανα ημέρα.

Σε ευχαριστώ πολύ  spirosvii!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μια προσληψη πληρη απασχοληση ηλεκτρολογου και βοηθο ηλεκτρολογου ,

ερώτηση1:, υποχρεωτικα πρεπει να τους βαλω με τους κωδικους ειδικοτητας ή μπορω ως ανειδικευτους εργατες?

ερωτηση 2 εαν τους βαλω με τους κωδ ειδικοτητας τους πρεπει να βαλω κ τα αντιστοιχα πακετα καλυψης πχ κωδ 727010 με πακετο καλυψης 108 και 727020 με πακετο καλ 104. Εχουν και ειδικη περιπτωση ασφαλισης τον 21ή δεν χρειαζεται να τον βαλω? Τα ειδα σε εναν παλιο ασφαλισμενο κ ερωτω μηπως ισχύουν.

Αν εχει καποιος κατι αντιστοιχο ,,,ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Ανειδικευτος εργατης και βαζει το χερι του στην "μπριζα" δεν παιζει.

Αν η μπριζα κανει "τζιζ" δυσκολα τα πραγματα,ετσι;

Εκτος πχ αν μετραει μονο τα ρολογια της ΔΕΗ (δεν ακουμπαει ρευμα)

Οι ειδικοτητες ειναι σωστες (αν και για αυτες θα σας πουν οι εργαζομενοι αν εχουν  πτυχιο ή οχι) αλλα τα ΚΠΚ ειναι πλεον τα 102 απο οτι ξερω και θυμαμαι.

Μικτα Τεαμ+επαγγελματικο κινδυνο 1% .Οπότε βαζετε 21 ειδικη περιπτωση.

Τα βαρεα ισχυουν  για ηλεκτρολογους εργοστασιων- της ΔΕΗ κλπ με ΚΠΚ 106 (βαρεα+επαγγελματικο κινδυνο 1%)

Το ΤΕΑΗΕ σαν ταμειο εχει απορροφηθει απο το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ οποτε τα μικτα...σκετα ? εχουν καταργηθει στους ηλεκτρολογους προ πολλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, floydpink είπε

Καλησπερα,

Ανειδικευτος εργατης και βαζει το χερι του στην "μπριζα" δεν παιζει.

Αν η μπριζα κανει "τζιζ" δυσκολα τα πραγματα,ετσι;

Εκτος πχ αν μετραει μονο τα ρολογια της ΔΕΗ (δεν ακουμπαει ρευμα)

Οι ειδικοτητες ειναι σωστες (αν και για αυτες θα σας πουν οι εργαζομενοι αν εχουν  πτυχιο ή οχι) αλλα τα ΚΠΚ ειναι πλεον τα 102 απο οτι ξερω και θυμαμαι.

Μικτα Τεαμ+επαγγελματικο κινδυνο 1% .Οπότε βαζετε 21 ειδικη περιπτωση.

Τα βαρεα ισχυουν  για ηλεκτρολογους εργοστασιων- της ΔΕΗ κλπ με ΚΠΚ 106 (βαρεα+επαγγελματικο κινδυνο 1%)

Το ΤΕΑΗΕ σαν ταμειο εχει απορροφηθει απο το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ οποτε τα μικτα...σκετα ? εχουν καταργηθει στους ηλεκτρολογους προ πολλου.

 

 

EG_27_2012.pdf

EG_62_2008.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...