Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΔ ΙΚΑ


bnpwm2008

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε πελάτη που έχω 3 συνεχόμενα έτη έχει κεντρικό και υποκατάστημα και μισθοδοτεί προσωπικό από το 2004.

Όταν ανέλαβα την μισθοδοσία του ο ΚΑΔ ΙΚΑ που είδα από τις ΑΠΔ του προηγούμενου λογιστή ήταν ο 5131- (Χονδρικό εμπόριο φρούτων λαχανικών, προϊόντων κρέατος, ψάρια) και αυτόν συνέχισα να βάζω στις ΑΠΔ που έστελνα.

Το υποκατάστημα έχει έναρξη στην εφορία το 2006 και από το 2014 έχω προσωπικό σε αυτό.

Σε συνομιλία που είχα σήμερα με το ΙΚΑ για μια άλλη υπόθεση του ζήτησα να μου πει προς επιβεβαιώσει τους ΚΑΔ του πελάτη.

Ο ΚΑΔ λοιπόν που έιναι δηλωμένος στο ΙΚΑ είναι ο 5134 και μου είπε ότι δεν υπάρχει δήλωση στο ΙΚΑ για την έναρξη του υποκαταστήματος.

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο Εργανη μπορεις να δεις αν το υποκαταστημα ειναι δηλωμενο ή οχι στο ΙΚΑ.

Αν το υποκαταστημα εχει προσωπικο τοτε προφανως οι προσληψεις,πινακες προσωπικου κλπ δηλωθηκαν κακως στο Κεντρικο;

Οποτε κανεις δεν εχει λαβει γνωση (ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-Επιθεωρηση εργασιας) για την πραγματικη απασχοληση  προσωπικου στο υποκαταστημα και οχι στο κεντρικο.

Ο ΚΑΔ που βαζουμε για την ΑΠΔ ειναι αναλογος των ενσημων (του πακετου καλυψης ΚΠΚ) που πρεπει να ασφαλισουμε τον εργαζομενο και οχι απαραιτητα να συμφωνει  παντα με τους ΚΑΔ της εφοριας/ικα.

Τσεκαρε πρωτα που ειναι δηλωμενοι στο Εργανη οι εργαζομενοι και αν υπαρχει υποκ/μα δηλωμενο ή οχι.

Μηπως ο υπαλληλος εκανε λαθος νομιζοντας οτι αφου υπαρχει μονο ενας ΚΑΔ δηλωμενος δεν εχει δηλωθει υποκ/μα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

¨Έχεις δίκιο στο Εργάνης είναι δηλωμένο το υποκατάστημα από 10/2006, άρα έχει δηλωθεί και στο ΙΚΑ. 

Οι προσλήψεις που γίνονται είναι σωστά δηλωμένες βάσει με την εργασία που παρέχει ο κάθε υπάλληλος, στο κεντρικό ή το υποκατάστημα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...