Προς το περιεχόμενο
  • 0

εισφορες έφκα μη μισθωτων


dodos

Ερώτηση

καλημέρα ,θα ήθελα να ρωτησω ,επαγγελματίας κοντα στην σύνταξη που πληρώνει το κατώτατο ,μπορει αν θέλει να πληρώσει περισσότερες εισφορές ?

τώρα πληρώνει το κατώτατο 167,95 ,στο παλιο τέβε πληρωνε κοντα στα 980 ευρω .

αξίζει τον κόπο ? όσον αφορά την σύνταξη που θα λάβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, dodos είπε

καλημέρα ,θα ήθελα να ρωτησω ,επαγγελματίας κοντα στην σύνταξη που πληρώνει το κατώτατο ,μπορει αν θέλει να πληρώσει περισσότερες εισφορές ?

τώρα πληρώνει το κατώτατο 167,95 ,στο παλιο τέβε πληρωνε κοντα στα 980 ευρω .

αξίζει τον κόπο ? όσον αφορά την σύνταξη που θα λάβει?

καλήμερα καλύτερα  να απευθυνθεί  σε εργατολογο να δει όλη την εικόνα του (πχ μπορεί να συμφερει να εξαγοράσει ένσημα και οχι αυτο) και να δει τι πρέπει να κάνει.

πάντως στο σεμινάριο στα  ασφαλιστικά  σε μια παρόμοια όχι ίδια περίπτωση είχαν πει δεν συμφερει πολλή η ανταποδώσει πια .

και δεν ξέρω αν μπορεί και πως να αυξήσει το ε.φ.κ.α του;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα,

στα ειδοποιητήρια των εισφορών του Ιανουαρίου 2019, στα φορολογικά μπλοκάκια (περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013) δεν εμφανίζει εισόδημα από επιχειρηματικη δραστηριότητα παρά μόνο το ποσό των καταβλητέων εισφορών.

Πάνω σε αυτό το ποσό υπολογίζουν τις εισφορές αφού το ποσό για την επιχειρηματική δραστηριότητα είναι κένο.

Πρέπει να κάνουμε κάτι ... υπάρχει κάποιο πρόβλημα .... ????

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι εχω την εντύπωση οτι ο εφκα γνωρίζει τα ασφαλιστικά μπλοκάκια σίγουρα και οχι τα φορολογικά. Δεν μου φαίνεται ορθο.παρε τηλ στο 1555 κάτι παραπάνω θα ξέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/1/2019 στις 9:07 ΠΜ, dodos είπε

καλημέρα ,θα ήθελα να ρωτησω ,επαγγελματίας κοντα στην σύνταξη που πληρώνει το κατώτατο ,μπορει αν θέλει να πληρώσει περισσότερες εισφορές ?

τώρα πληρώνει το κατώτατο 167,95 ,στο παλιο τέβε πληρωνε κοντα στα 980 ευρω .

αξίζει τον κόπο ? όσον αφορά την σύνταξη που θα λάβει?

Έχουν-εχει  την δυνατότητα ν πληρώσει -πληρώνει παραπάνω εισφορές για οσο διάστημα το επιθυμούν-ει  με αίτηση στον εφκα. Και αν επιθυμούν-ει  να διακόψουν παλι με αίτηση στον εφκα και να  το ακυρώσουν-ει .

Το αν συμφέρει η οχι να προβούν σε αυτήν την ενέργεια κατάλληλος να απαντήσει είναι εργατολογος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

11 minutes ago, stamgalaios said:

....στα ειδοποιητήρια των εισφορών του Ιανουαρίου 2019, στα φορολογικά μπλοκάκια (περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013) δεν εμφανίζει εισόδημα από επιχειρηματικη δραστηριότητα παρά μόνο το ποσό των καταβλητέων εισφορών....

 

3 minutes ago, 125883623 said:

Γιατι εχω την εντύπωση οτι ο εφκα γνωρίζει τα ασφαλιστικά μπλοκάκια σίγουρα και οχι τα φορολογικά. Δεν μου φαίνεται ορθο.παρε τηλ στο 1555 κάτι παραπάνω θα ξέρουν. 

Μέχρι και τον 12ο του 2018 και από την αρχή δηλαδή από 1/1/2017 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, ερχόντουσαν κανονικά.

Δεν είναι μεμονωμένο πρόβλημα σε έναν πελάτη ... σε όσα φορολογικά μπλοκάκια έχω δει υπάρχει αυτό το πρόβλημα ενώ σε όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα δεν υπήρχε.

Θα δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... μόλις μίλησα στο 1555 ... μου είπαν ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και έχουν ενημερώσει σχετικά τους ανωτέρους τους (διότι αυτοί όπως μου είπαν απλοί υπάλληλοι είναι και μεταφέρουν τα προβλήματα) και οι ανώτεροι τους δεν του έχουν ενημερώσει ώστε να έχουν κάποια απάντηση να μας πουν ...

Σε ερώτησή μου αν πρέπει να πληρωθεί μου είπαν ότι δεν μπορούν να πουν "ναι ή όχι" ... αλλά και να πληρωθεί δεν υπάρχει θέμα αφού αν είναι λιγότερο το ποσό (που όντως έτσι είναι) και ζητηθεί αργότερα το υπόλοιπο ή όλο το σωστό ποσό, θα υπάρχει μέσα το αρχικό και απλά βάζουμε την διαφορά ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρετε τι πρόβλημα έχουν?

ενώ μπορούν από το Ε1 να βρουν το εισόδημα των φορολογικών μπλοκάκηδων ,δεν ξέρουν πόσοι από αυτούς είναι και ασφαλιστικοί και για πόσο διάστημα και τι εισόδημα δηλώθηκαν σε ΑΠΔ. ώστε να αφαιρούν 12/ατα από το φορολογικό εισόδημα.

οπότε με την εκκαθάριση θα το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εισφορές 1ου / 2019, δεν θα έπρεπε να είναι μειωμένες, εφόσον μειώθηκε το ποσοστό κλάδου σύνταξης από 20% σε 13,3% ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, naxos_accounting είπε

Οι εισφορές 1ου / 2019, δεν θα έπρεπε να είναι μειωμένες, εφόσον μειώθηκε το ποσοστό κλάδου σύνταξης από 20% σε 13,3% ? 

κάνε έλεγχο ,υπολογίστηκαν με εισοδήματα του 2017 + εισφορές στο 100% πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντί για 167,95 περίμενα να είναι 128,87 λόγω της μείωσης των εισφορών του κλάδου σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, naxos_accounting είπε

Αντί για 167,95 περίμενα να είναι 128,87 λόγω της μείωσης των εισφορών του κλάδου σύνταξης.

στους μη μισθωτούς αύξηση θα δούμε από τον άλλο μηνά  όχι μείωση >167,95  . γιατί πάει με τον κατώτατο που αυξήθηκε στα 650 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Νομίζω πως το ελάχιστο θα παραμείνει ως έχει.

νομιζω ότι θα αυξηθεί και θα πάει ~ 185 ευρω..σε λίγο καιρό θα δούμε . πάντα μιλάμε για μη μισθωτούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Με  Ειδοποιητήρια που υπολογίζουν εισφορές στο 10€ του ΟΑΕΔ ,, τι κάνουμε ?

Μίλησα σήμερα με το τμήμα Προσδιορισμού εισφορών και μου είπαν ότι θα γίνει εκ νέου εκκαθάριση για το σκοπό αυτό βάσει εγκυκλίου που έχουν λάβει, απλά δεν ήταν το σύστημά τους έτοιμο να την επεξεργαστεί. Το θέμα είναι ότι τα ποσά αυτά έχουν προστεθεί και στο ετήσιο εισόδημα του 2017 πάνω στο οποίο υπολογίζονται οι εισφορές. Άρα κι από εκεί θα πρέπει να βγάλει διαφορές. Ο κακός χαμός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΕΦΚΑ υπολογίζει τις εισφορές 1ου 2019 πάνω στα φορολογικά κέρδη αντί του σωστού των λογιστικών κερδών. Πάνω σ' αυτά προσθέτει και τις ασφαλιστικές εισφορές.

Αποτέλεσμα αν κάποιος δεν έχει πληρώσει μέρος ή καθόλου ασφαλιστικές εισφορές να πληρώνει εισφορές για ανύπαρκτα εισοδήματα.

Π.χ. λογιστικά κέρδη  10.000, εισφορές ΕΦΚΑ 2.500, πληρωμένες 0, εισόδημα στο οποίο υπολογίζει εισφορές ο ΕΦΚΑ 10.000+2.500+2500=15.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, anapantexh είπε

Μίλησα σήμερα με το τμήμα Προσδιορισμού εισφορών και μου είπαν ότι θα γίνει εκ νέου εκκαθάριση για το σκοπό αυτό βάσει εγκυκλίου που έχουν λάβει, απλά δεν ήταν το σύστημά τους έτοιμο να την επεξεργαστεί. Το θέμα είναι ότι τα ποσά αυτά έχουν προστεθεί και στο ετήσιο εισόδημα του 2017 πάνω στο οποίο υπολογίζονται οι εισφορές. Άρα κι από εκεί θα πρέπει να βγάλει διαφορές. Ο κακός χαμός...

 

Ποτε θα είναι  έτοιμο το σύστημα ?.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, spanton είπε

Ο ΕΦΚΑ υπολογίζει τις εισφορές 1ου 2019 πάνω στα φορολογικά κέρδη αντί του σωστού των λογιστικών κερδών. Πάνω σ' αυτά προσθέτει και τις ασφαλιστικές εισφορές.

Αποτέλεσμα αν κάποιος δεν έχει πληρώσει μέρος ή καθόλου ασφαλιστικές εισφορές να πληρώνει εισφορές για ανύπαρκτα εισοδήματα.

Π.χ. λογιστικά κέρδη  10.000, εισφορές ΕΦΚΑ 2.500, πληρωμένες 0, εισόδημα στο οποίο υπολογίζει εισφορές ο ΕΦΚΑ 10.000+2.500+2500=15.000€

H βάση υπολογισμού είναι φορολογικά κέρδη + καταβλητέες (αναλογούσες) εισφορές.

άμα ήταν έτσι ,θα έλεγες κέρδη 100 -80 διάφορα έξοδα  = 20 λογιστικά.

μετά αναμόρφωση 20+80 =100 φορολογικά.

για αυτό σου λένε και εισφορές επί των διαφορών ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ερώτηση από τον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών σχετικά με το θέμα όπου στα ειδοποιητήρια από τα οποία ελλείπει το Καθαρό Φορολογητέο Αποτέλεσμα 2017 και η σχετική απάντηση.

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ενημερώσω ότι 

Εκδόθηκαν τα ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ επικουρικού & εφαπαξ για τους μη μισθωτούς και περιλαμβάνουν

1η από 36 δόσεις για τα αναδρομικά του 2017
1η από 36 δόσεις για τα αναδρομικά του 2018
Εισφορά Ιανουαρίου 2019
Εισφορά Φεβρουαρίου 2019.

http://www.eteaep.gov.gr/web/

(επιλογή "Εισφορές μη μισθωτών ΕΤΕΑΕΠ"-Ειδοποιητήρια")

https://www.idika.org.gr/EteaepServices/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ενημερώσω ότι 

Εκδόθηκαν τα ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ επικουρικού & εφαπαξ για τους μη μισθωτούς και περιλαμβάνουν

1η από 36 δόσεις για τα αναδρομικά του 2017
1η από 36 δόσεις για τα αναδρομικά του 2018
Εισφορά Ιανουαρίου 2019
Εισφορά Φεβρουαρίου 2019.

http://www.eteaep.gov.gr/web/

(επιλογή "Εισφορές μη μισθωτών ΕΤΕΑΕΠ"-Ειδοποιητήρια")

https://www.idika.org.gr/EteaepServices/

 

Ευχαριστούμε. Ποιους αφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...