Jump to content
GRECTORAS

ΔΗΛΩΣΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ & ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 2018

Recommended Posts

Καλημέρα στους συναδέλφους και καλή χρονιά εύχομαι,

Ρώτησα στην Δ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης (2 υπαλλήλους) για το αν μπορεί να γίνει δήλωση αδράνειας ατομικής με ημερομηνία 01/01/2018 πληρώνοντας το εκπρόθεσμο των 100,00 ευρώ

και ήταν κάθετοι πως δεν παραλαμβάνουν.

Δεν ισχύει δλδ το κάτωθι? Δεν ψηφίστηκε η σχετική τροπολογία ή κάθε υπάλληλος κάνει του κεφαλιού του?

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42877

Ούτε νόμο ούτε πολ αναφέρουν, δήλωση αδράνειας μου είπαν με σημερινή ημερομηνία....

Το έχετε πραγματοποιήσει δλδ σε άλλες εφορίες? Δεν πιστεύω ότι είμαι ο μόνος που κινηγάει να γλυτώσει το τέλος επιτηδεύματος από πραγματικά αδρανείς εταιρίες (μηδενικά φπα καμία συναλλαγή εντός του 2018).

στο μητρώο και όσο άφορα  ειδικά το θέμα της αδράνειας δεν υπάρχει νομολογία-πολ  .τουλάχιστον εγώ δεν την έχω δει πότε.το μόνο που υπάρχει και αυτό με επιφύλαξη στο αναφέρω  ειναι ότι η αδράνεια ισχύει για έναν χρόνο και όχι παραπάνω άλλα και αυτό στο λέω με επιφύλαξη γιατί τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ που το είδα η αν το είχα ακούσει άπλα..

πάμε τώρα στο θέμα σου,στην περίπτωση σου αν η ατομική σου είχε μαγαζί και το έχει κλεισει και τώρα έχει έδρα στο σπίτι του την  αδράνεια θα στην πέρναγα .αν έχεις μαγαζί και δεν το έχεις κλεισει θα σου έκανα μια αυτοψία να τσέκαρε την αδράνεια αν ήθελα να το ασφαλίσω μαζί με λογαριασμούς δ.ε.η κτλ .και παλι θα την έκανα γιατί δεν έχω δει ότι απαγορεύεται .

σε αντίστοιχη περίπτωση  δ.ο.υ στην Αθηνά  αν θυμάμαι καλά έχουν περάσει δυο τρία χρονιά  μου είχαν πει το ίδιο ότι αδράνεια δεν μπαίνει με παλιά ημερομηνία άλλα μόνο  με τωρινή .εκεί όμως πρέπει να είχα εταιρία  όχι ατομική . και εκεί εννοείται δεν μου το στηριξαν σε κάποιο νόμο έγγραφο  .γι αυτό σε ρώτησα αν στο στήριξαν σε  κάτι επίσημο. 

Ακόμα κι ο χρόνος να ισχύει θα μπορούσα να δήλωσω αδράνεια π.χ.με 01/03/2018 και να πληρωθεί αναλογούν τέλος επιτηδεύματος (2/12).

Στην περίπτωσή μου οι εταιρίες είναι συμβουλευτικές-παροχής υπηρεσιών σε γραφείο οπότε ούτε μαγαζί ούτε εμπόρευμα-απόθεμα.

Με βάση την ''μικρή'' λογική μου είναι υποχρεωμένο το μητρώο να δεχτεί την αδράνεια τσεκάρωντας στο Μ2 το εκπρόθεσμο, τόσο απλά,  

και μετά με την εκκαθάριση της δήλωσης να φανεί αν ισχύει το μειωμένο-αναλογούν τέλος επιτηδεύματος......

Ελλάς το μεγαλείο σου..... Σ ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για το feedback και θα εκτιμούσα απόψεις-εμπειρίες κι άλλων συναδέλφων.

15 λεπτά πριν, GRECTORAS είπε

Ακόμα κι ο χρόνος να ισχύει θα μπορούσα να δήλωσω αδράνεια π.χ.με 01/03/2018 και να πληρωθεί αναλογούν τέλος επιτηδεύματος (2/12).

Στην περίπτωσή μου οι εταιρίες είναι συμβουλευτικές-παροχής υπηρεσιών σε γραφείο οπότε ούτε μαγαζί ούτε εμπόρευμα-απόθεμα.

Με βάση την ''μικρή'' λογική μου είναι υποχρεωμένο το μητρώο να δεχτεί την αδράνεια τσεκάρωντας στο Μ2 το εκπρόθεσμο, τόσο απλά,  

και μετά με την εκκαθάριση της δήλωσης να φανεί αν ισχύει το μειωμένο-αναλογούν τέλος επιτηδεύματος......

Ελλάς το μεγαλείο σου..... Σ ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για το feedback και θα εκτιμούσα απόψεις-εμπειρίες κι άλλων συναδέλφων.

συμφωνώ άλλα...

το άλλο που μπορείς να κάνεις ειναι να καταθέσεις στο πρωτόκολλο  της εφορίας τα χαρτιά με αίτημα για την μεταβολή και να πάρεις επίσημη απάντηση .θα την έχεις μέχρι να γίνουν ο δηλώσεις το πρόστιμο έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει και οψόμεθα  .

εψαξα και τα αρχεια μου 

η μια περίπτωση ειναι αυτή που σου ανέφερα και μια άλλη που έχω κάνει αδράνεια  που άφορα ατομική την είχα κάνει με ένα μηνά πίσω την μεταβολή στην εφορια . .

Μόλις τώρα, 125883623 είπε

το άλλο που μπορείς να κάνεις ειναι να καταθέσεις στο πρωτόκολλο  της εφορίας τα χαρτιά με αίτημα για την μεταβολή και να πάρεις επίσημη απάντηση .θα την έχεις μέχρι να γίνουν ο δηλώσεις το πρόστιμο έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει και οψόμεθα  .

Σωστό σε βρίσκω, αυτό θα πράξω, αφού κάνω μια επικοινωνία και μια δυο ΔΟΥ ακόμα της πόλης... Σ ευχαριστώ και πάλι

Καλημέρα, σχετικά με την αδράνεια ατομικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών, σε σημερινή επικοινωνία με την ΔΟΥ μου είπαν οτι δεν γίνεται όταν το αντικείμενο έχει να κάνει μόνο με παροχή. Σε άλλη ΔΟΥ δεν μου το απέκλεισαν, αλλά μου είπαν οτι πρέπει να συντρέχει ουσιαστικός λόγος, διαφορετικά ας κάνει διακοπή εργασιών. Αυτά... Γενικά οτι θέλει η κάθε ΔΟΥ, απ'οτι καταλαβαίνω...

8 λεπτά πριν, PARALOGISTIKA είπε

Καλημέρα, σχετικά με την αδράνεια ατομικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών, σε σημερινή επικοινωνία με την ΔΟΥ μου είπαν οτι δεν γίνεται όταν το αντικείμενο έχει να κάνει μόνο με παροχή. Σε άλλη ΔΟΥ δεν μου το απέκλεισαν, αλλά μου είπαν οτι πρέπει να συντρέχει ουσιαστικός λόγος, διαφορετικά ας κάνει διακοπή εργασιών. Αυτά... Γενικά οτι θέλει η κάθε ΔΟΥ, απ'οτι καταλαβαίνω...

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά δεν θα το αφήσω έτσι..., παντως δεν βλέπω κάποιος συνάδελφος να το έχει καταφέρει προκειμένου να γλυτώσουμε το τέλος επιτηδεύματος 2018...

8 λεπτά πριν, Ματινα Χαλκιδα είπε

καλημερα σας,

Ση ΔΟΥ Χαλκιδας πάντως, μετα απο ερωτήσεις σε πολλούς υπαλλήλους και ψάξιμο απο τους ίδιους, δεχτηκαν την αδρανεια για επιτηδευματία απο 01/01/2018 με προστιμο 100€.

μια χαρά μηπως όμως έπρεπε να κάνει από 31/12/2017 μπήκες να τσεκάρεις αν το σύστημα του βγάζει έναν μηνά τελος ; 

Παραλαβή κι από ΔΟΥ Αμπελοκήπων Θεσ/κης με αδράνεια από 1/1/18 και πρόστιμο 100 ευρώ.

Χαλάλι τους ο μήνας αν καταλογιστεί.

Στις 11/4/2019 στις 5:28 ΜΜ, GRECTORAS είπε

Παραλαβή κι από ΔΟΥ Αμπελοκήπων Θεσ/κης με αδράνεια από 1/1/18 και πρόστιμο 100 ευρώ.

Χαλάλι τους ο μήνας αν καταλογιστεί.

δεν θα χει βαση νομου 3986/2011 αρθρο 31 

....

2. Σε περίπτωση διακοπής της δραστηριότητας μέσα στη χρήση, το τέλος επιτηδεύματος περιορίζεται ανάλογα με τους μήνες λειτουργίας της επιχείρησης ή της άσκησης του επαγγέλματος. Χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως μήνας.

απλα δεν το χα δει . 

3. Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους

...

καθώς και οι επιχειρήσεις ανεξαρτήτως νομικής μορφής που... βρίσκονται σε εκκαθάριση, πτώχευση ή αδράνεια.
Σε περίπτωση που η αδράνεια δεν καταλαμβάνει ολόκληρο το φορολογικό έτος εφαρμόζεται αναλογικά η παράγραφος 2.

Στις 29/4/2019 στις 6:36 ΜΜ, 125883623 είπε

δεν θα χει βαση νομου 3986/2011 αρθρο 31 

....

2. Σε περίπτωση διακοπής της δραστηριότητας μέσα στη χρήση, το τέλος επιτηδεύματος περιορίζεται ανάλογα με τους μήνες λειτουργίας της επιχείρησης ή της άσκησης του επαγγέλματος. Χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των δεκαπέντε (15) ημερών λογίζεται ως μήνας.

απλα δεν το χα δει . 

3. Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους

...

καθώς και οι επιχειρήσεις ανεξαρτήτως νομικής μορφής που... βρίσκονται σε εκκαθάριση, πτώχευση ή αδράνεια.
Σε περίπτωση που η αδράνεια δεν καταλαμβάνει ολόκληρο το φορολογικό έτος εφαρμόζεται αναλογικά η παράγραφος 2.

Έτσι θαρρώ κι εγώ, θα φανεί βέβαια στις δηλώσεις, πάντως σήμερα μετά από έγκριση και του προϊσταμένου, έγιναν δεκτές και στην Δ'ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

4 λεπτά πριν, GRECTORAS είπε

Έτσι θαρρώ κι εγώ, θα φανεί βέβαια στις δηλώσεις, πάντως σήμερα μετά από έγκριση και του προϊσταμένου, έγιναν δεκτές και στην Δ'ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

μια χαρα ειστε εκει πανω εμενα σε έναν δικο μου εδώ στην  Αθηνα δεν το δεχονται…σε μια συγκεκριμενη εφορια που  είναι και  από της καλες κιολας .

15 ώρες πριν, 125883623 είπε

μια χαρα ειστε εκει πανω εμενα σε έναν δικο μου εδώ στην  Αθηνα δεν το δεχονται…σε μια συγκεκριμενη εφορια που  είναι και  από της καλες κιολας .

Μην νομίζεις ότι κι εδώ ήταν εύκολο, ανέφερα το ''δεδικασμένο'' της δου χαλκίδας που ανέφερε συνάδελφος, τους έστειλα την τροποποίηση του άρθρου 31 του 3986/2011 και τους εξήγησα ότι γι αυτό έγινε τροποποίηση για να αποφύγουν το τέλος όσοι βρίσκονται σε πραγματική αδράνεια.

Είναι υποχρεωμένοι να παραλάβουν και να χρεώσουν ορθά το πρόστιμο του εκπρόθεσμου.

Τα ξερω ολα αυτά απλα δεν πήγα εγω πήγε ο πελάτης και είναι νοοτροπία της συγκεκριμένης εφορίας (το πελατολόγιο που έχουν είναι είναι απο τους έχοντες γι αυτό μάλλον θα ναι πιο αυστηρή τι να πω) 

Παλεύουμε για τα νόμιμα πλέον. ...

Και μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για ενα προσωρινό μέτρο που έγινε λόγο αδυναμίας ελέγχου της εφορίας το οποίο και αυτό ήρθε και έμεινε. Και το στε (αν θυμάμαι καλα το  είχε βγάλει ψιλό άκυρο αλλα δεν έγινε δεκτό απο την διοίκηση )αλλα...

Όλα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος βέβαια, δηλαδή αν θα χρεωθεί τελικά το τέλος επιτηδεύματος αυτών των εταιριών που έγιναν δεκτές οι δηλώσεις αδράνειας με ημερομηνία 01/01/2018 από τις δου

1 λεπτό πριν, GRECTORAS είπε

Όλα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος βέβαια, δηλαδή αν θα χρεωθεί τελικά το τέλος επιτηδεύματος αυτών των εταιριών που έγιναν δεκτές οι δηλώσεις αδράνειας με ημερομηνία 01/01/2018 από τις δου

ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ο ΝΟΜΟΣ .

3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ο ΝΟΜΟΣ .

Σωστά, κι εγώ πιστεύω το δύσκολο ξεπεράστηκε, ελπίζω απλά να γίνει αυτόματα και να μην χρειαστεί νέο tour στις εφορίες...

1 λεπτό πριν, GRECTORAS είπε

Σωστά, κι εγώ πιστεύω το δύσκολο ξεπεράστηκε, ελπίζω απλά να γίνει αυτόματα και να μην χρειαστεί νέο tour στις εφορίες...

ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΟΝΤΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ .  .