Jump to content
  • 0
dodos

Δωρεά η δανειο από πατέρα σε κόρη για κάλυψη τεκμηριων

Question

Έστειλα πατέρα να κάνει δωρεά στην κόρη του που ήταν επαγγελματίας και έκανε διακοπή το 2018, ποσού 6000 ευρώ για κάλυψη τεκμηριων. Είχε γνωστό εφοριακο και του λέει μην κάνεις δωρεά κάνε δάνειο να πληρώσεις μόνο το χαρτόσημο. Και ρωτάω αν είναι έτσι το δάνειο ακυρώνει ποια την δωρεά. Αλλα

1.το δάνειο δεν απαιτεί το ποσό των 6000 να κατατεθεί στο λογ. Της κόρης; 

2.καθε φορά που θα πληρώνετε η δόση του δανείου δεν πρέπει να πληρώνετε χαρτόσημο; 

3.ασχετο αν δεν προβλέπετε τοκος, δεν θα επιβάλετε τεκμαρτος τόκος; 

4.ποια διαδικασία και τι έντυπα συμπληρωνονται για να πραγματοποιηθεί το δάνειο αυτό; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Στις 19/12/2018 στις 12:20 ΜΜ, dodos είπε

Έστειλα πατέρα να κάνει δωρεά στην κόρη του που ήταν επαγγελματίας και έκανε διακοπή το 2018, ποσού 6000 ευρώ για κάλυψη τεκμηριων. Είχε γνωστό εφοριακο και του λέει μην κάνεις δωρεά κάνε δάνειο να πληρώσεις μόνο το χαρτόσημο. Και ρωτάω αν είναι έτσι το δάνειο ακυρώνει ποια την δωρεά. Αλλα

1.το δάνειο δεν απαιτεί το ποσό των 6000 να κατατεθεί στο λογ. Της κόρης; 

2.καθε φορά που θα πληρώνετε η δόση του δανείου δεν πρέπει να πληρώνετε χαρτόσημο; 

3.ασχετο αν δεν προβλέπετε τοκος, δεν θα επιβάλετε τεκμαρτος τόκος; 

4.ποια διαδικασία και τι έντυπα συμπληρωνονται για να πραγματοποιηθεί το δάνειο αυτό; 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20640

..............

ε) Δάνεια τα οποία έχουν ληφθεί και αποδεικνύονται με έγγραφα στοιχεία ότι φέρουν βέβαιη χρονολογία. Απαιτείται συμβολαιογραφικό έγγραφο ή ιδιωτικό έγγραφο με βέβαιη χρονολογία, που να αποδεικνύει τη σύναψη δανείου και την καταβολή των χρηματικών ποσών που καταβλήθηκαν το κρίσιμο φορολογικό έτος. Σύμβαση δανείου που έχει καταρτιστεί στο εξωτερικό, απαιτείται επίσημη μετάφρασή της στα ελληνικά. Επίσης, απαιτείται βεβαίωση εισαγωγής συναλλάγματος για τα εν λόγω ποσά και πιστοποιητικό ευρωποίησης αν είναι σε ξένο νόμισμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάζοντας τις οδηγίες του Υ.Ο. για το νέο έντυπο Ε1 μου δημιουργήθηκε μία απορία ως προς το εξής : γράφει ο νομοθέτης ότι

4. Σε περίπτωση που οι ετήσιες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2018 των συζύγων υποβάλλονται ως κοινές με βάση τα οριζόμενα στην περ. α' της παραγράφου 4 του άρθρου 67 του ν.4172/2013, δεν απαιτείται καμία επιπλέον ενέργεια από τους συζύγους. Σε αυτή την περίπτωση διενεργείται ξεχωριστή βεβαίωση του φόρου και εκδίδονται δύο πράξεις προσδιορισμού φόρου, μία για κάθε σύζυγο. Πιστωτικά ποσά του ενός συζύγου δεν συμψηφίζονται με τυχόν χρεωστικά του άλλου και στην περίπτωση που έχουν και οι δύο πιστωτικά ποσά επιστρέφονται στον κάθε δικαιούχο χωριστά.

 

Αυτό θέλω να πιστεύω πως δε σημαίνει ότι δεν θα μπορεί ο ένας σύζυγος να καλύπτει τα τεκμήρια που τυχόν θα έχει ο άλλος σύζυγος και εν πάσει περιπτώσει τι ακριβώς εννοεί ο γράφων με την έκδοση 2 πράξεων προσδιορισμού φόρου μία για κάθε σύζυγο από τη στιγμή που επιλέγουν να κάνουν κοινή δήλωση??? ότι αν μπαίνεις με τους κωδικούς της γυναίκας ας πούμε θα βλέπουμε πρώτο όνομα τη σύζυγο ? δε ξέρω αν η αναρώτησή μου έχει κάποια βάση αλλά έτσι όπως διάβασα το παραπάνω... αυτή μου βγήκε αβίαστα... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 4/1/2019 στις 9:12 ΠΜ, dodos είπε

 

Συναδελφε εχω την ιδια απορια μπορει γονιος σε τεκνο? Μηπως υπαρχει θεμα εκει (Οπως πχ με το ικα που δεν μπορει να γινει ασφαλιση μ.α σε συγγενη α βαθμου?) 

 

Ας μαας πει καποιος συναδελφος αν το γνωριζει , μηπως ειναι και θεμα αστικου κωδικα ?Μην την πατησουμε 

 

Σχετικα με τα υπολοιπα  ερωτηματα ,

1)το δανειο μπορει να ειναι και μετρητα 

2)Οχι μονο στην καταθεση του συμφωνητικου

3)χμμμμμ 

4)Ενα απλο ιδιωτικο συμφωνητικο , θ αανεβαασω εναα την τριτη νομιζω μας καλυπτει 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 23/3/2019 στις 12:27 ΠΜ, picos είπε

Συναδελφε εχω την ιδια απορια μπορει γονιος σε τεκνο? Μηπως υπαρχει θεμα εκει (Οπως πχ με το ικα που δεν μπορει να γινει ασφαλιση μ.α σε συγγενη α βαθμου?) 

 

Ας μαας πει καποιος συναδελφος αν το γνωριζει , μηπως ειναι και θεμα αστικου κωδικα ?Μην την πατησουμε 

 

Σχετικα με τα υπολοιπα  ερωτηματα ,

1)το δανειο μπορει να ειναι και μετρητα 

2)Οχι μονο στην καταθεση του συμφωνητικου

3)χμμμμμ 

4)Ενα απλο ιδιωτικο συμφωνητικο , θ αανεβαασω εναα την τριτη νομιζω μας καλυπτει 

 

ΔΑΝΕΙΟ συμβαση.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×