Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ - συσχέτιση iban αφμ


ANILOP

Ερώτηση

καλησπέρα,

Έχω δύο πελάτισσες για τις οποίες έχω κάνει την αίτηση του μερίσματος από 8/12 και δεν έχουν πληρωθεί ακόμη.

Σήμερα μπήκα να δω τις αιτήσεις και βλέπω το εξής μήνυμα: "Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί". Το θέμα είναι ότι στη μία από τις δύο, ο λογαριασμός που έβαλα είναι ακατάσχετος και μάλιστα σε αυτόν τον λογαριασμό πληρώνεται και το Α21 και το ΚΕΑ. Επίσης είναι μόνη δικαιούχος του λογαριασμού. Τι μπορεί να συμβαίνει; Το άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι δύο αυτές πελάτισσες είναι μάνα και κόρη και οι μοναδικές που έχουν αυτό το πρόβλημα. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά δεν ξέρω πια τι να υποθέσω. Έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, ANILOP είπε

καλησπέρα,

Έχω δύο πελάτισσες για τις οποίες έχω κάνει την αίτηση του μερίσματος από 8/12 και δεν έχουν πληρωθεί ακόμη.

Σήμερα μπήκα να δω τις αιτήσεις και βλέπω το εξής μήνυμα: "Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί". Το θέμα είναι ότι στη μία από τις δύο, ο λογαριασμός που έβαλα είναι ακατάσχετος και μάλιστα σε αυτόν τον λογαριασμό πληρώνεται και το Α21 και το ΚΕΑ. Επίσης είναι μόνη δικαιούχος του λογαριασμού. Τι μπορεί να συμβαίνει; Το άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι δύο αυτές πελάτισσες είναι μάνα και κόρη και οι μοναδικές που έχουν αυτό το πρόβλημα. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά δεν ξέρω πια τι να υποθέσω. Έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

 

ευχαριστώ

kανε νεα αιτηση  και βαλε αλλο .μπορει να κτυπησε γιατι τον ειχε δηλωση και μανα και κορη για το κοινωνικο μερισμα και να θελει αλλαγη στον εναν απ τους δυο.ετσι και αλλιως το κοινωνικο μερισμα ειναι ακατασχεντο απο μονο του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ANILOP είπε

καλησπέρα,

Έχω δύο πελάτισσες για τις οποίες έχω κάνει την αίτηση του μερίσματος από 8/12 και δεν έχουν πληρωθεί ακόμη.

Σήμερα μπήκα να δω τις αιτήσεις και βλέπω το εξής μήνυμα: "Η συσχέτιση του IBAN με τον ΑΦΜ του αιτούντα δεν μπόρεσε να επαληθευθεί". Το θέμα είναι ότι στη μία από τις δύο, ο λογαριασμός που έβαλα είναι ακατάσχετος και μάλιστα σε αυτόν τον λογαριασμό πληρώνεται και το Α21 και το ΚΕΑ. Επίσης είναι μόνη δικαιούχος του λογαριασμού. Τι μπορεί να συμβαίνει; Το άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι δύο αυτές πελάτισσες είναι μάνα και κόρη και οι μοναδικές που έχουν αυτό το πρόβλημα. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά δεν ξέρω πια τι να υποθέσω. Έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

 

ευχαριστώ

πες τους τι iban σου δώσανε. πρώτος δικαιούχος κλπ.

και σε μένα σε έναν το ίδιο μήνυμα βγάζει .τελικά μου είπε ο πελάτης  ότι το iban είναι της γυναίκας του μόνο.

θα μπορούσαν να τσεκάρουν και το αφμ της συζύγου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δύο περιπτώσεις αιτήσεων που έγιναν από το σύστημα αυτόματα την 12/12 και εγκρίθηκαν ποσά για καταβολή, αφορούσαν άτομα άνω των 70 ετών, έχει συμπληρωθεί iban ανύπαρκος αυτή την στιγμή και δεν δίνει το σύστημα δυνατότητα επαναξιολόγησης ή τροποποίησης. Τί κάνουμε ? Έτυχε σε άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, LSISSY είπε

Σε δύο περιπτώσεις αιτήσεων που έγιναν από το σύστημα αυτόματα την 12/12 και εγκρίθηκαν ποσά για καταβολή, αφορούσαν άτομα άνω των 70 ετών, έχει συμπληρωθεί iban ανύπαρκος αυτή την στιγμή και δεν δίνει το σύστημα δυνατότητα επαναξιολόγησης ή τροποποίησης. Τί κάνουμε ? Έτυχε σε άλλον?

Το έβαλες στο Internet baking σου και ειδες οτι δεν υπάρχει η σε ποιον; μήπως εκεί μπαίνει η έμπαινε καποτε η σύνταξη της.κανονικα αν δεν ισχύει θα εβγαζε άκυρη την αίτηση και θα μπορουσες να την ξανακάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

kανε νεα αιτηση  και βαλε αλλο .μπορει να κτυπησε γιατι τον ειχε δηλωση και μανα και κορη για το κοινωνικο μερισμα και να θελει αλλαγη στον εναν απ τους δυο.ετσι και αλλιως το κοινωνικο μερισμα ειναι ακατασχεντο απο μονο του . 

Η μάνα (σύζυγος δεν υπάρχει) δήλωσε το δικό της λογαριασμό iban και η κόρη το δικό της. Οι λογαριασμοί έχουν μοναδικό δικαιούχο, μάνα και κόρη αντίστοιχα. Έχω τρελαθεί για το πως μπορεί να μην υπάρχει αντιστοιχία ΑΦΜ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

πες τους τι iban σου δώσανε. πρώτος δικαιούχος κλπ.

και σε μένα σε έναν το ίδιο μήνυμα βγάζει .τελικά μου είπε ο πελάτης  ότι το iban είναι της γυναίκας του μόνο.

θα μπορούσαν να τσεκάρουν και το αφμ της συζύγου!!!!

Τα iban έχουν μοναδικό δικαιούχο μάνα( σύζυγος δεν υπάρχει) και κόρη αντίστοιχα. Μου φαίνεται τρελό να μην συσχετίζει η πλατφόρμα τα ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, LSISSY είπε

Σε δύο περιπτώσεις αιτήσεων που έγιναν από το σύστημα αυτόματα την 12/12 και εγκρίθηκαν ποσά για καταβολή, αφορούσαν άτομα άνω των 70 ετών, έχει συμπληρωθεί iban ανύπαρκος αυτή την στιγμή και δεν δίνει το σύστημα δυνατότητα επαναξιολόγησης ή τροποποίησης. Τί κάνουμε ? Έτυχε σε άλλον?

Επαναξιολόγηση για να γίνει πρέπει να ακυρωθεί η πρώτη αίτηση. Τροποποίηση δεν υπάρχει σαν  επιλογή, όπως υπάρχει πχ στο ΚΕΑ. Μπορείς να κάνεις ανακληση-ακυρωση της αίτησης και να την κάνεις με το σωστό iban. Δηλαδή ακολουθείς τη διαδικασία που κάνουμε για τους κάτω των 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ANILOP είπε

Επαναξιολόγηση για να γίνει πρέπει να ακυρωθεί η πρώτη αίτηση. Τροποποίηση δεν υπάρχει σαν  επιλογή, όπως υπάρχει πχ στο ΚΕΑ. Μπορείς να κάνεις ανακληση-ακυρωση της αίτησης και να την κάνεις με το σωστό iban. Δηλαδή ακολουθείς τη διαδικασία που κάνουμε για τους κάτω των 70.

Ετσι έχουν πει και γραφει το κοινωνικό μέρισμα οτι ξανά μπαίνεις κάνεις ακύρωση και νεα αίτηση .το δοκίμασες. Κανονικά πανω απ 70 γίνεται αυτόματα αλλα σε αφήνει και σενα να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, ANILOP είπε

Τα iban έχουν μοναδικό δικαιούχο μάνα( σύζυγος δεν υπάρχει) και κόρη αντίστοιχα. Μου φαίνεται τρελό να μην συσχετίζει η πλατφόρμα τα ΑΦΜ.

δεν μπορώ να καταλάβω. με το ίδιο iban παίρνουν το επίδομα παιδιού.

έπρεπε να κάνει έλεγχο τουλάχιστον και στην σύζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

δεν μπορώ να καταλάβω. με το ίδιο iban παίρνουν το επίδομα παιδιού.

έπρεπε να κάνει έλεγχο τουλάχιστον και στην σύζυγο.

Βασικά το ότι είναι μάνα και κόρη δεν έχει σημασία πιστεύω,γιατί η κόρη είναι ενήλικη και αποτελεί μόνη της νοικοκυριό. Η μάνα έχει ένα ακόμη παιδί ( ανήλικο) και αποτελεί μονογονεϊκη οικογένεια. Τα iban είναι χιλιοτσεκαρισμενα με μοναδικο δικαιούχο και οι λογαριασμοί ενεργοί και ακατασχετοι. Μήπως να κάνουν επικαιροποιηση στοιχείων στην τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω να φταίει αυτό. Να ηταν ανενεργός οκ αλλα καθε μηνα να του μπαινουν χρήματα. Αλλιως μετα παμε στην λογική οτι κάποιος αλλος σε αλλες αιτήσεις εβαλε αυτα τα iban και κτυπήσε στους δικούς σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Δεν νομίζω να φταίει αυτό. Να ηταν ανενεργός οκ αλλα καθε μηνα να του μπαινουν χρήματα. Αλλιως μετα παμε στην λογική οτι κάποιος αλλος σε αλλες αιτήσεις εβαλε αυτα τα iban και κτυπήσε στους δικούς σου. 

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα κ αυτό και τις ρώτησα μήπως έδωσαν τα iban σε τίποτα άλλους φίλους και συγγενείς που δεν είχαν λογαριασμό για να μπει το μέρισμα για να τους εξυπηρετήσουν. Και μου είπαν πως δεν τα έχουν δώσει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ANILOP είπε

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα κ αυτό και τις ρώτησα μήπως έδωσαν τα iban σε τίποτα άλλους φίλους και συγγενείς που δεν είχαν λογαριασμό για να μπει το μέρισμα για να τους εξυπηρετήσουν. Και μου είπαν πως δεν τα έχουν δώσει πουθενά.

Πρέπει να πάνε στην τράπεζα να βάλουν το ΑΦΜ τους ώστε να συσχετιστεί με τον ΙΒΑΝ. Αυτό είναι το πρόβλημα, γι αυτό ζητάει συσχετισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, epis είπε

Πρέπει να πάνε στην τράπεζα να βάλουν το ΑΦΜ τους ώστε να συσχετιστεί με τον ΙΒΑΝ. Αυτό είναι το πρόβλημα, γι αυτό ζητάει συσχετισμό. 

ΚΑΙ νέα αίτηση ή ενεργοποιείται η εγκεκριμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ΚΑΙ νέα αίτηση ή ενεργοποιείται η εγκεκριμένη?

Νέα αίτηση θα κάνω εγώ για καλό και για κακό...

 

46 λεπτά πριν, epis είπε

Πρέπει να πάνε στην τράπεζα να βάλουν το ΑΦΜ τους ώστε να συσχετιστεί με τον ΙΒΑΝ. Αυτό είναι το πρόβλημα, γι αυτό ζητάει συσχετισμό. 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ ως μόνη λυση. Δευτέρα θα πάνε τράπεζα.... ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς στην περίπτωση μου δεν αφήνει ούτε ακύρωση ούτε επαναξιολόγηση και έχει στις παρατηρήσεις ότι έχουν σταλεί τα χρήματα στην τράπεζα. άρα μάλλον από Δευτέρα στην Τράπεζα και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zinon είπε

κανα νεοτερο τι πρεπει να κανουν?εχω ιδιες περιπτωσεις .ακυρωση και υποβολη με αλλο ΙΒΑΝ?

εγώ έκανα ακύρωση και επαναξιολόγηση ,βάζοντας το σωστό iban η οποία εγκρίθηκε. (λογικό ήταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιόν λογαριασμό μπορεί να κατατίθεται το μέρισμα...των 70plus??????

γιατί φέτος !!!!!!!!!!!!!!!!!!    μου είπαν ότι πέρυσι δεν το πήραν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, lami είπε

Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιόν λογαριασμό μπορεί να κατατίθεται το μέρισμα...των 70plus??????

γιατί φέτος !!!!!!!!!!!!!!!!!!    μου είπαν ότι πέρυσι δεν το πήραν ....

καλήμερα γιατί δεν μπαινεις μονή σου να δεις την αιτηση του και ποιο iban έχει η αιτηση και αν έχει εγκριθεί κιόλας  ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

καλήμερα γιατί δεν μπαινεις μονή σου να δεις την αιτηση του και ποιο iban έχει η αιτηση και αν έχει εγκριθεί κιόλας  ; 

καλημέρα και σε εσένα

μπήκα και είδα έναν άγνωστο λογαριασμό..............και έχει εγκριθεί!!!!!!!!!!!!και ψάχνεται ο άνθρωπος....

οπότε και πέρυσι εκεί μπήκαν........μάλλον....

κατά τα άλλα .............να μην κάνουν οι άνω των 70 αιτήσεις!!!!!!!!!!!!!!:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όπου στην αίτηση αναγράφει ότι τα χρήματα στάλθηκαν στην τράπεζα την 14/12/18 σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος λογαριασμός που μπήκανε τα χρήματα επιτυχώς. Ψαχτείτε οπωσδήποτε με την τράπεζα. Οι δικές μου περιπτώσεις τα βρήκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, lami είπε

καλημέρα και σε εσένα

μπήκα και είδα έναν άγνωστο λογαριασμό..............και έχει εγκριθεί!!!!!!!!!!!!και ψάχνεται ο άνθρωπος....

οπότε και πέρυσι εκεί μπήκαν........μάλλον....

κατά τα άλλα .............να μην κάνουν οι άνω των 70 αιτήσεις!!!!!!!!!!!!!!:angry:

Θα ειναι εκεί που του μπαίνει η σύνταξη .εγώ πχ στους δικούς άνω των 70 έκανα άλλα ...να χαμέ να λεγαμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...