Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πως η εκκαθάριση του ΕΦΚΑ ,με μια αλλαγή ,μπορεί να γίνει ο πίνακας Ε του Ε3.


PROAKIS

Ερώτηση

στο παράδειγμα του taxheaven νο.6

το 2018 κατέβαλε  800χ11= 8.800  .η εκκαθάριση του έβγαλε 400χ12= 4..800

εκκαθάριση ΕΦΚΑ 2018.

αναλογούσες (καταβλητέες) εισφορές  4.800 (Λ.Β.).

καταβληθείσες εισφορές 8.800 (Φ.Β.)

συμψηφισμοί εκκαθ.  0 (στην πρώτη χρονιά πρέπει να ελεχθεί).

πιστωτικό υπόλοιπο  4.000

το 2019 αναλογούν 400 τον μήνα.

εκκαθάριση ΕΦΚΑ 2019.

αναλογούσες (καταβλητέες) εισφορές  4.800 (Λ.Β.).

καταβληθείσες εισφορές 800 (Φ.Β.)

συμψηφισμοί  εκκαθ. 4.000

 υπόλοιπο             0

έστω ότι το 2019 αναλογούσαν 200 τον μήνα.

εκκαθάριση ΕΦΚΑ 2019.

αναλογούσες (καταβλητέες) εισφορές  2.400 (Λ.Β.).

καταβληθείσες εισφορές 800 (Φ.Β.)

συμψηφισμοί   εκκαθ.  1.600

πιστωτικό υπόλοιπο   2.400         

κοκ.

το εκάστοτε πιστωτικό σημαίνει ότι έχει εκπέσει παραπάνω στην φορολογική βάση. σε περίπτωση διακοπής με τροποπ. δήλωση της τελευταίας χρονιάς πρέπει να το φορολογηθεί.

σε περίπτωση χρεωστικού έχει φορολογική απαίτηση ,στην χρήση που θα  πληρωθούν.

το ζητούμενο είναι κάποιος να το προωθήσει στον ΕΦΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

@PROAKISΔυστυχώς όχι. Πέραν της ΠΟΛ.1029/2018 και αυτού εδώ, δεν έχω κάτι. 

Και για να μην "θαφτεί" το ερώτημά σου από την απάντησή μου όπου άλλαξε σελίδα το επαναφέρω, μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει.

52 minutes ago, PROAKIS said:

μπλοκάκια με πελάτη ΕΕ?

πως κάνουμε την δήλωση ,παίρνει το αλλοδαπό αφμ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, stamgalaios είπε

@PROAKISΔυστυχώς όχι. Πέραν της ΠΟΛ.1029/2018 και αυτού εδώ, δεν έχω κάτι. 

Και για να μην "θαφτεί" το ερώτημά σου από την απάντησή μου όπου άλλαξε σελίδα το επαναφέρω, μήπως κάποιος άλλος γνωρίζει.

 

τελικά το βρήκα.

τσεκάρεις αλλοδαπός εργοδότης και δικαιολογητικά στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, 125883623 είπε

ριξε μια ματια στην εκκαθαριση του πανω δεξια να δεις τι εχουν κανει .κανονικα ναι αν εχει του 38 και του 40 θα πρεπει να ενεργοποιησει και το 36 και αναλογα να του βγει .

η πρωτη η η δευτερη εκκαθαριση του ειναι; γιατι στην πρωτη τους αργοτες δεν τους ειχαν μεσα και τους εβγαλαν πριν λιγο καιρο τωρα σε αυτην ειπαν θα βγει για ολους αλλα εγινε ; δεν εχω τετοια περιπτωση για να τσεκαρω .δες τα στον εφκα του καλυτερα . 

παντα προηγείται το 38 πάντως . 

ΟΧΙ Το κοίταξα δν τα έχουν λάβει υπόψιν πρώτη εκκαθάριση του 2018 δέν έχει άλλη, άντε να βγάλουμε άκρη με ενστάσεις τώρα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, georges είπε

ΟΧΙ Το κοίταξα δν τα έχουν λάβει υπόψιν πρώτη εκκαθάριση του 2018 δέν έχει άλλη, άντε να βγάλουμε άκρη με ενστάσεις τώρα ????

ΕΜΠΛΕΞΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΑΩ .ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ  ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ(ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ )    ΜΕ  ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.....

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΕΤΑ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 16/7/2019 στις 11:37 ΠΜ, 125883623 είπε

ΕΜΠΛΕΞΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΑΩ .ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ  ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ(ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ )    ΜΕ  ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.....

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΕΤΑ . 

εφκα αγροτων σημαινει ανταποκριτης ογα οποτε...... αστα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 7/15/2019 at 1:35 PM, stamgalaios said:
On 7/14/2019 at 8:43 PM, 125883623 said:
On 7/10/2019 at 5:07 PM, stamgalaios said:

Σε πιστωτικό εκκαθάρισης αν ζητηθεί συμψηφισμός εντός Ιουλίου, από την πείρα σας με βάση τα περσινά, μετά από πόσο καιρό περίπου εμφανίζεται σε ειδοποιητήριο ως πιστωτικό ?

Ευχαριστώ.

μηπως εβγαλες ακρη; 

Όχι ακόμη.

Προς το παρόν μετά την δήλωση συμψηφισμού εμφανίζονται στην καρτέλα "Καταβολές": 

α) στο πεδίο "Πιστωτικά Υπόλοιπα" όπου πριν δεν υπήρχε κάποιο ποσό, πλέον υπάρχει το ποσό του συμψηφισμού μοιρασμένο σε δωδέκατα στις ημερομηνίες πληρωμής των αντίστοιχων ειδοποιητηρίων του έτους 2018 [ειδοπ. Ιαν'18 έως και ειδοπ. Δεκ'18 ήτοι πληρωμές στους μήνες 2ος/2018 έως και 1ος/2019] και 

β) στο πεδίο "Ιστορικό Πληρωμών από 1/1/2017" την πληρωμή του μηνιαίου ποσού που αντιστοιχεί στο μηνιαίο ποσό του ειδοποιητηρίου του Μαΐου 2019.

Οπότε περιμένω να δω τα δύο αυτά ποσά πως θα πάνε να εξοφλήσουν την μία και μοναδική οφειλή του παραπάνω ειδοποιητηρίου.
Δηλαδή αν θα "τραβήξει" πρώτα από το ποσό του "Α" και θα συμπληρώσει το υπόλοιπο από το Β, ή το ανάποδο, ή κάπως αλλιώς ...

Αν καταλάβω τι θα κάνει όταν γίνει θα ενημερώσω.

Να ενημερώσω, όπως υποσχέθηκα.

"τράβηξε" πρώτα από το ποσό του "Α" δηλαδή "τράβηξε" όλο το ποσό του συμψηφισμού (διακριτά ως δώδεκα δωδέκατα και όχι ως συνολικό ποσό) και επειδή δεν έφτανε να εξοφλήσει την απαίτηση συμπληρώθηκε το υπόλοιπο από το Β (δηλαδή από το ποσό που υποτίθεται ότι είχα καταθέσει ως ποσό για του ειδοποιητηρίου του Μαΐου 2019.

Οπότε πλέον στο πεδίο "Πιστωτικά Υπόλοιπα" όπου πριν υπήρχε το ποσό του συμψηφισμού μοιρασμένο σε δωδέκατα στις ημερομηνίες πληρωμής των αντίστοιχων ειδοποιητηρίων του έτους 2018, πλέον υπάρχει ισόποσο πιστωτικό αλλά προερχόμενο από το υπόλοιπο που περίσσεψε από το ποσό που υποτίθεται ότι είχα καταθέσει ως ποσό για του ειδοποιητηρίου του Μαΐου 2019.

Υποθέτω ότι όταν εκδοθεί το ειδοποιητήριο του Ιουνίου '19 θα έχει αυτό το ποσό γραμμένο στο πεδίο "ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ" και ως πληρωτέο θα είναι η μηνιαία απαίτηση μειωμένη κατά το πιστωτικό αυτό,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Να ενημερώσω, όπως υποσχέθηκα.

"τράβηξε" πρώτα από το ποσό του "Α" δηλαδή "τράβηξε" όλο το ποσό του συμψηφισμού (διακριτά ως δώδεκα δωδέκατα και όχι ως συνολικό ποσό) και επειδή δεν έφτανε να εξοφλήσει την απαίτηση συμπληρώθηκε το υπόλοιπο από το Β (δηλαδή από το ποσό που υποτίθεται ότι είχα καταθέσει ως ποσό για του ειδοποιητηρίου του Μαΐου 2019.

Οπότε πλέον στο πεδίο "Πιστωτικά Υπόλοιπα" όπου πριν υπήρχε το ποσό του συμψηφισμού μοιρασμένο σε δωδέκατα στις ημερομηνίες πληρωμής των αντίστοιχων ειδοποιητηρίων του έτους 2018, πλέον υπάρχει ισόποσο πιστωτικό αλλά προερχόμενο από το υπόλοιπο που περίσσεψε από το ποσό που υποτίθεται ότι είχα καταθέσει ως ποσό για του ειδοποιητηρίου του Μαΐου 2019.

Υποθέτω ότι όταν εκδοθεί το ειδοποιητήριο του Ιουνίου '19 θα έχει αυτό το ποσό γραμμένο στο πεδίο "ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ" και ως πληρωτέο θα είναι η μηνιαία απαίτηση μειωμένη κατά το πιστωτικό αυτό,

 

οκ μια χαρα αν και δεν καταλαβα που τα βρηκες ολα αυτα που αναφερεις .εγω που μπηκα τωρα στην δικια μου μεσα να δω οκ εχει εξοφληση τον 05/2019 αλλα το το τις εχει μεινει υπολοιπο απο εκκαθαριση να κλεισει με υπολοιπες ταχυπληρωμες που θα βγουν στο μελλον η σε λιγες μερες 06/2019 δεν το βλεπω πουθενα . 

λογικα θα το δω στην ταχυπληρωμη του 06/2019 στις πιστώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, stamgalaios είπε

 

 

ScreenShoot_19-07-2019_00004_Page_1.jpg

 

1111.jpg

οκ όλα καλά αυτά αν και ακόμα δεν το έχω πολλή  πιάσει άλλα εσύ είχες ένα πόσο και συμπλήρωσες για να κλείσεις τον 05/2019 ,έμενα μου έχει μείνει υπόλοιπο να κλείσω και τον 6/2019+07/2019+08/2019+10/2019 και αυτό ειναι που δεν βλέπω άλλα και δεν εμφανίζεται πουθενά .ειναι λίγο πιο διαφορετική  η περιπτωση σου .έμενα λογικά θα το εμφανίσει στην ταχυπληρωμή του 06/2019 στις πιστώσεις .

έχεις  καμιά περιπτωση με συμψηφισμό που να έκλεισε 05/2019 και να έμεινε υπόλοιπο από τον συμψηφισμό να κλείσει  και επόμενες ταχυπληρωμες 07/2019 κ.λ.τ;  σε αυτές τις περιπτώσεις που μπορείς να βρεις τώρα  άπλα το υπόλοιπο που σου χρωστάει ο ε.φ.κ.α; 

εγώ μεχρι τώρα δυο εκκαθαρίσεις και εικόνα τους  στον ε.φ.κ.α εχω τσεκάρει και δεν μου αρέσουν αυτά που βλέπω(στη εικόνα όφειλες έχει ότι να ναι ) άλλα οκ αυτό ειναι άλλη συζήτηση και από παλιά  .άπλα οκ δεν μας λέει άμεσα τι οφείλουμε άλλα να μην ξέρουμε και άμεσα τι μας οφειλή;;; 

και στην ταχυπληρωμή του 08/2019 θα έχει πάλι φέτος μόνο τον 08/2019 και όχι την   δόση της εκκαθάρισης πάλι θα κανουμε αλχημείες   να βρούμε τι πρέπει να πληρώσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 hours ago, 125883623 said:

έχεις  καμιά περιπτωση με συμψηφισμό που να έκλεισε 05/2019 και να έμεινε υπόλοιπο από τον συμψηφισμό να κλείσει  και επόμενες ταχυπληρωμες 07/2019 κ.λ.τ;  σε αυτές τις περιπτώσεις που μπορείς να βρεις τώρα  άπλα το υπόλοιπο που σου χρωστάει ο ε.φ.κ.α; 

Οχι. Δεν έχω περίπτωση με συμψηφισμό που να έκλεισε ΟΛΟΣ ο 05/2019 και να περίσσεψε ποσό για τον 6ο, 7ο, κλπ.

Λογικά αφού από τον συμψηφισμό έκλεισε π.χ. όλος ο 5ος, το υπόλοιπο που περίσσεψε από τον συμψηφισμό (που σου χρωστάει δηλαδή ο ε.φ.κ.α) θα πρέπει να φαίνεται στην καρτέλα ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ, κάτω-κάτω στα ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, εκεί δηλαδή όπου στην παραπάνω δεύτερη εικόνα σε αυτό που εγώ βλέπω το υπόλοιπο από την τρέχουσα καταβολή, πρέπει να φαίνεται το υπόλοιπο που περίσσεψε από τον συμψηφισμό μοιρασμένο στους μήνες Ιαν έως και Δεκ 2018.

Οπότε με την έκδοση του 6ου θα φύγει από εκεί δηλαδή από τα ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ μέρος ή όλον για να πάει να εξοφλήσει μέρος ή όλον του 6ου.

Και στο ειδοποιητήριο του 6ου θα φαίνεται στο πεδίο "ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ", στην δε καρτέλα θα φάινεται όπως σε αυτό που ανέβασα στην 1η εικόνα.

Ετσι πιστεύω ότι γίνεται, αλλά όταν υπάρχουν παλαιότερες οφειλές τότε υπάρχει μια ομορφιά απερίγραπτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
50 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Οχι. Δεν έχω περίπτωση με συμψηφισμό που να έκλεισε ΟΛΟΣ ο 05/2019 και να περίσσεψε ποσό για τον 6ο, 7ο, κλπ.

Λογικά αφού από τον συμψηφισμό έκλεισε π.χ. όλος ο 5ος, το υπόλοιπο που περίσσεψε από τον συμψηφισμό (που σου χρωστάει δηλαδή ο ε.φ.κ.α) θα πρέπει να φαίνεται στην καρτέλα ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ, κάτω-κάτω στα ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, εκεί δηλαδή όπου στην παραπάνω δεύτερη εικόνα σε αυτό που εγώ βλέπω το υπόλοιπο από την τρέχουσα καταβολή, πρέπει να φαίνεται το υπόλοιπο που περίσσεψε από τον συμψηφισμό μοιρασμένο στους μήνες Ιαν έως και Δεκ 2018.

Οπότε με την έκδοση του 6ου θα φύγει από εκεί δηλαδή από τα ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ μέρος ή όλον για να πάει να εξοφλήσει μέρος ή όλον του 6ου.

Και στο ειδοποιητήριο του 6ου θα φαίνεται στο πεδίο "ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ", στην δε καρτέλα θα φάινεται όπως σε αυτό που ανέβασα στην 1η εικόνα.

Ετσι πιστεύω ότι γίνεται, αλλά όταν υπάρχουν παλαιότερες οφειλές τότε υπάρχει μια ομορφιά απερίγραπτη ...

εμενα δεν μπορει να κλεισε παλιοτερες οφειλες του 2018 γιατι και στην πρωτη εκκαθαριση ειχε επιστροφη απο συμψηφισμο και δεν μπορει να τα κλεισε με του 2019 γιατι ακομα δεν εχουν βγει . και δεν αναφερει πουθενα σε αυτα που αναφερεις υπολοιπο απο συμψηφισμο τα εχω θα τα ανεβαζα αλλα ειναι μεγαλο αρχειο και δεν μπορω και αν το ανεβασω μικροτερο δεν φαινεται ττπ .θεωρω οτι θα το δω εκει που ειπα στην ταχυπληρωμη του 06/2019 και παλι δεν ξερω αν φανει ολοκλρηρο η θα κλεινει μονο το ποσο του 06/2019 ειναι και λιγο πιο περιεργη περιπτωση γιατι εχει και ποσο που συμψηφιζει απο τοκετο και επιδοτηση λοχειας . αστα..

οκ ευχαριστω καλη συνεχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

να ρωτήσω σχετικά με τις εισφορές στο ΙΚΑ (για τους εργαζόμενους) ισχύει ότι εκπίπτει ότι πληρώθηκε στο 2018 ?

Αν ναι για π.χ. έπρεπε να πληρώσει 1000€ και πλήρωσε τα 800€ θα αλλάξω την λογιστική βάση στις ασφαλιστικές εισφορές ή στους μισθούς ?

έχω μπερδευτεί πραγματικά και φτάνουμε στο τέλος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

να ρωτήσω σχετικά με τις εισφορές στο ΙΚΑ (για τους εργαζόμενους) ισχύει ότι εκπίπτει ότι πληρώθηκε στο 2018 ?

Αν ναι για π.χ. έπρεπε να πληρώσει 1000€ και πλήρωσε τα 800€ θα αλλάξω την λογιστική βάση στις ασφαλιστικές εισφορές ή στους μισθούς ?

έχω μπερδευτεί πραγματικά και φτάνουμε στο τέλος.....

εφκα μισθωτών ,εκπίπτει ότι πληρώθηκε στο έτος και εμπρόθεσμα στο επόμενο.

εφκα μη μισθωτών ,ότι πληρώθηκε στο έτος.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

να ρωτήσω σχετικά με τις εισφορές στο ΙΚΑ (για τους εργαζόμενους) ισχύει ότι εκπίπτει ότι πληρώθηκε στο 2018 ?

Αν ναι για π.χ. έπρεπε να πληρώσει 1000€ και πλήρωσε τα 800€ θα αλλάξω την λογιστική βάση στις ασφαλιστικές εισφορές ή στους μισθούς ?

έχω μπερδευτεί πραγματικά και φτάνουμε στο τέλος.....

Άρθρα Η μη έκπτωση της δαπάνης μισθοδοσίας και η έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών - παραδείγματα, κυρώσεις (Upd)

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26189

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εφκα μισθωτών ,εκπίπτει ότι πληρώθηκε στο έτος και εμπρόθεσμα στο επόμενο.

εφκα μη μισθωτών ,ότι πληρώθηκε στο έτος.   

ΔΕΚ +ΔΧ  2018 πληρώθηκαν εμπρόθεσμα ΙΑΝ+ΦΕΒ 2019 ,θα εκπέσουν στο 2018.

ΕΦΚΑ (ΤΕΒΕ) ΔΕΚ 2018  πληρώθηκε εμπρόθεσμα ΙΑΝ 2019 θα εκπέσει στο 2019.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις !!! Μία ερώτηση ακόμη όμως ... δηλαδή εισφορές μισθωτών 2/2018 πληρώθηκαν τον 5/2018 θα εκπέσουν στο 2018 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσοχη.

οποιος εχει θετικη εκκαθαριση και ειναι σημερα να πληρωσει την 4 δοση και τον αλλο μηνα την πεμτη και την τελευτεα,

δεν τα βαζει ολα μαζι στον κωδικο rf αλλα πληρωνει με τον κωδικο rf μονο το εφκα του 10/2019 και την πεμτη δοση της εκκαθαρισης την πληρωνει στο υποκαταστημα του ικα η στο κεαο.

και επειδη το ικα -κεοα εκλεισε τωρα plan b μπαινει στο κεοα   βγαζει κωδικους για κεαο οαεε και το πληρωνει εκει η το ρυθμιζει εκει μεχρι 12 δοσεις αν δεν εχει αλλη οφειλη .

στην περιπτωση που εχει οφειλες και εχει κανει αιτηση για τις 120 δοσεις και ακομα δεν εχει ολοκληρωσει την ρυθμιση αφου εχει περιθωριο μεχρι τον αλλο μηνα τοτε αυτο το ποσο της 4-5 δοσεις θα μπει μαζι με τα αλλα .

οποιος δεν πληρωσει σημερα οπως την επαθα εγω και πληρωσα τα τρεχοντα εισφορα 10/2019 200 ευρω και τα 100 ευρω της τεταρτης δοσης στον κωδικο rf απο δευτερα η δοση της εκκαθαρισης θα εχει παρει προσαυξηση ολο το ποσο (και το μισο να θες να πληρωσεις σημερα παλι θα παρει προσαυξηση το υπολοιπο ποσο  η πεμτη δοση εκκαθαρισης του εφκα που ηταν για τον αλλο μηνα και πλεον αν δεν πληρωθει σημερα ειναι ληξιπροθεσμο ενω μεχρι προχθες δεν ηταν και για τον εφκα οαεε δεν ειναι αλλα δεν ειναι και οφειλη του, που ειναι πλεον  )

καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...