Jump to content
  • 0
dodos

κοινωνικό ,μερισμα και μηνες ανεργίας

Question

Ειδικά για όσους έχουν συμπληρώσει στις 30.11.2018 τουλάχιστον έξι (6) μήνες συνεχόμενης ανεργίας εντός του τρέχοντος έτους (2018), όπως αυτό προκύπτει από τα Μητρώα ανέργων του Οργανισμού Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), του NAT και του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ δεν λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του φορολογικού έτους 2017 από μισθωτή εργασία έως το ύψος των
9.000 ευρώ, προσαυξανόμενο κατά το ποσό των 1.500 ευρώ για κάθε επιπλέον μήνα ανεργίας πέραν των έξι (6) μηνών εντός του έτους 2018.
Στον όρο μισθωτή εργασία περιλαμβάνονται επιπλέον και τα εισοδήματα της περ. στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 (Α' 167), όπως καταγράφονται στους κωδικούς 307-308 του εντύπου Ε1, το άθροισμα καθαρών ποσών από παροχή εργασίας με εργόσημο, όπως καταγράφονται στους κωδικούς 309-310 του εντύπου Ε1, καθώς και τα εισοδήματα από οικοδομικά ένσημα, αυτασφάλιση κ.λπ., όπως καταγράφονται στους κωδικούς 311-312 του εντύπου Ε1.

να υποθεσω οτι η ευεργετική αυτη παράγραφος αφορά μόνο τα πραγματικά εισοδήματα των ανέργων και όχι τα τεκμαρτά ?άρα άνεργος με τεκμαρτά εισοδήματα 9500 δεν το πέρνει ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Ο αριθμός των μονογονεϊκών οικογενειών στην αίτηση δεν συνάδει με τον αριθμό των μελών του νοικοκυριού

 

Αυτο στο εμφανιζει μαλλον διοτι υπαρχει διαφορα στα μελη του α21 με αυτα στην δηλωση ε1΄.

 

το ιδιο μου εμφανιζει και μενα που ενω εχω κανει κανονικα το α21 δεν εχω αναγραψει τα παιδια στο ε1,περυσι το ελυσαν το θεμα και αφησαν να προσθεσουμε παιδια στο μερισμα με την προυποθεση οτι υπαρχουν στο α21 ,ελπιζω το ιδιο να κανουν και φετος.

ειναι τραγικο να υπαρχουν τοσα θεματα κια να μην μπορεις να επικοινωνησεις με κανεναν να σου δωσει λυσεις, στελνεις email και δεν σου απαντανε παρα σου στελνουν αυτοματοποιημενο μνμ οτι θα ομαδοποιηθει το ερωτημα σου και να δεις μελλοντικες νεες απαντησεις σε ερωτηματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

κάποιοι που συγκατοικούν, ο καθένας υποβάλει ξεχωριστεί δήλωση,έχουν δηλώσει το σπίτι στο Ε1. πιν.5 ο καθένας με τα ποσοστά του. Στην αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα δεν φαίνονται τα εισοδήματα του "νοικοκυριού" ,όπως το εννοεί η απόφαση. Λογικά δεν πρέπει να φαίνονται τα ¨εισοδήματα¨αυτά πάνω στην αίτηση; Δεν το δικαιούται κανείς;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 λεπτά πριν, linakisgr1 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

κάποιοι που συγκατοικούν, ο καθένας υποβάλει ξεχωριστεί δήλωση,έχουν δηλώσει το σπίτι στο Ε1. πιν.5 ο καθένας με τα ποσοστά του. Στην αίτηση για το κοινωνικό μέρισμα δεν φαίνονται τα εισοδήματα του "νοικοκυριού" ,όπως το εννοεί η απόφαση. Λογικά δεν πρέπει να φαίνονται τα ¨εισοδήματα¨αυτά πάνω στην αίτηση; Δεν το δικαιούται κανείς;

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ  ΘΑ ΚΆΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟ ΠΑΊΡΝΕΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ  ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, 125883623 είπε

Καλημέρα η αλήθεια είναι οτι και μενα το δεύτερο με προβληματιζει  αν εχει σύνταξη κατω απο 3.000  πχ 2.900€ είναι και φιλοξενουμενο και προστατευομενο.και εκει παίρνει δυο φορές το αφορολόγητο. Εκτος και αν ισχύει κάποιος αλλος χειρισμος που δεν τον γνωρίζω. 

εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:

 άγαμα τέκνα, εφόσον:
β)- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή

ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο.

επίσης  

4. Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:

β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.

επιπλέον η ανήλικη είχε πλήρη κυριότητα στο 50% της οικίας . έπρεπε να μπει φιλοξενούμενη ή όχι???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο δικαιούχος του κοινωνικού μερίσματος πρέπει να διαμένει νόμιμα και μόνιμα στην ελληνική επικράτεια για τα τελευταία πέντε (5) έτη, όπως αυτό προκύπτει από την υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος κατά την τελευταία πενταετία.

εδώ θα έπρεπε να υπάρχει ένα και....?

Ο δικαιούχος οφείλει να είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον μία φορά σε οποιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης και για χρόνο ασφάλισης μεγαλύτερο του ενός (1) μήνα μέχρι και 31.10.2018, όπως αυτό προκύπτει από το Μητρώο Άμεσα Ασφαλισμένων και Συνταξιούχων του ΕΦΚΑ είτε να είναι συνταξιούχος εξ ιδίου δικαιώματος ή εκ μεταβιβάσεως είτε να λαμβάνει το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης ανασφάλιστων υπερηλίκων του άρθρου 93 του ν. 4387/2016 (Α' 85).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν, asteras5 είπε

εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:

 άγαμα τέκνα, εφόσον:
β)- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή

ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο.

επίσης  

4. Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:

β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.

επιπλέον η ανήλικη είχε πλήρη κυριότητα στο 50% της οικίας . έπρεπε να μπει φιλοξενούμενη ή όχι???

Για μενα όχι πανω απο 3000€  εισόδημα βαση τεκμηρίων. 

Το πρόβλημα είναι οταν έχει κάτω 

Μόλις τώρα, lami είπε

Ο δικαιούχος του κοινωνικού μερίσματος πρέπει να διαμένει νόμιμα και μόνιμα στην ελληνική επικράτεια για τα τελευταία πέντε (5) έτη, όπως αυτό προκύπτει από την υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος κατά την τελευταία πενταετία.

εδώ θα έπρεπε να υπάρχει ένα και....?

Ο δικαιούχος οφείλει να είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον μία φορά σε οποιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης και για χρόνο ασφάλισης μεγαλύτερο του ενός (1) μήνα μέχρι και 31.10.2018, όπως αυτό προκύπτει από το Μητρώο Άμεσα Ασφαλισμένων και Συνταξιούχων του ΕΦΚΑ είτε να είναι συνταξιούχος εξ ιδίου δικαιώματος ή εκ μεταβιβάσεως είτε να λαμβάνει το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης ανασφάλιστων υπερηλίκων του άρθρου 93 του ν. 4387/2016 (Α' 85).

 

Γιατί δεν υπάρχει. Αν δεν εχει ένσημα δεν το παίρνει; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

 

 

Γιατί δεν υπάρχει. Αν δεν εχει ένσημα δεν το παίρνει; 

....όχι δεν το παίρνει...

 

....αλλά  πέρυσι δεν το έδωσαν και σε αυτούς που είχαν ασφαλιστεί ακόμα και ένα μήνα και χωρίς να έχουν υποβάλλει δηλώσεις πενταετίας?????τόσο λάθος θυμάμαι?????...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, lami είπε

....όχι δεν το παίρνει...

 

....αλλά  πέρυσι δεν το έδωσαν και σε αυτούς που είχαν ασφαλιστεί ακόμα και ένα μήνα και χωρίς να έχουν υποβάλλει δηλώσεις πενταετίας?????τόσο λάθος θυμάμαι?????...

μα ουτε φέτος χωρίς δηλώσεις πενταετίας δεν το παίρνουν; ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ανηλικα τεκνα δεν μπηκαν στο Ε1 ως προστατευόμενα μέλη της μητερας επειδη είχαν πάνω απο 3000 ευρώ εισόδημα από σύνταξη χηρείας.

Και τώρα δεν εμφανίζονται στο κοινωνικό μέρισμα και δε παίρνει το επίδομα η μητέρα.

Κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, Lefteris7 είπε

ανηλικα τεκνα δεν μπηκαν στο Ε1 ως προστατευόμενα μέλη της μητερας επειδη είχαν πάνω απο 3000 ευρώ εισόδημα από σύνταξη χηρείας.

Και τώρα δεν εμφανίζονται στο κοινωνικό μέρισμα και δε παίρνει το επίδομα η μητέρα.

Κανείς?

αυτό συζητάμε τρεις μέρες σε αυτήν την συζητήση   δεν έχει βρεθεί καποια λύση και δεν νομίζω να έχετε κάνει λάθος στις δηλώσεις .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Σε περίπτωση που είναι 22 χρονών κάποιος και έχει κάνει μόνος του 3 χρόνια δήλωση και τα προηγούμενα ήταν προστατευόμενο του πατέρα μου το βγάζει οτι δεν έχει 5 έτη δηλώσεις. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν, George1986 είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Σε περίπτωση που είναι 22 χρονών κάποιος και έχει κάνει μόνος του 3 χρόνια δήλωση και τα προηγούμενα ήταν προστατευόμενο του πατέρα μου το βγάζει οτι δεν έχει 5 έτη δηλώσεις. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό?

την εχουν παθει και αλλοι οπως πχ σε φιλοξενουσαν εφυγες 10/2017 και τους μπλεκει και δεν το παιρνουν ενω ειναι χωρια πανω απ ενα χρονο .δεν νομιζω να ληθει. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 ώρες πριν, asteras5 είπε

εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:

 άγαμα τέκνα, εφόσον:
β)- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή

ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο.

επίσης  

4. Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:

β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.

επιπλέον η ανήλικη είχε πλήρη κυριότητα στο 50% της οικίας . έπρεπε να μπει φιλοξενούμενη ή όχι???

για να επανέλθω το θέμα ειναι πως χειρίζεσαι την περίπτωση που το παιδί έχει σύνταξη κάτω από 3.000 και χωρίς κανένα άλλο τεκμήριο πλην του διαβίωσης  που τώρα που μιλάμε ειναι 3.000 ευρω . σιγουρα πρέπει να κάνει ε.1  μόνο του άλλα ειναι και προστατευομενο ,εκεί τι κάνεις ; και ο.κ τώρα πες μπορείς να διαλέξεις καποια  από  τις δυο επιλογές που έχεις  άλλα αν αύριο το αφορολόγητο πάει στο μηδέν τι θα κάνεις ; μήπως τελικά η θα είσαι για το ε1 μιλάω πάντα προστατευομενος η όχι και αν όχι για το ε1 είσαι για το ο.π.ε.κ.α . κάποτε αυτά βεβαία ηταν ένα μετά τα σπάσανε.

όλες οι άλλες περιπτώσεις για μένα ειναι ξεκάθαρες .. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 12/12/2018 στις 10:54 ΠΜ, Lefteris7 είπε

ανηλικα τεκνα δεν μπηκαν στο Ε1 ως προστατευόμενα μέλη της μητερας επειδη είχαν πάνω απο 3000 ευρώ εισόδημα από σύνταξη χηρείας.

Και τώρα δεν εμφανίζονται στο κοινωνικό μέρισμα και δε παίρνει το επίδομα η μητέρα.

Κανείς?

Συνάδελεφε έχω ακριβώς το ίδιο θέμα .....και μη σου πω ότι μου λένε κιόλας ότι ερμηνεύω λάθος τον 4172!!!

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη. Σκέφτομαι να τους γράψω μύνημα ότι σύμφωνα με το Ν.4172/2013 άρθρο 2 & άρθρο 4 κλπ συναίβει αυτό και αυτό ως εκ τούτου τα ανήλικα τέκνα δεν φαίνονται στο νοικοκυριό κλπ....... αν για να πετύχουμε κάτι θα πρέπει να βγούμε στον Παπαδάκη ή στον Αυτιά......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
19 ώρες πριν, 125883623 είπε

για να επανέλθω το θέμα ειναι πως χειρίζεσαι την περίπτωση που το παιδί έχει σύνταξη κάτω από 3.000 και χωρίς κανένα άλλο τεκμήριο πλην του διαβίωσης  που τώρα που μιλάμε ειναι 3.000 ευρω . σιγουρα πρέπει να κάνει ε.1  μόνο του άλλα ειναι και προστατευομενο ,εκεί τι κάνεις ; και ο.κ τώρα πες μπορείς να διαλέξεις καποια  από  τις δυο επιλογές που έχεις  άλλα αν αύριο το αφορολόγητο πάει στο μηδέν τι θα κάνεις ; μήπως τελικά η θα είσαι για το ε1 μιλάω πάντα προστατευομενος η όχι και αν όχι για το ε1 είσαι για το ο.π.ε.κ.α . κάποτε αυτά βεβαία ηταν ένα μετά τα σπάσανε.

όλες οι άλλες περιπτώσεις για μένα ειναι ξεκάθαρες .. 

όταν τεκμήρια και εισόδημα δεν ξεπερνούν τα 3000 ευρώ τότε ναι μπαίνουν προστατευόμενα. π.χ. περίπτωση τόκων 200 € προστιθέμενη διαφορά ελάχιστης διαβίωσης 2800 € οπότε συνολικό 3000 ευρώ οπότε ναι είναι προστατευόμενο και ας κάνει μόνο του δήλωση.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
33 λεπτά πριν, asteras5 είπε

όταν τεκμήρια και εισόδημα δεν ξεπερνούν τα 3000 ευρώ τότε ναι μπαίνουν προστατευόμενα. π.χ. περίπτωση τόκων 200 € προστιθέμενη διαφορά ελάχιστης διαβίωσης 2800 € οπότε συνολικό 3000 ευρώ οπότε ναι είναι προστατευόμενο και ας κάνει μόνο του δήλωση.... 

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΑΝ ΤΟ ΤΕΚΝΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ 2800 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ,ΕΣΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΖΟΣΟΥΝ; ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΟΧΡΕΥΟΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ .ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΕΤΕΥΟΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 3.000,01 ΕΥΡΩ.ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΙΖΟΣΟΥΝΑ Η ΑΝ ΕΙΧΕ Π.Χ ΤΡΙΑ ΕΝΣΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 200 ΕΥΡΩ.ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
41 λεπτά πριν, asteras5 είπε

όταν τεκμήρια και εισόδημα δεν ξεπερνούν τα 3000 ευρώ τότε ναι μπαίνουν προστατευόμενα. π.χ. περίπτωση τόκων 200 € προστιθέμενη διαφορά ελάχιστης διαβίωσης 2800 € οπότε συνολικό 3000 ευρώ οπότε ναι είναι προστατευόμενο και ας κάνει μόνο του δήλωση.... 

οπότε ναι είναι προστατευόμενο και ας κάνει μόνο του δήλωση δ.λ.δ αν κατάλαβα καλά κάνει μόνο του δήλωση και μετά κάνει και με τον γονέα σαν προστατευομενο  .προσθετουμε ομως  τα εισοδηματα του στην δηλωση του γονειου  η οχι .και αν δεν τα προσθετει τοτε γιατι του δινει xtra αφορολογητο η αν τα προσθετει και φορολογητέ δυο φορες αν πεσει το αφορολογητο στο μηδεν τοτε τι γινεται ;; ;η αν τα προσθεσουμε και δει το μερισμα το ιδιο εισοδημα δυο φορες και το χασει;; για μενα εκει ειναι τα δυσκολα . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η σύζυγος χήρα από τις αρχές του  2017 υπέβαλε  δήλωση για το 2017 μόνη της ...τα προηγούμενα έτη κοινή με το σύζυγο. Τώρα της λέει πως δεν πληροί το κριτήριο της μόνιμης διαμονής......τι κάνει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, solwn 1 είπε

Η σύζυγος χήρα από τις αρχές του  2017 υπέβαλε  δήλωση για το 2017 μόνη της ...τα προηγούμενα έτη κοινή με το σύζυγο. Τώρα της λέει πως δεν πληροί το κριτήριο της μόνιμης διαμονής......τι κάνει?

Τι να κανει και αυτή μεσα στον πονο της;;;με τα παιδικα προβληματα του συστήματος. Μην της γυρίσει μονο το ματι και αν δεν εχει δηλώσει τον θάνατο στην εφορια  κάνει αίτηση και τελικά πάρει το κοινωνικό μέρισμα ο άντρας της που δεν το δικαιούται και δεν το πάρει αυτή που το δικαιούται. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, solwn 1 είπε

Έχει δηλώσει το θάνατο.....υπάρχει λύση?

 

Κριμα δυστυχώς αυτά τραβάνε οι τυπικοί και οι σωστοί .ας δοκιμάσει να στείλει ενα email .καθε μερα  να δοκιμάζει μην κολλήσει το σύστημα και περάσει; τι λύση να υπάρχει; αφού τα ξέρεις απο πρώτο χέρι. Να βγει αύριο σε κανα πρωινάδικό μπας και γίνει τπτ.να βαλει κανα βύσμα αν έχει  οχι για χάρη αλλα για να βρει το δικιο της. Κρίμα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και ερχομαστε στις πληρωμεςς οπου αιτηση ειναι εγκεκριμενη απο 8/12 ολα ειναι ενταξει iban,δηλωσεις κλπ και δεν του εχουν μπει τα χρηματα σημερα....για πειτε?αντιμετωπισατε το ιδιο απο πελατες?

με το θεμα των παιδιων που εκαναν πρωτη φορα δηλωση φετος συνεχιζει να μην τους δεχεται.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μπορεί να διορθωθεί η αίτηση που ...πληρώθηκε????

....ερωτώ 🙂.... διότι ο οαεδ μέχρι πριν από λίγες ημέρες που στάλθηκε η δήλωση δεν είχε "ρίξει" τους μήνες ανεργίας του φιλοξενούμενου ....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, lami είπε

μπορεί να διορθωθεί η αίτηση που ...πληρώθηκε????

....ερωτώ 🙂.... διότι ο οαεδ μέχρι πριν από λίγες ημέρες που στάλθηκε η δήλωση δεν είχε "ρίξει" τους μήνες ανεργίας του φιλοξενούμενου ....

 

 

Δεν νομίζω να δώσουν τέτοια δυνατοτητα .καλο θα ήταν . θεωρώ όλοι έχουμε απο μια λάθος(εγω πάντως εχω) αλλα δεν το πιστεύω και δεν εχει ακουστεί και τπτ τέτοιο. Φαντάσου σαν το σαν την κλασική ατάκα

 μετα την απομάκρυνση του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Δεν νομίζω να δώσουν τέτοια δυνατοτητα .καλο θα ήταν . θεωρώ όλοι έχουμε απο μια λάθος(εγω πάντως εχω) αλλα δεν το πιστεύω και δεν εχει ακουστεί και τπτ τέτοιο. Φαντάσου σαν το σαν την κλασική ατάκα

 μετα την απομάκρυνση του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζετε. 

😀😀😀

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×