Jump to content
  • 0
dodos

κοινωνικό ,μερισμα και μηνες ανεργίας

Question

Ειδικά για όσους έχουν συμπληρώσει στις 30.11.2018 τουλάχιστον έξι (6) μήνες συνεχόμενης ανεργίας εντός του τρέχοντος έτους (2018), όπως αυτό προκύπτει από τα Μητρώα ανέργων του Οργανισμού Ασφάλισης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), του NAT και του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ δεν λαμβάνεται υπόψη τυχόν ατομικό εισόδημα του φορολογικού έτους 2017 από μισθωτή εργασία έως το ύψος των
9.000 ευρώ, προσαυξανόμενο κατά το ποσό των 1.500 ευρώ για κάθε επιπλέον μήνα ανεργίας πέραν των έξι (6) μηνών εντός του έτους 2018.
Στον όρο μισθωτή εργασία περιλαμβάνονται επιπλέον και τα εισοδήματα της περ. στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 (Α' 167), όπως καταγράφονται στους κωδικούς 307-308 του εντύπου Ε1, το άθροισμα καθαρών ποσών από παροχή εργασίας με εργόσημο, όπως καταγράφονται στους κωδικούς 309-310 του εντύπου Ε1, καθώς και τα εισοδήματα από οικοδομικά ένσημα, αυτασφάλιση κ.λπ., όπως καταγράφονται στους κωδικούς 311-312 του εντύπου Ε1.

να υποθεσω οτι η ευεργετική αυτη παράγραφος αφορά μόνο τα πραγματικά εισοδήματα των ανέργων και όχι τα τεκμαρτά ?άρα άνεργος με τεκμαρτά εισοδήματα 9500 δεν το πέρνει ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
1 λεπτό πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Στο περσινό κοινωνικό μέρισμα μπορούμε να μπούμε για να βλέπουμε το ΙΒΑΝ και το κινητό, αν δεν υπάρχουν αλλαγές? Ευχαριστώ.

ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ TAXIS 

My TAXISnet menuarrth.gif  Διαχείριση λογαριασμού menuarrth.gif  Εξουσιοδοτήσεις menuarrth.gif  Εφαρμογές φορολ. προφίλ menuarrth.gif  Συντομεύσεις εφαρμογών menuarrth.gif  Ερωτήματα προς Α.Α.Δ.Ε. menuarrth.gif  Εισερχόμενα μηνύματα menuarrth.gif  Αλλαγή Στοιχείων Μητρώου menuarrth.gif  Δήλωση Λογαριασμού - IBAN 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω προβλημα με φορολογικη δηλωση  οπου δεν δηλωθηκαν τα ανηλικα τεκνα, ,εχει γινει αιτηση α21 και καταβαλεται κανονικα.Περυσι για τετοιες περιπτωσεις δοθηκε η δυνατοτητα να προστεθουν τα παιδια στην αιτηση αρκει να ειχαν συμπεριληφθει στο α21,φετος θα δοθει αυτή η δυνατοτητα;

(μοιαζει λιγο το προβλημα με το παραπανω την μονογονεικης οικογενειας,η λυση και για τα δυο θα ηταν να δοθει η δυνατοτητα να προσθεσεις παιδια στην αιτηση αν υπαρχει δικαίωμα στο α21.κατι που εκαναν περυσι)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν, ΓΙΩΤΗΣ είπε

Εχω προβλημα με φορολογικη δηλωση  οπου δεν δηλωθηκαν τα ανηλικα τεκνα, ,εχει γινει αιτηση α21 και καταβαλεται κανονικα.Περυσι για τετοιες περιπτωσεις δοθηκε η δυνατοτητα να προστεθουν τα παιδια στην αιτηση αρκει να ειχαν συμπεριληφθει στο α21,φετος θα δοθει αυτή η δυνατοτητα;

(μοιαζει λιγο το προβλημα με το παραπανω την μονογονεικης οικογενειας,η λυση και για τα δυο θα ηταν να δοθει η δυνατοτητα να προσθεσεις παιδια στην αιτηση αν υπαρχει δικαίωμα στο α21.κατι που εκαναν περυσι)

κανεις δεν ξερει ακομα αλλα μαλλον ναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το TAXISnet σας πιστοποίησε, εισάγετε τον ΑΜΚΑ σας για είσοδο

 

  • Πρόβλημα πρόσβασης στο μητρώο του ΑΜΚΑ
  • -1 - Υπάρχει υπέρβαση επιτρεπτού αριθμού κλήσεων.

 

καλησπέρα αυτό το μήνυμα πριν  λίγο, μήπως  ξέρει κανείς τι θέλουν να πουν  οι ποιητές.....  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, Pxristina είπε

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕ...

 

τσεκαρε μηπως υπαρχει σπιτι με 50-50 μιθωτηριο και φιλοξενουμενο και εκαναν την αιτηση οι δυο και δεν μπορει να κανει ο τριτος γιατι θελει συνενεσει και εχει κανει ο φιλοξενουμενος ηδη μια .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν, mimis είπε

Το TAXISnet σας πιστοποίησε, εισάγετε τον ΑΜΚΑ σας για είσοδο

 

  • Πρόβλημα πρόσβασης στο μητρώο του ΑΜΚΑ
  • -1 - Υπάρχει υπέρβαση επιτρεπτού αριθμού κλήσεων.

 

καλησπέρα αυτό το μήνυμα πριν  λίγο, μήπως  ξέρει κανείς τι θέλουν να πουν  οι ποιητές.....  

τσεκαρε μηπως υπαρχει σπιτι με 50-50 μιθωτηριο και φιλοξενουμενο και εκαναν την αιτηση οι δυο και δεν μπορει να κανει ο τριτος γιατι θελει συνενεσει και εχει κανει ο φιλοξενουμενος ηδη μια .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συμβαινει τωρα.κλαταρισε. σε ολους βγαζει προβλημα προσβασης στο μητρωο ΑΜΚΑ -  υπερβαση επιτρεπτου οριου αριθμου κλησεων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

να ρωτήσω.

αυτό το μήνυμα τι θέλει να πει ο ποιητής?

Ο αριθμός των μονογονεϊκών οικογενειών στην αίτηση δεν συνάδει με τον αριθμό των μελών του νοικοκυριού

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 9/12/2018 στις 1:05 ΜΜ, 125883623 είπε

επίσης λέμε η φιλοξενουμενος είσαι η προστατευομενο μέλος ,δεν γίνεται και κωδικός 7 άλλα και πινάκας 8 

και αυτό από τις συνδυαστικές οδηγείες  δεν κολλάει 

Φυσικά και πρέπει να δηλωθεί ως φιλοξενούμενη της μητρός και παράλληλα προστατευόμενο μέλος της.

στον κωδικο 7-8 αναφερονται όσοι δεν ειναι προστατευομενα μελη .
θα το ξανακοιταξω αλλα....

Κάτι ακόμα γι'αυτό το θέμα.

Βλέποντας τη φράση ... "Κατ’ εξαίρεση, φορολογείται χωριστά το εισόδημα του ανήλικου άγαμου παιδιού ανεξαρτήτως ποσού εφόσον προέρχεται: α) από την παροχή της προσωπικής του εργασίας β) από σύνταξη λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του"

θεωρώ ότι αναφέρεται ότι δεν ισχύει το όριο των 3.000 και παραμένει προστατευόμενο μέλος. Και κάνοντας δήλωση με αυτά  ακριβώς τα δεδομένα τα τελευταία 5 χρόνια δεν είχα πρόβλημα στην υποβολή.

Αλλά δεν επιμένω, μπορεί να έχεις δίκιο εσύ και το όριο των 3.000 να αφορά και αυτά τα δύο παραπάνω είδη εισοδήματος του ανήλικου.

Για το θέμα όμως της φιλοξενίας θα σου πω το εξής.

Από τη στιγμή που πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση του ανήλικου για να φορολογηθεί ξεχωριστά το εισόδημα του γιατί προέρχεται από εργασία ή από σύνταξη λόγω θανάτου (και δεν υπερβαίνει τα 3.000 για να συμφωνήσω μαζί σου) τότε η δήλωση του ανήλικου δεν μπορεί να υποβληθεί αν δεν δηλωθεί κατοικία αφού το σύστημα απαιτεί να υπάρχει διαμονή. Οπότε η  συμπλήρωση του κωδ. 092 (φιλοξενία) καθώς και τα στοιχεία και το ΑΦΜ του γονέα,  απαιτείται. Ταυτόχρονα όμως από τη στιγμή που δηλώνεται ο κωδ.330 τότε στη δήλωση του γονέα δεν του ζητείται να αποδεχτεί φιλοξενούμενο το ανήλικο.

Οπότε μπορεί να υπάρξει φιλοξενία και προστατευόμενο μέλος ταυτόχρονα. Για τους σκοπούς της φορολογίας εισοδήματος ανηλίκου  και μόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, NIKANOR είπε

Κάτι ακόμα γι'αυτό το θέμα.

Βλέποντας τη φράση ... "Κατ’ εξαίρεση, φορολογείται χωριστά το εισόδημα του ανήλικου άγαμου παιδιού ανεξαρτήτως ποσού εφόσον προέρχεται: α) από την παροχή της προσωπικής του εργασίας β) από σύνταξη λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του"

θεωρώ ότι αναφέρεται ότι δεν ισχύει το όριο των 3.000 και παραμένει προστατευόμενο μέλος. Και κάνοντας δήλωση με αυτά  ακριβώς τα δεδομένα τα τελευταία 5 χρόνια δεν είχα πρόβλημα στην υποβολή.

Αλλά δεν επιμένω, μπορεί να έχεις δίκιο εσύ και το όριο των 3.000 να αφορά και αυτά τα δύο παραπάνω είδη εισοδήματος του ανήλικου.

Για το θέμα όμως της φιλοξενίας θα σου πω το εξής.

Από τη στιγμή που πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση του ανήλικου για να φορολογηθεί ξεχωριστά το εισόδημα του γιατί προέρχεται από εργασία ή από σύνταξη λόγω θανάτου (και δεν υπερβαίνει τα 3.000 για να συμφωνήσω μαζί σου) τότε η δήλωση του ανήλικου δεν μπορεί να υποβληθεί αν δεν δηλωθεί κατοικία αφού το σύστημα απαιτεί να υπάρχει διαμονή. Οπότε η  συμπλήρωση του κωδ. 092 (φιλοξενία) καθώς και τα στοιχεία και το ΑΦΜ του γονέα,  απαιτείται. Ταυτόχρονα όμως από τη στιγμή που δηλώνεται ο κωδ.330 τότε στη δήλωση του γονέα δεν του ζητείται να αποδεχτεί φιλοξενούμενο το ανήλικο.

Οπότε μπορεί να υπάρξει φιλοξενία και προστατευόμενο μέλος ταυτόχρονα. Για τους σκοπούς της φορολογίας εισοδήματος ανηλίκου  και μόνο.

Καλημέρα η αλήθεια είναι οτι και μενα το δεύτερο με προβληματιζει  αν εχει σύνταξη κατω απο 3.000  πχ 2.900€ είναι και φιλοξενουμενο και προστατευομενο.και εκει παίρνει δυο φορές το αφορολόγητο. Εκτος και αν ισχύει κάποιος αλλος χειρισμος που δεν τον γνωρίζω. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43122

  Καταληκτική προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων ορίζεται η Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου.

•    Για αιτήσεις που έχουν εγκριθεί έως και την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου, το κοινωνικό μέρισμα θα καταβληθεί στους λογαριασμούς των δικαιούχων την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου.

•    Για όσες αιτήσεις εγκριθούν από την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου έως και την καταληκτική προθεσμία, το κοινωνικό μέρισμα θα καταβληθεί στους λογαριασμούς των δικαιούχων την Παρασκευή 28 Δεκ

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43122

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα, φορολογουμενος που εκανε πρωτη φορα δηλωση φετος δεν το διακαιουτε για δεν υπαρχουν δηλωσεις 5ετιας,πως να υπαρχουν αφου κανει για πρωτη φορα?γνωριζετε κατι,που μπορουμε να απευθυνθουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, sofiaktv είπε

Καλημερα, φορολογουμενος που εκανε πρωτη φορα δηλωση φετος δεν το διακαιουτε για δεν υπαρχουν δηλωσεις 5ετιας,πως να υπαρχουν αφου κανει για πρωτη φορα?γνωριζετε κατι,που μπορουμε να απευθυνθουμε?

δεν νομίζω να μπορέσεις  να κάνεις κάτι . θα ανοιζουν ειπαν τηλεφωνα αλλα μαλλον απο αυριο . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

δεν νομίζω να μπορέσεις  να κάνεις κάτι . θα ανοιζουν ειπαν τηλεφωνα αλλα μαλλον απο αυριο . 

Μακαρι...τι αλλο να πω? τωρα σε εναν αλλο μου βγαζει οτι δεν εχει ενσημα καθολου και δεν τον εγκρινει,ενω ο ανθρωπος εχει εισοδημα απο μισθωτη εργασια......μπαχαλο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 λεπτά πριν, sofiaktv είπε

Μακαρι...τι αλλο να πω? τωρα σε εναν αλλο μου βγαζει οτι δεν εχει ενσημα καθολου και δεν τον εγκρινει,ενω ο ανθρωπος εχει εισοδημα απο μισθωτη εργασια......μπαχαλο

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΝΣΥΜΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ  ; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΝΣΥΜΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ  ; 

Εχει ενσημα ολο το 2017 και το 2018.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φορολογούμενος είχε δηλώσει την μάνα του ως φιλοξενούμενη, στις 17-05-2017 η γιαγιά απεβίωσε, τώρα που κάνει την αίτηση για το μέρισμα δεν προχωράει η αίτηση βρίσκει το ΑΦΜ της γιαγιάς χωρίς κανένα άλλο στοιχείο και ζητάει να πάει στο  ΚΕΠ για τακτοποίηση ΑΜΚΑ με ΑΦΜ  της γιαγιάς  ,  το ΚΕΠ απάντησε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι ότι είναι όλα εντάξει .Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση. (Ο θάνατος έχει δηλωθεί κανονικά και η δήλωση της γιαγιάς κανονικά χειρόγραφα στη ΔΟΥ.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Πέρυσι δύο κάτοικοι εξωτερικού είχαν πάρει κοινωνικό μέρισμα. Φέτος δεν δικαιούνται επειδή είναι κάτοικοι εξωτερικού. Έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Πέρυσι δύο κάτοικοι εξωτερικού είχαν πάρει κοινωνικό μέρισμα. Φέτος δεν δικαιούνται επειδή είναι κάτοικοι εξωτερικού. Έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι? Ευχαριστώ.

θα ναι σαν το ο.π.ε.κα παιδιού μόνιμη κατοικοι Ελλάδος 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×