Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΒΕΤΕΡΑΝΟΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΡΙΜ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Question

Γεια σας.

Αν αποφασίσω να δώσω πρίμ τέλος του χρόνου ένα μισθό η δύο στο προσωπικό μου τι υποχρεώσεις υπάρχουν??

1) Ασφαλίζεται κανονικά στο ΕΦΚΑ σαν μισθοδοσία??

2) Φορολογείται κανονικά ο εργαζόμενος μαζί με την υπόλοιπη μισθοδοσία η θα θεωρηθεί σαν αυτοτελή φορολόγηση μετά την παρακράτηση του προβλεπόμενου φόρου??

3) Υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης φόρου εφ άπαξ η θα προστεθεί με την υπόλοιπη μισθοδοσία και θα πάει η παρακράτηση βάσει κλίμακας??

4) Η επιχείρηση έχει υποχρέωση να λάβει από πριν κάποια απόφαση ( σαν ΟΕ η ΑΕ η ΙΚΕ) και να την γνωστοποιήσει από πριν σε κάποια υπηρεσία για να αναγνωριστεί το έξοδο??

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

1) Ασφαλίζεται κανονικά στο ΕΦΚΑ σαν μισθοδοσία 

2) Φορολογείται κανονικά ο εργαζόμενος μαζί με την υπόλοιπη μισθοδοσία 

3)  θα προστεθεί με την υπόλοιπη μισθοδοσία και θα πάει η παρακράτηση βάσει κλίμακας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, SOTPAR είπε

3)  θα προστεθεί με την υπόλοιπη μισθοδοσία και θα πάει η παρακράτηση βάσει κλίμακας

Εφάπαξ 20% η παρακράτηση. 

ΠΟΛ.1072/15

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

7.Στην έννοια του μηνιαίου καθαρού εισοδήματος περιλαμβάνεται ο μισθός, ή η σύνταξη και οποιεσδήποτε άλλες αμοιβές της ίδιας περιόδου (π.χ. επιδόματα), που καταβάλλονται τακτικά και συνεντέλλονται (δηλαδή συνεκκαθαρίζονται) μαζί, στην ίδια μισθοδοτική κατάσταση με το μισθό.

1.Στις καθαρές αμοιβές για υπερωριακή εργασία, επιχορηγήσεις, επιδόματα, καθώς και στις κάθε άλλου είδους, πρόσθετες αμοιβές ή εφάπαξ παροχές, οι οποίες δεν συμπεριλαμβάνονται στις τακτικές αποδοχές, ο παρακρατούμενος φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 20% στο καταβαλλόμενο ποσό των ανωτέρω αμοιβών, σύμφωνα με όσα ορίζονται από τις διατάξεις της παρ.5 του άρθρου 60 του ν.4172/2013.
 
Μια μεταφραση στα Ελληνικα please και αν ειναι ο τελευταιος νομος που ισχυει ή εχει αλλαξει καμια παραγραφος με αλλο νομο οπου αλλαξε απο αλλο κ.ο.κ
 
Τα συγκεκριμενα μπονους ειναι τακτικες αποδοχες ή οχι? Εκει ειναι η διαφορά απ'οτι καταλαβαινω.
 
Καταντησαμε στη λογιστικη να ασχολουμαστε περισσετερο με τα γραμματα και τις λεξεις και οχι με αριθμους.
Κριμα και ημουν καλος στα μαθηματικα....
Μπράβο μας!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×