Jump to content
  • 0

ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΣΥΝΔΙΚΟ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΥΠΟΚ/ΤΟΣ


Question

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
1 ώρα πριν, FILIPPOSHAGI είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!

ΓΙΑ ΕΤΑΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΤΩΧΕΥΣΗ , ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΥΝΔΙΚΟΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ ΝΑ ΑΙΤΗΘΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ?

δεν ξέρω άλλα νομίζω δεν ειναι στις ενέργειες που δεν μπορεί να πράξει .δλδ αν  πουλήσει ότι μέσα το υποκ/μα δεν το κλείνει; μπορεί να πουλήσει ότι έχει μέσα το υποκ/μα; ναι .ε έτσι δεν το κλείνει ; 

Ν 4446/16 ΑΡΘΡΟ 3 

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4446/year/2016/article/3/hl/ΤΑΝ

20. Προστίθεται νέα παράγραφος 5 στο άρθρο 84 ως εξής:
«5. Αν ληφθεί απόφαση από την ανωτέρω πλειοψηφία για ρευστοποίηση των κατ' ιδίαν στοιχείων της πτωχευτικής περιουσίας χωριστά, είναι δυνατόν, με αίτημα του συνδίκου ή πιστωτών που εκπροσωπούν το 20% του συνόλου των απαιτήσεων κατά του οφειλέτη, να ζητηθεί από το δικαστήριο η άδεια για εκ νέου σύγκληση της συνέλευσης των πιστωτών με αντικείμενο την τροποποίηση της προηγουμένως ληφθείσας απόφασης κατά την παράγραφο 1. Η αίτηση δύναται να υποβληθεί άπαξ, συνοδεύεται δε επί ποινή απαραδέκτου από βεβαίωση πιστωτικού ιδρύματος ή ΕΠΕΥ, εγκατεστημένων στην Ελλάδα ή σε άλλο κράτος-μέλος, για την ύπαρξη αξιόχρεου επενδυτή ενδιαφερόμενου για την αγορά του ενεργητικού της επιχείρησης ως συνόλου ή λειτουργικών συνόλων (κλάδων) αυτής. Το δικαστήριο μπορεί να απορρίψει την αίτηση, εφόσον κρίνει ότι η ρευστοποίηση των κατ' ιδίαν στοιχείων της πτωχευτικής περιουσίας έχει ήδη προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό, ώστε δεν είναι πλέον συμφέρουσα η εκποίηση της επιχείρησης ως συνόλου.»

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...