Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΦΟΡΗΤΟΥ Η/Υ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Question

Επιτηδευματίας στο κανονικό καθεστώς φπα ,κάνει διακοπή ,και τον φορητό υπολογιστή που είχε 

αγοράσει χωρίς φπα (βασει αρθρου 39α) θα τον κάνει αυτοπαράδοση ,θα βάλει φπα  στην αυτοπαράδοση? (ετσι υποστηρίζει ο υπάλληλος το τμηματος φπα )

γιατι ? αφού οταν τον είχε αγορασει δεν είχε εκπέσει φπα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

Επιτηδευματίας στο κανονικό καθεστώς φπα ,κάνει διακοπή ,και τον φορητό υπολογιστή που είχε 

αγοράσει χωρίς φπα (βασει αρθρου 39α) θα τον κάνει αυτοπαράδοση ,θα βάλει φπα  στην αυτοπαράδοση? (ετσι υποστηρίζει ο υπάλληλος το τμηματος φπα )

γιατι ? αφού οταν τον είχε αγορασει δεν είχε εκπέσει φπα?

καλα τα λεει ετσι ειναι .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με το άρθρο 39α δεν εννοείται απαλλαγή από το ΦΠΑ, αλλά  ότι Υπόχρεος απόδοσης του ΦΠΑ Ηλεκτρονικών Συσκευών είναι ο Αγοραστής.

Άρα υπάρχει στην πραγματικότητα ΦΠΑ και εφόσον αφορά πάγιο υπόκειται και σε πενταετή διακανονισμό, 

Απλά με το άρθρο 39α δεν πληρώνεται κατά την αγορά (αναστέλλεται) ο ΦΠΑ εφόσον και όσο χρόνο χρησιμοποιείται για φορολογητέες πράξεις εντός της 5ετίας (για πάγια)

Οπότε σε στοιχείο αυτοπαράδοσης παγίου προ της 5ετίας εννοείται ότι υπολογίζεται ΦΠΑ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×