Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ -POS & SOS !!!


G-MEL

Ερώτηση

  1. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ POS ΚΑΙ ΑΛΛΗ Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ , Ή ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ?
  2. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΛΟΓ.ΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ?
  3. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ( ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ POS ΚΑΙ ΜΗ ) , ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, G-MEL είπε
  1. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ<ΝΑΙ>Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ POS ΚΑΙ ΑΛΛΗ Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ <ΝΑΙ>, Ή ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ?ΟΧΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΧΡΗΣΗ POS 
  2. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΛΟΓ.ΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ?KAI NAI KAI OXI(ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ Ο ΟΨΕΩΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ )
  3. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ( ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ POS ΚΑΙ ΜΗ ) , ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ? ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ POS 

 

ΔΕς ΚΑΙ ΠΑΛΙΌΤΕΡΗ ΣΥΖΉΤΗΣΗ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38836#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΔΕς ΚΑΙ ΠΑΛΙΌΤΕΡΗ ΣΥΖΉΤΗΣΗ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ 

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38836#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

2. Eρ. Όλοι οι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις της χώρας που διαθέτουν έναν από τους ανωτέρω Κ.Α.Δ.-ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ- πρέπει να δηλώσουν στην Α.Α.Δ.Ε. τον ή τους επαγγελματικούς λογαριασμούς που διαθέτουν;
Aπ. Όχι, μόνο όσοι είναι υπόχρεοι αποδοχής μέσων πληρωμής με κάρτα πρέπει να προβούν στη δήλωση των επαγγελματικών τους λογαριασμών. [G1] Συνεπώς, όσοι δεν υποχρεούνται στην προμήθεια και εγκατάσταση μηχανημάτων POS ή λοιπών συσκευών, μεθόδων ή εφαρμογών, όπως είναι οι επιχειρήσεις (ελεύθεροι επαγγελματίες, ατομικές, εταιρείες) που δεν έχουν συναλλαγές με ιδιώτες, αλλά συναλλάσσονται αποκλειστικά με άλλες επιχειρήσεις —ακόμη κι αν διαθέτουν έναν από τους εν λόγω Κ.Α.Δ.— δεν υποχρεούνται προς το παρόν σε δήλωση των [G2] επαγγελματικών λογαριασμών[G3] .


 [G1]ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ POS = ΔΗΛ ΕΠΑΓΓ ΛΟΓ ΟΨΕΩΣ

 

 [G2]ΟΣΟΙ  ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ , ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ : ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ POS= ΑΝ  DEN ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ

 [G3]ΠΧ  , ΕΧΩ ΚΑΔ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ POS , ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΑΛΑΣΣΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ ΣΕ ΣΗΛ ΕΠΑΓΓ ΛΟΓΑΡ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, G-MEL είπε

ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

2. Eρ. Όλοι οι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις της χώρας που διαθέτουν έναν από τους ανωτέρω Κ.Α.Δ.-ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ- πρέπει να δηλώσουν στην Α.Α.Δ.Ε. τον ή τους επαγγελματικούς λογαριασμούς που διαθέτουν;
Aπ. Όχι, μόνο όσοι είναι υπόχρεοι αποδοχής μέσων πληρωμής με κάρτα πρέπει να προβούν στη δήλωση των επαγγελματικών τους λογαριασμών. [G1] Συνεπώς, όσοι δεν υποχρεούνται στην προμήθεια και εγκατάσταση μηχανημάτων POS ή λοιπών συσκευών, μεθόδων ή εφαρμογών, όπως είναι οι επιχειρήσεις (ελεύθεροι επαγγελματίες, ατομικές, εταιρείες) που δεν έχουν συναλλαγές με ιδιώτες, αλλά συναλλάσσονται αποκλειστικά με άλλες επιχειρήσεις —ακόμη κι αν διαθέτουν έναν από τους εν λόγω Κ.Α.Δ.— δεν υποχρεούνται προς το παρόν σε δήλωση των [G2] επαγγελματικών λογαριασμών[G3] .

 

 


 [G1]ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ POS = ΔΗΛ ΕΠΑΓΓ ΛΟΓ ΟΨΕΩΣ

 

 

 

 

 

 [G2]ΟΣΟΙ  ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ , ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ : ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ POS= ΑΝ  DEN ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ

 

 

 [G3]ΠΧ  , ΕΧΩ ΚΑΔ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ POS , ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΝΑΛΑΣΣΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ ΣΕ ΣΗΛ ΕΠΑΓΓ ΛΟΓΑΡ

 

 

 

 

 

Εσύ θεωρεις οτι επειδή δεν έχεις συναλλαγές με ιδιώτες παρ ολο που είσαι στους καδ υποχρεώσεις pos ότι δεν εχεις υποχρέωση να δηλώσεις επαγγελματίκο λογαριασμό. Αλλη ερώτηση αυτή. 

Με επιφύλαξη λεω ναι αλλα παρε και δεύτερη γνώμη. 

Επεξεργασμένο από 125883623
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ !

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΚΑΔ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ ΣΕ POS  , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ POS ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ

Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, G-MEL είπε

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ !

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΚΑΔ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ ΣΕ POS  , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ POS ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ

Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

καλημερα γι αυτό σου είπα πάρε και δεύτερη γνώμη .υπάρχει ένα σκεπτικό που αναφέρει,έχω λογιστικό γραφείο είμαι στους καδ για pos άλλα δεν κάνω λιανικές συναλλαγές επομένως δεν έχω υποχρέωση προμήθειας pos.το ίδιο ισχύει και για τους ασφαλιστικους-φορολογικους  μπλοκακηδες .και θέμα τώρα ειναι έχω υποχρέωση να δηλώσω επαγγελματικο λογαριασμό ;;;θα πω ναι. άλλα και αν δεν τον δηλώσεις  έχεις προβλημα;  θα πω οχι με το σκεπτικό οτι δεν έχεις υποχρέωση pos.το καταλαβαίνω ότι μπερδευτηκες γιατί ειναι γκρίζα ζώνη για μένα άλλα κάποιοι το στηρίζουν μια χαρά .

τώρα αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πας με τα στάνταρ .

εγω πάντως σε λογιστικο με μονο χονδρικές συναλλαγές δεν θα του βάζα pos και σαν ελεκτης δεν θα του έβαζα παραβάσεις .

αλλα σου πα παρε και δευτερη γνωμη αλλιως κανε οτι ξερεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ερώτηση 2 είναι ξεκάθαρη.

έχεις pos ,πρέπει να δηλώσεις τον λογαριασμό που "πέφτουν" οι εισπράξεις. ποιον λογαριασμό συγκεκριμένα? αυτόν που δήλωσες στην σύμβαση όταν πήρες το pos.

ποιος πρέπει να έχει pos? συγκεκριμένοι ΚΑΔ .

είμαι στον ΚΑΔ υπόχρεων αλλά ΔΕΝ συναλλάσσομαι με ιδιώτες? δεν κάνεις τίποτα προς το παρόν.

τι τον θέλουν αυτόν τον λογαριασμό?  να χτίζεται το αφορολόγητο από νόμιμες δαπάνες.

στην αρχή επειδή δεν το ξεκαθαρίσανε και επειδή αρχικά ο επαγγελματικός λογαριασμός παρουσιάστηκε σαν "λογαριασμός συναλλαγών" της κάθε εταιρείας δηλ. από κει μέσα να περνάνε όλες οι δαπάνες-έσοδα αν και εφόσον πρέπει να γίνονται μέσω τραπεζών ,εγώ δήλωσα για όλους ,ανεξάρτητα υποχρέωσης pos.

που αυτό θα πουν στο τέλος. βλέπε και ηλεκτρονικά τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, G-MEL είπε

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ !

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΚΑΔ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣ ΣΕ POS  , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ POS ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ

Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

καλημερα γι αυτό σου είπα πάρε και δεύτερη γνώμη .υπάρχει ένα σκεπτικό που αναφέρει,έχω λογιστικό γραφείο είμαι στους καδ για pos άλλα δεν κάνω λιανικές συναλλαγές επομένως δεν έχω υποχρέωση προμήθειας pos.το ίδιο ισχύει και για τους ασφαλιστικους-φορολογικους  μπλοκακηδες .και θέμα τώρα ειναι έχω υποχρέωση να δηλώσω επαγγελματικο λογαριασμό ;;;θα πω ναι. άλλα και αν δεν τον δηλώσεις  έχεις προβλημα;  θα πω οχι με το σκεπτικό οτι δεν έχεις υποχρέωση pos.το καταλαβαίνω ότι μπερδευτηκες γιατί ειναι γκρίζα ζώνη για μένα άλλα κάποιοι το στηρίζουν μια χαρά .

τώρα αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πας με τα στάνταρ .

εγω πάντως σε λογιστικο με μονο χονδρικές συναλλαγές δεν θα του βάζα pos και σαν ελεκτης δεν θα του έβαζα παραβάσεις .

αλλα σου πα παρε και δευτερη γνωμη αλλιως κανε οτι ξερεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

η ερώτηση 2 είναι ξεκάθαρη.

έχεις pos ,πρέπει να δηλώσεις τον λογαριασμό που "πέφτουν" οι εισπράξεις. ποιον λογαριασμό συγκεκριμένα? αυτόν που δήλωσες στην σύμβαση όταν πήρες το pos.

ποιος πρέπει να έχει pos? συγκεκριμένοι ΚΑΔ .

είμαι στον ΚΑΔ υπόχρεων αλλά ΔΕΝ συναλλάσσομαι με ιδιώτες? δεν κάνεις τίποτα προς το παρόν.

τι τον θέλουν αυτόν τον λογαριασμό?  να χτίζεται το αφορολόγητο από νόμιμες δαπάνες.

στην αρχή επειδή δεν το ξεκαθαρίσανε και επειδή αρχικά ο επαγγελματικός λογαριασμός παρουσιάστηκε σαν "λογαριασμός συναλλαγών" της κάθε εταιρείας δηλ. από κει μέσα να περνάνε όλες οι δαπάνες-έσοδα αν και εφόσον πρέπει να γίνονται μέσω τραπεζών ,εγώ δήλωσα για όλους ,ανεξάρτητα υποχρέωσης pos.

που αυτό θα πουν στο τέλος. βλέπε και ηλεκτρονικά τιμολόγια.

συμφωνω μαζι σου απλα αυτο που μου ειπαν και εχουν δικιο ειναι 

τι τον θέλουν αυτόν τον λογαριασμό?  να χτίζεται το αφορολόγητο από νόμιμες δαπάνες. αφου δεν εχει λιανικες οι αλλοι δεν κτιζουν αφορολογητο..το ερωτημα ειναι παιρνουν ομως λαχνους στην αδεε.

τι εννοω εχω λογιστικο εχεις λογιστικο δεν εχουμε ιδιωτες αλλα εγω κοβω σε σενα και εσυ σε εμενα.αφορολογητο δεν κτιζουμε.

αν τους δηλωσουμε τους λογαριασμους μας δικαιουμαστε λαχνους;;; αν οχι δεν εχει  κανενα νοημα να τους δηλωσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

συμφωνω μαζι σου απλα αυτο που μου ειπαν και εχουν δικιο ειναι 

τι τον θέλουν αυτόν τον λογαριασμό?  να χτίζεται το αφορολόγητο από νόμιμες δαπάνες. αφου δεν εχει λιανικες οι αλλοι δεν κτιζουν αφορολογητο..το ερωτημα ειναι παιρνουν ομως λαχνους στην αδεε.

τι εννοω εχω λογιστικο εχεις λογιστικο δεν εχουμε ιδιωτες αλλα εγω κοβω σε σενα και εσυ σε εμενα.αφορολογητο δεν κτιζουμε.

αν τους δηλωσουμε τους λογαριασμους μας δικαιουμαστε λαχνους;;; αν οχι δεν εχει  κανενα νοημα να τους δηλωσουμε. 

οι οδηγίες -πλέον -είναι σαφέστατες.

το ποιος υποχρεούται το είπαμε.

το ποιος δύναται  και θέλει να τον δηλώσει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, PROAKIS είπε

οι οδηγίες -πλέον -είναι σαφέστατες.

το ποιος υποχρεούται το είπαμε.

το ποιος δύναται  και θέλει να τον δηλώσει και αυτό.

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο. 

Η άποψη σου.

Λογιστικό γραφείο που δεν έχει λιανικές συναλλαγές εχει υποχρέωση προμήθειας pos;

Και αν η απάντηση σου είναι οχι εχει υποχρέωση να δηλώσει επαγγελματικο λογαριασμό στο taxis; 

Εγω πιστεύω και στα δυο οχι εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Έρχεται αύριο πελάτης και μου λέει, ξέρεις έχω αυτόν τον λογαριασμό όψεως που τον χρησιμοποιώ ως επαγγελματικό και δεν στον είχα δώσει να τον δηλώσεις. Οπότε τον καταχωρώ αύριο. Θα μπει πρόστιμο; Μα αφού δεν δηλώνουμε κάποια ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΡΩΤΗΣΗ
Επαγγελματικός λογ/σμός θεωρείται μόνο ο όψεως .Δηλαδή σαν επαγγελματικός λογ/σμός δεν μπορεί να θεωρηθεί και ένας λογ/σμός ταμιευτηρίου? Γιατί στην ( δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει).αναφέρει ως επαγγελματικό λογ/σμό

ιη Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.

 
3. Eρ. Ποια είναι η έννοια του επαγγελματικού λογαριασμού;
Aπ. Ως «επαγγελματικός λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε πάροχο υπηρεσιών πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου (δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει).
 



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38836#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, georgia1994 είπε
ΕΡΩΤΗΣΗ
Επαγγελματικός λογ/σμός θεωρείται μόνο ο όψεως .Δηλαδή σαν επαγγελματικός λογ/σμός δεν μπορεί να θεωρηθεί και ένας λογ/σμός ταμιευτηρίου? Γιατί στην ( δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει).αναφέρει ως επαγγελματικό λογ/σμό

ιη Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.

 
3. Eρ. Ποια είναι η έννοια του επαγγελματικού λογαριασμού;
Aπ. Ως «επαγγελματικός λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε πάροχο υπηρεσιών πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου (δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει).
 



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38836#

δεν έχει αποσαφηνιστεί .άλλα κάλο ειναι να βάλεις και του ταμιευτηρίου ,εγώ πιστεύω ότι αν  δεν τους έβαλες δεν μπορούν να σου βάλουν το 100 ευρω εκτός και αν μιλάμε για καταστρατηγηση. πάρε και δεύτερη γνωμη η ας μιλήσει και κάποιος ειδικός . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπέβαλα αυτήν την ερώτηση γιατί πολλοί συνάδελφοι στέλνουν τους πελάτες τους (όσοι δεν έχουν υποχρέωσοι POS) να ανοίξουν λογ/σμούς όψεως στίς τράπεζες, γιατί θεωρούν τον όψεως ως επαγγελματικό λογ/σμό ενώ για μένα βάσει της ιη αρθρο 62 θεωρείται σαν επαγγελματικός οποιοσδήποτε λογ/σμός μέσω του οποίου γίνονται επαγγελματικές συναλλαγές

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, georgia1994 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπέβαλα αυτήν την ερώτηση γιατί πολλοί συνάδελφοι στέλνουν τους πελάτες τους (όσοι δεν έχουν υποχρέωσοι POS) να ανοίξουν λογ/σμούς όψεως στίς τράπεζες, γιατί θεωρούν τον όψεως ως επαγγελματικό λογ/σμό ενώ για μένα βάσει της ιη αρθρο 62 θεωρείται σαν επαγγελματικός οποιοσδήποτε λογ/σμός μέσω του οποίου γίνονται επαγγελματικές συναλλαγές

 

 

κανονικα όλοι εμείς που είμαστε επαγγελματιες έπρεπε να έχουμε όψεως για τις συναλλαγές μας και όχι ταμιευτηριου που το λέει και το όνομα του τι άφορα και ποιος ειναι ο ρόλος του . άλλα μιλάμε για το τέλειο+ το σωστό  ,δεν ειναι λάθος που τους στέλνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, stamgalaios είπε

Μπαίνει αυτόματα η ημερομηνία δήλωσης.

1.jpg

Μπαίνει η ημερομηνία δήλωσης, Αλλά δεν μπαίνει κάποια ημερομηνία του πότε έπρεπε να έχει γίνει η δήλωση. Θα μπορούσε να έχει έναν λογαριασμό χρόνια αλλά τώρα να αρχίσει να τον χρησιμοποιεί ως επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Axilleas82 είπε

Μπαίνει η ημερομηνία δήλωσης, Αλλά δεν μπαίνει κάποια ημερομηνία του πότε έπρεπε να έχει γίνει η δήλωση. Θα μπορούσε να έχει έναν λογαριασμό χρόνια αλλά τώρα να αρχίσει να τον χρησιμοποιεί ως επαγγελματικό.

συμφωνω για την προσθήκη άλλα αν  δεν έχεις δήλωση κανέναν';; η αν όταν σε ελεγχουν δουν τις συναλλαγές ;ειναι στην κατηγορία ου μπλέξεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...