Jump to content
  • 0

Τέλος επιτηδεύματος - απαλλαγή


edi
 Share

Question

Καλησπέρα,

η απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος ισχύει σε περίπτωση που μέσα στην πενταετία έχουν γίνει περισσότερες από μία ενάρξεις;

Δηλ. αν κάποιος έχει κάνει έναρξη και παύση εργασιών δύο ή τρεις φορές μέσα σε μια πενταετία, και έστω κάνει άλλη μια τέταρτη έναρξη αλλά μέσα στην πενταετία. Απαλλάσσεται από το τέλος;

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
2 ώρες πριν, edi είπε

Καλησπέρα,

η απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος ισχύει σε περίπτωση που μέσα στην πενταετία έχουν γίνει περισσότερες από μία ενάρξεις;

Δηλ. αν κάποιος έχει κάνει έναρξη και παύση εργασιών δύο ή τρεις φορές μέσα σε μια πενταετία, και έστω κάνει άλλη μια τέταρτη έναρξη αλλά μέσα στην πενταετία. Απαλλάσσεται από το τέλος;

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΡΞΗ 

Αριθ. πρωτ.: ΔΕΑΦ Α 1032121 ΕΞ 2017 Επιβολή τέλους επιτηδεύματος σε εγκαταστάσεις παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας έως 100 kw

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25751

Υπενθυμίζουμε ότι, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1053/17.2.2014 της Δ/νσης Φορολογίας Εισοδήματος και σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του τέλους επιτηδεύματος, για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. που θα τηρήσουν βιβλία και θα ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. για πρώτη φορά, η ημερομηνία μεταβολής θα θεωρείται ως πρώτη έναρξη και από την ημερομηνία αυτή και για τα επόμενα πέντε (5) έτη θα εξαιρούνται από την επιβολή του τέλους επιτηδεύματος. Ομοίως θα εξαιρούνται όσοι αγρότες τηρήσουν βιβλία και ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. και έχουν κλείσει το 62° έτος της ηλικίας τους.

και αυτο ΠΟΛ 1053/2014

Με τις διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 31 του ν.3986/2011 (ΦΕΚ 152Α’) ορίζεται, ότι οι ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, εξαιρούνται από την καταβολή του τέλους επιτηδεύματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων, εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν είναι ξεκάθαρο καθώς δεν αναφέρει κάτι για τον αριθμό των ενάρξεων... αρκεί η πρώτη να είναι μέσα στην πενταετία που ισχύει για το παράδειγμά μου. 

Ουσιαστικά και το μέτρο αυτό έχει νόημα για τους νέους επαγγελματίες που δεν έχουν συμπληρώσει πενταετία στο επάγγελμα.. Αν μέσα σε αυτή την διάρκεια έχεις ανοίξει δυο-τρεις φορές τα βιβλία σου πάλι "νέος επαγγελματίας" είσαι αφού δεν έχεις κλείσει πενταετία..

Αν γνωρίζει κάποιος με συγκεκριμένη περίπτωση, παρακαλώ να ενημερώσει σχετικά..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 λεπτά πριν, edi είπε

Δεν είναι ξεκάθαρο καθώς δεν αναφέρει κάτι για τον αριθμό των ενάρξεων... αρκεί η πρώτη να είναι μέσα στην πενταετία που ισχύει για το παράδειγμά μου. 

Ουσιαστικά και το μέτρο αυτό έχει νόημα για τους νέους επαγγελματίες που δεν έχουν συμπληρώσει πενταετία στο επάγγελμα.. Αν μέσα σε αυτή την διάρκεια έχεις ανοίξει δυο-τρεις φορές τα βιβλία σου πάλι "νέος επαγγελματίας" είσαι αφού δεν έχεις κλείσει πενταετία..

Αν γνωρίζει κάποιος με συγκεκριμένη περίπτωση, παρακαλώ να ενημερώσει σχετικά..

Ευχαριστώ

δεν διαφωνώ το σύστημα πάντως το υπολογίζει μόνο με δήλωση με επιφύλαξη και στην εφορια λύνεται και για μένα αν έχει ίδιο καδ έναρξη παύση στην πενταετία κάλως αλλιως  γινεται πιο δυσκολο.αν πας σε δεδ μπορει να σου λυθει η απορια οριστικα ....ετσι και αλλιως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 16/11/2018 στις 12:59 ΜΜ, edi είπε

Καλησπέρα,

η απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος ισχύει σε περίπτωση που μέσα στην πενταετία έχουν γίνει περισσότερες από μία ενάρξεις;

Δηλ. αν κάποιος έχει κάνει έναρξη και παύση εργασιών δύο ή τρεις φορές μέσα σε μια πενταετία, και έστω κάνει άλλη μια τέταρτη έναρξη αλλά μέσα στην πενταετία. Απαλλάσσεται από το τέλος;

Το ΣτΕ ερμηνεύει τη διάταξη για την απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος κατά τα πρώτα πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών

 

https://www.taxheaven.gr/news/st/43520.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...