Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ LAPTOP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γειά σας , θα ήθελα να επικαλεστώ εμπειρίες συναδέλφων, που "τρέχουν" προγράμματα λογιστικού γραφείου, αποκλειστικά  σε  Laptop.

 Συγκεκριμένα πόσο χρηστική και λειτουργική είναι σχετική διαδικασία και τι προβλήματα παρουσιάζονται στην πράξη, πέραν του πλεονεκτήματος της φορητότητας, π.χ. δυσκολία στην καταχώρηση λόγω στενότητας και χρηστικότητας πληκτρολογίου, αν θεωρήσουμε ότι διαθέτουμε ένα laptop υψηλών γενικά προδιαγραφών και δυνατοτήτων.

            Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τρέχει τα προγράμματα τι πρόβλημα έχεις? να τα τρέχει όμως ,όχι απλά να τα βλέπεις.

βάλε και εξωτερικό πληκτρολόγιο-ποντίκι και το λύνεις και αυτό.

τα δούλευα έτσι προ 15 ετών ,αλλά τότε τα περισσότερα ήταν dos ή ψευτο-παραθυρικά.

τεράστιο πλεονέκτημα να τα έχεις όλα μαζί σου ,από πελάτη μέχρι σπίτι και να δουλεύεις.

θυμάμαι τότε ,επειδή καταχωρώ γρήγορα βούιζε συνέχεια από την πολλή δουλειά.

αντίγραφα ασφαλείας κάθε βράδυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλεύω με ένα HP i3 (από τα πρώτα i3 330M …)   οι μόνες αλλαγές που έγιναν ήταν:

1) Η αντικατάσταση του HD με SSD Samsung ,

2) Ram από 3Gb σε 8Gb (θέλω πολλά παράθυρα ανοικτά ταυτόχρονα …) και

3) Το προτεινόμενο αυτόματο upgrade από τα προ-εγκατεστημένα win7 64 pro GR σε win10 64 pro GR και όλα τρέχουν τέλεια !!! 

Accountant και Δήλωση Εισοδήματος της SingularLogic,

MyTaxis2017pro 

Μισθοδοσία της Union κλπ κλπ κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα χρόνια τώρα :):):) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια τα laptop έχουν πλησιάσει αρκετά τα tower αλλά ευτυχώς-δυστυχώς δεν θα μπορέσουν να είναι ποτέ ισάξια. Βέβαια για την δουλειά που το θέλεις ασφαλώς και ένα laptop με κάποια καλά χαρακτηριστικά είναι καλύτερο από ένα υπολογιστή δεδομένης της φορητότας.

1)HD vs SSD ! Σίγουρα είναι πολύ καλή επιλογή να έχεις windows Και τα προγράμματα σου σε SSD Και το υπόλοιπο υλικό σου στον HD.Αλλά παρά ταύτα και δεδομένου ότι τα προγράμματα δεν τραβάνε τόσο πολύ με ένα Seagate HDD στο 1TB θα είσαι άρχοντας.

Αν επίσης φοβάσαι για τα αρχεία της δουλειάς και τον θες και για προσωπική χρήσης εκτός από το Cloud διάφορων πάροχων (βλέπε Gmail )  υπάρχει και η επιλογή του Particioning .

2)RAM . Ο φίλος George1 από πάνω προτείνει 8 GB .Αυτά φαίνονται αρκετά αλλά δεν είναι.Γιατί? Γιατί πολύ απλά τα Win10 idle θέλουν 2GB Ram και για να είσαι οκ θες 4 GB σίγουρα. Δεδομένου ότι τα win 10 έχουν πολλές φορές πρόβλημα Ram Usage ( Μέχρι και 80%) η ασφαλής επιλογή αν θες και Multitasking Είναι τα 16GB . Win+ChromeRamEater+Προγράμματα.

Δεν συζητάμε extreme επιλογές με 16 παράθυρα στο Chrome και πάει λέγοντας.

3)CPU ! Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ένας I3 8350K (1151/4.00 GHz/6 MB) είναι πολύ καλή επιλογή και αρκετά οικονομική ! 

https://www.cpubenchmark.net/laptop.html

19 hours ago, ponzi said:

Όπως λέει ο Proakis.

Με ένα i3 και πάνω, καλύτερα και από desktop. 

 Μια βόλτα στο TomsHardware  θα σε βοηθήσει να αλλάξεις γνώμη:)

Μην μπερδεύουμε το παιδί με τεχνικά θέματα αλλά όπως είπα πιο πάνω αυτό δεν είναι αλήθεια. 
Στην περίπτωση του παιδιού όμως για την φορητότα ναι 100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για το γραφείο έχω εναν macbook και το συνδέω με οθονη της dell που λειτουργει ως docking station και ετσι εχω και τις εφαρμογες. Το μόνο δύσκολο είναι στην αρχη να γίνει dual boot. αν το ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για το γραφείο έχω εναν macbook και το συνδέω με οθονη της dell που λειτουργει ως docking station και ετσι εχω και τις εφαρμογες. Το μόνο δύσκολο είναι στην αρχη να γίνει dual boot. αν το ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις ακρη

 

Έχεις συνδέσει τον macbook (ποιό μοντέλο αν μπορείς να μου πεις) με κάποιο docking station monitor ; και μέσω αυτού συνδέεις την οθόνη dell ;

Επίσης τα λογιστικά σου προγράμματα "τρέχουν" χωρίς ασυμβατότητες σε λειτουργικό ios ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook prο του 2014. και εχω μια οθονη Dell UltraSharp U2417H. Κουμπωνει ενα usb στο λαπτοπ και το πληκτρολογιο ποντικι εινια στην οθονη μονιμα. Αν θες docking νομιζω βγάζει ένα η belkin (αν θες σου λεω μοντελο).

 

τα λογιστικα τρέχουν κανονικά σε windows χωρις κανενα προβλημα με parallels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

χμ.. Πάντως με τον σταθερό μπορείς να έχεις περισσότερα καλούδια:

1) Σύστημα raid 1 για ασφάλεια στα δεδομένα

2) Πολλαπλές οθόνες (ακόμα και 3)

3) Πιο εύκολη αναβάθμιση

4) Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις καλύτερο μηχάνημα desktop

 

Προσωπικά πάντως θα χρησιμοποιούσα τον φορητό ως βοηθητικό και όχι σαν κύριο μηχάνημα.

Βέβαια τα πάντα αναθεωρούνται στην προοπτική τα προγράμματα να είναι εξ ολοκλήρου web based. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...
Στις 14/11/2018 στις 9:16 ΜΜ, salonikios55 είπε

Macbook prο του 2014. και εχω μια οθονη Dell UltraSharp U2417H. Κουμπωνει ενα usb στο λαπτοπ και το πληκτρολογιο ποντικι εινια στην οθονη μονιμα. Αν θες docking νομιζω βγάζει ένα η belkin (αν θες σου λεω μοντελο).

 

τα λογιστικα τρέχουν κανονικά σε windows χωρις κανενα προβλημα με parallels

καλημέρα. Ετυχε να ψάχνω κάτι άλλο και έπεσα πάνω στο θέμα. Υπάρχει σταθερότητα με τα parallels?Ένας τεχνικός μου είπε αν είναι να τρέχεις σχεδόν 6-8 ωρες τα προγράμματα είναι καλύτερο να αγοράσω ένα win-pc παρά mac. Γενικά στη δουλειά μας έτσι όπως είναι τα προγράμματα αξίζει μια τέτοια αλλαγή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2018 στις 1:24 ΜΜ, PROAKIS είπε

αν τρέχει τα προγράμματα τι πρόβλημα έχεις? να τα τρέχει όμως ,όχι απλά να τα βλέπεις.

βάλε και εξωτερικό πληκτρολόγιο-ποντίκι και το λύνεις και αυτό.

τα δούλευα έτσι προ 15 ετών ,αλλά τότε τα περισσότερα ήταν dos ή ψευτο-παραθυρικά.

τεράστιο πλεονέκτημα να τα έχεις όλα μαζί σου ,από πελάτη μέχρι σπίτι και να δουλεύεις.

θυμάμαι τότε ,επειδή καταχωρώ γρήγορα βούιζε συνέχεια από την πολλή δουλειά.

αντίγραφα ασφαλείας κάθε βράδυ.

 

το αποκλειστικά σε laptop που ανέφερε ο συνάδελφος και έτσι όπως λες κι εσύ, προυποθέτει ότι υπάρχει server στο χώρο οπότε άνετα πάιρνεις μαζί το lap top?Γιατί αν είναι εγκατεστημένα στο lap top σημαίνει ότι δεν υπάρχει δίκτυο αν δουλεύει κάποιος άλλος στο γραφείο. Γενικά ψάχνομαι κι εγώ με αυτό το θέμα αναζητώντας την καλύτερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ioannis1983 είπε

καλημέρα. Ετυχε να ψάχνω κάτι άλλο και έπεσα πάνω στο θέμα. Υπάρχει σταθερότητα με τα parallels?Ένας τεχνικός μου είπε αν είναι να τρέχεις σχεδόν 6-8 ωρες τα προγράμματα είναι καλύτερο να αγοράσω ένα win-pc παρά mac. Γενικά στη δουλειά μας έτσι όπως είναι τα προγράμματα αξίζει μια τέτοια αλλαγή?

 

καλημερα το τι αξιζει και το τι οχι το ξερει ο καθενας. πχ εγω επελεξα τη λυση macbook καθαρα και μονο εξαιτιας της αυτονομιας στην μπαταρια οταν πχ ειμαι στον δρομο ή διακοπες να μην αγχωνομαι για ρευματα και μεχρι στιγμης με εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...