Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dodos

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ

Question

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ με έναρξη κανονικά KAΔ:

55201901 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ

  νοικιάζει 2 επιπλωμένες  κατοικίες και φορολογείται με 22% κανονικά σαν εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα .

εχει κανονικα σήμα εοτ κτλ.

το χειμώνα αν το νοικίασει  σε δάσκαλο για ένα χρόνο το ένα δωμάτιο KANEI KANONIKA MIΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΩΣ ΕΙΔΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ?

Η ΟΧΙ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
13 λεπτά πριν, dodos είπε

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ με έναρξη κανονικά KAΔ:

55201901 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ

  νοικιάζει 2 επιπλωμένες  κατοικίες και φορολογείται με 22% κανονικά σαν εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα .

εχει κανονικα σήμα εοτ κτλ.

το χειμώνα αν το νοικίασει  σε δάσκαλο για ένα χρόνο το ένα δωμάτιο KANEI KANONIKA MIΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΩΣ ΕΙΔΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ?

Η ΟΧΙ ?

Η ΒΡΑΧΥΧΡΌΝΙΑ ΜΊΣΘΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ ΝΑ ΜΙΣΘΏΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΌ ΜΙΣΘΩΤΉΡΙΟ ΌΤΑΝ ΕΧΕΙ ΈΝΑΡΞΗ .ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΉ ΔΕΝ  ΡΩΤΑΣ;   .

ΑΝ ΤΟY ΝΟΊΚΙΑΖΕ ΌΛΟ AKINHTO  ΜΠΟΡΕΊ KAI  ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕ ΆΛΛΑ ΈΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ  ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΌΤΙ ΠΆΕΙ ΜΕ 22% ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΆ 

 

ΠΆΡΕ ΚΑΙ ΔΕΎΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΆΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΏΣΕΙ .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ATOMIKH EINAI ,ANTE OTI BAZEI AΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΔ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ  ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ,ΠΑΛΙ

ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ 22% ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ?

ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ 29% ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΘΩΣΗ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 λεπτά πριν, dodos είπε

ATOMIKH EINAI ,ANTE OTI BAZEI AΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΔ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ  ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ,ΠΑΛΙ

ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ 22% ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ?

ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ 29% ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΘΩΣΗ?

ΓΙΑ ΜΈΝΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΏΝΕΙ ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, dodos είπε

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ με έναρξη κανονικά KAΔ:

55201901 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ

  νοικιάζει 2 επιπλωμένες  κατοικίες και φορολογείται με 22% κανονικά σαν εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα .

εχει κανονικα σήμα εοτ κτλ.

το χειμώνα αν το νοικίασει  σε δάσκαλο για ένα χρόνο το ένα δωμάτιο KANEI KANONIKA MIΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ ΩΣ ΕΙΔΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ?

Η ΟΧΙ ?

Εαν έχει σήμα εοτ τότε έχεις τουριστική εκμετάλλευση και έχεις και φπα 13% και πάεις έσοδα -εξοδα και ο φόρος στα κέρδη. Για τον χειμώνα αν το νοικιάζει στον δάσκαλο τότε κάνεις μισθωτήριο και βάζεις ΚΑΔ ενοικίασης οπότε δεν θα έχει φπα αλλά φόρο στα έσοδα -εξοδα . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, stavr είπε

Εαν έχει σήμα εοτ τότε έχεις τουριστική εκμετάλλευση και έχεις και φπα 13% και πάεις έσοδα -εξοδα και ο φόρος στα κέρδη. Για τον χειμώνα αν το νοικιάζει στον δάσκαλο τότε κάνεις μισθωτήριο και βάζεις ΚΑΔ ενοικίασης οπότε δεν θα έχει φπα αλλά φόρο στα έσοδα -εξοδα . 

 

Καλησπέρα

Δεν γίνεται να έχει φόρο στα έσοδα μειον έξοδα. Ούτε και ΚΑΔ για ενοικίαση. Πρόκειται για ατομική επιχείρηση.

Το ακίνητο είτε θα το εκμεταλλεύεται ως τουριστικό κατάλυμα, είτε θα εισπράττει εισόδημα φυσικού προσώπου από αστική μίσθωση και θα φορολογείται με το άρθρο 40.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, ponzi είπε

Καλησπέρα

Δεν γίνεται να έχει φόρο στα έσοδα μειον έξοδα. Ούτε και ΚΑΔ για ενοικίαση. Πρόκειται για ατομική επιχείρηση.

Το ακίνητο είτε θα το εκμεταλλεύεται ως τουριστικό κατάλυμα, είτε θα εισπράττει εισόδημα φυσικού προσώπου από αστική μίσθωση και θα φορολογείται με το άρθρο 40.

με συνχωρεις   άλλα επειδη με μπέρδεψες .ρωτάω αφού έχει  φυσικό πρόσωπο με έναρξη και στα δυο ακίνητα του έχει μάλιστα και   σήμα ε.ο.τ δεν πρέπει υποχρεωτικά  αφού  κάνει τις  μισθωσεις  να φορολογηθεί  βάση επαγγελματία ; 

τo άρθρο 40 αναφέρει στην παράγραφο 4 για τα ακίνητα άλλα αυτό δεν ισχύει στις εταιρείες .

η ισχυριζεσαι οτι μπορει να νοικιασει το ενα δωματειο απο το δευτερο σπιτι και να φορολογηθει βαση του 40 δλδ 

4. Το εισόδημα από ακίνητη περιουσία φορολογείται αυτοτελώς, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

Εισόδημα από ακίνητη περιουσία (ευρώ) Συντελεστής %
0-12.000 15%
12.001 – 35.000 35%
35.001- 45%

ο δικός του δεν πρέπει να πάει με έσοδα έξοδα και ότι μείνει 22% κτλ ανάλογα 

και να το θέσω αλλιώς . 

έχω έναρξη και δυο ακίνητα με σήμα ε.ο.τ το ένα μπορώ να το νοικιάζω σαν επιχείρηση  και το άλλο σαν φυσικό πρόσωπο και να το κανό και μάλιστα εναλλάξ η τα μισά δωμάτια από το δεύτερο ακίνητο με α.π.υ 22% και τα άλλα μισά δωμάτια  του ακίνητου με μισθωτήριο  και ε.2 15% στην δήλωση μου  .γιατί αυτό νομίζω ρώτησε ο dodos και η άποψη μου ειναι ότι ΟΧΙ δεν γίνεται .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

με συνχωρεις   άλλα επειδη με μπέρδεψες .ρωτάω αφού έχει  φυσικό πρόσωπο με έναρξη και στα δυο ακίνητα του έχει μάλιστα και   σήμα ε.ο.τ δεν πρέπει υποχρεωτικά  αφού  κάνει τις  μισθωσεις  να φορολογηθεί  βάση επαγγελματία ; 

τo άρθρο 40 αναφέρει στην παράγραφο 4 για τα ακίνητα άλλα αυτό δεν ισχύει στις εταιρείες .

η ισχυριζεσαι οτι μπορει να νοικιασει το ενα δωματειο απο το δευτερο σπιτι και να φορολογηθει βαση του 40 δλδ 

4. Το εισόδημα από ακίνητη περιουσία φορολογείται αυτοτελώς, σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:

Εισόδημα από ακίνητη περιουσία (ευρώ) Συντελεστής %
0-12.000 15%
12.001 – 35.000 35%
35.001- 45%

ο δικός του δεν πρέπει να πάει με έσοδα έξοδα και ότι μείνει 22% κτλ ανάλογα 

και να το θέσω αλλιώς . 

έχω έναρξη και δυο ακίνητα με σήμα ε.ο.τ το ένα μπορώ να το νοικιάζω σαν επιχείρηση  και το άλλο σαν φυσικό πρόσωπο και να το κανό και μάλιστα εναλλάξ η τα μισά δωμάτια από το δεύτερο ακίνητο με α.π.υ 22% και τα άλλα μισά δωμάτια  του ακίνητου με μισθωτήριο  και ε.2 15% στην δήλωση μου  .γιατί αυτό νομίζω ρώτησε ο dodos και η άποψη μου ειναι ότι ΟΧΙ δεν γίνεται .

 

AKΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η άποψη μου ειναι όχι από την απάντηση του έγκυρου συνάδελφου ponzi τι κατάλαβες εσύ γιατί εγώ μπερδεύτηκα  ; 

η θα κάνεις διακοπή ατομικής και θα το έχεις με 15% η αναγκαστικά όλα με 22% .αυτό ισχυρίζομαι. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ,ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΟΡΟ ΜΕ 22% ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 15% ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ,,ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 λεπτά πριν, dodos είπε

ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ,ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΟΡΟ ΜΕ 22% ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 15% ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ,,ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ...

Πες του να αλλάξει ο ξάδερφος του τον λογιστή του και να παει στον λογιστή του άλλου ξαδέλφου που ενω εχει ατομική ολα τα έσοδα τα παει με 15% και την ατομική την κρατάει για να πουλάει το φπα απο τα έξοδα που έχει. Και για τον εφκα δεν μιλάμε είναι50 σύνταξη δεν θα πάρει και τα ακίνητα τ εχει με δωρεάν παραχώρηση απο τα παιδιά του που τους τα έχει γράψει και θα κάνουν αποποιηση κληρονομιας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όταν το φυσικό πρόσωπο έχει εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτου, φορολογείται με την κλίμακα των ενοικίων και εκπίπτει το 5%.

Γνωστά αυτά, αλλά μάλλον ακόμα μας μπερδεύουν. 

Δεν μας ενδιαφέρει η ιδιότητα του φπ. Αρκεί που είναι φπ. Μπορεί να είναι επαγγελματίας ή ιδιώτης ή ότι θέλει.

Εφόσον εκμισθώνει, δεν πάει έσοδα-έξοδα.

Αν θέλει να εκμεταλλευτεί το ακίνητο ως τουριστικό κατάλυμα, θα πάρει ΕΣΛ και θα παρέχει υπηρεσίες. Άλλο αυτό και άλλο η εκμίσθωση.

Έχουμε λοιπόν μια κατοικία (με σήμα) την οποία την εκμεταλλευόμαστε τουριστικά, παρέχουμε υπηρεσίες δηλαδή, με φπα και έσοδα έξοδα.

Μπορεί να εκμεταλλευόμαστε σήμερα το δικό μας ακίνητο, αύριο ένα ξένο, μεθαύριο κανένα. Υπηρεσίες θα παρέχουμε όσο το κάνουμε αυτό.

Όταν πιάσουν τα κρύα, έρχεται ο δάσκαλος και μας ζητάει την κατοικία για ενοικίαση.

Κάνουμε συμβόλαιο αστικής μίσθωσης. Δεν θα του φτιάχνουμε πρωινό, δεν θα του έχουμε καμαριέρα. Θα του δώσουμε το σπίτι για μήνες.

Θα το εκμισθώσουμε λοιπόν! Μπορεί και για χρόνια.

Αυτό θα πάει με την κλίμακα των ενοικίων και εισόδημα - 5%. 

Αν όμως του παρέχουμε υπηρεσίες τουριστικού καταλύματος για μεγάλη διάρκεια, θα πάει έσοδα - έξοδα και ΦΠΑ.

Όλα αυτά τα ξεκαθαρίζει το συμβόλαιο που θα κάνουμε μαζί του. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, ponzi είπε

Όταν το φυσικό πρόσωπο έχει εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτου, φορολογείται με την κλίμακα των ενοικίων και εκπίπτει το 5%.

Γνωστά αυτά, αλλά μάλλον ακόμα μας μπερδεύουν. 

Δεν μας ενδιαφέρει η ιδιότητα του φπ. Αρκεί που είναι φπ. Μπορεί να είναι επαγγελματίας ή ιδιώτης ή ότι θέλει.

Εφόσον εκμισθώνει, δεν πάει έσοδα-έξοδα.

Αν θέλει να εκμεταλλευτεί το ακίνητο ως τουριστικό κατάλυμα, θα πάρει ΕΣΛ και θα παρέχει υπηρεσίες. Άλλο αυτό και άλλο η εκμίσθωση.

Έχουμε λοιπόν μια κατοικία (με σήμα) την οποία την εκμεταλλευόμαστε τουριστικά, παρέχουμε υπηρεσίες δηλαδή, με φπα και έσοδα έξοδα.

Μπορεί να εκμεταλλευόμαστε σήμερα το δικό μας ακίνητο, αύριο ένα ξένο, μεθαύριο κανένα. Υπηρεσίες θα παρέχουμε όσο το κάνουμε αυτό.

Όταν πιάσουν τα κρύα, έρχεται ο δάσκαλος και μας ζητάει την κατοικία για ενοικίαση.

Κάνουμε συμβόλαιο αστικής μίσθωσης. Δεν θα του φτιάχνουμε πρωινό, δεν θα του έχουμε καμαριέρα. Θα του δώσουμε το σπίτι για μήνες.

Θα το εκμισθώσουμε λοιπόν! Μπορεί και για χρόνια.

Αυτό θα πάει με την κλίμακα των ενοικίων και εισόδημα - 5%. 

Αν όμως του παρέχουμε υπηρεσίες τουριστικού καταλύματος για μεγάλη διάρκεια, θα πάει έσοδα - έξοδα και ΦΠΑ.

Όλα αυτά τα ξεκαθαρίζει το συμβόλαιο που θα κάνουμε μαζί του. 

 

Οκ τοτε το μπέρδεμα με το οτι αν ο ίδιος έκανε βραχυχρονια στο ενα χωρίς υπηρεσίες δεν μπορει να το παει με 15% η ισχυρίζεσαι οτι μπορεί; 

Και μετά οκ κανει μισθωτηριο πχ ενα χρόνο αλλα μπορεί να επιλέξει με φπα χωρίς να παρεχειυ υπηρεσίες εκει;

Και μετα κατα ππσου είναι νόμιμο να το νοικιάζει το μισο με 22% και τον αλλο μισυ χρόνο με 15% ; με μπερδεύει ακόμα και τώρα που το αναφέρεις και έχει μια λογική. Αλλα...

Έχουμε κατι που να το στηρίζουμε; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, ponzi είπε

Όταν το φυσικό πρόσωπο έχει εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτου, φορολογείται με την κλίμακα των ενοικίων και εκπίπτει το 5%.

Γνωστά αυτά, αλλά μάλλον ακόμα μας μπερδεύουν. 

Δεν μας ενδιαφέρει η ιδιότητα του φπ. Αρκεί που είναι φπ. Μπορεί να είναι επαγγελματίας ή ιδιώτης ή ότι θέλει.

Εφόσον εκμισθώνει, δεν πάει έσοδα-έξοδα.

Αν θέλει να εκμεταλλευτεί το ακίνητο ως τουριστικό κατάλυμα, θα πάρει ΕΣΛ και θα παρέχει υπηρεσίες. Άλλο αυτό και άλλο η εκμίσθωση.

Έχουμε λοιπόν μια κατοικία (με σήμα) την οποία την εκμεταλλευόμαστε τουριστικά, παρέχουμε υπηρεσίες δηλαδή, με φπα και έσοδα έξοδα.

Μπορεί να εκμεταλλευόμαστε σήμερα το δικό μας ακίνητο, αύριο ένα ξένο, μεθαύριο κανένα. Υπηρεσίες θα παρέχουμε όσο το κάνουμε αυτό.

Όταν πιάσουν τα κρύα, έρχεται ο δάσκαλος και μας ζητάει την κατοικία για ενοικίαση.

Κάνουμε συμβόλαιο αστικής μίσθωσης. Δεν θα του φτιάχνουμε πρωινό, δεν θα του έχουμε καμαριέρα. Θα του δώσουμε το σπίτι για μήνες.

Θα το εκμισθώσουμε λοιπόν! Μπορεί και για χρόνια.

Αυτό θα πάει με την κλίμακα των ενοικίων και εισόδημα - 5%. 

Αν όμως του παρέχουμε υπηρεσίες τουριστικού καταλύματος για μεγάλη διάρκεια, θα πάει έσοδα - έξοδα και ΦΠΑ.

Όλα αυτά τα ξεκαθαρίζει το συμβόλαιο που θα κάνουμε μαζί του. 

 

Οκ τοτε το μπέρδεμα με το οτι αν ο ίδιος έκανε βραχυχρονια στο ενα χωρίς υπηρεσίες δεν μπορει να το παει με 15% η ισχυρίζεσαι οτι μπορεί; 

Και μετά οκ κανει μισθωτηριο πχ ενα χρόνο αλλα μπορεί να επιλέξει με φπα χωρίς να παρεχειυ υπηρεσίες εκει;

Και μετα κατα ππσου είναι νόμιμο να το νοικιάζει το μισο με 22% και τον αλλο μισυ χρόνο με 15% ; με μπερδεύει ακόμα και τώρα που το αναφέρεις και έχει μια λογική. Αλλα...

Έχουμε κατι που να το στηρίζουμε; 

Επομένως λες οτι  μπορεί επειδή κάνει μισθωτηριο ενος χρόνου και είναι ατομική  γιατι αν έκανε λιγότερο πχ έντεκα μηνες  και χωρίς υπηρεσίες πάλι δεν θα χε πρόβλημα σωστά; 

Χωριά οτι για το ενα δωμάτιο θα πάρει το 5% αλλα για τα αλλα έξοδα απο τα αλλα δωμάτια  του σπιτιού  που έχουν υπηρεσίες δεν  πρέπει να αφαιρέσει κάποια απο τα  συνολικά έξοδα του σπιτιού; ;;εξαιτίας αυτού του γεγονότος; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το δωμάτιο του δασκάλου θα έχει ξεχωριστό ρολόι δεη;;; γιατι οκ στην βραχυχρονια το ρεύμα Internet  δεν θεωρείται πυ στην μακροχρόνια όμως; ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω έχω μπερδευτεί και αλλο  δεν αμφισβητώ τον ponzi που είναι εγγυρος πάντα 

αλλα ένα ακινητο χαρακτηρισμένο σαν επαγγελματικός χώρος στο ε9 με έναρξη επαγγελματος εστω και ατομικής επιχειρησης

πως θα φορολογηθεί την μια με 22% και την άλλη με 15%?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, dodos είπε

εγω έχω μπερδευτεί και αλλο  δεν αμφισβητώ τον ponzi που είναι εγγυρος πάντα 

αλλα ένα ακινητο χαρακτηρισμένο σαν επαγγελματικός χώρος στο ε9 με έναρξη επαγγελματος εστω και ατομικής επιχειρησης

πως θα φορολογηθεί την μια με 22% και την άλλη με 15%?

Ωραία, να σου πω άλλο παράδειγμα. Έχεις λογιστικό γραφείο, ατομική επιχείρηση, το οποίο στεγάζεται σε δικό σου ακίνητο.

Έχεις λοιπόν ένα εισόδημα επιχειρηματικής δραστηριότητας από παροχή λογιστικών υπηρεσιών και ένα τεκμαρτό εισόδημα από κεφάλαιο για την ιδιόχρηση. 

Επειδή το έχεις μεγάλο (το γραφείο) μου προτείνεις να μου νοικιάσεις το ένα τμήμα και να σου δίνω 1000€ τον μήνα. 

Συμφωνούμε, το χωρίζουμε και με γυψοσανίδες και ξεκινάμε.

Το χιλιάρικο πώς θα φορολογηθεί? Θα το περάσεις στα βιβλία?? Πες μου ότι δεν το εννοείς αυτό ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα ούτε εγώ αμφίσβητω τον εγκυρο συνάδελφο ponzi συζήτηση κανουμε .θεωρώ ότι στην περίπτωση σου δεν γίνεται.

αν τώρα νοίκιαζε  όλο το σπίτι στον δάσκαλο χωρίς φ.π.α βάση μισθωτηρίου  για πάνω απ ένα   χρόνο ο.κ άλλα εδώ μπαίνουν και άλλα ζητήματα.

κάλο ειναι αν μπορεί να μας διαφώτισει . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν, ponzi είπε

Ωραία, να σου πω άλλο παράδειγμα. Έχεις λογιστικό γραφείο, ατομική επιχείρηση, το οποίο στεγάζεται σε δικό σου ακίνητο.

Έχεις λοιπόν ένα εισόδημα επιχειρηματικής δραστηριότητας από παροχή λογιστικών υπηρεσιών και ένα τεκμαρτό εισόδημα από κεφάλαιο για την ιδιόχρηση. 

Επειδή το έχεις μεγάλο (το γραφείο) μου προτείνεις να μου νοικιάσεις το ένα τμήμα και να σου δίνω 1000€ τον μήνα. 

Συμφωνούμε, το χωρίζουμε και με γυψοσανίδες και ξεκινάμε.

Το χιλιάρικο πώς θα φορολογηθεί? Θα το περάσεις στα βιβλία?? Πες μου ότι δεν το εννοείς αυτό ??

να κάνω μια ερώτηση

αν έχω ξενοδοχείο ατομική επιχείρηση και έρθει ένας δάσκαλος μπορώ να του νοικιασω ένα δωματιο με μισθωτήριο  για τρια χρονιά  (χωρις υπηρεσίες - ) χωρίς φ.π.α και να παει να φορολογηθεί με 15% ; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

να κάνω μια ερώτηση

αν έχω ξενοδοχείο ατομική επιχείρηση και έρθει ένας δάσκαλος μπορώ να του νοικιασω ένα δωματιο με μισθωτήριο  για τρια χρονιά  (χωρις υπηρεσίες - ) χωρίς φ.π.α και να παει να φορολογηθεί με 15% ; 

Δεν θέλω να επιμείνω. Προσωπικά, αντιλαμβάνομαι διαφορετικά την έννοια της αστικής μίσθωσης και την έννοια της παροχής υπηρεσίας. Επισυνάπτω και μια συζήτηση παλιά μεν, στο ίδιο πνεύμα δε.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 31/10/2018 στις 3:51 ΜΜ, ponzi είπε

Καλησπέρα

Δεν γίνεται να έχει φόρο στα έσοδα μειον έξοδα. Ούτε και ΚΑΔ για ενοικίαση. Πρόκειται για ατομική επιχείρηση.

Το ακίνητο είτε θα το εκμεταλλεύεται ως τουριστικό κατάλυμα, είτε θα εισπράττει εισόδημα φυσικού προσώπου από αστική μίσθωση και θα φορολογείται με το άρθρο 40.

Γιατί αν κάνει διακοπή τον τουριστικό  ΚΑΔ για 6 μήνες και βάλει της μίσθωσης και μετά τούμπαλιν δεν γίνεται?

ΥΓ Μην ξεχνάς πως έχει επαγγελματική μίσθωση και δεν θέλει ίσως να την αλλάζει συνέχεια σε αστική με δικαίωμα υπεκμίσθωσης και και να τρέχει εφορίες κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
22 λεπτά πριν, stavr είπε

Γιατί αν κάνει διακοπή τον τουριστικό  ΚΑΔ για 6 μήνες και βάλει της μίσθωσης και μετά τούμπαλιν δεν γίνεται?

ΥΓ Μην ξεχνάς πως έχει επαγγελματική μίσθωση και δεν θέλει ίσως να την αλλάζει συνέχεια σε αστική με δικαίωμα υπεκμίσθωσης και και να τρέχει εφορίες κλπ.

Δεν χρειάζεται να κάνει καμία διακοπή. ούτε να βάλει άλλον ΚΑΔ.

Όσο εκμισθώνει με αστική μίσθωση φορολογείται με την κλίμακα των ενοικίων και δεν αφαιρεί δαπάνες (μόνο το 5%). Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

Όσο παρέχει υπηρεσίες τουριστικού καταλύματος φορολογείται έσοδα μείον έξοδα.

Αν "βαφτίσει" την αστική μίσθωση, υπηρεσία τουριστικού καταλύματος, θα βάλει ΦΠΑ και θα αφαιρεί τα έξοδα. Αυτό όμως δεν είναι σωστό.

Αυτά υποστήριξα και πιο πάνω.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,κάτοχος ειδικού σήματος λειτουργίας μη κύριων τουριστικών καταλυμάτων   από τον ΕΟΤ  (με τον Ν.4179/2013) με την μορφή τουριστικής επιπλωμένης κατοικίας ενοικιάζει τα ακίνητα βραχυχρόνια μέσω arbnb. Δεν παρέχει άλλες υπηρεσίες πέρα από την ενοικίαση του χώρου. Εχει το δικαίωμα να μην κάνει έναρξη εργασιών? και να φορολογηθεί το  εισόδημα του από ακίνητη περιουσία? η θεωρείται υποχρεωτικά ότι είναι επαγγελματίας και παρέχει παροχή υπηρεσιών λόγω σήματος ΕΟΤ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, TFL είπε

Καλησπέρα ,κάτοχος ειδικού σήματος λειτουργίας μη κύριων τουριστικών καταλυμάτων   από τον ΕΟΤ  (με τον Ν.4179/2013) με την μορφή τουριστικής επιπλωμένης κατοικίας ενοικιάζει τα ακίνητα βραχυχρόνια μέσω arbnb. Δεν παρέχει άλλες υπηρεσίες πέρα από την ενοικίαση του χώρου. Εχει το δικαίωμα να μην κάνει έναρξη εργασιών? και να φορολογηθεί το  εισόδημα του από ακίνητη περιουσία? η θεωρείται υποχρεωτικά ότι είναι επαγγελματίας και παρέχει παροχή υπηρεσιών λόγω σήματος ΕΟΤ?

ναι μπορείς να το έχεις χωρίς να κάνεις έναρξη  το σοβαρό  θέμα όμως στην περίπτωση σου ειναι άλλο.

ο νόμος προβλέπει για το ακίνητο σου  

Ιδιοκτήτης ακινήτου, που φέρει τα χαρακτηριστικά και προδιαγραφές της τουριστικής επιπλωμένης έπαυλης, δύναται να το εκμισθώνει ενιαία και όχι τμηματικά, σε φυσικά πρόσωπα(δεν δίνει την δυνατότητα σε εταιρείες ), χωρίς δικαίωμα περαιτέρω υπομίσθωσης, για περίοδο τουλάχιστον μίας εβδομάδας και όχι πέραν των τριών (3) μηνών συνολικό ανά έτος, απαγορευόμενης της διαδοχικής εκμίσθωσής του πέραν του τριμήνου του ίδιου έτους.

ενώ στην βραχυχρόνια δεν υπάρχουν   αυτά τα όρια  . πχ αν  εσύ τα ξεπεράσεις έχεις πρόβλημα η όχι ;;;

πάντως αν το αναρτάς σε πλατφόρμα διαμερισμού πρέπει να  μπεις  στην πλατφόρμα της α.δ.ε.ε να  παίρνεις αριθμό  α.μ.α του ακίνητου  που  θα ειναι το ίδιο με το σήμα του ε.ο.τ που τώρα έχεις και μετά έχεις την  υποχρέωση να το αναρτάς στην πλατφόρμα που το ανεβάζεις .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...