Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
eyripidis

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ.

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΠΙΑ.

Recommended Posts

• 0

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί στο πρότυπο κείμενο που έχει μέσα ο αγαπητός ΕΦΚΑΣ αναφέρεται στο έτος 2013...αφού από τον Νοέμβριο του 2015 πλέον διεκδικούν οι συνταξιούχοι την επιστροφή των περικοπτόμενων συντάξεων συν δώρων κλπ...

• 0
21 ώρες πριν, v.kourtis είπε

συνάδελφοι θεωρώ πως το πράγμα έχει ξεφύγει....είναι απλά γελοίο το θέμα....και εξηγούμαι....α) πιστεύω ότι στις μισές δηλώσεις που έχουν φύγει έχουν δηλωθεί λάθος περιφερειακά ή τοπικά ιδρύματα καθώς πλην του ΓΛΚ και κάποιων άλλων ταμείων(λίγων) κανείς δεν έχει(ειδικά από τους υπερήλικες) αποφάσεις απονομής συντάξεων ώστε να μας πουν με βεβαιότητα ποιο πρέπει να επιλεγεί...είναι τραγέλαφος η όλη κατάσταση....στα ενημερωτικά του ΙΚΑ τα ηλεκτρονικά (όχι τα παλιά που ερχόντουσαν με το ταχυδρομείο) δεν υπάρχει η αυτή η πληροφορία. Τέλος σε κανένα κείμενο δεν αναγράφεται(από αυτά που διάβασα) ότι αιτείται ο συνταξιούχος την μή παραγραφή  και γενικά ο κάθε ένας από εμάς γράφει το κοντό του και το μακρύ του και όλα αυτά για μιά αμοιβή των πόσων ευρώ???!!!!!!!! Δηλαδή ήμαρτον!!!!!!! Μας έχουν καταντήσει κλάδο των μπαχαλάκηδων!!!!!!!!!! 

Στα ενημερωτικά των συντάξεων γράφουν όντως τους παλιούς κωδικούς υποκαταστημάτων ΙΚΑ . Στα περισσότερα που έχω δει γράφει και διεύθυνση. Αν μπείτε λοιπόν μέσα στο site του ΕΦΚΑ και στην αναζήτηση γράψετε υποκαταστήματα θα σας βγάλει τη νέα λίστα όπου από κάτω γράφει και διεύθυνση . Εφόσον ταυτίζονται βάζετε το νέο τοπικό υποκατάστημα. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.

Εφόσον βέβαια έχετε τη διάθεση γιατί πολύ φασαρία γίνεται για το τίποτα τελικά

• 0

Άντε να μπω και γω σε αυτό το θέμα.

Βασικά απ' ότι βλέπω και διαβάζω, το κείμενο δε νομίζω ότι παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο αν θα είναι αναλυτικό ή όχι. Παρoλαυτά συνδυάζοντας το κείμενο του συναδέλφου, πρόσθεσα και μια παράγραφο στο τέλος από της epsilon για τον υπολογισμό. Το παρακάτω χωρίς κενά στις παραγράφους το παίρνει όλο το σύστημα:

Με τις υπ αριθ. 2287/2015, 2288/2015, 2289/2015 και 2290/2015 αποφάσεις του, η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε παράνομες τις περικοπές επί των κύριων και επικουρικών συντάξεων, κρίνοντας αντισυνταγματικές τις σχετικές διατάξεις που τις επέβαλαν (άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ.ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ.ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012). 
Με τις ίδιες αποφάσεις κρίθηκε αντισυνταγματική και η κατάργηση των επιδομάτων Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και του επιδόματος αδείας σε όλες τις κύριες και επικουρικές συντάξεις. 
Με τις υπ’ αριθ. 164/2015 και 1, 2, 3 και 4/2018 αποφάσεις, το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (ΑΕΔ) έκρινε αντισυνταγματικές τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016. Οι τελευταίες αυτές αποφάσεις έκριναν ότι ο υπολογισμός των νέων συντάξεων (μετά τις 13-5-2016) πρέπει να γίνεται χωρίς να υπολογίζονται οι περικοπές του 2012 ούτε και οι περικοπές των Δώρων Χριστουγέννων Πάσχα και επιδόματος αδείας. 
Με την υπ’ αριθ. 1277/2018 απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου κρίθηκαν αντισυνταγματικές οι περικοπές στις κύριες και επικουρικές συντάξεις των δημοσίων υπαλλήλων, των ενστόλων και των άλλων ειδικών κατηγοριών. 
Ήδη, πρόσφατα, η υπ αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, σε συμμόρφωση με τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ, δικαίωσε συνάδελφό μου συνταξιούχο και υποχρέωσε τον Φορέα του, να του επιστραφούν αναδρομικά και εντόκως όλα τα ποσά που είχαν παρακρατηθεί από τη σύνταξή του, εφαρμόζοντας τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ που έκριναν αμετάκλητα αντισυνταγματικές και παράνομες τις σχετικές διατάξεις και αποτελούν πλέον Νομολογία. Του επιδίκασε μάλιστα και συμβολικό ποσό για την ηθική βλάβη που του προξενήθηκε από τις αντισυνταγματικές και παράνομες περικοπές. 
Με την παρούσα αίτησή μου και με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου 
Α Ι Τ Ο Υ Μ Α Ι 
1ον) Να μου καταβάλετε αναδρομικά και εντόκως, από το έτος 2013 μέχρι και σήμερα, τα ποσά που παρακρατήσατε παρανόμως από τη σύνταξή μου, συμμορφούμενοι με τις ανωτέρω οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας καθώς και με τις πρόσφατες αποφάσεις του Ελεγκτικού Συνεδρίου και του ΑΕΔ. 
2ον) Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά μού καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012. 
3ον) Να αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013, εξαλείφοντας τα παρανόμως και μέχρι πρότινος παρακρατηθέντα ποσά, όπως προαναφέρθηκαν και να μην εφαρμόζετε εφεξής στην περίπτωσή μου τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016, που ήδη κρίθηκαν από όλα τα αρμόδια Ανώτατα Δικαστήρια της χώρας μας παράνομες και αντισυνταγματικές. 
4ον) Να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των ετήσιων περικοπών στην κύρια και επικουρική σύνταξή μου καθώς και τα ποσά των Δώρων Χριστουγέννων ,Πάσχα και επιδόματος αδείας που έπαψα να λαμβάνω ,του άρθρου 6 του ν. 4051/2012 και του άρθρου πρώτου παρ. ΙΑ υποπαρ. ΙΑ.5 και υποπαρ. ΙΑ.6 του ν. 4093/2012 , από την ημερομηνία που πήρα σύνταξη έως και την υποβολή της αίτησής μου.

• 0

Και επανέρχομαι στο θέμα με ερωτήσεις:

1) Ποιο είναι το νόημα της αίτησης αυτής? Με μόνη την αίτηση αυτή ο συνταξιούχος θα πάρει αυτά που ζητάει? Ή πρέπει να ακολουθήσει υποχρεωτικά με δικηγόρο τη νομική οδό στα δικαστήρια εναντίον του δημοσίου (με αγωγή κλπ) για να μην παραγραφεί το δικαίωμα?

2) Από τις παραγράφους μετά το ''Αιτούμαι'', πρέπει να επιλέξει αναμέσα από τα (1), (2), (3), (4) ή απλά τα βάζει όλα κι ότι πιάσει?

Γιατί αν είναι συνάδελφοι να πρέπει να ακολουθήσει τη νομική οδό υποχρεωτικά, ας πάνε απευθείας στο δικηγόρο να τους κάνει και την αίτηση....

• 0
Μόλις τώρα, Lefteris7 είπε

Και επανέρχομαι στο θέμα με ερωτήσεις:

1) Ποιο είναι το νόημα της αίτησης αυτής? Με μόνη την αίτηση αυτή ο συνταξιούχος θα πάρει αυτά που ζητάει? Ή πρέπει να ακολουθήσει υποχρεωτικά με δικηγόρο τη νομική οδό στα δικαστήρια εναντίον του δημοσίου (με αγωγή κλπ) για να μην παραγραφεί το δικαίωμα?

2) Από τις παραγράφους μετά το ''Αιτούμαι'', πρέπει να επιλέξει αναμέσα από τα (1), (2), (3), (4) ή απλά τα βάζει όλα κι ότι πιάσει?

Γιατί αν είναι συνάδελφοι να πρέπει να ακολουθήσει τη νομική οδό υποχρεωτικά, ας πάνε απευθείας στο δικηγόρο να τους κάνει και την αίτηση....

Ου μπλέξεις...συμφωνώ απόλυτα μαζί σου  στην θεωρία στην πράξη δυσκολεύομαι. 

• 0

Η όλη διαδικασία είναι μιά απάντηση στο αγχωτικό αίτημα απεγνωσμένων συνταξιούχων που κρέμονται απ το τι θα πουν τα πρωινάδικα:- σας είπε ο Αυτιάς πχ ότι θα δικαιωθείτε? κάντε αιτήσεις κοκ...στο στυλ =είπαν ότι πηδάει ο γάιδαρος?  - ε τότε πηδάει...ότι πειτε...πληρώστε τώρα αιτήσεις...

• 0
Μόλις τώρα, PETROMANOF είπε

Η όλη διαδικασία είναι μιά απάντηση στο αγχωτικό αίτημα απεγνωσμένων συνταξιούχων που κρέμονται απ το τι θα πουν τα πρωινάδικα:- σας είπε ο Αυτιάς πχ ότι θα δικαιωθείτε? κάντε αιτήσεις κοκ...στο στυλ =είπαν ότι πηδάει ο γάιδαρος?  - ε τότε πηδάει...ότι πειτε...πληρώστε τώρα αιτήσεις...

Καλα τα λες . τώρα ετοιμάσου για αιτήσεις κοινωνικο μέρισμα

• 0

η απάντηση σου αγαπητέ φίλε τα λέει όλα!!! Νομίζω ότι είναι πάααααραααα πολλά τα λογιστικά γραφεία που παρακαλάνε για 500 ευρω επιπλέον!!! Τι είπες τώρα? και φυσικά εννοείτε πως αν για ένα γραφείο είναι λίγα δεν ασχολείτε......

• 0
Στις 9/11/2018 στις 3:45 ΜΜ, Lena1 είπε

υπ' αριθ. 2287-2090/2015 ή 2287-2290 ποιο ειναι το σωστο?????

???? Το βλέπω και έτσι και αλλιώς  το σωστό ποιό είναι ?

2ον) Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά μού καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012. 

Γιατί μόνο από τούδε και στο εξής ? Στα Δώρα και επιδόματα δεν ζητάνε αναδρομικά ?

• 0

Ο Ρωμανιάς, όπως δημοσιεύσατε πιο πάνω, έγραψε ένα κείμενο 1 παραγράφου. Εταιρεία λογισμικών Νο1, σου βάζει αυτόματα ένα κείμενο απλό και λιτό. Εταιρεία λογισμικών Νο2, σου βάζει αυτόματα επίσης μια παράγραφο.

Νομίζω ότι το πολυ ψιρίζουμε το θέμα ενώ δεν είναι δική μας δουλειά. Άλλωστε, όπως μαθαίνω, η αίτηση είναι απλά για να γίνει και μη χαθεί κάποια προθεσμία. Μετά αναλαμβάνουν οι δικηγόροι με αγωγές κλπ, αν θέλει ο συνταξιούχος να τα πάρει πιο γρήγορα., όπου εκεί γράφουν τα περιττά λόγια περί αποφάσεων κλπ κλπ.

Έχω δει από δικηγορόγο να γράφει απλά στην αίτηση, 2 σειρες επιστρέψτε μου τα αναδρομικά ετών χχχχχ. 

Συμβουλή: Να λέτε στους πελάτες σας να επισκεφτούν σε πάσα περίπτωση δικηγόρο να τους συμβουλέψει για τις περαιτέρω ενέργειες, ακόμα και για το κείμενο. Μην αναλάβετε ευθύνες που δεν θα σας αναλογούν!

• 0

Σε κάθε περίπτωση που υπάρχει αναντιστοιχία στοιχείων, γράφουμε στο κουτάκι, το ορθό, διότι από αυτό θα αναγνωριστεί ο παρών δικαιούχος του δικαιώματος.