Jump to content
  • 0
eyripidis

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ.

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΠΙΑ.

Recommended Posts

• 0
2 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα σε όλους 

Τροποποίηση αυτή η αίτηση παίρνει??? 

Σε ήδη υποβληθείσα δήλωση μου βγάζει επιλογές εκτύπωση και διόρθωση. Δεν έχω προβεί προς το παρόν σε τροποποιήσεις αλλά λογικά με την επιλογή διόρθωση και προφανώς κάποιο πεδίο για την εκ νέου υποβολή που θα ανοίγει θα είναι δυνατή η τροποποίηση της αίτησης.

• 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

σε αυτό το pdf σου  δινει δυο επιλογές την πάνω συνεχεία στο taxisnet και την κάτω σύνδεση με κωδικους εφκα .κάλως καλη συνεχεία 

Καλά, δεν πάω καλά! Και στο 'στειλα κιόλας (από κεκτημένη ταχύτητα)!!!!

Έχω την εντύπωση ότι μέχρι πριν μερικές μέρες δεν μου έβγαζε τη συγκεκριμένη επιλογή, αλλά, τώρα πια, δεν είμαι σίγουρος. 

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΉ ΑΠΟ ΤΟ  ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΉΛΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ?

• 0
1 ώρα πριν, PANOS21 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΉ ΑΠΟ ΤΟ  ΜΕΤΟΧΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΉΛΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ?

κοίταξες  στο κάτω που ειναι η επικουρικές και δεν το βρήκες η στο πάνω που ειναι η κυρίες ; 

• 0

Επικοινώνησα με τον ΕΦΚΑ στο τηλέφωνο 1555 για το ΜΤΠΥ που δεν υπάρχει για επιλογή και μου απάντησαν να γραφτεί στο Β.στο κείμενο.

• 0
6 ώρες πριν, koukoulakis είπε

1ον) Να μου καταβάλετε αναδρομικά, από το έτος 2013 μέχρι και σήμερα, τα ποσά που παρακρατήσατε παρανόμως από την σύνταξή μου, συμμορφούμενοι με τις οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας.
2ον) Να μου καταβάλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012.
3ον) Να αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013, εξαλείφοντας τα παρανόμως και μέχρι πρότινος παρακρατηθέντα ποσά, όπως προαναφέρθηκαν και να μην εφαρμόζετε στην περίπτωσή μου τις διατάξεις που ήδη κρίθηκαν παράνομες και αντισυνταγματικές.

Ευχαριστώ

• 0
Μόλις τώρα, sokratis345 είπε

Ευχαριστώ

καλησπέρα δεν μου πολλή αρέσει το κείμενο της .πχ άλλο  ειναι για τους νατ  κτλ άλλο για τους γλκ και δεν αναφέρει καθόλου για αποδώσει με τόκους 

• 0

προτείνω δυο που έχω κάνει συνδυασμό από κείμενα συνάδελφων και εφημερίδων.

ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΓΙΑ  Δημοσίου στις υπηρεσίες πληρωμών συντάξεων του ΓΛΚ και νυν ΕΦΚΑ

Ζητώ και επιθυμώ να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των μηνιαίων ή και των ετήσιων περικοπών στην κύρια σύνταξή μου από την 1/1/2013 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησής μου με το άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και το άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ. ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ. ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012. Επίσης ζητώ για το ίδιο διάστημα να μου γνωστοποιήσετε και τα ποσά Δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και επιδόματος αδείας που έπαψα να λαμβάνω μετά την εφαρμογή του ν. 4093/2012.

Παραθέτω την από 30/8/207 και με αρ. πρωτοκόλλου 14234Β απάντηση που έδωσε το Ε' τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ Θεσσαλονίκης για ανάλογο αίτημα σε συνταξιούχο ο οποίος δικαιώθηκε με την υπ' αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, για την επιστροφή των εν λόγω περικοπών που κρίθηκαν αντισυνταγματικές με τις υπ' αριθ. 2287-2090/2015 αποφάσεις της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου, ζητώ άμεσα τη διακοπή των παραπάνω μειώσεων και την επιστροφή τους με την αναδρομικότητα που ορίζει ο νόμος βάσει της απόφασης του ΣτΕ.
Επιπλέον, απαιτώ να μου αποδοθούν εντόκως από 1η Ιανουαρίου 2013 έως και σήμερα τα ποσά τα οποία παρανόμως μου παρακρατήθηκαν ή δεν μου αποδόθηκαν με βάση τις αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας (2287/2015, 2288/2015, 2289/2015 και 2290/2015) που αμετακλήτως κρίθηκαν ως αντισυνταγματικές. Επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.
και το 
ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ολοκληρωμενο για ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΝΑΤ, ΔΕΚΟ, ΕΤΑΑ

Ζητώ και επιθυμώ να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των μηνιαίων  και των ετήσιων περικοπών στην κύρια σύνταξή μου από την 1/1/2013 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησής μου με το άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και το άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ. ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ. ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012. Επίσης ζητώ για το ίδιο διάστημα να μου γνωστοποιήσετε και τα ποσά Δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και επιδόματος αδείας που έπαψα να λαμβάνω μετά την εφαρμογή του ν. 4093/2012.
Παραθέτω την από 30/8/2017 και με αρ. πρωτοκόλλου 14234Β απάντηση που έδωσε το Ε' τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ Θεσσαλονίκης για ανάλογο αίτημα σε συνταξιούχο ο οποίος δικαιώθηκε με την υπ' αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, για την επιστροφή των εν λόγω περικοπών που κρίθηκαν αντισυνταγματικές με τις υπ' αριθ. 2287-2090/2015 αποφάσεις της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου, ζητώ άμεσα τη διακοπή των παραπάνω μειώσεων και την επιστροφή τους με την αναδρομικότητα που ορίζει ο νόμος βάσει της απόφασης του ΣτΕ
Επιπλέον, απαιτώ να μου αποδοθούν εντόκως από 1η Ιανουαρίου 2013 έως και σήμερα τα ποσά τα οποία παρανόμως μου παρακρατήθηκαν ή δεν μου αποδόθηκαν με βάση τις αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας (2287/2015, 2288/2015, 2289/2015 και 2290/2015) που αμετακλήτως κρίθηκαν ως αντισυνταγματικές. Επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.

• 0
4 ώρες πριν, PANOS21 είπε

Καλησπέρα,

Το συγκεκριμένο Ταμείο δίνει και μέρισμα από ασφαλιστικές εισφορές. Συμπεριλαμβάνεται στην αίτηση;!!!

Ευχαριστώ

• 0
1 λεπτό πριν, parmenion είπε

Καλησπέρα,

Το συγκεκριμένο Ταμείο δίνει και μέρισμα από ασφαλιστικές εισφορές. Συμπεριλαμβάνεται στην αίτηση;!!!

Ευχαριστώ

δεν  το απάντησε μια κοπέλα παραπάνω που πηρε τηλ στον εφκα της ειπαν  το γράψεις στο β κείμενο .

• 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

δεν  το απάντησε μια κοπέλα παραπάνω που πηρε τηλ στον εφκα της ειπαν  το γράψεις στο β κείμενο .

Αγαπητέ 125883623,

Είδα την απάντηση της συναδέρφου. Η διατύπωση της ερώτησης, όμως, ήταν λάθος. Το ταμείο αυτό, γνωρίζω, ότι δίνει μέρισμα. Θεωρείται αυτό "επικουρική σύνταξη" για να συμπεριληφθεί στην αίτηση;!

Ευχαριστώ

• 0
Μόλις τώρα, parmenion είπε

Αγαπητέ 125883623,

Είδα την απάντηση της συναδέρφου. Η διατύπωση της ερώτησης, όμως, ήταν λάθος. Το ταμείο αυτό, γνωρίζω, ότι δίνει μέρισμα. Θεωρείται αυτό "επικουρική σύνταξη" για να συμπεριληφθεί στην αίτηση;!

Ευχαριστώ

Δεν το γνωρίζω το ταμείο αλλα αν δίνει μέρισμα τι θα ζητήσει; ;;; ενα παρόμοιο που είχα δεν το έβαλα αλλα δεν είχε και μείωση. ..εσενα  είχε; ;;και αν είχε έχει καμία σχέση με τα αναδρομικα, μου φιανεται πως οχι.αν δεν το βρίσκεις το βάζεις κατω στο κείμενο και θα το λύσει ο εργατολογος που θα αναλάβει την προσφυγή η το σωματείο τους.

• 0
Μόλις τώρα, XALEXA123 είπε

ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΛΛΟΝ Α.Μ. ΕΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ισχύει όταν όλοι οι συνταξιούχοι  έκαναν απογραφή πήραν άλλο Α.Μ.Σ άλλα μπορείς να κάνεις κάτι ;σημείωσε τον κάτω στο κείμενο.

• 0
1 ώρα πριν, XALEXA123 είπε

ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΛΛΟΝ Α.Μ. ΕΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Εγώ στους συνταξιούχους δημοσίου βάζω ό,τι γράφει στο ενημερωτικό τους σημείωμα.

• 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ολοκληρωμενο για ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΝΑΤ, ΔΕΚΟ, ΕΤΑΑ

Ζητώ και επιθυμώ να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των μηνιαίων  και των ετήσιων περικοπών στην κύρια σύνταξή μου από την 1/1/2013 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησής μου με το άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και το άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ. ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ. ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012. Επίσης ζητώ για το ίδιο διάστημα να μου γνωστοποιήσετε και τα ποσά Δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και επιδόματος αδείας που έπαψα να λαμβάνω μετά την εφαρμογή του ν. 4093/2012.
Παραθέτω την από 30/8/2017 και με αρ. πρωτοκόλλου 14234Β απάντηση που έδωσε το Ε' τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ Θεσσαλονίκης για ανάλογο αίτημα σε συνταξιούχο ο οποίος δικαιώθηκε με την υπ' αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, για την επιστροφή των εν λόγω περικοπών που κρίθηκαν αντισυνταγματικές με τις υπ' αριθ. 2287-2090/2015 αποφάσεις της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου, ζητώ άμεσα τη διακοπή των παραπάνω μειώσεων και την επιστροφή τους με την αναδρομικότητα που ορίζει ο νόμος βάσει της απόφασης του ΣτΕ

Είσαι θεούλης! Με έβγαλες από πολύ κόπο! Θα το πάρω όπως το έχεις ....

* Αν μου επιτρέπεις, θα πρόσθετα στο ομολογουμένως πληρέστατο κείμενό σου και δύο μικρο-παρατηρήσεις για να καλύψουμε όλα τα προτεινόμενα υποδείγματα (ειδικών)

α) Ζητώ και επιθυμώ να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των μηνιαίων  και των ετήσιων περικοπών στην κύρια ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ σύνταξή μου από την 1/1/2013 κλπ κλπ....

β) Στην τρίτη παράγραφο του κειμένου σου... "Να  αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013 και σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου, ζητώ άμεσα τη διακοπή των παραπάνω μειώσεων και την επιστροφή τους με την αναδρομικότητα που ορίζει ο νόμος βάσει της απόφασης του ΣτΕ  (κατά ευαγγελιστή... Ρωμανιά από τον ΑΝΤ1)

γ) Επιπλέον (για τα Δώρα-Επιδόματα)

Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το Επίδομα Αδείας, όπως αυτά τα ποσά καταβάλλονταν μέχρι 31/12/2012.

Πάντως, Είσαι εξαιρετικός!!!!! Συγχαρητήρια

• 0
7 ώρες πριν, gapdk είπε

Είσαι θεούλης! Με έβγαλες από πολύ κόπο! Θα το πάρω όπως το έχεις ....

* Αν μου επιτρέπεις, θα πρόσθετα στο ομολογουμένως πληρέστατο κείμενό σου και δύο μικρο-παρατηρήσεις για να καλύψουμε όλα τα προτεινόμενα υποδείγματα (ειδικών)

α) Ζητώ και επιθυμώ να μου γνωστοποιήσετε αναλυτικά το ποσό των μηνιαίων  και των ετήσιων περικοπών στην κύρια ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ σύνταξή μου από την 1/1/2013 κλπ κλπ....

β) Στην τρίτη παράγραφο του κειμένου σου... "Να  αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013 και σε κάθε περίπτωση και με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου, ζητώ άμεσα τη διακοπή των παραπάνω μειώσεων και την επιστροφή τους με την αναδρομικότητα που ορίζει ο νόμος βάσει της απόφασης του ΣτΕ  (κατά ευαγγελιστή... Ρωμανιά από τον ΑΝΤ1)

γ) Επιπλέον (για τα Δώρα-Επιδόματα)

Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το Επίδομα Αδείας, όπως αυτά τα ποσά καταβάλλονταν μέχρι 31/12/2012.

Πάντως, Είσαι εξαιρετικός!!!!! Συγχαρητήρια

καλήμερα ευχαριστώ άλλα τα εύσημα ανήκουν κυρίως στους συνάδελφους 

asteras5 και στον stamgalaios .από εκεί ειναι κυρίως  τα κείμενα .

• 0

Τελικά ποιο είναι το τελικό κείμενο; Διαβάζω κάτι σεντόνια που φαίνονται αρκετα ολοκληρωμένα, και αναριωτέμαι αν τα χωράει τόσους χαρακτήρες κειμένου στο πεδίο.

Η αλλιώς να γράφουμε άλλο κείμενο, για ΙΚΑ,  για ΝΑΤ κτλ..

• 0
19 ώρες πριν, NENA είπε

Επικοινώνησα με τον ΕΦΚΑ στο τηλέφωνο 1555 για το ΜΤΠΥ που δεν υπάρχει για επιλογή και μου απάντησαν να γραφτεί στο Β.στο κείμενο.

ΝΕΝΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΠΕΡΙΠΟΊΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΏ.

• 0
9 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Τελικά ποιο είναι το τελικό κείμενο; Διαβάζω κάτι σεντόνια που φαίνονται αρκετα ολοκληρωμένα, και αναριωτέμαι αν τα χωράει τόσους χαρακτήρες κειμένου στο πεδίο.

Η αλλιώς να γράφουμε άλλο κείμενο, για ΙΚΑ,  για ΝΑΤ κτλ..

ότι τα χωράει τα χωράει τσεκαρισμένο .όσο για το κείμενο ειναι σχεδόν ολόιδιο άπλα σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις μήπως πρέπει να προσθέσεις αφαιρέσεις η διατυπώσεις κάτι εσύ διαφορετικά . πχ ο gapdk το έκανε ακόμα καλύτερο και καθολικό   η μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα λόγο απογραφής του συνταξιούχου (το μητρώο στην αίτηση που έρχεται αυτόματα να μην σύμφωνη με το ενημερωτικό σημείωμα σύνταξης και να το αναφέρεις κάτω στο κείμενο .

• 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μία ερώτηση.

Συνταξιούχος του δημοσίου που του βγάζει έτσι και αλλιώς το σύστημα έναν ΑΜ ΙΚΑ, χρησιμοποιούμε αυτόν ή τον ΑΜ στο ενημερωτικό σημείωμα σύνταξης; Επίσης, ο φορέας που θα το γνωστοποιήσουμε θα είναι το Λογιστήριο του Κράτους, σωστά; Το ότι έχει ΑΜ ΙΚΑ δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το γνωστοποιήσουμε και στο ΙΚΑ. Ή να κάνω και γνωστοποίηση στο πρώην ΙΚΑ για σιγουριά; 😢

• 0
Στις 29/10/2018 στις 3:38 ΜΜ, spirosvii είπε

Στο κενό πεδίο που έχει προς συμπλήρωση κειμένου, υπάρχει κάτι fix που μπορούμε να γράφουμε; Εννοώ κάτι σχετικό με τα αναδρομικά ή και τα δώρα που περικόπηκαν.

Εγώ τους ανεβάζω αυτό το κείμενο, που είναι αρκετά εμπεριστατωμένο και διεκδικεί ΚΑΙ τα αναδρομικά ΚΑΙ την επαναφορά δώρων και επιδόματος αδείας:

«Με τις υπ'αριθ. 2287-2290/2015 αποφάσεις του, η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε παράνομες τις περικοπές επί των κύριων και επικουρικών συντάξεων, κρίνοντας αντισυνταγματικές τις σχετικές διατάξεις που τις επέβαλαν (άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ.ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ.ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012).

Με τις ίδιες αποφάσεις κρίθηκε αντισυνταγματική και η κατάργηση των επιδομάτων Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και του επιδόματος αδείας σε όλες τις κύριες και επικουρικές συντάξεις.

Με τις υπ’αριθ. 164/2015 και 1, 2, 3 και 4/2018 αποφάσεις, το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (ΑΕΔ) έκρινε αντισυνταγματικές τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016. Οι τελευταίες αυτές αποφάσεις έκριναν ότι ο υπολογισμός των νέων συντάξεων (μετά τις 13-5-2016) πρέπει να γίνεται χωρίς να υπολογίζονται οι περικοπές του 2012 ούτε και οι περικοπές των Δώρων Χριστουγέννων Πάσχα και επιδόματος αδείας.

Με την υπ’αριθ. 1277/2018 απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου κρίθηκαν αντισυνταγματικές οι περικοπές στις κύριες και επικουρικές συντάξεις των δημοσίων υπαλλήλων, των ενστόλων και των άλλων ειδικών κατηγοριών.

Ήδη, πρόσφατα, η υπ'αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, σε συμμόρφωση με τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ, δικαίωσε συνάδελφό μου συνταξιούχο και υποχρέωσε τον Φορέα σας να του επιστρέψει αναδρομικά και εντόκως όλα τα ποσά που είχε παρακρατήσει από τη σύνταξή του, εφαρμόζοντας τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ που έκριναν αμετάκλητα αντισυνταγματικές και παράνομες τις σχετικές διατάξεις και αποτελούν πλέον Νομολογία. Του επιδίκασε μάλιστα και συμβολικό ποσό για την ηθική βλάβη που του προξενήσατε από τις αντισυνταγματικές και παράνομες περικοπές

Με την παρούσα αίτησή μου και με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου

Α Ι Τ Ο Υ Μ Α Ι

1ον) Να μου καταβάλετε αναδρομικά, από το έτος 2013 μέχρι και σήμερα, τα ποσά που παρακρατήσατε παρανόμως από τη σύνταξή μου, συμμορφούμενοι με τις ανωτέρω οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας καθώς και με τις πρόσφατες αποφάσεις του Ελεγκτικού Συνεδρίου και του ΑΕΔ.

2ον) Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά μού καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012.

3ον) Να αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013, εξαλείφοντας τα παρανόμως και μέχρι πρότινος παρακρατηθέντα ποσά, όπως προαναφέρθηκαν και να μην εφαρμόζετε εφεξής στην περίπτωσή μου τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016, που ήδη κρίθηκαν από όλα τα αρμόδια Ανώτατα Δικαστήρια της χώρας μας παράνομες και αντισυνταγματικές.»

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο...

• 0
1 ώρα πριν, ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ είπε

Εγώ τους ανεβάζω αυτό το κείμενο, που είναι αρκετά εμπεριστατωμένο και διεκδικεί ΚΑΙ τα αναδρομικά ΚΑΙ την επαναφορά δώρων και επιδόματος αδείας:

«Με τις υπ'αριθ. 2287-2290/2015 αποφάσεις του, η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε παράνομες τις περικοπές επί των κύριων και επικουρικών συντάξεων, κρίνοντας αντισυνταγματικές τις σχετικές διατάξεις που τις επέβαλαν (άρθρο 6 παρ. 2 ν. 4051/2012 και άρθρο πρώτο παρ. 1Α υποπαρ.ΙΑ.5 περίπτ. 1 και υποπαρ.ΙΑ.6 περίπτ. 3 του ν. 4093/2012).

Με τις ίδιες αποφάσεις κρίθηκε αντισυνταγματική και η κατάργηση των επιδομάτων Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και του επιδόματος αδείας σε όλες τις κύριες και επικουρικές συντάξεις.

Με τις υπ’αριθ. 164/2015 και 1, 2, 3 και 4/2018 αποφάσεις, το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο (ΑΕΔ) έκρινε αντισυνταγματικές τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016. Οι τελευταίες αυτές αποφάσεις έκριναν ότι ο υπολογισμός των νέων συντάξεων (μετά τις 13-5-2016) πρέπει να γίνεται χωρίς να υπολογίζονται οι περικοπές του 2012 ούτε και οι περικοπές των Δώρων Χριστουγέννων Πάσχα και επιδόματος αδείας.

Με την υπ’αριθ. 1277/2018 απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου κρίθηκαν αντισυνταγματικές οι περικοπές στις κύριες και επικουρικές συντάξεις των δημοσίων υπαλλήλων, των ενστόλων και των άλλων ειδικών κατηγοριών.

Ήδη, πρόσφατα, η υπ'αριθ. 3037/2018 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσ/κης, σε συμμόρφωση με τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ, δικαίωσε συνάδελφό μου συνταξιούχο και υποχρέωσε τον Φορέα σας να του επιστρέψει αναδρομικά και εντόκως όλα τα ποσά που είχε παρακρατήσει από τη σύνταξή του, εφαρμόζοντας τις ανωτέρω αποφάσεις του ΣτΕ που έκριναν αμετάκλητα αντισυνταγματικές και παράνομες τις σχετικές διατάξεις και αποτελούν πλέον Νομολογία. Του επιδίκασε μάλιστα και συμβολικό ποσό για την ηθική βλάβη που του προξενήσατε από τις αντισυνταγματικές και παράνομες περικοπές

Με την παρούσα αίτησή μου και με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου

Α Ι Τ Ο Υ Μ Α Ι

1ον) Να μου καταβάλετε αναδρομικά, από το έτος 2013 μέχρι και σήμερα, τα ποσά που παρακρατήσατε παρανόμως από τη σύνταξή μου, συμμορφούμενοι με τις ανωτέρω οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας καθώς και με τις πρόσφατες αποφάσεις του Ελεγκτικού Συνεδρίου και του ΑΕΔ.

2ον) Να μου καταβάλλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά μού καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012.

3ον) Να αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013, εξαλείφοντας τα παρανόμως και μέχρι πρότινος παρακρατηθέντα ποσά, όπως προαναφέρθηκαν και να μην εφαρμόζετε εφεξής στην περίπτωσή μου τις διατάξεις των ν. 4051/2012, 4093/2012 και 4387/2016, που ήδη κρίθηκαν από όλα τα αρμόδια Ανώτατα Δικαστήρια της χώρας μας παράνομες και αντισυνταγματικές.»

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο...

επίσης πολύ καλό! Χωρίς να είμαι νομικός.... Αλλά θα ηχούσε καλύτερα αν γράφατε ότι απαιτείται να γίνει και ΕΝΤΟΚΩΣ....

• 0

Σας έχει τύχει να μπείτε για να κάνετε αίτηση σε συνταξιούχα του ΙΚΑ (χήρα με σύνταξη θανάτου από το σύζυγο) και στον "καταρράκτη" που υπάρχει για την επιλογή από τη λίστα του ΑΜ, να σας εμφανίζει ΜΟΝΟ ένα ΑΜΣ που δεν αντιστοιχεί στον ενδιαφερόμενο (ούτε λειτουργεί στις βεβαιώσεις και τα ενημερωτικά συντάξεων).

Είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ την προτεινόμενη τιμή της λίστας, ή να γράψω στο κενό κουτάκι το Μητρώο που γνωρίζω και χρησιμοποιώ χρόνια και αναγράφεται και σε όλες τις βεβαιώσεις? υπάρχει περίπτωση να είναι ο ΑΜΣ του θανόντος συζύγου?