Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ.

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΠΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Μόλις τώρα, tacar είπε

Για την αίτηση αυτή δεν νομίζω να χρειάζεται, για την αγωγή όμως που θα γίνει αργότερα σίγουρα χρειάζεται. 

ο δικηγόρος είπε ότι θα πρέπει το ποσό που διεκδικεί ο συνταξιούχος να εμπεριέχεται στην ηλεκτρονική αίτηση. Ήταν σαφέστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κόψουν το λαιμό τους να βγάλουν σαφείς και επίσημες οδηγίες. Όλοι κινούμαστε στα τυφλά. Και εκτιθέμεθα εμείς ως άτομα και κλάδος (αφού έρχονται σε εμάς το μεγαλύτερο ποσοστό των συνταξιούχων για την αίτηση).

Το κείμενο του πίνακα Β, ο κάθε ένας βάζει διαφορετικό - και πολύ λογικά. Οι Α.Μ. που δίνει το σύστημα, σπανίως είναι οι ίδιοι με τα μηνιαία σημειώματα και κάνουμε εμείς τους "Inspector Jacques Clouseau".

Σε περίπτωση, δε, λάθους....το ανάθεμα θα πέσει σε εμάς.

Οι νομικοί να κάνουν και τις αιτήσεις και όχι μόνο υποδείξεις.

Καλό κουράγιο και καλό ΣΚ σε όλους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, parmenion είπε

Να κόψουν το λαιμό τους να βγάλουν σαφείς και επίσημες οδηγίες. Όλοι κινούμαστε στα τυφλά. Και εκτιθέμεθα εμείς ως άτομα και κλάδος (αφού έρχονται σε εμάς το μεγαλύτερο ποσοστό των συνταξιούχων για την αίτηση).

Το κείμενο του πίνακα Β, ο κάθε ένας βάζει διαφορετικό - και πολύ λογικά. Οι Α.Μ. που δίνει το σύστημα, σπανίως είναι οι ίδιοι με τα μηνιαία σημειώματα και κάνουμε εμείς τους "Inspector Jacques Clouseau".

Σε περίπτωση, δε, λάθους....το ανάθεμα θα πέσει σε εμάς.

Οι νομικοί να κάνουν και τις αιτήσεις και όχι μόνο υποδείξεις.

Καλό κουράγιο και καλό ΣΚ σε όλους σας

σήμερα  ασχολήθηκα και τα πες όλα και γω αυτά διαπίστωσα  ,με κάλυψες πλήρως .

κάλο σκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς συνδέεται η συνταξιούχος σύζυγος που δεν έχει δικούς της κωδικούς taxis αφού το σύστημα δεν κάνει σύνδεση με τους κωδικούς του συζύγου;

Επίσης, μπαίνοντας για να κάνω την αίτηση σε συγγενικά μου πρόσωπα, διαπίστωσα ότι ο ΑΜ που εμφανίζει είναι ο ΑΜ (ΙΚΑ) που έχει δώσει αυτόματα το σύστημα σε όλους τους ασφαλισμένους και είναι σωστός. Όμως, προσωπικά, έβαλα τον ΑΜ του ΓΛΚ (πρόκειται για συνταξιούχο του δημοσίου)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Η αίτηση έχει παγίδες και οι οδηγίες είναι ανεπαρκείς. Κάνουμε μια αίτηση η οποία δε ξέρουμε τι ελλείψεις μπορεί να έχει και δε δίνεται και η δυνατότητα διόρθωσης... Θα φάμε ξύλο μου φαίνεται γιατί όταν κάτι δε  πάει καλά, ποίος θα φταίει;;;; ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, JohnSkoulou είπε

Καλημέρα! Η αίτηση έχει παγίδες και οι οδηγίες είναι ανεπαρκείς. Κάνουμε μια αίτηση η οποία δε ξέρουμε τι ελλείψεις μπορεί να έχει και δε δίνεται και η δυνατότητα διόρθωσης... Θα φάμε ξύλο μου φαίνεται γιατί όταν κάτι δε  πάει καλά, ποίος θα φταίει;;;; ?

έχεις απόλυτο δίκιο. σε αφήνει να πάρεις σήμερα  πρωτόκολλο χθες όλη την ήμερα 15.00 εως 21.00 ειχε κολλήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, JohnSkoulou είπε

Καλημέρα! Η αίτηση έχει παγίδες και οι οδηγίες είναι ανεπαρκείς. Κάνουμε μια αίτηση η οποία δε ξέρουμε τι ελλείψεις μπορεί να έχει και δε δίνεται και η δυνατότητα διόρθωσης... Θα φάμε ξύλο μου φαίνεται γιατί όταν κάτι δε  πάει καλά, ποίος θα φταίει;;;; ?

Καλά... δεν είναι υποχρεωτικό να ασχοληθείς εσύ με αυτήν την αίτηση. Δώσε τους κωδικούς taxis και ας πάει σε κανένα νομικό να την κάνει.

Μήπως βγάζεις και τίποτα από αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σε πολλούς συνταξιούχους έχει άλλον Αριθμό Μητρώου από αυτόν που αναγράφεται στο Μηνιαίο Ενημερωτικό Σημείωμα και ειδικά στους συνταξιούχους δημοσίου. Εμείς ποιον θεωρούμε σωστό? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Σε πολλούς συνταξιούχους έχει άλλον Αριθμό Μητρώου από αυτόν που αναγράφεται στο Μηνιαίο Ενημερωτικό Σημείωμα και ειδικά στους συνταξιούχους δημοσίου. Εμείς ποιον θεωρούμε σωστό? Ευχαριστώ.

γιατί που σου βγάζει τον   αριθμό μητρώου στην αιτηση; εγώ μια που έκανα δεν τον είχε η είχε τον παλιό πριν κάνουν όλοι απογραφή ,αν πας να γράψεις διπλά τον σωστό εκει που εχει το η... δεν προχωράει μετά  και  σου λέει ότι μπορείς να τον προσθέσεις κάτω στο κείμενο ...ειναι όντως ένα μπέρδεμα άλλα αφού τα έχουν αυτά...τζάμπα μας κουράζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/11/2018 στις 9:50 ΜΜ, geka είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς συνδέεται η συνταξιούχος σύζυγος που δεν έχει δικούς της κωδικούς taxis αφού το σύστημα δεν κάνει σύνδεση με τους κωδικούς του συζύγου;

Επίσης, μπαίνοντας για να κάνω την αίτηση σε συγγενικά μου πρόσωπα, διαπίστωσα ότι ο ΑΜ που εμφανίζει είναι ο ΑΜ (ΙΚΑ) που έχει δώσει αυτόματα το σύστημα σε όλους τους ασφαλισμένους και είναι σωστός. Όμως, προσωπικά, έβαλα τον ΑΜ του ΓΛΚ (πρόκειται για συνταξιούχο του δημοσίου)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Πρέπει να της κάνεις αίτηση για κλειδάριθμο-να λάβει τους δικούς της κωδικούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, efthimiou είπε

Πρέπει να της κάνεις αίτηση για κλειδάριθμο-να λάβει τους δικούς της κωδικούς.

 

Καλή σου μέρα.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Είχα μια ελπίδα μήπως και υπήρχε κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, geka είπε

Καλή σου μέρα.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Είχα μια ελπίδα μήπως και υπήρχε κάτι άλλο...

Καλημέρα μπορεί να πάει στο αρμόδιο υποκατάστημα και να την κατάθεση χειρόγραφα , όπως έκαναν πριν ανοίξει η ηλεκτρονική αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, asteras5 είπε

Καλημέρα σε όλους 

Τροποποίηση αυτή η αίτηση παίρνει???

Δεν νομίζω δεν ειδα πουθενά αυτήν την επιλογή. Δοκίμασε να κάνεις νεα αίτηση να δεις αν σε αφήνει αλλιώς νεα χειρόγραφη στο ταμείο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/11/2018 στις 10:50 ΜΜ, geka είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς συνδέεται η συνταξιούχος σύζυγος που δεν έχει δικούς της κωδικούς taxis αφού το σύστημα δεν κάνει σύνδεση με τους κωδικούς του συζύγου;

Επίσης, μπαίνοντας για να κάνω την αίτηση σε συγγενικά μου πρόσωπα, διαπίστωσα ότι ο ΑΜ που εμφανίζει είναι ο ΑΜ (ΙΚΑ) που έχει δώσει αυτόματα το σύστημα σε όλους τους ασφαλισμένους και είναι σωστός. Όμως, προσωπικά, έβαλα τον ΑΜ του ΓΛΚ (πρόκειται για συνταξιούχο του δημοσίου)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Για την αίτηση η μπαίνεις απο πάνω με κωδικούς taxis η απο κατω με τους άλλους κωδικούς .δεν το χω κάνει αλλα μπορείς να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Καλημέρα μπορεί να πάει στο αρμόδιο υποκατάστημα και να την κατάθεση χειρόγραφα , όπως έκαναν πριν ανοίξει η ηλεκτρονική αίτηση. 

Καλή σου μέρα και σ' ευχαριστώ.

Αυτό το γνωρίζω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για συγγενείς μου που απουσιάζουν.

Μου είπε όμως η σύζυγος ότι έχει κωδικούς και θα ψάξει να τους βρει.

Αν δεν βγάλω άκρη θα της πω να τη στείλει με  courier και να πάρει τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Για την αίτηση η μπαίνεις απο πάνω με κωδικούς taxis η απο κατω με τους άλλους κωδικούς .δεν το χω κάνει αλλα μπορείς να δοκιμάσεις.

Στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν υπάρχει η διπλή επιλογή, αλλά ακόμα κι αν υπήρχε θα έπρεπε να έχει κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αίτηση ειναι σχεδόν τυποποιημένη.Ήδη η epsilon έβγαλε επι μέρους εφαρμογή παραπομπή με έτοιμο το κείμενο που πρέπει να συμπεριληφθεί.Το θέμα ειναι ότι ξεκάθαρα και κύρια δουλειά  και του λογιστή όταν για την ίδια δουλεια οι δικηγόροι απαιτουν φουσκωμένες  αμοιβές.Οπότε στο λόγιστή κύριοι και με μια λογική αμοιβή κάνετε τις αιτήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, geka είπε

Στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν υπάρχει η διπλή επιλογή, αλλά ακόμα κι αν υπήρχε θα έπρεπε να έχει κωδικούς. σου έχει και αυτήν την επιλογή .

Σύνδεση με κωδικούς Ε.Φ.Κ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Σύνδεση με κωδικούς Ε.Φ.Κ.Α.

Εμένα, μπαίνοντας με τη διαδρομή που σου επισυνάπτω, δεν μου δίνει την επιλογή αυτή (η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα να κάνω σύνδεση από αλλού και μετά να δω αν υπάρχει η επιλογή για την αίτηση), αλλά και πάλι δεν μ' εξυπηρετεί διότι δεν έχει κωδικούς.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, σ' ευχαριστώ.

efka_aithsh.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, geka είπε

Εμένα, μπαίνοντας με τη διαδρομή που σου επισυνάπτω, δεν μου δίνει την επιλογή αυτή (η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα να κάνω σύνδεση από αλλού και μετά να δω αν υπάρχει η επιλογή για την αίτηση), αλλά και πάλι δεν μ' εξυπηρετεί διότι δεν έχει κωδικούς.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, σ' ευχαριστώ.

efka_aithsh.pdf

σε αυτό το pdf σου  δινει δυο επιλογές την πάνω συνεχεία στο taxisnet και την κάτω σύνδεση με κωδικους εφκα .κάλως καλη συνεχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, salonikios55 είπε

μπαίνετε στην εφαρμογη? εγω απο χθες δε μπορω να εισελθω με τους κωδικους

έμενα τώρα δεν με άφησε πάντως που δοκίμασα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PETROMANOF είπε

η αίτηση ειναι σχεδόν τυποποιημένη.Ήδη η epsilon έβγαλε επι μέρους εφαρμογή παραπομπή με έτοιμο το κείμενο που πρέπει να συμπεριληφθεί.Το θέμα ειναι ότι ξεκάθαρα και κύρια δουλειά  και του λογιστή όταν για την ίδια δουλεια οι δικηγόροι απαιτουν φουσκωμένες  αμοιβές.Οπότε στο λόγιστή κύριοι και με μια λογική αμοιβή κάνετε τις αιτήσεις....

Εχει κανείς το κείμενο της EPSILONNET;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, sokratis345 είπε

Εχει κανείς το κείμενο της EPSILONNET;

1ον) Να μου καταβάλετε αναδρομικά, από το έτος 2013 μέχρι και σήμερα, τα ποσά που παρακρατήσατε παρανόμως από την σύνταξή μου, συμμορφούμενοι με τις οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας.
2ον) Να μου καταβάλετε από τούδε και στο εξής τα Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα αδείας, όπως αυτά τα ποσά καταβάλλονταν μέχρι 31-12-2012.
3ον) Να αναπροσαρμόσετε από σήμερα τη σύνταξή μου στα επίπεδα προ του 2013, εξαλείφοντας τα παρανόμως και μέχρι πρότινος παρακρατηθέντα ποσά, όπως προαναφέρθηκαν και να μην εφαρμόζετε στην περίπτωσή μου τις διατάξεις που ήδη κρίθηκαν παράνομες και αντισυνταγματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...