Jump to content
  • 0

ΦΟΡΟΣ ΑΓΡΟΤΩΝ- ΜΕΛΩΝ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ


spyros78
 Share

Question

Καλημέρα. Αγρότης του κανονικού καθεστώτος   φυσικό πρόσωπο μέλος Ομάδας παράγωγων , δίνει μέρος της παραγωγής του εκεί. Πως θα φορολογηθεί για το 2018?Κανονικά σαν κέρδος από αγροτική  δραστηριότητα ή με μειωμένο συντελεστή για τα έσοδα που δίνει στην Ομάδα?

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
6 ώρες πριν, spyros78 είπε

Καλημέρα. Αγρότης του κανονικού καθεστώτος   φυσικό πρόσωπο μέλος Ομάδας παράγωγων , δίνει μέρος της παραγωγής του εκεί. Πως θα φορολογηθεί για το 2018?Κανονικά σαν κέρδος από αγροτική  δραστηριότητα ή με μειωμένο συντελεστή για τα έσοδα που δίνει στην Ομάδα?

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17956

 1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα που αποκτούν τα νομικά πρόσωπα και οι νομικές οντότητες που τηρούν διπλογραφικά βιβλία, καθώς και τα νομικά πρόσωπα της περίπτωσης γ' του άρθρου 45 που τηρούν απλογραφικά φορολογούνται με συντελεστή είκοσι έξι τοις εκατό (26%). Όταν οι υπόχρεοι των περιπτώσεων β', δ', ε' στ' και ζ' του άρθρου 45 τηρούν απλογραφικά βιβλία τα κέρδη που αποκτούν από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται σύμφωνα με την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 29.» και « 2. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα που αποκτούν οι αγροτικοί συνεταιρισμοί και οι ομάδες παραγωγών φορολογούνται με συντελεστή δεκατρία τοις εκατό (13%).» .
Προσοχή λοιπόν, πρέπει να δοθεί στον συντελεστή φορολογίας εισοδήματος, που θα ισχύσει στην περίπτωση της «κοινωνίας αστικού δικαίου».

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναφέρομαι ειδικά στα έσοδα του αγρότη με βιβλία απο πώληση σε Ομάδα Παραγωγών . Υπάρχει κάποιο αλλο ποσοστό φορολόγησης ?πέρσυ ακούγαμε οτι για τις πωλήσεις που κάνουν οι αγρότες σε συνεταιρισμούς ή Ομάδες θα εχουν 50% μείωση μόνο γι αυτά τα εισοδήματα. Ισχύει κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
26 λεπτά πριν, spyros78 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναφέρομαι ειδικά στα έσοδα του αγρότη με βιβλία απο πώληση σε Ομάδα Παραγωγών . Υπάρχει κάποιο αλλο ποσοστό φορολόγησης ?πέρσυ ακούγαμε οτι για τις πωλήσεις που κάνουν οι αγρότες σε συνεταιρισμούς ή Ομάδες θα εχουν 50% μείωση μόνο γι αυτά τα εισοδήματα. Ισχύει κατι τέτοιο?

Δεν γνωρίζω κατι τέτοιο. Έχεις κάποιο link που το έχεις δει για καταλάβω ακριβώς τι ρωτάς; 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...