Προς το περιεχόμενο
  • 0
G-MEL

ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΟ Ε8

Ερώτηση

ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΤΟΜΟ ΜΕ 6ΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΑΒΑΛΛΕΙ ΠΙΝΑΚΑ ΟΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ 6,40 ΩΡΕΣ / ΗΜΕΡΑ  + 1,20 ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 = ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΩΣ 48 ΩΡΕΣ / ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΣΤΗΝ ΔΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΜΕ 20% ΠΡΟΣ/ΣΗ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Για την υπερεργασία πρέπει πλέον να υποβάλλεις το Ε8 για κάθε μέρα που πραγματοποιείται και για κάθε εργαζόμενο προτού πραγματοποιηθεί.

Οπότε αν θέλεις ξεκίνα να καταχωρείς μέρα - μέρα για ένα διάστημα και με το που θα λήξει αυτό καταχώρησε το επόμενο διάστημα.

Απλά όταν δεν πραγματοποιείται αυτή εξαιτίας άδειας, απουσίας, ασθένειας θα πρέπει να δηλώνεις ακύρωση εκ των προτέρων για να μην επιβαρυνθείς από το ΙΚΑ με εισφορές σε υπερεργασίες που δεν πραγματοποιήθηκαν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Θα διαφωνήσω με τον tacar.

Σαφώς και δεν είναι λάθος να υποβληθεί το Ε8, αλλά από την στιγμή που το ωράριο είναι από την πρώτη στιγμή δηλωμένο (με την υπερεργασία) και φυσικά έχει συμφωνήσει και ο εργαζόμενος, υπογράφοντας τα σχετικά....τι θα πουν από τον έλεγχο ότι δεν τηρείται το ωράριο του προγράμματος εργασίας; Αφού είναι δηλωμένη εξ αρχής η υπερεργασία!

Άλλωστε εκεί δεν είναι το ζήτημα ; Κατά την ώρα του ελέγχου στην επιχείρηση να βρίσκονται οι εργαζόμενοι που προβλέπεται από το πρόγραμμα;

Εν τέλει, όπως πάντα καλό είναι να τεθεί το σχετικό ερώτημα (εγγράφως) στο αρμόδιο ΙΚΑ και ΣΕΠΕ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Παραθέτω προβληματισμούς :

Αν μπορούσε να καλυφθεί η υποχρέωση με τον πίνακα προσωπικού τότε γιατί δεν μπορείς να δηλώσεις την υπερεργασία με συμπληρωματικό ωραρίου αλλά ζητάει το έντυπο Ε8 ? 

Επίσης αν καθιερώσεις ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα 48 ωρών αυτό σημαίνει ότι πληρώνεις υπερεργασία και στις αργίες, τις άδειες κλπ. 

Και τέλος μήπως αντιβαίνει την εργατική νομοθεσία η παγιοποίηση ενός προγράμματος εργασίας 48 ωρών/εβδομάδα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Φρονώ ότι ακόμα και με συμπληρωματικό πίνακα (αντί Ε8) αν δηλωθεί η υπερεργασία δεν θα έχει πρόβλημα (τελικά) η επιχείρηση. Απλά θεσμοθέτησαν μια επιπλέον διαδικασία για την δήλωση της υπερεργασίας στις περιπτώσεις που δεν είναι τακτική (στις περισσότερες περιπτώσεις). Αναφορικά με τα δώρα κλπ έτσι και αλλιώς θα πρέπει να συνυπολογιστεί (η υπερεργασία) στον βαθμό που είναι τακτική.

Αν αντιβαίνει; Μπορεί να είναι στο όριο αλλά δεν είναι παράνομη.

Επί της ουσίας το υπουργείο θέλει να διασφαλίσει:

1) Να πληρώνεται η υπερεργασία

2) Να εισπράττει εισφορές επ αυτών.

Με την δήλωση εξ αρχής στο πρόγραμμα διασφαλίζονται τα προαναφερόμενα.

Τώρα γενικότερα και περί υποχρεώσεων... τι νόημα έχει η υποβολή ετήσιου πίνακα;;; αφού τα στοιχεία τα έχει όλα το υπουργείο;;;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ " ΑΣ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ..."

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΓΙΑ 11/2018

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 17/10/18 ΩΣ 31/10/18

ΖΗΤΑΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ!!

ΚΑΙ ΙΔΩΜΕΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα, στο ΣΕΠΕ Ηλιούπολης και Καλλιθέας, ήταν απόλυτοι σχετικά με την υποβολή του Ε8. Τους είπα ότι εργάζονται για όλο το μήνα και ότι θα μπορούσε να αναγγελθεί σε Ε4 Συμπληρωματικό Ωραρίου και να αναφέρεται στις συμβάσεις του αλλα  δεν ήταν καθόλου σύμφωνοι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
2 ώρες πριν, G-MEL είπε

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ " ΑΣ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ..."

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΓΙΑ 11/2018

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 17/10/18 ΩΣ 31/10/18

ΖΗΤΑΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ!!

ΚΑΙ ΙΔΩΜΕΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γιατί δεν μπορείτε για το διάστημα 17/10/18 έως 31/10/18 ? Αφού το Ε8 υποβάλλεται για μία - μία μέρα και όχι συγκεντρωτικά ανά μήνα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείτε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

H ουσία είναι ότι η υπερεργασία συνιστά τροποποίηση/αλλαγή του ωραρίου, οπότε αν σταλεί με Ε4 εξ αρχής (π.χ. ωράριο 09:00-18:00 ή ωράριο 09:00-18:15 αν συμπεριλάβουμε-υπό προϋποθέσεις- το διάλειμμα ως μη χρόνο εργασίας βάσει του άρθρου 4 του ΠΔ 88/99) ,  δεν είναι παράνομο. Το Υπουργείο Εργασίας έχει ενημερωθεί για το πρόγραμμα του εργαζόμενου και σε περίπτωση ελέγχου, το πρόγραμμα εργασίας θα συμφωνεί. 

Αυτής της άποψης -που είναι και η σωστή κατ'εμέ- είναι το Δελτίο Εργατικής Νομοθεσίας: "το ΔΕΛΤΙΟΝ είχε πάντοτε αντίθετη άποψη, αφού και η υπερεργασία συνιστά αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου (βλ.Σημ. στο ΔΕΝ, τεύχος 1643, σ.348)>" (ΔΕΝ 74/2018, τεύχ.1736, σ.865).

Αν το ΣΕΠΕ καταλογίσει πρόστιμο στην περίπτωση αυτή, είναι σίγουρο ότι  αυτό δικαστικά θα καταπέσει. Το ζήτημα είναι τι κάνουμε μέχρι τότε κι αν πρέπει να υποκύψουμε στα καψόνια των επιθεωρητών Εργασίας.  Ίσως η υποβολή εγγράφου ερωτήματος στο Υπουργείο να μπορούσε να διαλευκάνει την κατάσταση. Θα το πράξω συντόμως και θα σας ενημερώσω. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.