Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ | ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ | TAXISNET | taxonomy.gr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΩΡΕΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ | ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ | TAXISNET | taxonomy.gr

Δείτε και κατεβάστε το αρχείο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ taxonomy.gr!

Την μέρα των γενεθλίων μου πριν από 10 χρόνια, επέλεξε το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος, για να μου εκδώσει την πρώτη Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος Λογιστή – Φοροτεχνικού  που απέκτησα.

 

Μέχρι τότε είχα βέβαια συνηθίσει να μην γιορτάζω μόνος μου. Έχοντας δίδυμο αδελφό, η 28η Μαρτίου κάθε έτους ήταν διπλά γενέθλια.

 

Το να έρθει όμως και η πολυπόθητη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, εκείνη την ημέρα ήταν κάτι ανέλπιστα καλό και συνέδεσε στην ουσία τα γενέθλια μας και με τα “γενέθλια” του λογιστικού μου γραφείου.

Σήμερα, 10 χρόνια μετά, όντας βέβαια Λογιστής Α’ Τάξης, οφείλω να ευχαριστήσω τόσο τις επιχειρήσεις που μας εμπιστεύτηκαν το λεπτό κομμάτι του λογιστηρίου τους όλα αυτά τα χρόνια, όσο και τους ιδιώτες που μας αναθέτουν από τότε την διεκπεραίωση των φορολογικών τους υποθέσεων.

Πέρα όμως από το μεγάλο ευχαριστώ, νοιώθω και την ανάγκη να ανταποδώσω και με πράξεις για τα 10 χρόνια οικονομικής κρίσης.

Όσοι με γνωρίζετε, γνωρίζετε και την σχέση πάθους που έχω με την πληροφορική και τον αυτοματισμό, οπότε τι καλύτερο από να αναπτύξουμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, το οποίο θα διαθέσουμε δωρεάν τόσο στις επιχειρήσεις – πελάτες μας για να τις ευχαριστήσουμε για την εμπιστοσύνη τους όλα αυτά τα χρόνια,  όσο και σε αυτούς που δεν είναι πελάτες μας, και να δώσουμε μια μικρή ώθηση και στις επιχειρήσεις αυτές, αφού μέσω αυτού του εργαλείου θα μειώσουν το κόστος λειτουργίας τους και θα αυξηθεί η παραγωγικότητα τους.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα έκδοσης αποδείξεων και τιμολογίων. Απευθύνεται σε επαγγελματίες που δεν έχουν ταμειακή μηχανή και χρησιμοποιούν χειρόγραφα μπλοκάκια αποδείξεων και τιμολογίων. Το πρόγραμμα αυτό πραγματικά λύνει τα χέρια της μικρής επιχείρησης ως προς την διαχείριση των παραστατικών της.

Η πραγματική καινοτομία του προγράμματος όμως δεν σταματά στην δωρεάν τιμολόγηση αλλά περιέχει πολλές περισσότερες και πολύ χρήσιμες λειτουργίες που σας καλούμε να ανακαλύψετε.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω επίσης τον φίλο και συνεργάτη Κώστα Μουρουζίδη για την συνδρομή του στο παραπάνω εγχείρημα. Αποδείχτηκε ότι όταν οι σωστοί άνθρωποι συνεργάζονται, το αποτέλεσμα πολλές φορές εντυπωσιάζει.

 

Προαπαιτούμενα, windows 7+ και SQL Server (τον κάνει εγκατάσταση η εφαρμογή αν δεν υπάρχει)

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζεται ενεργοποίηση.

Στην εκκίνηση επιλέγουμε τον σέρβερ με το βελάκι και αφήνουμε όλα τα άλλα όπως είναι.

Αν δεν έχουμε σέρβερ κατεβάζουμε τον sql2014 από εδώ

 

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. τελευταία ψάχνω το θέμα με την ηλεκτρονική τιμολόγηση και τα τιμολόγια μέσω εξέλ/word κλπ.

Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω λόγω της ενασχόλησης σας με το πρόγραμμα αυτό.

Δεν μπορώ να βρώ σε ποιό νόμο ή ΠΟΛ, γράφεται ότι μπορώ να έχω τιμολόγιο από word χωρίς να το έχω από κανονικό "μπλέ" βιβλίο ή κάτι τέτοιο.

Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι ότι για να εκδώσω τέτοιο τιμολόγιο πρέπει και να το στείλω ηλεκτρονικά, να γίνει αποδοχή και όμως να έχω το αντίγραφο του πραγματικού. Γιατί "ηλεκτρονικό τιμολόγιο" θεωρείται λέει το σκαναρισμένο. μάλιστα είναι μια συγκεκριμένη έκφραση που όλα τα site/blog την αντιγράφουν αυτούσια. παράλληλα για να έχεις τιμολόγια ηλεκτρονικά χωρίς φορολογικό μηχανισμό μπορείς να καταφύγεις σε λύσεις κλειδιών μέσω USB π.χ. πιστοποιητικών. Δηλαδή μέχρι τώρα με την έρευνα που έχω κάνει, δεν υπάρχει ότι μπορώ να εκδίδω word και να το τυπώνω.

Τελικά τι ισχύει ; μπορώ να εκδόσω τιμολόγιο μέσω word?  να το τυπώσω ;  να το δώσω σε κάποιον ; όχι με email. με βάση ποιό νόμο; ποιά πολ; 

επίσης και με τα χειρόγραφα βιβλία αντίστοιχα ακούω ότι με ένα excel είσαι καλυμένος. Που το στηρίζουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

Καλησπέρα. τελευταία ψάχνω το θέμα με την ηλεκτρονική τιμολόγηση και τα τιμολόγια μέσω εξέλ/word κλπ.

Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω λόγω της ενασχόλησης σας με το πρόγραμμα αυτό.

Δεν μπορώ να βρώ σε ποιό νόμο ή ΠΟΛ, γράφεται ότι μπορώ να έχω τιμολόγιο από word χωρίς να το έχω από κανονικό "μπλέ" βιβλίο ή κάτι τέτοιο.

Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι ότι για να εκδώσω τέτοιο τιμολόγιο πρέπει και να το στείλω ηλεκτρονικά, να γίνει αποδοχή και όμως να έχω το αντίγραφο του πραγματικού. Γιατί "ηλεκτρονικό τιμολόγιο" θεωρείται λέει το σκαναρισμένο. μάλιστα είναι μια συγκεκριμένη έκφραση που όλα τα site/blog την αντιγράφουν αυτούσια. παράλληλα για να έχεις τιμολόγια ηλεκτρονικά χωρίς φορολογικό μηχανισμό μπορείς να καταφύγεις σε λύσεις κλειδιών μέσω USB π.χ. πιστοποιητικών. Δηλαδή μέχρι τώρα με την έρευνα που έχω κάνει, δεν υπάρχει ότι μπορώ να εκδίδω word και να το τυπώνω.

Τελικά τι ισχύει ; μπορώ να εκδόσω τιμολόγιο μέσω word?  να το τυπώσω ;  να το δώσω σε κάποιον ; όχι με email. με βάση ποιό νόμο; ποιά πολ; 

επίσης και με τα χειρόγραφα βιβλία αντίστοιχα ακούω ότι με ένα excel είσαι καλυμένος. Που το στηρίζουν ;

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154 

ΣΤΟΝ ΝΌΜΟ Ε.Λ.Π 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο πινακάκι (πραγματικα!), μα αυτό όμως αναφέρεται στο αν είναι να έχει η επιχείρηση Φορολογικό μηχανισμό.

δεν απαντάει  νομίζω στο αν δύναται ένας λογιστής να εκτυπώσει από word τιμολόγιο.

και μάλιστα να το εκτυπώσει χωρίς σήμανση και να το περάσει στον πελάτη.

ούτε για τα χειρόγραφα βιβλία ότι επίσης πράγματι κατα μερικούς μπορούν να τα τηρούν σε απλό excel....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_78 είπε

πολύ ωραίο πινακάκι (πραγματικα!), μα αυτό όμως αναφέρεται στο αν είναι να έχει η επιχείρηση Φορολογικό μηχανισμό.

δεν απαντάει  νομίζω στο αν δύναται ένας λογιστής να εκτυπώσει από word τιμολόγιο.

και μάλιστα να το εκτυπώσει χωρίς σήμανση και να το περάσει στον πελάτη.

ούτε για τα χειρόγραφα βιβλία ότι επίσης πράγματι κατα μερικούς μπορούν να τα τηρούν σε απλό excel....

Ίσως πρέπει να μελετήσετε καλύτερα τον Ν.4038/2014 των ΕΛΠ, την λογιστική οδηγία που κυκλοφόρησε μαζί με τον νόμο καθώς και την ΠΟΛ.1003/2014 που εξηγεί περί λογιστικών αρχείων (λογιστικά βιβλία και λογιστικά στοιχεία) και πως διασφαλίζεται η εγκυρότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ για την παρότρηνση, για να το εμβαθύνω από άλλο "thread" εγώ έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα:

Λοιπόν, διαβάζω στην ΠΟΛ-1003: 

Παράγραφος 8.2.1

αναφέρει το γνωστό περί της αποδοχής των δυο μερών στα τιμολόγια κάθε είδους. Σαφές.

ΑΛΛΑ:

 Στο άρθρο 14 όμως της ΠΟΛ 1005, λέει " το ηλεκτρονικό τιμολόγιο απαιτείται να έχει εκδοθεί και να έχει ληφθεί με ένα (οποιοδήποτε) ηλεκτρονικό μορφότυπο", λέει λίγο πιο κάτω η ίδια ΠΟΛ,

"θεωρούνται όλα τα τιμολόγια που δημιουργούνται σε ηλεκτρονική μορφή ως «ηλεκτρονικά τιμολόγια».  ΣΑΦΕΣ.

Παράγραφος 14.2.4 :

Τα τιμολόγια που δημιουργούνται σε ηλεκτρονική μορφή, για παράδειγμα μέσω λογιστικού λογισμικού ή μέσω λογισμικού επεξεργασίας κειμένου, τα οποία αποστέλλονται και λαμβάνονται σε έντυπη μορφή δεν είναι ηλεκτρονικά τιμολόγια. Αντίθετα, τα τιμολόγια που δημιουργούνται σε έντυπη μορφή, σαρώνονται, αποστέλλονται και λαμβάνονται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δύναται να θεωρηθούν ως ηλεκτρονικά τιμολόγια. "

Εγώ το μεταφράζω:

Δηλαδή μέχρι τώρα, είναι ότι μόνο αν εκδώσω word τιμολόγιο που θα το αποστείλω ηλεκτρονικά, θα είναι νόμιμο. Και όχι να το τυπώσω.

Αν το τυπώσω, τότε πρέπει να το σαρώσω, να το στείλω με email (προφανώς pdf) ! ( και ... δύναται να θεωρηθεί. παίζει δηλαδή και ..οχι! )

Δηλαδή η 14.2.4 σου βάζει φραγμό. Δεν μπορείς να αρχίζεις να τυπώνεις με το έτσι θέλω.

ΣΛΟΤ??

Και με τις ΣΛΟΤ μου φαίνεται πιο μπέρδεμα, στις αντίστοιχες ΣΛΟΤ ρωτάει ένας μηχανικός αν είναι νόμιμος να εκδίδει μέσω εξελ τα τιμολόγια και το ΣΛΟΤ απαντάει "ναί": https://www.forin.gr/articles/article/21891/slot-626-2017


Μάλιστα μιλώντας για την αυθεντικότητα, τα παρακάμπτει όλα και αναφέρει μέθοδο πιστοποίησης του τιμολογίου την ΜΥΦ!!!!!

Η οποία ΜΥΦ θα μπορούσε να στέκει για επιτηδευματία με επιτηδευματία αλλά στην λιανική τι θα αντιπαραβάλει ο μηχανικός 10000 ευρώ πωλήσεις όλες οι αποδείξεις με τυπωμένο word? και η εφορία "θα το δεχτεί στο χαλαρό" ;!

Οι ΣΛΟΤ είναι νόμοι; Από πότε; Γιατί δεν είμαι και παλιός η αλήθεια είναι.

Συγχωρήστε μου το μεγάλο κείμενο αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω που στηρίζεται η παραδοχή ότι με ένα εξελάκι κάνω δουλειά !

Οπότε αν μπορείτε παρακαλώ δείξτε μου επακριβώς που στηρίζεται αυτή η παραδοχή.

Με κάθε εκτίμηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή βλέπω ότι έχεις μπερδευτεί τι είναι ηλεκτρονικό τιμολόγιο και τι όχι καθώς και ποιος τύπος τιμολογίου είναι αποδεκτός ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι όλοι οι τύποι τιμολογίου είναι αποδεκτοί αρκεί να συναινεί και ο λήπτης του τιμολογίου.

Δηλαδή ανεξάρτητα πως εκδίδεις ένα τιμολόγιο, αν το εκτυπώσεις ή το γράψεις χειρόγραφα και το παραδώσεις δεν θεωρείται ηλεκτρονικό τιμολόγιο αλλά έντυπο , αντίθετα αν το ίδιο τιμολόγιο το σκανάρεις και το στείλεις με e-mail τότε θεωρείται ηλεκτρονικό. Βέβαια για να στείλεις ένα τιμολόγιο ηλεκτρονικά θα πρέπει να έχεις τη αποδοχή του λήπτη.  Πουθενά όμως δεν σε δεσμεύει πως θα το εκδώσεις, δηλαδή αν θα έχεις λογισμικό πρόγραμμα, αν θα το γράψεις στο χέρι, αν χρησιμοποιήσεις word, excel ή δεν ξέρω τι άλλο πρόγραμμα θέλεις. Επίσης ορίζεται ότι οποιοδήποτε έγγραφο ή άλλο παραστατικό μπορεί να περιέχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται να περιέχονται στο τιμολόγιο αυτό μπορεί να το υποκαταστήσει, πχ συμβόλαιο, συμφωνητικό, ασφαλιστήριο κ.λ.π.

 Όσον αφορά την εγκυρότητα ενός τιμολογίου εκεί έρχεται και αναφέρεται ότι αυτή μπορεί να πιστοποιηθεί με διάφορους τρόπους και ένας από όλους μπορεί να είναι και η συμφωνία της ΜΥΦ. 

Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για τα τιμολόγια και όχι για τις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών για τις οποίες προβλέπονται διαφορετικές συνθήκες (πχ. ταμειακή μηχανή, φορολογικός μηχανισμός κ.α.). Εκεί αναφέρεται και η ΠΟΛ.1002 σχετικά με τις ειδικές περιπτώσεις έκδοσης λιανικών συναλλαγών.

Τέλος οι ΣΛΟΤ αποτελούν οδηγίες ή προτάσεις στην εφαρμογή των κανόνων τήρησης των ΕΛΠ και δεν υπεισέρχονται σε θέματα φορολογίας εισοδήματος, ΦΠΑ ή λοιπών θεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα το ηλεκτρονικό τιμολόγιο του οποίου ο εκδότης πρέπει να διασφαλίσει την ακεραιότητα και άλλο το εκτυπωμένο από μηχανογραφικό σύστημα.

Εμείς φτανουμε μέχρι τον εκτυπωτή.

Αν θέλετε να το στείλετε με pdf πάρτε ένα usb tokken, υπογράψτε το ψηφιακά και είστε νόμιμοι. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, συγγνώμη που καθυστερημένα απαντάω αλλά οι ειδοποιήσεις είχαν μπεί σε spam και το είδα αργά.

Οπότε όπως εσείς λέτε εάν τυπωθεί ένα τιμολόγιο από εμένα πρός έναν άλλο επαγγελματία μέσω word είμαι φορολογικά/νομικά/τυπικά εντάξει. Και δεν χρειάζομαι το γνωστό βιβλιαράκι το μπλέ συνήθους χρώματος. Αρκεί να υπάρχει συμφωνία αποδοχής με το άλλο μέρος. Σωστά;

Αρά σε αυτή την περίπτωση (πάσα από George_Kav) δεν χρειάζομαι το usb tokken. Ούτε κάποια σήμανση, ούτε τίποτα. Τυπώνω και φεύγει.

Συμπέρασμα δηλαδή η έννοια "ηλεκτρονικό τιμολόγιο" είναι διαφορετική του παραπάνου τρόπου (που και αυτός είναι ηλεκτρονικός και όχι χειρόγραφος-στυλό-μπλέ βιβλίο-τριπλοτυπο κλπ κλπ).  Αρά σε τι αποσκοπεί αυτός ο διαχωρισμός; (γιατί και τα 2 ηλεκτρονικά εντέλει δεν είναι; )

Η αλήθεια είναι όμως από ότι έχω διαβάσει σε νόμους/πολ/σλοτ και σας παρέθεσα πουθενά δεν καταλαβαίνω τι ισχύει. Πρέπει να είναι πολύ έξυπνοι αυτοί οι άνθρωποι, το παραδέχομαι. εμένα με κάνουν να νομίζω ότι είμαι ... ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλησπέρα

Να ρωτήσω , εχω το εξής θέμα : μου βγάζει μήνυμα ότι χρειάζεται NET FRAMEWORK και του λεω install και μετα στην version 4,6,1 μου λέει ότι το λειτουργικό σύστημα δεν υποστηρίζεται για αυτό

Εγώ εχω windows 7 home premium , δεν παίζει σε αυτά ?

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση windows 7. Προσπαθήστε να κάνετε όλες τις αναβαθμίσεις από το windows update και ξαναπροσπαθηστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...